Бесфреоновие рідинні інгалятори в лікуванні обструктивних захворювань легень

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Бесфреоновие рідинні інгалятори в лікуванні обструктивних заболеваній легких

Професор Є.І. Шмельов
ЦНІІ туберкульозу РАМН, Москва


 Russky Meditsinsky Journal
Інгаляційна терапія є провідним методом лікування хворих на бронхіальну астмой (БА) і хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ). Ефективність і надежность інгаляційного способу введення ліків відображена в основних стандартах по БА та ХОЗЛ - JINA, GOLD. Поширеність астми та ХОЗЛ у всьому міре зростає. Тільки в Європі сьогодні нараховується, щонайменше, 25 мілліонов хворих БА та 20-30 мільйонів хворих на ХОЗЛ.

Більшість хворих БА та ХОЗЛ використовують індивідуальні дозуючі інгалятори (ДІ), які переважно представлені або рідинними дозуючими інгаляторамі (чекай) , або порошковими інгаляторами (ПІ) . Європейці іспользуют Жди приблизно у 80% випадків, інші 20% припадають на ПІ і дуже малая частину на небулайзери. Проте в деяких регіонах, наприклад, у Скандинавії і Нідерландах вживання ПІ дуже висока до 85%.

Особливістю Жди є наявність у балончику суміші власне лекарственного речовини з витісняючою речовиною пропілленти. Ця суміш находітся під тиском. Коли балончик з сумішшю приводиться в дію, небольшой відміряні обсяг (25100 мкл) викидається в атмосферу, при цьому газвитеснітель випаровується і утворюється аерозольне хмара з частинок лекарственного речовини, що знаходиться всередині більш великих крапельок газавитеснітеля. Будучи випущено назовні, аерозольне хмара швидко змінюється под дією триваючого випаровування пропеллента. Протягом останніх 40 років основним пропеллента в Жди був хлорофлюорокарбон (ХФК), званий ще фреоном. Фреонсодержащіе Жди за цей період довели свою безпеку і еффектівность. Міжнародний консорціум фармацевтичних аерозолів (IPAC) прогнозірует, що до 2010 р. споживання дозуючих інгаляторів буде увелічіваться на 5% щорічно.

Проблема полягає в тому, що міститься в Жди фреон потрапляє в атмосферу, Nа потім у стратосферу, де руйнує озоновий шар, що захищає земну поверхность від шкідливої ультрафіолетової радіації. Протягом останніх несколькіх років озоновий шар був серйозно виснажений над Антарктидою та Північним полушаріем. Останні 3 роки над Північною Європою реєструвалося виснаження озонового шару, що перевищує 40%.

Для запобігання руйнуванню озонового шару міжнародним сообществом створено Угода ( Віденська Конвенція, 1985 ) і Протокол ( Монреальський Протокол, 1987 ), що вимагають припинення виробництва та споживання субстанцій, разрушающіх озоновий шар.

Згідно Монреальського Протоколу [1] випуск і споживання ХФК повинні бути прекращени в розвинених країнах з 1 січня 1996 Разом з тим Монреальським Протоколом передбачено тимчасове ісключеніеотсрочка для життєво важливих препаратов. До цієї категорії належать ті, які необхідні для підтримки здоровья, безпеки суспільства в сучасних умовах, і яким поки немає техніческі і економічно доступних альтернатив, прийнятних з позицій охорони окружающей середовища і здоров'я. Це в першу чергу відноситься до препаратів для леченія БА та ХОЗЛ. У середині 1990х років в Європі щорічно близько 10 000 тонн ХФК йшли на виготовлення 500 мільйонів чекай.

Спеціальним розділом Монреальського Протоколу передбачалося скоротити ежегодное виробництво ХФК в Європі з 7546 тонн в 1996 р. до 5000 тонн в 1999 р. Браузер Європейському Співтоваристві створений документ Стратегія з припинення використання хлорофлюорокарбонов (ХФК) в дозуючих інгалятора [2], що регламентує реалізацію основних положень Монреальського Протоколу з субстанцій, які виснажують озоновий шар.

Виробництво і споживання ХФК заборонено в Європейському Співтоваристві та в усьому цівілізованном світі. Проте при виробленні цієї заяви були зроблені определенние виключення з урахуванням значення для суспільства продуктів, що містять фреон. Головним при цьому є наявність технологічно і економічно адекватной заміни фреону, тобто адекватної альтернативи. Країнам, що розвиваються предоставлен пільговий період, під час якого продукція та споживання ХФК может продовжуватися відповідно до їх місцевими потребами. У Європі постепенно скорочується виробництво ДІ з ХФК, що повністю відповідає Монреальскому Протоколу. Росія також приєдналася до Монреальського Протоколу. NБраузер 2010 повинно бути припинено використання ХФК і в країнах, що розвиваються. NСледовательно, життєво важливим з'явився пошук альтернатив ХФК забороняють для проізводства речовині.

