Безпека і токсичність мультісімптомних коштів від застуди та грипу напередодні холодного сезону

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Безпека і токсичність мультісімптомних засобів від простуди і грипу напередодні холодного сезону

Володимир Петрович Фісенко
Зав. кафедрою фармакології лікувального та медико-профілактичного факультетів ММА ім. І.М. Сеченова, проф., Член-кор. РАМН.

Щорічно простудними захворюваннями страдают багато мільйонів людей. На жаль, ефективної специфічної терапії в отношеніі безлічі вірусів, що викликають ОРЗ і грип, у даний час практіческі немає. При цьому головну роль відіграє симптоматичне лікування, направленное на усунення основних проявів вірусної інфекції, включаючи ліхорадку, головний біль і утруднення носового дихання. Тому основними действующімі компонентами мультісімптомних препаратів від застуди та грипу являются анальгетики-антипіретики та засоби для усунення закладеності носа. Учітивая широке споживання цих препаратів без контролю з боку лікарів, особенно велику важливість набуває питання безпеки їх застосування. Про це рассказивает зав. кафедрою фармакології лікувального та медико-профілактичного факультетов ММА ім. І.М. Сеченова, проф., Член-кор. РАМН Володимир Петрович ФІСЕНКО.

Таблиця 1. Можливість застосування безрецептурних анальгетиків антіпіретіков при окремих захворюваннях
Табліца 2. Основні токсикологічні параметри найбільш поширених анальгетіков антипіретиків
Файл pdf 27 KB >>

Оцінюючи безпека мультісімптомних коштів від застуди та грипу, принципово важливо розділяти нежелательние ефекти, які проявляються в результаті застосування препаратів в терапевтіческіх дозах, і токсичність - невід'ємне властивість будь-якого лекарственного препарату в результаті його застосування в токсичних дозах, превишающіх дозволені терапевтичні.

Потрібно відзначити, що безрецептурні препарати для усунення основних проявів застуди і грипу є безопаснимі для більшості дорослого населення, інакше вони не були б допущені до безрецептурному відпустки. Разом з тим окремі діючі речовини цих препаратов мають деякі обмеження до застосування навіть у терапевтичних дозах, дозволених до безрецептурного відпуску. Далі ми розглянемо найбільш актуальние небажані ефекти і основні прояви токсичності анальгетіков-антипіретиків і засобів для усунення закладеності носа.

У Російській федерації до безрецептурному відпустки дозволені аспірин (ацетилсаліцилова кислота), анальгін (метамізол натрію), ібупрофен, які відносяться до групи нестероїдних протівовоспалітельних засобів (НПЗЗ) а також парацетамол (ацетамінофен), не входящій до групи НПЗЗ через мінімальної протизапальної активності.

Механізм дії всіх анальгетіков-антипіретиків пов'язаний з їх здатністю блокувати активність ціклооксігенази (ЦОГ) - ферменту, забезпечує перетворення арахідонової кіслоти в простагландини (ПГ), які відіграють ключову роль у розвитку болю і регулірованіі температури тіла. Разом з тим вплив НПЗЗ на синтез простагландінов в різних органах і системах може приводити до небажаних еффектам.

Так, НПЗП знижують вироблення защітних простагландинів у слизовій оболонці шлунка та дванадцятипалої кішкі, що обумовлює утворення виразок, ерозій та розвиток шлунково-кишкових кровотеченій. Встановлено, що близько 50% всіх гострих шлунково-кишкових кровотеченій пов'язані з прийомом препаратів цієї групи, причому 84% з них обусловлени саме безрецептурних НПЗЗ. Ризик розвитку таких кровотеч у паціентов, які отримували нестероїдні протизапальні засоби, зростає в 3-5 разів у порівнянні з тими, хто їх не прінімает. Важливо відзначити, що при одночасному прийомі НПЗЗ та алкоголю ризик вознікновенія шлунково-кишкових кровотеч подвоюється. Необхідно пам'ятати: ізмененіе лікарської форми (наприклад, швидкорозчинні форми) і шляхів введенія (парентеральний або ректальний) не знижують ризику виразок і кровотеченій.

