Антибактеріальна терапія хронічного обструктивного бронхіту

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Антибактеріальна терапія хронічного обструктивного бронхіта

К.м.н. Р.Ф. Хамітов, Л.Ю. Пальмова
КГМУ, пульмонологічний центр м. Казані


 Russky Meditsinsky Journal
Актуальність хронічної обструктивної патології дихальних шляхів не визивает сумніви як у науковців, так і у практичних лікарів. Тільки по офіційним цифрам статистичної звітності захворюваність і распространенность хвороб органів дихання у РФ упевнено займає лідируючі позіціі. За даними Світового банку та ВООЗ, за що наноситься економічним збитком хроніческіе обструктивні хвороби легень з 12 місця в 1990 р. до 2020 р. перемістити на 5 місце, випередивши всі інші захворювання респіраторної системи, в тому числі і туберкульоз легень [6] .

Хронічний обструктивний бронхіт (ХОБ) , занімающій, безперечно, лідируюче положення в структурі хронічних обструктівних хвороб легенів (більше 90%), на даний час розглядається, Як хронічне прогресуюче запальне захворювання з необоротною або частічно оборотною обструкцією дихальних шляхів.

У діагностиці ХОБ велике значення має анамнестичних оцінка факторів ріска, з яких твердо встановленими є куріння, професійні вредності, дефіцит a 1 антитрипсину. Також доказаннимі є роль забруднення атмосферного середовища і низька соціально-економічний стан.

Клінічна картина, насамперед, складається з продуктивного кашлю і одишкі, а при загостренні та ознак респіраторної інфекції.

Лабораторноінструментальное підтвердження діагнозу головним чином основивается (у осіб до 70 років) на виявленні при дослідженні вентиляційної функціі легких обструктивних порушень, переважно необоротних в тесті з короткодействующім b агоністом. На жаль, часто лікарі не надають належного значення цьому дослідженню та інтерпретації отриманих результатов. Рентгенологічні методи в основному мають значення при вирішенні вопросов диференціальної діагностики і для виявлення ускладнень ХОБ. NІнформатівность дослідження мокротиння різко зростає при загостренні ХОБ.

Якщо відмова від куріння є неодмінною умовою лікування бронхіту при любих обставин, то при обговоренні принципів медикаментозної терапії следует підкреслити відмінності, характерні для фази ремісії і загострення. Так, будучі хронічним прогресуючим запальним захворюванням, ХОБ вимагає длітельной бронхолітичну терапії, що складається з послідовного усіленія лікувального комплексу антихолінергічною препаратами, b агоністами і пролонгованими теофіліном. Інгаляційні глюкокортикостероїди для длітельного лікування ХОБ мають менше значення в порівнянні з терапією бронхіальной астми і застосовуються лише при важкій обструкції і клінікоінструментальном підтвердження ефекту короткого (не більше 3 тижнів) курса таблетированих кортикостероїдів (0,40,6 мг /кг /добу в перерахунку на преднізолон) [5].

Так як хронічний, продуктивний, персистуючий кашель є неодмінною атрібутом ХОБ, слід підкреслити важливість розуміння практичними лікарями прізнаков загострення захворювання, які вимагають на даному етапі перегляду принципів терапіі.

Основним показником загострення ХОБ, в першу чергу, є зміна характера мокротоотделенія. Найчастіше під цим розуміється поява гнійної мокроти, ускладнень в її відхаркуванні. Зазвичай це обумовлює посилення задишки і сухих хрипів при аускультації. Синдром інтоксикації актуалізується в разлічной мірі залежно від тяжкості загострення.

У цьому випадку рекомендовано посилення базисної терапії призначенням муколітіческіх і відхаркувальних препаратів. При важкому загостренні з вираженою бронхіальной обструкцією досить часто доводиться застосовувати, як ми вже указивалось вище, короткі курси таблетированих кортикостероїдів. При цьому необходімо долати страх пацієнтів і деяких медичних працівників перед мнімой загрозою гормональної залежності. Значущого ефекту вдається досягти інгаляціей бронхолітичних засобів через небулайзер.

У якості ведучої причини як загострень, так і ускладнень ХОБ, виступають епізоди респіраторних інфекцій. Тому раціональна антибактеріальна терапія один із ключових напрямків комплексної терапії загострень ХОБ .

Що в даному випадку слід розуміти під раціональної антибактеріальної терапіей? По-перше, етіотропна спрямованість, що базується на знаннях етіологіческой структури актуальних збудників. Це H. influenzae, S. Npneumoniae, M. catarrhalis . По-друге, максимальна прагнення до монотерапії. NБраузер-третє, за можливості призначення антибактеріальних засобів з приблизно одінаковой антибактеріальну активність перевагу необхідно віддавати менше дорогому, а при рівності і цей критерій лікам з зручнішим режимом дозірованія. По-четверте, тривалість антибактеріальної терапії слід ставити в залежність клінічного ефекту від (головний орієнтир при цьому характер мокроти), вихідної тяжкості загострення ХОБ, ускладнень та супутньої соматіческой патології. І, безумовно, препарат повинен добре проникати в тканини бронхов і в мокротиння [1].

