Особливості фармакотерапії літніх

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Особливості фармакотерапії літніх

Підготував В. Ніколаєв, лікар

За твердженням демографів, в усіх високорозвинених країнах світу в наші дні проісходіт стрімке постаріння населення. За прогнозами ООН, через 25 років чісло людей старше 60 років на Землі досягне 1,2 млрд осіб. При цьому ожідается збільшення чисельності тих, кому буде за 80 років; набагато більше, ніж сейчас, стане і 100-річних. Згідно з нещодавно проведеним дослідженням, колічество старих людей (75 - 80 років) на нашій планеті щорічно зростає на 2, 4%.

Стареют і росіяни. Так, людей пенсійного віку в нашій країні в 1998 р. насчітивалось близько 30 млн осіб, що складає в середньому 20% (а в багатьох регіонах вже наближається до 30%) від чисельності всього населення, і з роками чісло таких людей буде збільшуватися. Це вимагатиме подальшого розвитку не только геронтології, але й геріатричної служби, зокрема геріатричної фармакологіі. І ось чому.

Счітается, що в середньому в одного пацієнта старше 60 років виявляється четире-п'ять різних хвороб, що закономірно супроводжується збільшенням потребленія таким пацієнтом різноманітних лікарських засобів. Проте в організме літніх людей найчастіше змінюються фармакодинаміка і фармакокінетика препаратов, відзначається значно більша частота їх побічних дій. Незнаніе ж лікарем цього може посилити перебіг хвороби у літніх пацієнтів. Поетому вже зараз вельми актуальним завданням є оволодіння медиками разлічних спеціальностей основами геріатричної фармакології.

Каждий лікар повинен мати чітке уявлення про принципи дозування лекарственних коштів у геріатрії, про особливості взаємодії препаратів, про путях підвищення стійкості організму літніх людей до небажаного воздействію медикаментів.

Перш ніж призначити ліки

Вопрос про призначення того або іншого лікарського препарату повинне вирішуватися лише после всебічного аналізу його впливу на організм похилого пацієнта. При етом в першу чергу необхідно враховувати підвищену чутливість літніх і старих людей до ліків (особливо до серцевих глікозидів, гіпотензивний средствам, транквілізаторів, антидепресантів), а також стан психіки больного і умови, в яких він живе.

Другім найважливішим правилом геріатричної фармакотерапії є сувора індівідуалізація доз. На самому початку лікування препарати призначають у дозах, уменьшенних приблизно в 2 рази в порівнянні з такими для хворих середнього возраста. І тільки поступово підвищуючи дозу, встановлюють індивідуальну переносімость препаратів. По досягненні лікувального ефекту дозу зменшують до поддержівающей, яка, як правило, теж нижче дози, що призначається пацієнтам среднего віку.

Необходімо пам'ятати, що спосіб прийому ліків має бути як можна простіше для паціента. По можливості слід уникати призначення рідких лікарських форм, так як через ослаблений зору і тремтіння рук літні хворі відчувають затрудненія при їх дозуванні. Крім того, відсутність чіткого контролю за герметічностью флакона може призвести до зміни концентрації препарату, його загрязненію або псування.

Браузер стаціонарі медперсонал особливу увагу повинен приділяти контролю за своевременним прийомом призначених ліків, так як літні і старі люди нередко забувають прийняти ліки вчасно або, навпаки, приймають його повторно, не чекаючи призначеного часу.

Фармакологічні метаморфози

Браузер організмі пацієнтів похилого віку істотно змінюються фармакокінетика і фармакодінаміка лікарських препаратів. Було встановлено, що чим старіше організм, тим більше ймовірність розвитку інтоксикації навіть при призначенні препаратов в середніх терапевтичних дозах. У таких пацієнтів сповільнюється абсорбція з шлунково-кишкового тракту, змінюється розподіл лікарських средств в організмі, порушується їх зв'язування з білками крові, знижується скорость біотрансформації препаратів в печінці, сповільнюється виведення їх составних частин з організму.

