Роль коензиму Q10 (убіхінона) у профілактиці та лікуванні захворювань

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Роль коензиму Q10 (убіхінона) в профілактіке та лікуванні захворювань

Препарати на основі Q10, з'явившись недавно на російському ринку, з самого початку викликали до себе підвищений інтерес. Браузер популярних виданнях і рекламі їх стали називати 'еліксиром молодості' і 'серцевими вітамінами'. Унікальність властивостей і ринкові перспективи убіхінона Як революційного засоби для профілактики і лікування перш за все сердечно-судинних захворювань справедливо відзначали і фахівці. Досить сказать, що без цієї речовини неможлива вироблення енергії в клітинах, а його нехватка безпосередньо пов'язана з процесом старіння.

Розгадка ролі Q10 в організмі була прізнана одним з найбільших відкриттів століття і відзначена Нобелівською премією. Поддержалі марку і вітчизняні вчені, створивши найбільш ефективну для усвоенія водорозчинної форми Q10.

'Вимірювач віку'

Q10 був відкритий в 1957 р. амеріканскім дослідником Фредеріком Крейном, що виділив його з бичачого сердца. Учений відразу ж включив це жиророзчинні підключення класу бензохінонов в схему енергетичного метаболізму клітин. Потім визначили структуру отриманого з'єднання, з'ясували і його найширшу поширеність в організме, що стало підставою для одержання ним другої офіційної названія - убіхінон (від лат. Ubiquitous - повсюдний).

Приблизно 20 років через ще один амеріканец - Пітер Мітчелл - запропонував схему, що пояснює участь Q10 в електронном транспорті в мітохондріях і в трансмембранне перенесення протонів з матрікса мітохондрій в межмембранное простір, і отримав за це Нобелівську премію.

Якщо порівняти клітку з мікромотора, а надходять з кров'ю поживні речовини - з паливом, то Q10 можна уподібнити 'свічці запалювання'. Наявність його в мітохондріях є абсолютно необхідним условіем для вироблення енергії в організмі. Інакше кажучи, якщо відомо, що ми дишім виключно для підтримки дихання клітин, то, у свою чергу, кожна з ніх дихає тільки тоді, коли в ній є достатня кількість Q10.

У нормальній ситуації це речовина постоянно синтезується в клітинах, відновлюється з окисленої форми з помощью ферментних систем. Але з віком - зазвичай десь з 30 років - утримання Q10 в організмі починає знижуватися (кажуть навіть, що рівень його в організмі служіт істинним 'вимірником віку'). Цей процес посилюють нервові й екологіческіе перевантаження. Не випадково в останні роки дефіцит Q10 нерідко наблюдают й у молодих людей, і навіть у підлітків.

згубним для клітин вважається 75%-вий дефіцит Q10 в організмі. Але навіть 25%-ва брак помітно позначається на работе серця, нирок, нервової, ендокринної та імунної систем, органів зору і пр.

Унікальний антиоксидант

Крім енергетичної функції 'свічки зажіганія' убіхінон грає в організмі ще одну важливу роль. Справа в тому, що він является єдиним жиророзчинним антиоксидантом, який може вирабативаться самим організмом.

Нагадаємо, що надлишок у тканинах оксідантов (вільних радикалів), що мають неспарених електронів і тому обладающіх надзвичайної хімічної активністю, вкрай небезпечний для клітин. Актівние форми кисню насамперед атакують їх мембрани, викликаючи трансформацію і порушення функцій, провокуючи в кінцевому підсумку всілякі захворювання. Вони также ушкоджують білки в цитоплазмі і структури клітинного ядра, призводять до нарушенію біоенергетики, регуляторних і захисних функцій.

З надлишком вільних радикалів (оксидантний стресс) в організмі людини бореться антиоксидантна система, і Q10 - один з важнейшіх її елементів. Його роль полягає в ефективному захисту ліпідів клеточних мембран, ліпопротеїдних частинок і ДНК від руйнівної дії актівних форм кисню.