Фахівцями багаторазово обсуждался питання про можливість застосування безрецептурних анальгетіков-антипіретиків при хронічних захворюваннях печінки, включаючи алкогольние. Результати використання парацетамолу у хворих з хронічними заболеваніямі печінки, показали, що застосування цього препарату в терапевтичних дозах (4 г на добу) протягом 14 днів у пацієнтів з хронічними гепатитами, а также цирозу печінки різної етіології в стадії компенсації не сопровождается погіршенням функціонального стану печінки. У дослідженнях у ліц, які зловживають алкоголем, було показано, що нетривалий (в протягом 14 днів) застосування парацетамолу в терапевтичних дозах (4 г на добу) не сопровождается погіршенням функціонального стану печінки. У зв'язку з цим прімененіе даного препарату для лікування больового синдрому у хворих на хронічний алкоголізмом, 'готових до співпраці', визнано за доцільне. Що ж касается можливості використання НПЗП у пацієнтів з хронічними захворюваннями печені, то їх застосування (з урахуванням високого ризику виникнення шлунково-кишкових кровотеченій на фоні змін слизової оболонки шлунку) слід вважати нежелательним.

Аспірин, анальгін і ібупрофен способни надавати пригнічуючий вплив на функцію нирок. Цей небажаний еффект частіше виникає у пацієнтів, що страждають серцево судинної- недостаточностью, цирозом печінки, ускладненим асцитом, хронічної ниркової недостаточностью. НПЗП, впливаючи на синтез простагландинів у нирках, зменшують кровоток та швидкість фільтрації, викликають затримку іонів Na + і Cl-, що призводить к виникнення набряків.

НПЗЗ здатні викликати напади бронхіальной астми, яку прийнято називати аспірінової. Даний ефект пов'язаний з увеліченіем освіти лейкотрієнів, що володіють бронхоспастичним дією. Многіе НПЗЗ здатні викликати алергічні реакції аж до анафілактичного шока, який частіше спостерігається при використанні анальгіну.

Навіть у дозах, дозволених до безрецептурному відпустки, НПЗП можуть змінювати картину периферичної крові. Наібольшую небезпеку в цьому плані становить анальгін (Фармкомітету МОЗ РФ в 2000 р. рекомендував його застосування у дітей тільки за рецептом лікаря). Агранулоцітоз та лейкопенія виникають у 8 разів частіше при застосуванні анальгіну, ніж прі використанні аспірину.

На відміну від НПЗЗ, вплив парацетамола на синтез простагландинів обмежується центрами терморегуляції в гіпоталамусе та проведенням больових імпульсів у центральній нервовій системі і не распространяется на інші органи і тканини.

У зв'язку з цим парацетамол, в отлічіе від НПЗП, не викликає ерозивно-виразкових ушкоджень шлунка і двенадцатіперстной кишки, не має бронхоспастичним дією, не впливає на почечний кровотік і агрегацію тромбоцитів. Застосування парацетамолу в терапевтіческіх дозах, як і НПЗЗ, може супроводжуватися шкірними алергічними реакціямі.

Таким чином, безрецептурні НПЗЗ могут викликати цілий спектр небажаних ефектів, що робить парацетамол несколько кращим препаратом серед безрецептурних анальгетіков-антипіретиків (табл. 1).

Говорячи про безпеку коштів для облегченія носового дихання, необхідно в першу чергу зазначити, що рішенням Государственного фармакологічного комітету № 13 від 23.11.2000 фенілпропаноламін і псевдоефедрин - препарати для усунення закладеності носа - билі переведені в рецептурний продаж. Підставою для даного рішення стали результати проведеного в США епідеміологічного дослідження, що показало Можливо зв'язок розвитку геморагічного інсульту із застосуванням цих препаратов.

Найбільш безпечною альтернативою фенілпропаноламіна і псевдоефедрину на сьогоднішній день є фенілефрин (мезатон), которий залишається єдиним системним деконгестантів, дозволеним для безрецептурного відпустки в Російській Федерації в складі комбінованих засобів ОТ застуди та грипу, що свідчить про його безпеку.

Незважаючи на сприятливий профіль безопасності фенілефрину при ентеральному прийомі, слід мати на увазі, що у паціентов з артеріальною гіпертонією, гіпертиреозом, серцево -судинної патологіей, діабетом він може викликати підйом артеріального тиску, у зв'язку з чем в цих випадках доцільна консультація з лікуючим лікарем. Однак, як правіло, для розвитку цих ефектів необхідна разова доза всередину 40-60 мг, которая в 4 рази перевищує дозу фенілефрину в безрецептурних комбінованих препаратах.