Вознікающіе при старінні структурні і функціональні зміни желудочно-кишкового тракту привертають до зниження і уповільнення надходження лекарств в кров. В результаті сповільнюється настання ефекту при прийомі таких, напрімер, препаратів, як барбітурати, транквілізатори, трициклічні антідепрессанти, протипаркінсонічні кошти, тетрациклінові антибіотики. а ось запори приводять, навпаки, до посилення всмоктування лікарських засобів. Пріем атропіну, платіфілліна, фенотіазинові нейролептиків, що володіють М-холіноблокірующім дією, інших препаратів, що викликають уповільнення моторики желудка і кишечника, також призводить до посилення всмоктування одночасно назначаемих ліків. Проносні засоби та метоклопрамід, прискорюючи рух по кішечніку, навпаки, зменшують всмоктування одночасно застосовуваних препаратів.

Нарушеніе в літньому і старечому віці кровообігу може збільшувати длітельность циркуляції ліків і змінювати їх розподіл (особливо засобів, обладающіх кумулятивним дією). Це може стати причиною передозування і визвать сильну побічну реакцію того чи іншого препарату.

Уменьшеніе з віком м'язової маси і води в тканинах призводить до підвищення концентраціі водорозчинних препаратів у плазмі крові і тканинах, що загрожує їх передозіровкой. Це стосується таких препаратів, як аміноглікозидні антибіотики, дігоксін, гідрофільні бета-адреноблокатори, теофілін, блокатори Н-2-рецепторів гістаміна і ряду інших.

У багатьох літніх людей підвищується вміст ліпідів в організмі, у зв'язку з чим у них збільшується об'єм розподілу жиророзчинних препаратів і зменшується іх концентрація в плазмі крові. Це призводить до уповільнення ефекту, кумуляції і пролонгірованію фармакологічної активності таких, наприклад, препаратів, як тетрацікліновие антибіотики, бензодіазепіни, етанол, фенотіазинові нейролептики, снотворние.

Возрастное ослаблення активності ферментних систем змінює і реакції організму, пріводіт до накопичення метаболітів введених речовин. З цієї ж причини замедляется біотрансформація лікарських засобів і підвищується їхня концентрація в крові і тканинах. В результаті збільшується тривалість дії метаболізірующіхся в печінці препаратів, частіше розвиваються побічні ефекти, вище ріск передозування ліпофільних бета-адреноблокаторів, бутадіону, індометацину, непрямих антикоагулянтів, нейролептиків, наркотичних анальгетиків, більшості антіарітміческіх препаратів.

Браузер літньому віці наполовину зменшується кровотік в нирках зі значним сніженіем клубочкової фільтрації, зменшується кількість функціонуючих нефронов, знижується канальцева секреція, відбуваються інші несприятливі ізмененія. Все це призводить до уповільнення виділення, підвищенню концентрації лекарственних препаратів в крові, збільшення тривалості їх дії, возрастает ймовірність передозування, токсичних і побічних реакцій вводяться лекарств. У першу чергу це відноситься до таких препаратів, як серцеві глікозіди, антибіотики, сульфаніламіди, пероральні протидіабетичні средства, нестероїдні протизапальні засоби, парацетамол, урікозуріческіе і більшість антиаритмічних препаратів.

Развівающаяся з віком дискінезія жовчних шляхів уповільнює виділення в кішечнік жовчі разом з ліками і їх метаболітами, а зниження перистальтики кішечніка сприяє їх зворотного всмоктуванню. Це призводить до кумуляції препаратов в організмі.

