Досвід застосування іридодіагностики у спортивній медицині

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Досвід застосування іридодіагностики у спортивній медицині

<> Архипова О.М., Коновалова Н.Г., Єгоров Г.Є.
Кафедра лікувальної фізкультури, фізіотерапії та курортології Новокузнецького ГІДУВа, г. Новокузнецьк, Росія <>

Професійний спорт - це не тільки блискучі перемоги і рекорди, а й нелюдські навантаження спортсменів. Постійне прагнення до повишенію спортивної майстерності з метою досягнення все більш високих результатов спонукає тренера і спортивного лікаря до пошуку внутрішніх ресурсів, повишенію функціональних можливостей організму і максимального розкриття генетіческого потенціалу, що проявляється вдосконаленням тактики і стратегії треніровочного процесу, зростанням обсягів і інтенсивності тренувальних навантажень, омоложеніем спорту (В. І. Дубровський, 1999). Паралельно йде процес погіршення здоровья населення (Е. М. казино з співавт, 1999). Все перераховане гостро ставить вопроси як раціональної орієнтації дітей у спорті з урахуванням спадкової предрасположенності, так і ранньої діагностики предпатологіческіх, патологічних состояній спортсменів, адресного проведення відновлювальної терапії.

Метод іридодіагностики дає можливість отримання представленія про людину, включаючи загальний запас здоров'я, схильність до разлічним захворювань, тип психо-емоційного реагування, стан разлічних органів і систем, опорно-рухового апарату. Все це, як і простота, нешкідливість, доступність методу визначають його перспективність для решенія поставлених проблем.

У роботі представлено досвід використання іридодіагностики для оценкі стану здоров'я спортсменів залежно від стажу занять спортом і спортівной кваліфікації. Нашу увагу привернули ігрові види спорту, як наіболее масові і найбільш травматичні. У процесі обстеження вирішували следующіе питання: профорієнтація новачків і оцінка професійної придатності спортсменов до обраного виду; вплив занять спортом на стан здоров'я спортсменов; індивідуальний підбір відновлювальної терапії з урахуванням даних ірідодіагностікі.

Оцінювали ірідологіческіе дані учасників трьох спортивних команд на різних етапах становлення. Було обстежено: команда гандболісток-новачків, команда регбістів, що тренуються протягом 4-5 років і профессіональная волейбольна команда. Ірідологіческое дослідження проводилося на щілинної лампи ЩЛ-2Б з використанням IBM-сумісного комп'ютера. Для сравненія взяті такі ірідологіческіе ознаки: колір і щільність строми радужкі; ірідологіческій тип по Вельховеру і Деку; зашлакованості, колір і форма автономного кільця; зінична облямівка; структурні знаки (В. В. Коновалов, А.А.Антонов, 1981).

У гандбольної команди новачків обстежено 13 дівчаток в віці від 11 до 13 років. У десяти з них були світлі райдужної оболонки, у трьох - темние. Радіально-волокнистий і радіально-гомогенний типи за Вельховеру мали одіннадцать спортсменок, а двоє - радіально-лакунарний. У сімох відзначена 2-3 степень щільності строми райдужки, у чотирьох - 4, у двох - 5-6. Оцінка за Деку виявіла у чотирьох спортсменок чисто лімфатичний, у однієї - гідрогеноідний, у троіх - уратних тип і у двох - тип слабкості сполучної тканини. Автономне кольцо у трьох спортсменок було чисте й простежувалося на всьому протязі, у остальних відзначалася зашлакованості автономного кільця різного ступеня: у двох -1, у шістьох - 2 і у двох - 3 ступеню. Автономне кільце золотисто-жовтого цвета мали шість спортсменок. У них же виявлено розриви автономного кільця в проекціі шийного відділу хребта. Зінична облямівка виявилася равномерно-зернистої у одинадцяти спортсменок, а нерівномірно-зернистої - у двух. Топічна діагностика виявила у дев'яти дівчаток лакуни в зоні носоглотки і бронхолегочной системи, а у чотирьох - у зоні нирок.

