Хвороба руху

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Хвороба руху

Подорожі з використанням різних транспортних засобів - чи не самий яскравий приклад нашої цивілізації. Але небувалі перш швидкості пересування, разнообразіе транспортних засобів призвели до того, що все частіше зустрічається так називаемая транспортна хвороба руху.

Про особливості її перебігу та заходи боротьби з нею розповідає докт. мед. наук, проф., акад. Російської академії космонавтики, зав. відділенням 'Фізіологія та патологія слухової і вестибулярної системи' Інституту медико-біологічних проблем РАН Едуард Іванович Мацнев.

Цей самий загальний термін включає такі поняття, як кінетоз, заколисування, автомобільная, морська, повітряна, залізнична хвороба.

Расстройства, що нагадують заколисування, можуть відзначатися у деяких осіб при качаніі на гойдалці, на різних розважальних атракціонах, каруселях, при вальсірованіі, навіть при підйомі та спуску в ліфті.

Болезнь руху являє собою стан, що характеризується загальним недомоганіем, відчуттям дискомфорту в області шлунка, втратою апетиту, блідим і холодним потом, запамороченням, нудотою, іноді блювотою. При важких формах укачіванія людина відчуває жорстокі страждання і стає абсолютно беспомощним.

По визначенням англійського дослідника Бенсона (Benson, 1984), багато років ізучавшего цю проблему, хвороба руху (БД) 'є нормальною реакцією здорового людини, що не має будь-яких органічних або функціональних нарушеній, на вплив незвичного вигляду рухів певної інтенсивності і тривалості '. При цьому термін 'хвороба' не несе патологічного сенсу, а іспользуется лише для характеристики розвивається при БД синдрому вестібуловегетатівних і вестібулосенсорних порушень, викликаних різними відамі реального або позірного руху.

Несмотря на різноманіття форм БД, основні характеристики факторів, які є прічіной цих розладів, і їхні клінічні прояви є практично одінаковимі, що дозволяє використовувати універсальний термін 'хвороба руху' прі всіх видах заколисування.

Ведущім симптомом БД є нудота, а основними ознаками - блідість, потоотделеніе і блювота (іноді багаторазова). Останній симптом відносять до патогномонічному ознакою БД.

Браузер початку захворювання нудота може супроводжуватися температурним дискомфортом (почуттям жару), посиленим слиновиділенням, частої позіханням.

К можливим симптомів БД можна віднести тяжкість в голові і головний біль, частіше в області чола, іноді супроводжується запамороченням, відчуттям 'п'янкої легкості' у голові або порушеннями орієнтації в просторі.

У деяких осіб з важкими проявами БД нерідко розвивається апатія і депрессія.

К числа інших важливих симптомів БД слід віднести сонливість, яка може продолжаться кілька годин. Іноді бажання поспати може з'явитися єдиним маніфестірующім симптомом БД.

Развітіе симптомів і ознак БД залежить від інтенсивності провокуючого раздражітеля й індивідуальної схильності до неї людини. В одних людей до появи блювоти можуть спостерігатися лише незначні ознаки захворювання (продромальний стадія). У інших наголошується тривалий і важкий нездужання, але без блювоти.

Стімуляція рухом викликає в першу чергу відчуття дискомфорту в області желудка, поступово переходить у нудоту. При продовженні стимуляції нудота может посилюватися, з'являються інші ознаки вегетативних порушень (блідість і пітливість, особливо в області чола, долонь, іноді відзначається профузну піт). Нередко ці розлади йдуть паралельно. У потерпілого відзначається повне Пропущено апетиту.

Як правило, описані симптоми БД розвиваються порівняно повільно. Однак при продолжающейся стимуляції зазвичай відбувається їх лавиноподібне наростання, завершающееся блювотою. Після цього може настати короткочасне поліпшення состоянія, яке, однак, зберігається недовго. Хвилеподібний ослаблення або, наоборот, наростання симптомів БД може тривати досить тривалий час. Напрімер, під час морської подорожі цей період може становити кілька дней.

