Кальцій, вітамін Д і його метаболіти в лікуванні остеопорозу, пов'язаного з тривалим застосуванням глюкокортикоїдів

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Кальцій, вітамін Д і його метаболіти в лікуванні остеопорозу, связанного з тривалим застосуванням глюкокортикоїдів

Дж.Д. Ринг
Медична клініка Університету Cologne, Німеччина

Введення

 Russky Meditsinsky Journal В даний час існує досить багато препаратів, здатних зменшити отріцательное вплив глюкокортикоїдів (ГК) на кісткову систему, в той же час менее 10% хворих, що приймають ГК, отримують адекватне лікування за приводу остеопороза. Лікар, який призначає ГК на тривалий період, має визначити стратегію лікування остеопорозу у кожного конкретного пацієнта. При цьому під вніманіе потрібно вжити таких параметри: вихідну мінеральну щільність кості (МПК), дозу ГК, необхідну для лікування супутнього захворювання, налічіе в анамнезі болю в спині та /або переломів хребта, а також вік і пол пацієнта.

Серед препаратів, що застосовуються для профілактики і лікування остеопорозу, виделяют лікарські засоби з низькою, середньою і високою ефективністю. NЦелью даного огляду стало визначення ролі кальцію, нативного вітаміну Д і Його активних метаболітів у профілактиці та лікуванні остеопорозу, пов'язаного з длітельним прийомом ГК (стероїдного остеопорозу).

Кальцій

Для позитивного кальцієвого балансу необхідно надходження певного колічества кальцію з їжею. Кальцій необхідний для розвитку кістяка й досягнення піка кісткової маси у молодих людей [1]. Він зменшує фізіологічну втрату костной тканини у жінок в менопаузі і покращує кісткову щільність в старечому возрасте [2].

Існує невелика кількість робіт про вплив кальцію на індуковану глюкокортікоідамі втрату кісткової тканини. Представляється важким оцінити ефект простого заповнення дефіциту кальцію, оскільки хворі, що приймають ГК, существенно відрізняються один від одного за кількістю приймається з їжею кальцію і вітаміну Д, за рівнем абсорбції кальцію в кишечнику, залежному від віку, по кістковому обміну.

У проспективному неконтрольованому дослідженні 13 хворих з бронхіальною астмой, які отримували 15 мг преднізолону на добу, вже через два місяці на тлі пріема 1000 мг кальцію на добу було виявлено значне зниження екскреції оксіпроліна з сечею [ 3]. Можливо, кальцій здатен пригнічувати кісткову резорбцію, которая підвищується при помірному вторинному гіперпаратиреоз, що має місце на фоне тривалого прийому ГК. Можна було б очікувати довготривалого позитивного еффекта кальцію відносно МПК, але в цьому дослідженні вона не вимірювалася.

Є результати декількох проспективних досліджень, де проводилося ізмереніе МПК і препарати кальцію призначали в контрольній групі. У роботі Savbrook c cоавт. [4], наприклад, у 29 хворих, які отримували тільки 1000 мг кальцію, потеря МПК в поперековому відділі хребта склала 4,3%, а в шийці стегна 2,9% после одного року лікування. У двох дослідженнях, що проводилися протягом 1 року, прі остеопорозі, пов'язаному з тривалим прийомом глюкокортикоїдів, етідронат назначался по інтермітуючій схемою, а контрольна група отримувала плацебо (4 раза на рік по 14 днів) або кальцій (500 мг на добу в протягом 76 днів). У першому ісследованіі було виявлено невелике збільшення МПК у групі пацієнтів, получавшіх етідронат, і зниження мінеральної щільності кісткової у групі хворих, получавшіх кальцій (в середньому на 3,2% в поперековому відділу хребта і на 1,7% в шийці стегнової кістки) [5]. У другому дослідженні у хворих, які отримували кальцій, також було зафіксовано зниження МПК на 2,8 і 2,6% в поперековому відділу позвоночніка і в шийці стегнової кістки соответственнo [6].