Суммарние дані про зміну фармакокінетичних параметрів ліків в організме літніх пацієнтів наведені в таблиці 1.

pozhil1_s.gif (10759 bytes)

Проте дія препарату визначається не тільки концентраціей його в організмі, але і функціональним станом тканини або органа-мішені і рецепторів, на які впливає те чи інше хімічне соедіненіе. У людей похилого віку поряд зі зменшенням кількості рецепторів нервової ткані одночасно відзначається функціональне виснаження і зниження її реактівності. Це сприяє розвитку важкопрогнозованим, нетипових, неадекватних кількості введеного препарату і навіть парадоксальних реакцій при прімененіі, наприклад, серцевих глікозидів, глюкокортикостероїдів, нітратів, адреноміметіков і адреноблокаторів, деяких гіпотензивних препаратів, анальгетіков, барбітуратів, транквілізаторів бензодіазепінового, протівопаркінсоніческіх і протисудомних препаратів.

Развітію нетипових реакцій на введені препарати сприяє також знижена фізіческая активність, схильність до запорів, вітамінна недостатність, ухудшеніе кровопостачання тканин і відносне домінування процесів возбужденія в нервовій системі людей похилого віку. У результаті барбітурати, наприклад, зачастую викликають порушення свідомості або парадоксальне збудження, затримку мочеіспусканія, а також зниження чутливості до бета-адреноблокатори і альфа-адреноміметиків. Відзначено також підвищення чутливості до нейролептикам, визивающім сплутаність свідомості, гіпотонію і затримку сечовипускання. Застосування нітратов і Новокаїнамід супроводжується більш значним, ніж у пацієнтів среднего віку, зниженням артеріального тиску і можливим погіршенням мозгового кровообігу. Виявлено і зростання чувстввітельності до антікоагулянтам.

Меняется з віком і чутливість до наркотиків. В результаті при їх введеніі у літніх і старих людей значно швидше, ніж у молодих, настає угнетеніе дихального і збудження блювотного центрів. Тому при легеневій недостаточності, викликаної бронхіальною астмою, емфіземою, пневмосклерозом, а также при деформації грудної клітини при травмах наркотики літнім пацієнтам следует призначати з великою обережністю.

Можливо атипові реакції на деякі препарати наведені в таблиці 2.

 pozhil2_s.gif (9697 bytes)

Особливості дозування

Пожалуй, найскладніше , але найважливіше у фармакотерапії - це підбір індівідуальной, оптимальної дози ліків для пацієнта. Але особливу важливість подбор оптимальної дози набуває в герофармакологіі, бо, як вже було сказано вище, організм літніх і старих людей по-своєму реагує на введення лекарств.

Як показує практика, для пацієнтів старше 60 років початкова доза препаратів, угнетающіх центральну нервову систему, а також серцевих глікозидів та мочегонних коштів повинна бути зменшена до 1 /2 загальноприйнятої дози для дорослого человека. Дози інших сильнодіючих препаратів повинні складати 2 /3 від доз, назначаемих хворим середнього віку. Потім поступово збільшують дозу до достіженія необхідного терапевтичного ефекту, після чого зменшують до поддержівающей, яка, як правило, нижче, ніж для пацієнтів середнього віку.

Прі підборі оптимальної дози вводиться препарату слід враховувати також вираженность функціональних змін старечого організму, перш за все печінки і нирок, індивідуальну переносимість і чутливість до того чи іншого препарату. Крім того, беруться до уваги такі характеристики, як період полувиведенія і терапевтична широта дії лікарського препарату. Особенно це треба враховувати при призначенні ліків, що виділяються в незмінному віде нирками (дігоксин, аміноглікозиди, атенолол та ін.)

Необходімо брати до уваги і вплив медикаментів на всмоктування життєво важних складових частин їжі (вітамінів, жиру, кальцію, фосфатів, калію). Так, напрімер, антибіотики широкого спектру дії або приємним протягом длітельного часу глюкокортикостероїди можуть порушувати всмоктування кальцію, тим самим збільшуючи ризик розвитку остеопорозу у літніх пацієнтів. Руйнації костной тканини сприяють і протисудомні препарати (фенітіон, фенобарбітал і тощо), які прискорюють метаболізм вітаміну D. Проносні засоби (фенолфталеїн, бісакоділ-дульколакс, сенна та ін), якими найчастіше користуються пожілие люди, порушують всмоктування жирів, кальцію, вітамінів А, D, К. А тетрацікліни, антациди і саліцилати погіршують всмоктування заліза. Крім того, некоторие препарати можуть прискорювати виведення поживних речовин з організму пожілих пацієнтів (табл. 3), у зв'язку з чим потрібно коректування їх харчового раціона.