Повторние напади блювоти при БД (особливо у дітей) можуть створювати великі проблеми для здоров'я у зв'язку з дегідратацією організму і порушенням балансу електролітов.

Чаще і сильніше страждають від БД люди при деяких захворюваннях сердечно-судинної системи (особливо особи, схильні до гіпотонії) і желудочно-кишкового тракту, при остеохондрозі (дорсопатіі) шийного відділу позвоночніка, при ожирінні та інших обмінних порушеннях.

Оценівая залежність стійкості до БД від віку, слід зазначити, що діти до 2 років страждають нею рідко; потім стійкість прогресивно знижується приблизно до віку 12 років. Загальновідомий факт великого відсотка заколисування в автомобілі у дітей саме цієї вікової групи. Надалі стійкість повільно возрастает, хоча випадки БД у літніх людей нерідкі, особливо при морських путешествіях. Жінки мають меншу стійкістю до БД, ніж чоловіки того ж возраста (Reason, 1967). Можливо, подібні відмінності в частоті БД у дітей та женщін пов'язані з гормональними факторами, тому що зазначено, що стійкість жінок к БД особливо різко знижується під час менструації і в період вагітності (Schwab, 1954).

БД пов'язана напряму з роботою вестибулярного апарату, що є специфічними сенсорним органом для сприйняття кутових і лінійних прискорень, що виникають при двіженіі. Свідченням зв'язку вестибулярного апарату з БД є той факт, что люди, у яких лабіринт від народження не розвинений, взагалі не страждають від БД. Однако, визнаючи важливу роль вестибулярної стимуляції в розвитку БД, тим не менее не можна виключати значного впливу та інших сенсорних органів, з которимі ця система тісно взаємодіє (зорова система та ін.) У некоторих людей БД може виникати лише за однієї зоровому роздратуванні, напрімер при перегляді широкоекранного панорамного фільму (сінерама), при Пропущено руху (тобто вестибулярної стимуляції). Іншим прикладом ролі зрітельного 'входу', модифікуючий стійкість до БД, може служити пасажир морского судна, що дивиться вниз на бурхливі хвилі і таким чином отримує несогласованную з вестибулярної зорову інформацію. У цьому випадку він скоріше заболеет морською хворобою, ніж той, який фіксує свій погляд на горизонті, т.е. отримує стаціонарний зоровий орієнтир, щодо якого він зможе правільно сприймати свій рух (Benson, 1984).

Понять механізм БД до кінця поки не вдалося, але ближче всього до цього підійшла теорія сенсорного конфлікту ('сенсорної перебудови'), що трактує цей стан не як одне вестибулярні роздратування, а як у відповідь реакцію організму на протіворечівие сигнали про рух. Відповідно до цієї теорії, основним етіологічним фактором БД є суперечлива сенсорна інформація, перш за все від органов зору, вестибулярного апарату та інших рецепторів при їх стимуляції, поступающая в головний мозок і 'не збігається' з тими сигналами, які центральная нервова система ( ЦНС) очікує отримати.

БД представляє практичну важливість при використанні різних видів транспортних коштів, тому що вона може не тільки викликати дискомфортні відчуття, Але і приводити до повної втрати професійної працездатності.

Морское подорож викликає максимальну частоту випадків морської хвороби, у связі з більш тривалими і більш вираженими впливами, що провокують двіженіе , ніж на інших видах транспорту.

Морской хворобою, описаної ще Гіппократом, страждає більшість людей, вперше попавшіх в шторм на морі. Плавання на надувних засобах дає максимальну стімуляцію, тому що практично всі люди в цій ситуації, за винятком лише дуже устойчівих, хворіють морською хворобою в бурхливому морі. Але навіть порівняно спокойное море викликає у деяких осіб БД.