Гандбол витримку навантаження і травматичний вид спорту. Він пов'язаний з необходімостью швидкого вирішення завдань ситуаційного характеру, високим рівнем псіхо-емоційної напруги. Тренування характеризуються високою фізичної нагрузкой. Травматичність гандболу обумовлена як тісним контактом спортсменів друг з одним, з технічними засобами, спортивним інвентарем, що відбувається на високіх швидкостях, так і використанням елементів єдиноборств, що допускаються правіламі гри. Особлива травматичність пов'язана із застосуванням заборонених прийомів, некорректним веденням гри. Найбільш уразливі ланки людського тіла при грі в гандбол - це суглоби верхніх кінцівок, гомілковостопні суглоби, поперековий отдел хребта. Під впливом високих спортивних навантажень і мікротравм у цих спортсменов розвиваються наступні захворювання: остеохондроз хребта, спонділези, спондилоартроз, хронічні міозити ішиокруральної і литкових мишц, тендовагініти, періоститу (В. А. Геселевіч, 1981).

Аналіз результатів іридодіагностики дівчаток, приступають до занятіям спортом, дозволив припустити, що сім чоловік з гарною наследственностью і міцним здоров'ям будуть мати гарні результати в спорті. Еті діти можуть у подальшому сформуватися у сильну команду. Чотири людини з 4 ступенем щільності райдужки і 3 ступенем зашлакованості автономного кільця окажутся слабкіше. Вони будуть більше схильні до травматизму, перетренування, будуть чаще хворіти і довше відновлюватися. Дві дівчинки з радіально-лакунарним типом могут займатися лише фізкультурою, тому що їх організм не пристосований до несенію інтенсивних фізичних навантажень, роботи в умовах підвищеного травматізма. Заняття спортом принесуть шкоди їх здоров'ю, а високих спортивних результатов від таких дітей чекати не доводиться.

У команді з регбі, тренуються протягом 4-5 років, було обследовано вісім юнаків у віці 14-15 років. Всі вони мали світлий колір радужкі, радіально-волокнистий тип по Вельховеру, а по Деку - четверо мали чісто лімфатичний, а четверо - уратних діатез. Щільність райдужки в одного була 2, у трьох - 3 та у чотирьох - 4 ступеня. Аналіз стану автономного кільця виявіл у двох зашлакованості 1 ступеня, у чотирьох - 2, у двох - 3 ступеню. У всех спортсменів відзначені розриви автономного кільця в області шийного і грудного відділів хребта.

Регбі характеризує поліструктурні форма вправ з субмаксімальним і максимальним об'ємом бігових навантажень; спеціальної технічної нагрузкой, що вимагає швидкісний і силової витривалості; силовий навантаженням. Гра предусматрівает раптові ривки, зупинки, елементи єдиноборств та групові схваткі, удари по м'ячу і м'ячем, виконання кидків і пред'являє максимальні требованія до опорно-рухового апарата. Найбільш часто травмуються частини тела регбістів - плечові, колінні гомілковостопні суглоби, пальці кисті, пояснічний відділ хребта. На тлі повторних травм і мікротравм розвиваються заболеванія хребта, периартроз (В. А. Геселевіч, 1981).

Загальний аналіз ірідологіческой картини цієї команди дозволяє сделать наступний висновок: спортсмени володіють хорошою спадковістю. Юнаки могут багато та інтенсивно тренуватися, швидко адаптуватися при зміні кліматіческіх умов і часових поясів. В осіб зі зниженою опірністю, слабостью сумково-зв'язкового апарату, тобто з 4 ступенем щільності райдужної оболонки і 2-3 ступенем зашлакованості автономного кільця можна чекати невелике колічество перетреніровок, що ми і спостерігаємо в дійсності. В цілому ця команда показує гарні спортивні результати. У той же час поперечні трещіни і розриви автономного кільця в проекції шийного та грудного відділів позвоночніка свідчать про виражених зміни в хребті, можливо з неврологіческой симптоматикою (В. В. Коновалов, О. О. Антонов, 1981). Для поддержанія високої працездатності та процесів відновлення спортсменам било призначено лікування на зазначені зони, не дивлячись на відсутність скарг. Комплекс заходів включав масаж, мануальну і рефлексотерапію, фізіолікування. Тренеру команди дані рекомендації щодо включення до загальнофізичної підготовки упражненій для поліпшення функціонального стану шийного та грудного відділів позвоночніка.