Властивості та застосування

Серед показань до застосування Q10 медіцінская наука сьогодні на перше місце ставить профілактику та лікування сердечно-судинних захворювань, атеросклерозу і його ускладнень - особливо гіпертоніческой хвороби. Справа в тому, що в механізмі пошкоджень, що виникають прі ішемічної хвороби серця, провідну роль відіграють все ті ж вільні радікали. При цьому виживання клітин і відновлення їх функції вирішальним чином завісіт від активності антиоксидантної системи. Не випадково зміст Q10 в міокарде значно вище, ніж у всіх інших органах.

Q10 володіє багатьма найціннішими свойствамі. При його достатній вміст в тканинах забезпечується нормальне теченіе імунологічних реакцій. Він підсилює фагоцитарну активність макрофагов, підвищує число гранулоцитів в кістковому мозку та плазмі крові, а також увелічівает кількість імуноглобулінів, підтримує функцію вилочкової залози, стімулірует процес кровотворення, виводить з організму вільні радикали, укрепляет імунну систему, нормалізує обмін речовин.

Є дані, що свідчать, що препарати на основі Q10 допомагають при лікуванні більш ніж 60 різних хвороб: від ішеміі серця, атеросклерозу і діабету до ожиріння, злоякісних пухлин і пародонтоза.

Особливо повинна бути відзначена способность Q10 зменшувати токсичність ліків. Як відомо, багато іспользуемие сучасною медициною препарати роблять украй небажаний інгібірующее дію на дихальний ланцюг мітохондрій. При цьому встановлено, що местом дії подібних фармакологічно активних сполук (наприклад, адріаміціна, широко використовується в протипухлинної терапії) зазвичай є те ж ділянки дихального ланцюга, в яких здійснюється перенесення електронів между Q10 і іншими електронними носіями. Отже, якщо в організм ввесті додаткову кількість природного Q10 або його синтетичних аналогів, токсічность ліків може бути істотно зменшена.

Основним джерелом поповнення Q10 в організмі є такі продукти тваринного походження, як м'ясо, печінка, бичье серце і т.п. Тобто продукти, категорично протипоказані людям з повишенним вмістом холестерину в крові, хворим атеросклерозом і іншими заболеваніямі, пов'язаними з порушенням обміну речовин. Тому що страждають цими заболеваніямі особливо потребують саме в препаратах вироблених на основі убіхінона. Крім того, Q10 посилює активність деяких інших антиоксидантів. Наконец, слід враховувати і той факт, що вік, хвороби і несприятливі фактори зовнішнього середовища постійно скорочують можливості організму для синтезу убіхінона.

Ефективність препаратів і бар'єр водорозчинного

Про профілактичних і лікувальних свойствах убіхінона відомо давно. Проте лише в останнє десятиліття вдалося наладіть виробництво доступних масових препаратів на його основі.

У Росії Q10 до недавнього часу больше знали як компонент косметичних кремів і лосьйонів. Але в останні роки на нашому ринку з'явилися імпортні (німецький 'Убіхінон композитум', американський 'Коензим Q10 з Гінкго') і вітчизняні препарати ('Коензим-10', 'Кудесан') для медіцінскіх цілей.

Створюючи препарати на основі жірорастворімих речовин, до яких відноситься Q10, розробникам завжди пріходітся вирішувати проблему їх ефективного засвоєння організмом. Зрозуміло, що человеческій організм, що складається на 80% з води, набагато краще засвоює водорастворімие з'єднання. Але до останнього часу отримати таку форму убіхінона не вдавалося. Імпортні та вітчизняні препарати в основному - як палліатів - робляться поки у вигляді масляного розчину. Тепер, з випуском 'Кудесана', Можна сказати, що бар'єр водорозчинного взято. І не випадково, що зробити це удалось російської компанії, яка вже 10 років за тією ж технологією випускає аналогічную форму бета-каротину ('Веторон'). У ході порівняльних досліджень, проведенних в Російському кардіологічному НПК МОЗ РФ, саме водний раствор коензиму Q10 показав кращий результат.

О. Серебров

Стаття опублікована в журналі 'Фармацевтичний вісник'


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-18 12:46:12

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-18 10:48:41

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-18 10:16:27

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-18 19:45:33

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-18 11:58:53

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-18 16:31:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-18 16:47:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-18 17:12:23

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-18 16:31:25

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-17 10:27:17

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-18 16:01:59

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-18 13:00:25

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-18 20:55:03

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-16 06:14:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-18 18:51:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02