Разлічія у стійкості до морської хвороби залежать від розміру судна, стану моря і від попереднього досвіду плавання. Коли вплив провокуючого руху продолжается тривалий час (наприклад, на борту корабля під час шторму), у большінства людей спостерігається поступове зменшення ступеня проявів морської болезні в міру адаптації до руху. Динаміка цієї адаптації, також як і другіе характеристики БД, виявляє великі індивідуальні відмінності, однак у значітельного числа людей помітна адаптація відбувається на другу-третю добу плаванія, а до четвертим добі всі симптоми БД зазвичай повністю проходять.

У професійних моряків морська хвороба буває відносно рідко. Це об'ясняется суворим профвідбору і тренуванням вестибулярного апарату під час обученія і подальшої роботи. Але відомі випадки, коли людина так і не може пріспособіться до хитавиці на кораблі навіть за тривалу морську службу. Наприклад, ізвестний англійська флотоводець адмірал Нельсон все життя провів на море і, тим не менш, кожен раз при штормі жорстоко страждав від морської хвороби.

Воздушная хвороба за ступенем прояву стоїть на 2-му місці після морської. Вона наблюдается у 12-13% пасажирів під час польотів на літаках вінтомоторних і у 1-3% пасажирів - на літаках з газотурбінними двигунами. Сучасні великі самолети цивільної авіації зазвичай літають на великих висотах - у спокійних слоях атмосфери, а польоти в турбулентних повітряних потоках обмежуються короткімі періодами при зльоті та посадці, тому випадки БД на них відзначаються значітельно рідше, ніж у льотчиків і пасажирів, що літають на невеликих літаках сельскохозяйственной авіації і приватних літаках. На останніх пасажири іспитивают більш тривалі впливу поривів вітру і турбулентних повітряних потоков, і частота БД в них досягає 8%.

Воздушная хвороба розвивається при 'бовтанки', коли літак переміщається вгору і вніз, при 'рискання', коли він здійснює обертальні рухи в горизонтальній плоскості навколо вертикальної осі, при хитання щодо поздовжньої осі, при попаданіі літака в низхідні потоки повітря ('повітряні ями').

Опісани і так звані приховані форми повітряної хвороби: зовнішні ознаки укачіванія у членів льотних екіпажів відсутні, але знижується працездатність, а це один із проявів заколисування.

Даже деякі досвідчені льотчики, ніколи не Укачивающий у пілотській кабіні, оказавшісь в ролі пасажира, можуть стати жертвою БД. Вони добре вміють інтегріровать зорові сигнали і сигнали вестибулярного апарату, характерні для польоту, але позбавлення звичних зорових орієнтирів робить їх чутливими к заколисування. Так виявляється описаний вище сенсорний конфлікт, викликаний рассогласованіем сигналів зорових і вестибулярних рецепторів.

Сімптоми повітряної хвороби зменшуються при виконанні відповідальних завдань. Ізвестни випадки, коли льотчики, в мирний час схильні до заколисування, в бойових полетах ніколи не відчували цього стану.

Полети на літаках нерідко супроводжуються ілюзорними відчуттями. При звичайних проізвольних рухах голови і тулуба вестибулярний апарат забезпечує ЦНС весьма точною інформацією про швидкість повороту голови щодо Землі. При некоторих неприродних пасивних рухах (коли людина перебуває в двіжущемся об'єкті) ця інформація може призвести до дивних відчуттів. Напрімер, якщо припиняється обертання літака навколо поздовжньої осі, у пасажира вознікает ясне відчуття обертання тіла та літака в протилежному напрямку. Ця ілюзія пов'язана з реакцією вестибулярного апарату на незвичний раздражітель - велика кутове прискорення, але не ясно, яким чином інформація ОТ вестибулярних і інших рецепторів обробляється в ЦНС для того, щоб человек відчував справжнє або ілюзорне рух.

Вознікает питання: а чи може один і той ж людина заколисувати на морі і не укачіваться в літаку, або навпаки? Так, таке трапляється. Справа в тому, що чувствітельность вестибулярної системи вибіркова по відношенню до певних відам подразників, наприклад до кутових прискорень, що діють у різних плоскостях, до лінійних прискорень. Тому перехід з одного типу корабля на другой або різка зміна форми хитавиці можуть викликати напад морської хвороби даже у досвідчених моряків.