Профілактичне призначення антибіотиків є помилковим. Виправданим средством для сезонної профілактики частих загострень ХОБ слід вважати прімененіе сучасних бактеріальних вакцин, а також вакцинація від грипу. Не является доведеною ефективність інгаляційної антибактеріальної терапії [5]. NПоследнее не відкидає можливість використання при загостреннях ускладненого ХОБ антимікробних препаратів для разових бронхоскопіческіх санацій.

За даними літератури, ефективність антибактеріальної терапії залежить від тяжесті загострення ХОБ. Вибір ініціального препарату не завжди є простою задачей, так як на практиці найчастіше доводиться проводити емпіричну терапію. У зв'язку з цим необхідно перш за все спиратися на дані локального епідеміологіческого аналізу, популяційні критерії та, в кінцевому підсумку, на клініческую ефективність.

Зупинимося на окремих класах антибактеріальних препаратів. Зручні режим дозірованія і цінові характеристики визначили високу популярність котрімоксазола і доксицикліну в лікуванні загострень ХОБ у вітчизняній амбулаторнополіклініческой мережі. Разом з тим доведені помітна токсичність котрімоксазола (особливо у літніх пацієнтів) та збільшення кількості резістентних штамів [2]. Доксициклін характеризується дуже низькою активністю у отношеніі гемофільної палички найбільш актуального збудника при ХОБ.

Інший часто призначуваний поліклінічними лікарями препарат ампіцилін демонстрірует практично найнижчу з поширених у пульмонології антібіотіков спроможність проникати в мокротиння [4]. У зв'язку з цим щодо удачним з амбулаторних напівсинтетичних амінопеніцилінів в лікуванні інфекціонних загострень ХОБ слід визнати лише амоксицилін.

При більш важких загостреннях ХОБ є виправданим застосування оральних цефалоспорінов 2 покоління (цефаклор). Разом з тим призначення цих препаратів іногда наштовхується на цінові бар'єри.

З класу фторхінолонів в РФ найбільшого поширення набули ціпрофлоксацін і офлоксацин, що демонструють досить високу активність в отношеніі H.influenzae і M.catarrhalis. Однак відносно другого по значущості збудника інфекційних загострень ХОБ, S.pneumoniae, їх еффектівность недостатня. Широкому поширенню респіраторних фторхінолонів с посиленою антіпневмококковой активністю перешкоджає їх висока вартість.

Вітчизняні макроліди тривалий час були представлені в РФ лише ерітроміціном і олеандоміцин, але за останнє десятиліття хлинули потік нових макролідів часом досить спантеличує практичних лікарів. Що стосується їх места у лікуванні інфекційних загострень ХОБ, то загальним їх недоліком є нізкая антигемофільних активність (винятком є азитроміцин і кларітроміцін). Азитроміцин , 15членний напівсинтетичний макролід (азаліди) займає особливе місце серед інших макролідів. Відомо, що макроліди в переважно мають бактеріостатичний ефект і бактерицидний ефект проявляется лише при створенні високих концентрацій тканинних, що перевищують МІК актуальних збудників. Азитроміцин безумовний лідер у ряді макролідів по способності проникнення в тканини. Краща спроможність проникнення через його клеточную оболонку грамнегативних мікроорганізмів визначає його високу антігемофільную активність [3]. Високі тканинні концентрації препарату і отчетлівий постантібіотіческій ефект щодо багатьох збудників інфекціонного загострення ХОБ створюють можливість одноразового прийому на добу і ограніченіе антибактеріального курсу трьома, а при тяжких загостреннях п'ятьма днямі прийому.

Азитроміцин має здатність накопичуватися в особливо великих колічествах в лізосомах альвеолярних макрофагів, нейтрофілів і моноцитів. NБлагодаря акумуляції у фагоцитах, здатних активно захоплювати препарат з крові і інтерстиціальної рідини, препарат селективно розподіляється у вогнищах інфекціонного запалення. Показано, що концентрації антибіотика у вогнищі інфекціі достовірно вище (приблизно на 2436%), ніж у здорових тканинах [8].

На всмоктування азитроміцину із шлунка при прийомі у вигляді капсул робить вліяніе наявність їжі, у зв'язку з чим рекомендовано його прийом за 1 годину до або 2 часа після прийому їжі.

Одночасне призначення азитроміцину з досить широко поширеним в поліклініческой практиці лінкоміцином послаблює антибактеріальну дію в связі з конкуренцією за родинних механізмів антимікробної дії. Що касается інших лікарських взаємодій, то на відміну від багатьох распространенних макролідів, не будучи інгібітором цитохрому Р450, азитроміцин не взаємодіє з теофіліном, що є важливим фактом для комплексной терапії ХОБ [7].

На російському фармацевтичному ринку відносно недавно з'явився отечественний азитроміцин Зітролід (Щолковський вітамінний завод , Москва). Слід сподіватися, що хороша антимікробна активність і сприятливі ценовие характеристики препарату будуть сприяти його більш широкому распространенію в лікуванні інфекційних загострень хронічного обструктивного бронхіта. Нижче представлений досвід власний його застосування.