Незважаючи на результати дослідження, в якому підтвердилося зниження резорбціі кісткової тканини на тлі прийому кальцію [3], ми вважаємо, що прийом 5001000 мг кальцію в день не здатна запобігти втраті кісткової тканини на тлі леченія ГК.

Препарати кальцію в поєднанні з вітаміном Д

У пілотних дослідженнях Hahn з співавт. [7,8] при стероїдної остеопорозі Використано комбінацію кальцію з вітаміном Д натівним або його 25гідроксілірованним метаболітом. Протягом двох десятиліть вважалося, що ця комбінація ефективна при стероїдної остеопорозі. У цих роботах МПК, вимірювана по променевої кістки, у осіб, які таке лікування, була значно вищою, ніж у нелеченних пацієнтів. Доза холекальциферол була достатньо високою і склала 50000 МО 3 рази на тиждень у першому дослідженні [7]. У другому дослідженні паціенти отримували 40100 мкг 25гідроксівітаміна Д [8]. У кожній з цих робіт больним призначали також 500 мг кальцію на добу.

У подальших роботах з використанням різних дозувань кальцію в поєднанні с вітаміном Д позитивних ефект цієї комбінації щодо остеопорозу не бил підтверджений [912]. Було відмічено лише незначне підвищення МПК або незначітельная різниця кісткової щільності між групою пацієнтів, які отримували кальцій у поєднанні з вітаміном Д і контрольною групою. У різних ісследованіях з використанням 500 мг кальцію і 400 МО вітаміну Д в якості плацебо також не було виявлено статистично достовірних відмінностей у МПК.

Найбільш показовим серед подібних робіт можна вважати трирічне подвійне слепое плацебоконтроліруемое дослідження, в якому брали участь 62 хворих, находящіхся на стероїдної терапії протягом 1 місяця до моменту його початку. NПоловіна з них отримували 50000 МО вітаміну Д на тиждень у поєднанні з 1000 мг кальція на добу, інша половина приймала плацебо. Динаміка МПК поперекового отдела хребта у хворих цих двох груп представлена в таблиці 1.

Автори вважають, що призначення кальцію в поєднанні з вітаміном Д здатне предотвратіть втрату кісткової маси на самому початку лікування ГК і неефективно в леченіі вже розвиненого стероїдного остеопорозу [16]. Припускають, що умеренний ефект від застосування кальцію в поєднанні з вітаміном Д протягом первого року лікування відзначається в осіб з дефіцитом вітаміну Д. За допомогою мета-аналізу одинадцяти досліджень зроблено висновок, що комбінація кальцію з вітаміном Д більш ефективна в лікуванні стероїдного остеопорозу, ніж призначення одного тільки кальцію або за відсутності терапії взагалі [17]. Проблема полягає в том, що цей мета-аналіз був проведений на 11 дослідженнях, в шести з яких больние отримували нативний вітамін Д, а в п'яти - його активні метаболіти.

Таким чином, в даний час немає чітких даних про те, що нативний вітамін Д (навіть у досить високих дозах 50000 МО на тиждень або 7143 МО в день) в сочетаніі з 5001000 мг елементарного кальцію здатний запобігти втраті костной маси на початку лікування ГК або значно збільшити МПК у осіб із стероідним остеопорозом [18]. Більш того, немає очевидних даних про те, що печеночний метаболіт 25гідроксівітамін Д має будьякі переваги перед натівним вітаміном Д.

Активні метаболіти вітаміну Д

Кальцідіол (25гідроксівітамін Д) гідроксіліруется в нирках в положенні 1 і превращается в 1,25 дігідроксівітамін Д (кальцитріол), самий активний метаболіт, которий може вважатися гормоном. альфакальцидолу це проліки, предшественнік кальцитріолу, він перетворюється на кальцитріол, проходячи через печінку. NТо тобто після прийому всередину альфакальцидолу (на відміну від кальцитріолу) відразу не может зв'язатися з рецепторами в кишечнику, він діє більш повільно, що сніжает ризик гіперкальціємії. При остеопорозі середня терапевтична доза кальцітріола складає 0,5 мкг на добу, альфакальцидолу 1,0 мкг на добу.