Інтересно, а чи можуть балерини і фігуристи, акробати, які вчиняють велику колічество піруетів за лічені секунди, переживати морську або повітряну болезнь? Результати спеціальних обстежень говорять про вражаючу здатність етіх людей керувати своїми рухами, але у своїй трудової або спортивної деятельності вони стикаються з періодично повторюваними однотипними ускореніямі. Наприклад, спортсмени, балерини можуть здійснювати обертання в якусь одну звичну бік. А оскільки звикання наступає лише до певних воздействіям, то не можна повністю виключити у них можливість повітряного або морской хвороби.

Массовое використання наземних транспортних засобів (автомашини, автобуси і др.) Привело до збільшення реєстрації частоти випадків БД у пасажирів, особливо, Як вже відзначено вище, у дітей. За даними опитування населення, у віці до 12 років укачівается 58% дітей, а у віці від 12 до 20 років - 47%.

Частота захитування в традиційних залізничних вагонах і електричках относітельно невисока (за даними Reason та Brand, 1975) - до 0,13% серед загальної популяціі людей. Однак у зв'язку з масовістю використання цих видів транспорта проблема БД для цієї категорії пасажирів досить актуальна. Ця проблема ще більш значуща для пасажирів високошвидкісних поїздів - більше 200 км /ч. Виникаючі при цьому на поворотах дороги прискорення можуть досягати значітельних величин, що неминуче підвищує частоту БД.

Індівідуальная стійкість до БД коливається в широких межах. Особи, що володіють врожденной стійкістю, швидше адаптуються до провокуючим прискорень. Серед псіхологіческіх факторів, що впливають на стійкість до БД, важливе значення має Тип нервової діяльності (екстраверти більш стійкі до БД, ніж інтраверти), мотівація та активація уваги, страх, тривога. Відомий факт, що ймовірність развітія БД у пілотів літаків або водіїв наземного транспорту значно ніже, ніж у пасажирів.

К інших факторів, що мають значення для формування рівня схильності к БД, можна віднести характер їжі , різні запахи, спостереження гикавки, позивів на блювоту і блювоту у інших постраждалих і т.п.

Як же чином можна зм'якшити або запобігти неприємні симптоми, пов'язані с БД? Перш за все необхідно до мінімуму обмежити рухи головою, тому що роль двігательной активності голови в етіології БД загальновідома. Обмеження рухів головой можуть бути довільними, але краще, якщо голова буде спиратися на соответствующую опору (підголовник, валик і т.п.). Важливо враховувати орієнтацію голови щодо вектора чинного прискорення (наприклад, на борту іспитивающего хитавицю судна морська хвороба буде менш вираженою при прискоренні, действующем вздовж поздовжньої осі голови, ніж уздовж її переднезадней осі).

Могут виявитися корисними поради, що дозволяють пасажирам під час плавання на корабле, поїздки на автомобілі або в поїзді зменшити зорово-вестибулярні рассогласованіе. Наприклад, в каюті корабля або в літаку при перших ознаках БД краще сидіти з заплющеними очима, або зафіксувати погляд, як вже отмечалось вище, на лінії горизонту. Пасажирам автомобіля доцільно смотреть перед собою, а не в бічні стекла, не читати під час руху тощо

Браузер довгостроковому плані найбільш ефективним засобом профілактики БД може бути пріобретеніе і збереження захисної адаптації людини до провокуючим рухам, что досягається шляхом поступово наростаючого провокуючого впливу. У цих целях може бути використаний широкий комплекс активних, пасивних і комбінірованних тренувань, за яких на вестибулярний апарат діють разлічние прискорення. До активних тренувань відносяться спеціальні фізичні і гімнастіческіе вправи, теніс, волейбол, плавання, акробатичні стрибки на батуте, заняття на спортивних снарядах: Рейнське колесо, триплексі та ін; до пассівним - випробування на обертальних кріслах, заколисування на гойдалках і т . п. При комбінірованних методи поєднують активні і пасивні вправи. Подібні треніровкі не тільки сприяють придушенню неприємних вестибулярних реакцій, Але і покращують орієнтацію в просторі.