Антигістамінні препарати також способствуют полегшення носового дихання. Однак у складі більшості мультісімптомних коштів від застуди та грипу застосовуються антигістамінні препарати першого покоління, які надають виражене седативну дію. Поетому працівники першого столу, відпускаючи такі препарати, повинні інформувати покупателей про неприпустимість водіння автомобіля, управління складними механізмамі, виконання робіт, пов'язаних з концентрацією уваги.

Розглядаючи питання токсичності безрецептурних засобів для усунення основних проявів застуди і грипу, важно підкреслити, що будь-який препарат, навіть безрецептурний, при передозуванні может викликати важкі наслідки, аж до летального результату. Тому ответственное самолікування передбачає насамперед правильне використання лекарственних коштів відповідно до інструкції по застосуванню.

Провівши порівняння безрецептурних анальгетіков з точки зору токсичної дози і можливості лікування передозування (табл. 2) можна побачити, що парацетамол має певні переваги в отношеніі порогу токсичності та наявності специфічного антидоту N-ацетилцистеїну.

Одноразовий прийом парацетамолу в большой дозі (не менше 15 г, або 30 таблеток по 500 мг; токсична доза парацетамола становить> 150 мг /кг) може призводити до розвитку в печінці некрозів і печінкової недостатності. Ефект гепатотоксичності пов'язаний з дією не самого парацетамолу, а викликається його нестабільним метаболітом - N-ацетил-р-амінобензохіноном (NAPQI), який інактивується глютатіон. У норме лише невелика фракція парацетамолу конвертується в активний метаболіт, которий зв'язується з глютатіон і виводяться у вигляді меркаптуріновой кіслоти. Великі дози прийнятого парацетамолу призводять до підвищеного утворення Його активного метаболіту - NAPQI; коли виснажуються запаси глютатіона, цей метаболіт зв'язується з білками плазми з утворенням комплексів, що викликають некроз печінки. Своєчасне застосування N-ацетилцистеїну протягом 24 годин после епізоду передозування дозволяє уникнути важких ускладнень і повністю восстановіть роботу печінки.

При аналізі даних по лікарських отравленіям в Санкт-Петербурзі частота отруєнь безрецептурних ненаркотіческімі анальгетиками за період з 1993 по 1998 рр.. мала тенденцію до росту за рахунок значного збільшення випадків отруєнь традиційно популярнимі в Росії метамізолу і ацетилсаліцилової кислотою. За вказаний період число отруєнь метамізол зросла з 0,25% від числа всіх лікарських отравленій в 1993 р. до 1,56% в 1998 р. (сумарно 197 спостережень); ацетілсаліціловой кислотою - з 0,15% в 1993 р . до 0,74% в 1998 р. (сумарно 130 случаев). Частота отруєнь парацетамолом залишилася практично без змін, колеблясь в межах 0,04-0,08% на рік, склавши сумарно 20 випадків за 6 років. Прі цьому летальних результатів в результаті передозування парацетамолу зарегістріровано не було.

На думку фахівців, найбільш тяжелий прогноз спостерігається при передозуванні ацетилсаліцилової кислоти, тому що современние методи лікування практично не впливають на стан таких пацієнтів.

Таким чином, аналізуючи питання безопасності (небажаних ефектів препарату в терапевтичних дозах) і токсічності (результат передозування) мультісімптомних засобів для лікування простуди та грипу, можна констатувати, що парацетамолсодержащіе препарати, Як в терапевтичній дозі (4 г /добу для дорослих), так і при передозуванні, імеют деякі переваги перед НПЗЗ . Це необхідно враховувати в повсякденному работе медичних фахівців, особливо провізорів та фармацевтів.

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-18 12:46:12

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-18 10:48:41

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-18 10:16:27

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-18 19:45:33

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-18 11:58:53

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-18 16:31:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-18 16:47:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-18 17:12:23

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-18 16:31:25

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-17 10:27:17

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-18 16:01:59

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-18 13:00:25

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-18 20:55:03

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-16 06:14:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-18 18:51:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02