В умовах стаціонарного відділення міської клінічної лікарні спостерігалися 25 пацієнтів з хронічним бронхітом обструктивним (ХОБ) у фазі загострення (18 мужчін та 7 жінок, середній вік 48 років).

При надходженні всі пацієнти пред'являли скарги на продуктивний кашель з виделеніем гнійної і слізістогнойной мокротиння (8 сильний, 13 помірно виражений). NОдишка турбувала 80% хворих (у 13% сильно виражена, у 62% помірна). NСубфебрільная температура спостерігалася у 60% пацієнтів. 5 хворих пред'являли жалоби на болі в грудній клітці, що підсилюються при глибокому диханні і кашлі.

Рентгенологічно була виключена пневмонія. Виявлені дані розцінювалися, Як свідчення для доповнення бронхолітичну терапії антимікробними препаратами с урахуванням епідеміологічних відомостей по передбачуваному бактеріального спектру.

азитроміцину (Зітролід) призначався в якості ініціальною терапії 10 пацієнтам, тогда як 15 як продовження раніше неефективною антимікробної терапії. NРежім дозування складався з одноразового перорального прийому 500 мг препарату у 1й день і по 250 мг у наступні 4 дні. До кінця цього періоду в усіх хворих нормалізовалась температура, не було пацієнтів, у яких зберігалися б сильно вираженние кашель і задишка. Частота помірно вираженого кашлю зменшилася вдвічі, слабо виражений кашель залишався у 17 хворих. Відзначалася достовірна динаміка характера мокротиння: частота виділення слізістогнойной мокротиння зменшилася в 4,5 раза, у основної частини мокрота трансформувалася в слизову. У 2 рази рідше стала відзначатиметься помірна задишка за рахунок зниження її виразності.

Позитивна динаміка позначалася й на аускультативної симптоматиці: существенно зменшувалася вираженість жорсткого дихання і сухих хрипів.

Якщо перед початком лікування 70% хворих розцінювали свій стан, як неудовлетворітельное, то через 5 днів лікування 18 пацієнтів повідомляли про удовлетворітельном самопочутті і 7 про хороше.

Побічні ефекти у вигляді невеликої диспепсії відзначали 3 пацієнти. Дані проявленія не послужили приводом для відміни лікування і пройшли самостійно за завершеніі терапії.

Клінічна картина доповнювалася сприятливою лабораторноінструментальной дінамікой: зменшенням лейкоцитозу з 7,8 х10 9 /л до 5,2 х10 9 /л, СОЕ з 19 мм до 12 /год Не відзначалося випадків збільшення числа еозинофілів періферіческой крові і показників функціональних печінкових проб. Рівень ОФВ 1 увелічілся з 60 до 73%.

Таким чином, отримані дані дозволяють зробити наступні висновки. NОтечественний азитроміцин Зітролід може ефективно використовуватися в як антимікробного препарату у вигляді монотерапії при неважких загостреннях хроніческого гнойнообструктівного бронхіту. З урахуванням його режиму дозування та благопріятних цінових характеристик, що забезпечують високу комплаентность в сравненіі із закордонними аналогами, препарат особливо привабливий для амбулаторнополіклініческой мережі.

Література:

1. Дворецький Л.І. Інфекції та хронічна обструктивна хвороба легенів. //NConsilium medicum. 2001. т. 3. № 12. С. 587594.

2. Падейская О.М. Котрімоксазол комбінований антимікробний препарат на основе сульфометоксазола і триметоприму: значення в сучасній клінічній практіке. //Інфекції та антимікробна терапія. 2001. т. 3. № 2. С. 5557.

3. Cтрачунскій Л.С., Козлов С.Н. Макроліди в сучасній клінічній практиці. NСмоленск: Русич. 1998. С. 166197.

4. Хронічні обструктивні захворювання легенів. /За ред. А. Г. Чучалин. М., ЗАТ ? Видавництво БИНОМ, СПб.: Невський Діалект. 1998. С. 321337.

5. Хронічні обструктивні захворювання легенів. Федеральна програма. М. 1999. N40 с.

6. Шмельов Є.І. Хронічна обструктивна хвороба легень. //Пульмонологія, ізбранние питання. 2001. № 2. С. 19.

7. Dunn CJ, Barradell LB Azithromycin: a review of its pharmacological properties and use as 3day therapy in respiratory tract infections. //Drugs, 1996. 51: 483505.

8. Girard AE, Cimochowski CR, Faiella JA Correlation of increased azithromycin concentrations with phagocyte infiltration into sites of localized infection. //J. Antimicrob. Chemother., 1996. 37 (suppl. C): 919.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-07 01:08:14

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-07 01:08:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 19:34:13

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-07 01:08:07

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-07 01:08:24

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 23:07:50

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-07 01:08:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-07 01:08:09

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-07 01:08:20

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-07 01:08:38

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-07 00:51:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-07 01:10:35

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-07 01:08:16

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 19:21:24

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-07 01:08:36