Браузер останні роки для профілактики БД почали використовувати методи псіхопрофілактікі та психотерапії, аутогенного тренування з навчанням самоконтролю некоторих вегетативних реакцій, біологічного зворотного зв'язку (biofeedback), що позволяет контролювати, попереджати або ослабляти прояви БД.

Большая роль у профілактиці та купировании БД відводиться фармакологічним средствам. На жаль, жодне з нині використовуються в цих цілях лікарських препаратов не є специфічним.

К теперішнього часу налічується значна кількість препаратів, випробуваних в качестве лікувальних і профілактичних засобів при різних видах заколисування: холінолітікі , адреноміметики, антигістамінні препарати, антагоністи кальцію, вещества, що пригнічують ЦНС, транквілізатори, комбіновані препарати і т.п.

Среді препаратів проти БД, представлених на вітчизняному фармакологічному ринке, слід відзначити: скополамін, скополамін + гиосциамин (аеронам), меклозін (Бонін), ціннарізін + пірацетам (фезам), вертігохеель, гістамінергічними препарат бетагістін (Бетасерк) і антигістамінний препарат - діменгідрінат, відомий під названіем драміна.

К числа перспективних препаратів проти БД слід віднести гістамінергічними препарат бетагістину (Бетасерк), широко використовуваний для лікування вестибулярних расстройств різного генезу. Відомо, що гістамінергічними система активно участвует у контролі нейровегетативних симптомів при БД, особливо при сенсорному конфлікте між зорової та вестибулярної інформацією, в регуляції та адаптації вестібулярной функції і вестибулярної компенсації (Lacojr, 1998 р.), в профілактіческіх цілях препарат Бетасерк рекомендується приймати дорослим по 1 таблетке (8 мг) 2-3 рази на добу під час поїздки, при появі перших сімптомов БД дозу можна збільшити до 2 таблеток (16 мг) - 2-3 рази на день.

Наіболее відомим препаратом, застосовуваним для профілактики і лікування БД, является драміна.

К достоїнств останнього відноситься те, що він є одним з найбільш іспитанних засобів проти БД, а також можливість його застосування не тільки у взрослих, але й у дітей від 1 року.

Препарат драміна в першу чергу застосовують як профілактичний і протіворвотное засіб при всіх видах БД. Препарат рекомендовано приймати за 30 хвилин до подорожі (до їжі), дорослим по 1-2 таблетці 2-3 рази на добу. Детям у віці від 1 року до 6 років по 1/4- 1 /2 таблетки 2-3 рази на день, час від 7 до 12 років по 1 /2 -1 таблетці 2-3 рази на добу.

Следует, однак, пам'ятати, що майже всі препарати, що використовуються в якості средства профілактики і купірування БД, мають свої показання та протипоказання. Поетому, перш ніж узяти з собою той чи інший препарат в подорож, необходімо уважно ознайомитися з відповідною інструкцією з його прімененію.

Важно також відзначити, що деякі захворювання серцево-судинної і центральної нервової системи (гіпотонія, гастрит, виразкова хвороба шлунка, мігрень, латентно поточна форма болезні Меньєра та ін) можуть клінічно виявлятися у вигляді симптоматичної чувствітельності до БД. Тому цим особам (особливо якщо заколисування в транспорті у них з'явилося вперше) доцільно до подорожі звернутися до лікаря і пройті спеціальне отоневрологіческое (вестибулометричні) обстеження, при котором буде встановлена причина цих розладів і своєчасно проведено еффектівное лікування.

Стаття опублікована в журналі 'Фармацевтичний вестнік'


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11