Знати, щоб ізбежать ускладнень

Согласно медичною статистикою, ризик виникнення побічних ефектів у паціентов старше 60 років в 1,5 рази вище, ніж у молодих. А у хворих 70 - 79-річного віку несприятливі реакції на введення ліків розвиваються в 7 (!) разів частіше, ніж у пацієнтів 20-29 років. Люди похилого та старечого віку в 2-3 рази частіше, ніж молоді та середнього віку, госпіталізуються з приводу побочних дій препаратів. А найбільше число смертельних результатів, пов'язаних с нераціональної фармакотерапії, припадає на вікову групу 80 - 90 років. Правда, в деяких випадках в цьому винен і сам хворий: переплутав препарати, прінял зайву дозу, поєднував ліки з вживанням алкоголю і т.д. У всякому случае, при призначенні трьох і більше препаратів ймовірність таких помилок значітельно зростає.

Як відзначають відомі клініцисти (А. С. Мелентьєв, В. С. Гасиліна, Є. І. Гусєв, А.І.Мартинов та ін), симптоми побічних реакцій на медикаменти людей старшого возраста нерідко атипових. Наприклад, порушення водного та електролітного балансу у літніх пацієнтів можуть проявлятися у вигляді психічних розладів. Нерідко препарати, добре переносяться в молодому віці, викликають депресію у пацієнтів пожілого віку (пропранолол, індометацин, кортикостероїди та ін.) Критичне сніженіе артеріального тиску у літніх хворих може наступити при терапії гіпотензівнимі препаратами (гангліоблокатори, вазодилататори, інгібітори ангіотензінпревращающего ферменту, діуретики, наркотичні препарати, фенотіазіновие нейролептики, холіноблокатори та ін.)

Але найбільш схильні до токсичного ураження при неправильному призначення препаратов нирки. Слід пам'ятати, що аміноглікозиди є основною групою препаратов, що викликають гостру ниркову недостатність (найбільш нефротоксічен гентаміцін, менш токсичні нетилміцин, амікацин). При застосуванні у високих дозах способни викликати гостру ниркову недостатність і цефалоспорини першого поколенія (цефалотин-кефлін, цефалорідін-цепорін). Крім того, ураження нирок могут викликати нестероїдні протизапальні засоби (індометацин, фенацетін), інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (каптоприл, еналаприл). Браузер останньому випадку факторами ризику є двосторонній стеноз ниркових артерій або загальний атеросклероз, що типово для хворих похилого віку. Хронічна же ниркова недостатність може розвинутися при тривалому застосуванні цітостатіков, анальгетиків, тривалому і надмірному застосуванні діуретиків і слабітельних коштів.

Ототоксіческім дією володіють аміноглікозиди (стрептоміцин, гентаміцин), саліцілати, а також фуросемід , Урегіт та ін Деякі препарати можуть викликати шум у вухах - ускладнення, що не являє небезпеки для життя, але надзвичайно тягостное для пацієнтів. До таких належать: індометацин, анальгін-хінін, кофеін, теофілін, препарати літію, амітриптилін, дигоксин, а також вишеуказанние препарати, що роблять ототоксичну дію.

Важно також пам'ятати, що нерідко зустрічаються в літньому віці порушення пурінового обміну можуть посилювати панкреатин, інозин, сечогінні (тіазиди, фуросемід) і навіть невеликі дози саліцилатів (1 - 2 г на добу), нікотинова кіслота.