Доцільність застосування метаболітів вітаміну Д

Активні метаболіти вітаміну Д надають вплив на два основних ланки механізма розвитку стероїдного остеопорозу. Поперше, вони збільшують всмоктування кальція в кишечнику. У дослідженні у 20 хворих на ревматоїдний артрит, получавшіх 515 мг преднізолону на добу, абсорбція кальцію в кишечнику вимірювалася до і після лікування альфакальцидолу або кальцитріолом [19]. Обидва активних метаболіта викликали значне збільшення всмоктування кальцію в кишечнику і екскреціі цього елемента з сечею. Підвищення абсорбції кальцію в кишечнику пріводіло до зменшення вторинного гіперпаратиреозу та нормалізації резорбції кості [20]. Подруге, активні 1aгідроксілірованние метаболіти вітаміну Д оказивают прямий стимулюючий вплив на остеобласти [21]. На людських остеобластподобних клітинах були виявлені специфічні високо чутливі рецептори до 1,25 гідроксівітаміну Д. Відповідно до передбачуваним анаболіческім ефектом активних Дметаболітов, преднізолон і кальцитріол оказивают протилежний вплив на рівень сироваткового остеокальцину.

Таким чином, доцільність застосування метаболітів вітаміну Д состоіт в наступному:

1. Активні метаболіти вітаміну Д мають антірезорбтівним дією, уменьшая кістковий обмін і втрату кісткової маси на фоні прийому ГК.

2. Активні метаболіти вітаміну Д стимулюють остеобласти, що в деякій степені здатне зменшити катаболічний ефект ГК відносно кісткової системи.

3. Альфакальцидолу і кальцитріол володіють також протизапальними і іммуномодулірующімі властивостями, що робить їх актуальними в лікуванні хворих, прінімающіх ГК.

Досвід застосування кальцитріолу в клінічній практиці

Перше подвійне сліпе рандомізоване дослідження ефективності кальцітріола у 23 хворих на ревматизм було проведено в 1984 р. Ці пацієнти получалі 0,4 мкг кальцитріолу в поєднанні з 500 мг кальцію на добу, контрольна группа отримувала тільки кальцій. Між групами не було виявлено статистично значімих відмінностей в МПК діафізів або метафізов променевої кістки протягом 18 месяцев спостереження [24]. Можливо, це було пов'язано з тим, що МПК вимірювалася в корковом шарі променевої кістки і хворі отримували досить низьку дозу кальцітріола.

Подальше велике дослідження ефективності кальцитріолу при стероїдної остеопорозе проводилося Sambrook зі співавт. [4] у 92 хворих на ревматоїдний артрит. NСредняя добова доза кальцитріолу в цьому дослідженні склала 0,6 мкг, препарат призначався в поєднанні з 1000 мг кальцію. Після 1 року лікування у паціентов вимірювали МПК поперекового відділу хребта. У осіб, що брали кальцітріол у поєднанні з кальцієм, стан кісткової тканини значно улучшілось в порівнянні з контрольною групою, що одержувала тільки кальцій. При Використання кальцитріолу в поєднанні з кальцитоніну не було виявлено существенних змін у порівнянні з використанням одного тільки кальцитріолу.

У відкритому неконтрольованому дворічному дослідженні 90 пацієнтів з пересаженной печінкою, які отримували лікування ГК і іншу імуносупресивну терапію, призначення 0,5 мкг кальцитріолу в поєднанні з 500 мг кальцію призвело до умеренному збільшення МПК поперекового відділу хребта та шийки стегна [25]. NСніженіе втрати кісткової тканини на фоні прийому 0,50 0,75 мкг кальцитріолу було также виявлено у 58 хворих після трансплантації серця або легенів [26].

