Порушення постави і сколіоз

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Порушення постави і сколіоз

Пам'ятка для батьків, вихователів і медичних работніков дитячих садів, поліклінік і шкіл

Доцент Г. Є. Єгоров
Новокузнецький міський лікарсько-фізкультурний диспансер, Кафедра лікувальної фізкультури, фізіотерапії та курортології Новокузнецького ГІДУВа.

У десятирічної Наташі О. виявлено викривлення хребта -сколіоз. Деформація хребта виявилася запущеною і привела до утворення реберного горба і різкого обмеження рухливості тулуба. Якщо добре поддаются виправлення початкові форми викривлення хребта, то в подібних запущенних випадках результати навіть при тривалому курсі лікування-безуспішні. У такіх випадках, щоб зупинити подальше прогресування викривлення позвоночніка і реберного горба, необхідне проведення важкої операції на позвоночніке. Цю важку операцію можна було уникнути, якби батьки Наташі билі більш уважні до своєї дитини.

А ось інший приклад. Рік тому у одинадцятирічного Юри К. лікарі визначили порушення постави (одне плече вище іншого, лопатки відстояли ОТ грудної клітини, ходив згорбившись). За порадою лікаря Юра протягом рік регулярно займався в кабінеті лікувальної фізкультури і вдома спеціальної коррігірующей гімнастикою і виробив правильну поставу.

поставою прийнято називати здатність людини тримати своє тело в різних положеннях. Постава може бути правильною і неправильною.

Правильною поставою називають звичну позу невимушено стоящего людини, що володіє здатністю без зайвих активних напружень держать прямо корпус і голову. У людини з правильною поставою легка хода, плечі злегка опущені і відведені назад, груди вперед, живіт підтягнутий, ноги разогнути в колінних суглобах (рис. 1).

Людина, який не вміє правильно тримати своє тіло, стоїть і ходіт на напівзігнутих ногах, зсутулившись, опустивши голову і плечі, випнувши жівот. Це не тільки негарно, але й шкідливо. При поганій поставі ускладнюється деятельность внутрішніх органів.

Рис. 1. Правильна постава.

Рівномірно виражені фізіологічні вигини хребта, надпліччя, соски, ості клубових кісток, лопатки, сідничні складки розташовані на одному рівні. Треугольнікі талії виражені однаково з обох сторін. Лінія остистих відростків позвонков пряма.

Порушення постави (сутулість, надмірне відхилення позвоночніка вперед - лордоз, або назад - кіфоз, плоска спина) і бічне іскрівленіе хребта - сколіоз зустрічаються дуже часто серед дітей дошкольного і особливо раннього шкільного віку. Це найчастіше фізично ослабленние діти, що перенесли в ранньому дитинстві важкі захворювання або які страждають Як-небудь хронічною хворобою. Тому дуже важливо для таких дітей правильно організовать фізичне виховання з самого раннього дитинства. Це сприяє нормальному розвитку кісткового скелета і м'язової системи дитини (особливо м'язів спіни і живота). Якщо є відхилення у розвитку цих систем, то виникають разлічние порушення постави, які можуть надалі служити причиною іскрівленія хребта.

Постава виробляється в процесі росту і розвитку дитини. На характер постави людини великий вплив має хребет. Хребет обеспечівает вертикальне положення тіла, підтримує тяжкість голови і верхньої часті тулуба.

У утробі матері хребет плоду являє собою равномерную дугу. Відразу після народження дитини хребет випрямляється майже до прямой лінії. З цього моменту починається формування постави. Коли малюк начінает утримувати голову в піднятому положенні, у шийній частині хребта образуется вигин вперед (шийний лордоз); коли дитина починає сидіти, в грудном відділі хребта утворюється вигин, звернений тому (кіфоз), а коли начінает ходити, утворюється вигин хребта з опуклістю, оберненою вперед в поперекової частини (поперековий лордоз).

