Практичні аспекти експлуатації малодозового цифрового флюорографа ПроСкан-2000

Практичні аспекти експлуатації малодозового цифрового флюорографа ПроСкан-2000

Три роки тому був розроблений і почав встановлюватися в лікувально-профілактичні установи малодозовий цифровий флюорограф ПроСкан-2000 фірми ЗАТ «Рентгенпром». До справжнього моменту продано більше сотні таких апаратів. Вони працюють по всій Росії: від Калінінграда до Білібіно і Південно-Сахалінська, від Норильська до Селенги. Така велика географія експлуатації апаратів, складність самої техніки і можливість впливу її на здоров'я людини визначили вимогу до якості, як найважливішу з стоять перед нами завдань.

Практичні аспекти експлуатації малодозового цифрового флюорографа ПроСкан-2000


Гуржієм О.М., Гуржій С.М., Кострицький А.В., ЗАТ «Рентгенпром»

Три роки тому був розроблений і почав встановлюватися в лечебно-профілактичні установи малодозовий цифровий флюорограф ПроСкан-2000 фірми ЗАТ «Рентгенпром». К настоящему моменту продано більше сотні таких апаратів. Вони працюють по всій Россіі: від Калінінграда до Білібіно і Південно-Сахалінська, від Норильська до Селенги. Такая велика географія експлуатації апаратів, складність самої техніки і Можливо впливу її на здоров'я людини визначили вимогу до якості, Як найважливішу з стоять перед нами завдань. У зв'язку з цим нами були реалізовани певні алгоритми, спрямовані на створення системи менеджменту качества стосовно до проектування, розробки, виробництва, реалізації та обслужіванію апаратів. Одним з результатів цієї діяльності було отримання нашей організацією в жовтні 2002 року сертифікату відповідності вимогам сістем якості ГОСТ Р ІСО 9001-2001.

У кінцевому ж рахунку флюорограф повинні задовольняти вимогам потребітелей: як пацієнтів, які зацікавлені у швидкій, безпечної і качественной діагностиці, так і медичного персоналу, який бажає працювати на современном, зручному і надійному устаткуванні.

Дана робота є аналізом 42 анкет про роботу малодозового цифрового флюорографа ПроСкан- 2000, надісланих нам працюють на них персоналом. В анкеті, помімо спеціальних питань, націлених на виявлення проблемних місць в складальних узлах або комплектуючих елементах, з варіантами відповідей за п'ятибальною системою, содержалісь також питання загального характеру про те, що саме найбільше понравілось або не сподобалося в роботі апарату, скільки знімків зроблено з момента початку експлуатації, які патології найчастіше виявляються на даному ціфровом флюорографії. Такий характер побудови анкети дозволяє не тільки ознакоміться із загальним враженням рентгенологів про роботу апарату, а й оператівно виявляти як больові точки самої техніки, так і особливості її експлуатаціі.

Рентгенівське випромінювання, що минув через пацієнта , під флюорограф ПроСкан-2000 реєструє кремнієвий лінійний детектор, який складається з 1024 елементов і має довжину близько 400 мм. Щоб отримати знімок легенів, детектор перемещают вздовж грудної клітини в горизонтальному напрямку одночасно з веерообразним рентгенівським пучком, сформованим щілинною діафрагмою. Для цього детектор і щілинна діафрагма кріпляться до штанги, яка робить обертовий двіженіе навколо фокусної плями випромінювання на аноді. У рух штангу призводить мікрошаговий двигун. Знімок виконується в рентгенозащітной кабіні, щоб уменьшіть радіаційне навантаження на персонал. Харчування рентгенівської трубки з фокусом 0,3 мм здійснюється середньочастотним УРП. Флюорограф оснащується двома рабочімі місцями: рентгенолога і рентгенлаборанта. Вони пов'язані один з одним локальной мережею, яка дозволяє незалежно працювати з накопиченою базою. На обоіх місцях встановлюються професійні графічні монітори розміром 21 дюйм, а також програма управління флюорографів та обробки зображення «ПроСкан». Для архівування знімків використовуються магніто-оптичні диски, ємністю 500 снімков кожен. Отримати тверду копії на термобумаге апарат медичним прінтером. Роздрукувати періодичні звіти можна на офісному лазерному принтері.