Досвід застосування альфакальцидолу в клінічній практиці

У більшості країн кальцитріол застосовується для профілактики і лікування почечной остеодистрофії, в той час як альфакальцидолу використовується в леченіі остеопорозу . Альфакальцидолу використовувався в більшості ісследованій з лікування стероїдного остеопорозу з 1980 року [2732] у хворих з бронхіальной астмою, системний червоний вовчак, після трансплантації нирок або сердца. Він надавав позитивний вплив на МПК. Однак у цих дослідженнях не представлено чітке розмежування у застосуванні альфакальцидолу: коли він назначался для профілактики втрати кісткової маси в самому початку прийому ЦК і когда він застосовувався вже для лікування стероїдного остеопорозу. У проспективному ісследованіі 41 хворого з різними супутніми захворюваннями (ревматоїдний артріт, системний червоний вовчак, бронхіальна астма), яким був призначений альфакальцідол в дозі 0,251,0 мкг у поєднанні з кальцієм, через рік від початку леченія виявлено, що втрата мінеральної кісткової щільності в поперековому відділі позвоночніка склала 4,4% у пацієнтів, що приймали кальцій, і тільки 0,5% в группе брали альфакальцидолу.

Нещодавно були опубліковані результати великого проспективного плацебоконтроліруемого дослідження, метою якого була оцінка ефективності альфакальцідола у профілактиці втрати кісткової маси на тлі прийому високих доз ГК [34]. У дослідження були включені 145 хворих, які отримували ГК в стартовій дозе більше 30 мг на добу не більш ніж за 15 днів до початку дослідження. За 24 месяца до початку стероїдної терапії ці пацієнти були розділені на групи, одна з яких повинна була отримувати альфакальцидолу в дозі 1 мкг, а інша плацебо в теченіе 12 місяців. Пацієнти обох груп отримували 405 мг елементарного кальцію в суткі. Середній вік хворих склав 57 років, співвідношення чоловіки: жінки було равно 39:61%. Середня доза преднізолону склала 46,6 і 43,6 мг /добу у двох группах відповідно. З 107 хворих, включених у дослідження, тільки семідесяті одному (38, що брали альфакальцидолу і 33, що отримували плацебо) були проведени дослідження МПК поперекового відділу початково, через 3, 6 і 12 місяців. NЧерез 6 місяців МПК знизилася на 2,11% у групі брали альфакальцидолу і на 4% у групі приймали плацебо. На малюнку 1 показана динаміка МПК поперекового отдела хребта через 12 місяців після початку лікування.

Рис. 1. Динаміка МПК поперекового відділу хребта після леченія альфакальцидолу або плацебо у хворих, які отримували тривало високі дози ГК

Незважаючи на високу стартову дозу преднізолону прийом 1 мкг альфакальцідола у поєднанні з кальцієм протягом 1 року запобігає втраті костной маси . Автори прийшли до висновку, що альфакальцидолу - ефективне і безопасное засіб для профілактики втрати кісткової маси у поперековому отделе хребта, викликаної прийомом глюкокортикоїдів. При тривалому прімененіі альфакальцидолу не відмічено серйозних побічних ефектів, наприклад, гіперкальціуріі.

Порівняння нативного вітаміну Д і активного метаболіту вітаміну Д

Раніше часто проводилися дискусії про те, що слід застосовувати у хворих з нормальной функцією нирок: дорогі активні метаболіти вітаміну Д або дешевий натівний вітамін Д. нативний вітамін Д показаний особам з дефіцитом цього вітаміну. NОсобенно ефективно його застосування в популяції людей похилого віку. Відшкодування дефіциту вітаміна Д це не лікування, а дієтична рекомендація. При пероральному прийомі натівного вітаміну Д рівень кальцитріолу ніколи не переходить верхню межу норми, оскільки перетворення 25ОНвітаміна Д в нирках в активний гормон 1,25 (ОН) 2 вітамін Д регулюється механізмом негативного зворотного зв'язку. Це означає, що якщо у больного немає дефіциту вітаміну Д, то ефекту в лікуванні можна досягти тільки прі використанні активних метаболітів вітаміну Д.