Дефекти постави і викривлення хребта можуть виникнути еще в грудному віці. Причин, що викликають порушення постави, багато. Одні з них определяются станом здоров'я і фізичним розвитком дитини, інші - окружающей його обстановкою. Серед усіх факторів і причин важливу роль у воспітаніі гарною постави грає повноцінне харчування. Недолік в їжі вітамінов, мінеральних солей негативно відбивається на стані скелета і м'язів ребенка і привертає до розвитку поганий постави.

Рис.2. Такі пози сприяють формуванню неправильної осанкі.

Найбільш частою причиною виникнення порушень постави является або слабкість м'язів тулуба, або нерівномірність їх розвитку. Постоянное носіння малюка на одній руці, спроба занадто рано саджати,

ставити на ніжки або вчити ходити дитини, дуже м'яка і провісающая ночівля, ведення дитини під час прогулянок за одну і ту ж руку, не соответствующая зростанню дитини меблі, одяг, неправильне сидіння за столом, чтеніе і малювання в ліжку, носіння портфеля в одній і тій же руці, їзда дітей на велосипеді для дорослих під рамою, звичка стояти з опорою на одну ногу, продолжітельная хвороба (рахіт) або часті захворювання, що послаблюють організм, неудовлетворітельний загальний режим дитини (пасивний відпочинок, відсутність прогулянок, недостаточний руховий режим) і багато іншого сприяють формуванню неправільной пози і постави.

Найпоширеніше порушення постави - сутулість. У сутулого людини опущена голова, плечові суглоби зведені вперед, груди плоская, спина кругла, лопатки крилоподібні.

кифотичне постава характеризується посиленням шийної і пояснічной кривизни. При лордотичним поставі різко виражена Вигнутість позвоночніка вперед у поперековому відділі. А випрямлення постава (плоска спина) характерізуется малої вираженістю вигинів хребта. Спочатку порушення осанкі не викликають змін у хребті. Але якщо неправильна поза становітся звичною, а причини, які сприяють підтримці неправильної пози, не усуваються, то виникають зміни в хребті. Хребет починає іскрівляться, з'являється сколіоз.

Сколіоз - це бічне викривлення хребта. Крім бокового викривлення, при сколіозі утворюється реберний горб.

Сколіоз може бути вродженим і набутим. Природжений сколіоз частіше за все пов'язаний з аномалією розвитку хребта (неправильне развітіе) - зайві хребці, зайві ребра, аномалія поперечних відростків, сліяніе дужок і відростків, незарощення дужок, клиновидні хребці і т. п. Врожденние сколіози становлять близько 5%, а інші 95% виникають в процесі развітія і росту організму.

Рис. 4. Ріс . 3. Ріс. 5. Ріс. 6.
Кіфотіческа Сутулость ; лордотичним Плоская спина
осанка. осанка. ; (випрямленого постава)

Серед придбаних сколіозів виділяються:

а) рахітіческій, внаслідок перенесеного рахіту;

б) звичні або, як їх називають, шкільні сколіози, вознікающіе на тлі неправильних звичних поз і неправильної постави:

в) статичний сколіоз, що виникає при неправильному бічному стояніі тазу; це часто спостерігається при неоднаковому розвитку нижніх кінцівок (одна кінцівка коротше іншої);

г) паралітичний сколіоз, що виникає на тлі поразки м'язів туловіща; це частіше пов'язане з перенесеним поліомієлітом.

Інші форми придбаних сколіозів (рубцевий - після операціі на грудній клітці, після великих стягуючих рубців у результаті ожога; травматичний - після різних травм; рефлекторно-больовий - частіше на почве поразки нервових корінців) зустрічаються не так часто. За величиною іскрівленія хребта розрізняють три ступені сколіозу:

Перша ступінь сколіозу характеризується незначним боковим відхиленням хребта від середньої лінії.

Друга ступінь характеризується помітним відхиленням позвоночніка від середньої лінії і починаються реберним горбом.

Третя ступінь сколіозу характеризується стійкою і більше резко вираженою деформацією грудної клітини, наявністю великої реберно-хребетного горба і різким обмеженням рухливості хребта.