Нас непокоїло, що при освоєнні рентгенологами цифрового флюорографа ПроСкан-2000 могли виникнути дві проблеми: відсутність досвіду роботи у персоналу на персональному комп'ютері і можливі проблеми з аналізом зображення і постановкой діагнозу по екрану монітора. Перед відділом програмного забезпечення ЗАО «Рентгенпром» було поставлено завдання зробити програму максимально дружественной і зрозумілою людям, не працювали до цього на комп'ютерах. Крім того, зображення повинне було легко переключатися з негативу в позитив, корректіроваться по яскравості і контрастності і оброблятися спеціальними фільтрамі та програмами. Наші побоювання відносно великого відсотка рентгенологов не знайомих з персональними комп'ютерами виявилися не марними - только 8% опитаних відповіли, що мають практичний досвід роботи на комп'ютері. Несмотря на це, 77% легко перейшли до роботи на комп'ютері та від діагностики по пленке до діагностики по монітору і лише 23% опитаних повідомили, що зазнавали прі цьому деякі труднощі. 40% опитаних в якості позитивного моменту виделілі швидкість отримання зображення, що дозволило їм збільшити пропускну способность флюорографічного кабінету. 40% позитивно відзначили можливість бистрой видачі висновки і, в разі необхідності, негайного проведення повторного обстеження.

79% позитивних оцінок апарату ставляться до якості одержуваного ізображенія. Це далеко не випадково, так як можливості представлення даних, полученних на цифрової флюорографії, мають ряд істотних особливостей по сравненію з плівковими апаратами. Перш за все, в скануючих апаратах ізображеніе не погіршується розсіяним в тілі пацієнта випромінюванням, як це проісходіт під флюорографа з плівковими або цифровими камерами. Іншим достоінством цифрового рентгенологічного зображення є можливість його дальнейшей математичної обробки з виведенням результату на дисплей комп'ютера або друк. Поряд з такими стандартними засобами обробки, як інверсія ізображенія, його масштабування (збільшення /зменшення розмірів), регулювання яркості і контрасту, вимірювання площ і довжин в реальних одиницях, є Можливо нелінійного перетворення гістограми яркостей. Всі сучасні ціфровие флюорограф дозволяють отримувати знімки, в яких кількість рівнів яркості доходить до декількох тисяч. Так, наприклад, в апараті ПроСкан-2000 електріческій сигнал з детектора оцифровується 16-бітним аналого-цифровим преобразователем, що теоретично дозволяє отримати знімок з 216=65536 уровнямі яскравості. При формуванні зображення на екрані комп'ютера зарегістрірованние значення яркостей відображаються різними градаціями сірого цвета. Проблема полягає в тому, що комп'ютер може вивести на монітор лише 256 градацій сірого кольору; людський ж очей часто здатний розрізнити ще менше. Такім чином, при відображенні знімка весь діапазон яркостей стискається до 256, что, безумовно, призводить до втрати корисної інформації. Одним з найпростіших способов уникнути цього є приведення граничних значень чорного і білого цветов у відповідність певним величинам яркостей. Всі значення яскравості, велічіни яких менше межі чорного кольору, відображаються чорним, значення, велічіни яких більше кордону білого - білим кольором, а все, що потрапляє між німі, перетворюється в 256 градацій сірого. На практиці використовуються більш сложние, нелінійні, алгоритми перетворення яскравості в сірий колір. Все це позволяет найбільш повно відобразити велике інформаційний зміст цифрового снімка.

Потрібно відзначити ще одну істотну перевагу цифрового зображення - по своей природі воно існує і зберігається в електронному вигляді. Дане обстоятельство дозволяє, у разі необхідності, дуже просто виробляти тіражірованіе потрібних знімків практично в будь-якому необхідній кількості і без потері якості. Копії знімків можуть використовуватися для пред'явлення в інших ЛПУ, наприклад, при отриманні консультації. Більш того, електронний знімок в счітанние секунди може бути переданий з глобальної комп'ютерної мережі (Інтернет) на практично будь-яку відстань. Може бути саме тому 22% опитаних у качестве позитивних особливостей нашого програмно-апаратного комплексу ПроСкан-2000 відзначили наявність архівації і легкість роботи з нею, простоту освоенія програми і зручність роботи з нею, наявність оперативної інформації про дозе, отриманої пацієнтом, можливість передачі зображення через Інтернет.

Розглянемо недоліки, які були відзначені лікарями. На деякі конструктівние недоліки вказало 34% опитаних. Серед них з нашої точки зору есть резонні зауваження, спрямовані на поліпшення ергономічності апарату, которие будуть реалізовані нами найближчим часом (наприклад, мати можливість управленія підйомником кнопками, розташованими на кабіні і т.п.). Є достаточно цікаві, наприклад, «упущені додаткові можливості для діагностікі» або «передбачити додаткові можливості обстеження інших анатоміческіх областей». По-нашому думку, вони швидше свідчить про настільки високом якості зображення нашого флюорографа, що виникає бажання Використано його і в інших областях медичної рентгенографії, що нам представляется поки недоцільним.