Следует враховувати і ту обставину , що одночасне застосування алкалоїдів белладонни, трициклічних антидепресантів, протипаркінсонічних засобів, антігістамінних і деяких антиаритмічних засобів (дизопірамід-рітмілен) у паціентов похилого та старечого віку підвищують ризик розвитку побічних реакцій. Клінічна картина при цьому варіює від відчуття сухості в роті, запора, затуманений зір, тахікардії, гіпертермії і гіперемії особи до задержкі сечі, розладів свідомості, зорових галюцинацій, збудження, сонлівості і навіть коми. У деяких випадках така симптоматика, як марення, деменція або психоз, у хворих старечого віку служить джерелом діагностіческіх помилок, якщо не враховується можливий зв'язок цих станів з пріемом антихолінергічних препаратів. Потрібно також пам'ятати, що у хворих з вираженной сухістю в роті, викликаної прийомом цілого ряду препаратів, знижена еффектівность сублінгвально призначаються ліків, зокрема нітрогліцерину.

Поскольку літнім пацієнтам доводиться призначати одночасно кілька препаратов, то лікаря треба постійно думати про взаємодію ліків і іх можливої несумісності. Так, наприклад, антациди, препарати заліза, актівірованний вугілля порушують всмоктування багатьох препаратів (доксициклін, метаціклін, метилдофа, леводопа, ципрофлоксацин, тироксин, каптоприл, фолієва кіслота та ін), що знижує їх терапевтичний ефект. А ліки, активно связивающіеся з білками, змінюють розподіл ряду лікарських засобів, витесняя їх із зв'язку з білками. Так, фенілбутазон (бутадіон) може витісняти з связі з білком кумаринових антикоагулянти і цукрознижувальні препарати, следствіем чого є відповідно геморагічні ускладнення і гіпоглікемія.

Некоторие ліки можуть підвищувати (індуктори) або знижувати (інгібітори ) актівность мікросомальних ферментів печінки, змінюючи швидкість біотрансформації одновременно застосовуваних препаратів. Так, при призначенні лікарських засобів, являющіхся індукторами мікросомальних ферментів печінки (барбітурати, рифампіцин, діфенін) збільшуються синтез і активність останніх. У результаті зростає скорость біотрансформації одночасно застосовуваного препарату з зменшенням його концентраціі нижче терапевтичного рівня і відповідним зниженням лікувального еффекта (наприклад, кумаринових антикоагулянтів, кортико-стероїдів). До речі, нікотін і алкоголь також є індукторами мікросомальних ферментів печінки і сніжают ефективність ряду ліків (теофіліну, нітратів, пропранололу та ін).

Лекарственние препарати, що впливають на рН сечі, можуть істотно впливати на виделеніе інших ліків. Наприклад, кошти, ощелачівающіе сечу, сприяють ускоренному виведенню барбітуратів і саліцилатів; кошти, подкіслять сечу, способствуют збільшення кліренсу кодеїну, морфіну, новокаїну, що, з одного сторони, призводить до зменшення ефекту цих препаратів, з іншого - може бути Використано: при лікуванні отруєнь ними.

Следует також враховувати, що нерідко можливо поєднання різних механізмів лекарственного взаємодії. Деякі препарати, не взаємодіючи між собой, змінюють умови взаємодії з рецепторами і, відповідно, фармакодінаміку інших ліків. У результаті одночасне призначення несколькіх ліків може значно частіше змінювати кінцевий ефект дії препарата у літніх і старих людей в порівнянні з пацієнтами молодого віку.

Вот чому дуже важливо в кожному окремому випадку, призначаючи літньому пацієнту одновременно кілька препаратів, ретельно зважити можливі побічні действія ліків, чітко визначити послідовність та час прийому кожного з ніх.

Браузер закінчення хотілося б підкреслити, що лікарські препарати, призначені пожілим людям без урахування особливостей геріатричної фармакотерапії, можуть прічініть набагато більшої шкоди, ніж сама хвороба, для лікування якої їх пріменяют.

Стаття опублікована в журналі 'Фармацевтичний вестнік'


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11