Рис.7. Ріс.8.
Первая ступінь Вторая ступінь
сколіоза ; сколіоза

Рис.9. Третя ступінь сколіозу

КЛІНІЧНЕ РОЗПІЗНАВАННЯ

Методом виявлення сколіозу і неправильної постави є осмотр дитини. Огляд повинен проводитися при хорошому освітленні, при різному положеніі дитини, при достатньому ступені оголення тіла дитини. Огляд потрібно проізводіть повільно й у певній послідовності: передньої і задньої поверхності тіла, збоку, при нахиленому вперед корпусі, лежачи.

Не слід висловлювати вголос судження про різні відхилення со боку постави, зазначених у дитини. Почувши такі зауваження, дитина старается виправити неправильну позу, тим самим дезорієнтує і утрудняє діагностіку початкових форм сколіозу.

При огляді дитини спереду звертається увага на положення голови, рівень надпліччі і сосків, форму грудної клітки і живота, положення корпуса, симетричність трикутників талії (відстань між опущеною рукою і виемкой талії), форму ніг.

При огляді дитини з боку спини необхідно звертати вніманіе на положення голови, рівень надпліччі, положення лопаток (їх рівень, расстояніе від хребта, щільність прилягання їх до грудної клітки), сімметрічность трикутників талії, симетричність лінії остистих відростків, уровень клубових кісток.

При нахиленому корпусі (підборіддя повинен бути притиснутий до груді, а руки вільно опущені) звертається увага на лінію остистих відростків, на симетричність рельєфу грудної клітини, на наявність м'язового валика в пояснічной області та реберного горба .

При огляді збоку визначається положення голови, згладженість або посилення фізіологічних вигинів хребта в грудному і поперековому отделах.

Мал.10. Різко виражений реберний горб праворуч і мишечний валик в поперековій області ліворуч. Лінія остистих відростків викривлена. Пунктірной лінією позначений вигляд при правильній поставі.

При правильній поставі і відсутності викривлення хребта прі обстеженні дітей виявляється пряме тримання голови симетричне расположеніе лопаток, шейноплечевих ліній, пахвових складок, клубових костей з обох сторін, а за наявності сколіозу і порушення постави симетричність іх порушується в різній мірі, в залежності від ступеня сколіозу і дефектів осанкі.

Важливо визначити довжину нижніх кінцівок (відстань від передне-верхній ості клубової кістки до кінця зовнішньої щиколотки). У нормі довжина конечностей повинна бути однакова. Наші спостереження показують, що більшість детей, що направляються на консультацію під лікарсько-фізкультурний диспансер, мають дефекти постави і викривлення хребта саме за рахунок укорочення однієї конечності (близько 35%). Вимірювання довжини кінцівки проводять лежачи на спині, ноги вместе; при цьому треба мати на увазі, щоб кінчик носа, пупок і лінія з'єднання стоп знаходилися на одній прямій лінії. При дотриманні цієї умови вкорочення конечностей іноді можна помітити і на-віч.

При виявленні порушення постави і викривлення хребта необходімо відразу ж приступити до лікування, бо порушення постави і сколіоз можуть бистро прогресувати і призвести до тяжких наслідків (реберно-хребетний горб, інвалідність).

Раннє виявлення дефектів постави, початкових форм сколіозу і раннее початок лікування при тривалому застосуванні коригуючої гімнастики дає более сприятливий ефект. Сколіоз початковому ступені і порушення постави ісправляются за допомогою фізичних вправ спеціального характеру, способствующіх виведенню хребта з порочного кола і зміцнювальних определенние м'язові групи.

Викривлення хребта, пов'язане з укороченням нижній конечності, виправляється компенсацією довжини кінцівки. Для цього достатньо подбіть каблук або вкласти під п'яту устілку на величину укорочення. Потрібно помніть, що каблук треба підбивати на вуличного і домашнього взуття дитини.

При пізньому виявленні сколіозу часто не вдається виправити порочное положення хребта і навіть зупинити прогресування викривлення позвоночніка фізичними вправами . У таких випадках доводиться вдаватися до тяжелой операції для фіксації хребта.

ДОРОГІ БАТЬКИ! Вихователі і МЕДИЧНІ ПРАЦІВНИКИ ДИТЯЧИХ САДОВ І шко

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 18:20:00

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 18:33:25

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 16:13:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15