Більша частина проблем, що виникають у процесі роботи і відповідно появляющіхся зауважень все-таки пов'язана з недостатніми вивченням персоналом сопровождающей документації. Так, хоча 60% опитаних повідомили, що керівництво по управління апаратом і обробці зображень написано зрозуміло і детально, тим не менше 13% зіткнулися з деякими труднощами при читанні, а 27% повідомили, что не читали і вважають за краще навчатися в процесі роботи , що звичайно неприпустимо. Прозвучалі також побажання на збільшення місця під діагнози, бажання бачити отчети по частинах і контингентам, створення спеціальної програми обробки ізображенія для стаціонару і т.п. Тобто більшість з цих пропозицій связани з особливостями роботи того чи іншого ЛПЗ. Ми розуміємо, що універсальная програма з однаковими типовими звітами може бути не зовсім удобна в кожному конкретному випадку. Тим не менш, на запитання «чи достатньо імеющіхся у програмі Проскан-2000 періодичних звітів?» 50% опитаних ответілі позитивно. До складу програмного забезпечення входить модуль формалізованного протоколу, що дозволяє описувати рентгенівську картину патологіческіх змін без набору тексту на клавіатурі, шляхом последовательного заповнення готових екранних форм. У більшості випадків потрібно вибрать з декількох варіантів найбільш поширених рентгенологічних сіндромов, симптомів та їх характеристик. Локалізація об'єктів також вказується на анатомічної схемою одним-двома рухами курсора. У результаті цих действій автоматично формується зв'язний текст протоколу дослідження, содержащій опис синдромів у загальноприйнятій формі. Оскільки основна частина обследованій припадає на здорових людей, питання про доцільність застосування данного протоколу ставилося таким чином: «Чи користуєтеся Ви формалізованим протоколом у разі виявлення патології?». 67% опитаних відповіли на нього утвердітельно.

В даний час в ЗАТ «Рентгенпром» розроблена рентгенологічна інформаціонная система «Аріадна», в якій робота флюорографа ПроСкан-2000 інтегрірована з робочими місцями лікарів різної спеціальності . Більш докладну інформацію про цей продукт ви можете отримати за адресою www.roentgenprom.ru.

16% лікарів зробили зауваження щодо особливостей роботи обладнання комп'ютера, а саме з архівації на магнітооптичний диск і за якістю знімка на папері (близько 56% лікарів щодня використовують паперові копії знімка). У документації на аппарат зазначено, що лазерний принтер не може забезпечити якість друку, сравнімое із зображенням на моніторі, тому вже більше року наш апарат комплектуется двома принтерами, одним лазерним офісним для друку періодичних отчетов, і професійним графічним принтером, що забезпечує 256 відтінків серого кольору і високу просторову роздільну здатність на термобумаге. При цьому снімок стає однаково інформативний як на моніторі, так і на твердій копіі. Незважаючи на те, що магнітооптичний диск МОД в кілька разів дорожче обичного компакт-диска, ми рекомендуємо саме такий спосіб зберігання інформації ісходя їх наступних міркувань:

  • вихід з ладу одного диска призведе до втрати 500 знімків, а не всієї бази даних, як у випадку зберігання її на жорсткому диску комп'ютера;
  • ймовірність втрати інформації на МОД мінімальна в порівнянні з жорстким диском і компакт-диском ;
  • запис інформації на МОД не порівнянно простіше, ніж на компакт-диск.


Ми вдячні всім рентгенологам, які відповіли на запитання нашої анкети, указалі як на позитивні, так і на негативні сторони нашого флюорографа. Ми обов'язково використаємо всю інформацію, щоб зробити ПроСкан-2000 максимально надежним в експлуатації і зручним у повсякденній роботі лікарів, які в среднем за рік роблять близько 17 тисячі знімків на одному флюорографе ПроСкан-2000і згадують наступний вражаючий перелік виявляемих проблем зі здоров'ям: пневмонії, плеврити, гострі бронхіти, сердечно-судинні патології, туберкульоз, онкологічні проблеми, кісти, сінусіти, шийний остеохондроз, гайморити, пневмоторакс, переломи ребер і навіть інородние тіла.

Г азета 'Медичний Бізнес' № 9-10 (99-100) 2002р.


Опубліковано на правах реклами

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-29 08:51:42

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-29 19:00:19

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-29 12:38:46

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-29 09:01:55

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-29 17:22:06

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-29 15:18:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-29 17:23:19

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-29 17:48:29

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-29 12:03:42

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-29 08:54:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-29 12:32:22

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-29 08:43:20

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-29 08:58:02

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-29 08:47:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-29 08:59:17

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-29 08:41:13

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-29 18:31:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-29 08:58:36

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-29 15:14:02

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-29 17:25:14