Francis зі співавт. [36] вивчали вплив 0,5 мкг альфакальцидолу і 5001000 МО вітаміна Д 2 на абсорбцію кальцію в кишечнику і на ремоделювання кості у 49 страждають остеопорозом жінок в постменопаузі (середній вік 69 лет). Після 3 місяців лікування альфакальцидолу відмічено підвищення фракційної абсорбціі 45 Са (p <0,05) в порівнянні з групою, що одержувала нативний вітамін Д. У пацієнтів, які отримували альфакальцидолу, було відзначено статистично достоверное зниження паратгормону .

Ми провели пряме порівняльне дослідження використання альфакальцидолу і натівного вітаміну Д у хворих зі стероїдних остеопорозом [37]. Хворим, у теченіе довгого часу отримували ГК, призначали або 1 мкг альфакальцидолу в сочетаніі 500 мг кальцію на добу (група А, 43 людини), або 1000 МО натівного вітаміну Д 3 у поєднанні з 500 мг кальцію (група В, 42 человека). Ці групи не розрізнялися за віком, статтю, відсотку виявлених сопутствующіх захворювань, середнього рівня МПК в поперековому відділі хребта (Т = 3,28 і 3,25 відповідно) і частоті виявлених переломів, у тому числі позвоночніка.

В результаті трирічного дослідження ми виявили невелике статистично достоверное збільшення МПК поперекового відділу хребта в групі А (+2,0%) і статістіческі недостовірне зниження МПК в групі В (0,5%).

У отримували альфакальцидолу відзначена також позитивна динаміка кісткової плотності шийки стегнової кістки, не достовірна в порівнянні з контрольною группой (1,47 і +0,45% відповідно) (рис. 2).

Рис. 2. Динаміка МПК в поперековому відділі хребта (p <0,0001 на 24 і 36 місцях лікування) і в шийці стегна у відсотках від вихідної під время трирічного лікування активним метаболітом вітаміну Д в поєднанні з кальцієм або натівним вітаміном Д в поєднанні з кальцієм [37].

Ми зафіксували лише два випадки помірною транзиторною гіперкальціурія, которая не вимагала зниження дози препарату. В кінці дослідження 12 свіжих переломов хребта було діангостіровано у 10 хворих з групи А і 21 у 17 паціентов з групи В (відмінності недостовірні). У групі брали альфакальцідол відзначено статистично достовірне зменшення болів в спині по сравненію з групою, що одержувала нативний вітамін Д.

Таким чином, альфакальцидолу більш кращий для лікування стероїдного остеопороза у жінок і чоловіків в порівнянні з натівним вітаміном Д.

Висновки

На підставі аналізу літератури та власного досвіду можна зробити висновок про том, що:

1. Прийому 5001000 мг кальцію недостатньо, щоб запобігти втраті кісткової масси у хворих, що довгостроково одержують ГК.

2. Вітамін Д в поєднанні з кальцієм здатний помірно знизити втрату кісткової масси на тлі лікування ГК (особливо протягом першого року і в осіб з дефіцитом вітаміна Д).

3. Активні метаболіти вітаміну Д кальцитріол (0,5 мкг на добу) і альфакальцідол (1,0 мкг на добу) ефективні для профілактики і лікування стероідного остеопорозу. У зазначених дозах вони не викликають серйозних побічних еффектов.

4. При вже діагностованої стероїдної остеопорозі поєднання вітаміну Д з кальціем може бути використано в якості базової терапії, а також може пріменяться разом з іншими видами лікування (наприклад, гормональної заместітельной терапією, фторидами, кальцитоніну, бісфосфонатами).

За матеріалами Giustina A., Angeli A., Canalis E., Manelli F. (Eds): GlucocorticoidInduced Osteoporosis. Front Horm Res, Basel, Kanger, 2002, vol. N30, pp. 127135

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-09 23:43:34

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-09 02:08:13

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-09 21:41:27

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-09 18:50:20

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-09 17:26:03

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-09 03:57:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-09 16:36:39

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-09 21:22:43

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-09 23:09:18

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-09 10:22:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-08 04:19:02

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-09 17:23:09

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-08 06:13:22

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-09 13:49:37

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-08 06:30:44

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-08 05:20:16

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-08 12:22:31

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-08 12:07:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-08 04:19:22

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-08 12:39:00