У професійній команді волейболісток обстежено сім женщін у віці від 19 до 25 років. Всі вони кандидати у майстри спорту. Світлий цвет райдужки виявлений у чотирьох осіб, темний - у трьох. У всіх спортсменок радіально-волокнистий і радіально-гомогенний типи за Вельховеру. У всіх 4 і 5 степень щільності райдужної оболонки. Аналіз за Деку виявив гематогенний ірідологіческій тип у трьох спортсменок, чисто лімфатичний - у двох, уратних -у однієї і гідрогеноідний - в однієї спортсменки. Автономне кільце біля всіх обследованних мало тріщини і розриви в області шийного та поперекового відділів позвоночніка. Зінична облямівка у всіх виявилася нерівномірно-зерниста. Топіческая діагностика показала лакуни в зоні носоглотки, бронхолегеневої системи у дев'яти спортсменок, і у чотирьох - симптом стоги в зоні нирок.

Волейбол - спортивна гра, що відрізняється динамічної скоростно- силовий роботою змінної потужності. Він менш травматичний, ніж рассмотренние вище види спорту. Тим не менш, у волейболістів частими травмами являются ушкодження сумково-зв'язкового апарату суглобів кінцівок, удари пальцев кисті. З хронічних захворювань для спортсменок характерні периартроз і деформуючі артрози суглобів верхніх кінцівок (В. Ф. Башкіров, 1981).

У наших дослідженнях у спортсменок визначені радіальний і гомогенний типи за Вельховеру. Вони погано узгоджуються з низькою щільністю радужкі, розривами автономного кільця, нерівномірно-зернистої зіничної облямівкою і другімі мають місце ірідознакамі. Детальний аналіз місць розташування і характерістіка ірідознаков наводить на думку про набутий характер цих ізмененій. Результати іридодіагностики учасниць цієї команди підтверджені жалобамі і результатами клінічного обстеження.

Зіставлення перерахованих фактів дозволяє припустити недостаточную адекватність педагогічного, психологічного та медичного аспектов тренувань станом цих жінок протягом багатьох років. Треніровочная навантаження випереджала відновні процеси в організмі, що сопровождалось субклінічними формами перетренування, негативно позначалося на здоров'я, але не давало приводу для проведення серйозних відновлювальних меропріятій. На момент обстеження це вилилося в Полісегментарна патологію опорно-рухового апарату на тлі хронічного функціональних порушень і хронічної патологіі внутрішніх органів. Цим спортсменкам призначена відновлювальна терапія на уражені зони. Комплекс заходів включав лікування патології внутрішня органів та опорно-рухового апарату. Спільно з тренером була разработана схема планування тренувальних навантажень з урахуванням відновлювальних меропріятій, що включають фізіо-та гідропроцедурами, масаж, стретчинг, аутотренінг.

Використання іридодіагностики у спортивній медицині позволяет:

  • зробити прогноз перспективності спортсменів у конкретному виді спорту, що є основою профвідбору та профорієнтації;

  • виявити схильність до хвороб, провести діагностику субклінічних форм і цілеспрямовану профілактику;

  • швидко оцінити стан здоров'я спортсменів, отримати загальне уявлення про здоров'я команди і адекватності тренувального процесу, адресно проводити відновне лікування кожному спротсмену і команді в цілому, аргументовано вносити корективи в тренувальний процес.

Опубліковано: Архипова О.М., Коновалова Н.Г ., Єгоров Г.Є. Опит застосування іридодіагностики у спортивній медицині.//Полісистемним неспеціфіческіе синдроми в клінічному поліморфізмі захворювань нервової системи і їх корекція: Збірник праць міжнародної конференції (Новокузнецьк, 20 - 21 февраля 2002). - Новосибірськ, 2002. - С. 95 - 97.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-07 13:03:54

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-07 11:38:51

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-07 18:23:09

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-07 20:01:11

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-07 20:44:17

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-07 14:56:06

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-07 11:28:51

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-07 10:50:05

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-07 18:34:30

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-07 18:00:09

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-07 18:03:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-07 01:08:38

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-07 08:58:58

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-07 08:58:52

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-07 08:59:01

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-07 01:10:35

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-07 01:08:16

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-07 08:58:55

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-07 21:51:40

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-07 18:31:31