ПІ, небулайзери і деякі інші нові форми генерації та доставки в дихательние шляху аерозолів лікарських препаратів, звичайно, можуть бути альтернатівой фреонсодержащім чекай, однак понад 80% хворих БА та ХОЗЛ користується ЖДІ, тому і хворі, і їх лікують лікарі, швидше за все, як і раніше, будуть пріменять чекай. Все це диктує необхідність пошуку пропеллента, що заміняє ХФК і не виснажує озоновий шар.

Фармацевтична індустрія використовувала значні ресурси для створення бесфреонових форм чекай. Понад 70 різних програм, що об'єднали зусилля 1400 ісследователей і 90 лабораторій у 10 країнах в усьому світі, були притягнуті до созданію бесфреонових чекай. Більше 1 мільярда екю витрачено для досягнення цієї целі. Після інтенсивних досліджень, що включали перевірку близько 15000 компонентов, гідрофлюороалкани (ГФА) були визнані єдиними веществамі, здатними замінити ХФК. У 1993 р. Європейською Комісією випущено руководство по заміні ХФК в медичних препаратах. Також було підготовлено документ по постмаркетингового контролю препаратів з ГФА. Планується, що до 2003 р. не буде більше потреби в фреонсодержащіх чекай. Таким чином, сформіровани передумови переходу на бесфреоновие інгалятори, що має медіцінское, технологічне, економічне і політичне значення.

Стратегія переходу на бесфреоновие Жди враховує всі аспекти цієї проблеми і грунтується на 3 основних принципах [2]:

 • Загальне участь у процесі переходу на бесфреоновие інгалятори.
 • Здоров'я та безпека хворих у процесі переходу на бесфреоновие інгалятори повинні ретельно охоронятиметься.
 • Призначення, схвалення і ліцензування нових Жди повинно грунтуватися на показниках ефективності, сумісності і проникнення в дихальні шляхи.
 • У 1995 р. у Великобританії з'явився перший препарат сальбутамолу з ГФА в качестве пропеллента замість ХФК Аіромір, який схвалений для застосування в 40 странах. Слідом за цим з'явилися й інші варіанти бесфреонових чекай. Через 2 года після цього 1,5% продажів Жди склали бесфреоновие форми.

  Факторами, що обмежують використання бесфреонових чекай, можуть бути Пропущено відчутних хворими переваг нових препаратів перед звичними, равнодушіе лікарів до охорони навколишнього середовища, що зберігається легка доступність фреонсодержащіх Чекай і кілька більш висока вартість бесфреонових препаратів. NПредлагается проведення роботи серед медичних працівників щодо роз'яснення обязательності переходу на бесфреоновие форми [2].

  У процесі переходу на бесфреоновие форми чекай, крім психологічних і економіческіх, виникають питання, пов'язані з можливими змінами еквівалентних доз препаратів, в яких ХФК замінений на ГФА. До теперішнього часу уже створені Жди з ГФА, що містять фенотерол, сальбутамол, сальметеролу та флютіказон, які ефективні, добре переносяться в еквівалентних дозах [3]. У то же час застосування бесфреоновой форми беклометазону дипропіонату дозволяє достігать клінічного ефекту при лікуванні БА вдвічі меншою дозою препарату в сравненіі з фреонсодержащімі формами [4, 5].

  З 2001 р. в Росії, як і в усьому світі, успішно здійснюється перехід на бесфреоновую форму фенотеролу Беротек Н .

  В даний час починається перехід комбінованого бронходилататори Беродуала на бесфреоновую форму беродуал Н . Цей препарат широко пріменяется у хворих БА та ХОЗЛ. У період розробки і створення беродуал Н прошел численні випробування.

  S. Newman et al. (1999) [7] вивчали за допомогою радіоактивної мітки (технецій-99) розподіл по повітроносних шляхах 3 форм беродуал, в яких Використано різні пропілленти: стара форма з ХФК і 2 нових: суспензія беродуала в ГФА227 і розчин в ГФА134 з використанням етанолу в якості растворітеля. Всі форми беродуал містили стандартна кількість фенотеролу (50 мкг) і іпратропіума броміду (20 мкг). При цьому фенотерол був позначений технеціем-99. У попередніх експериментах було встановлено, що включення радіоактівной мітки не впливає на характер розподілу інгаліруемих субстанцій в легенів.

  На першому етапі дослідження, що проводилося на здорових добровольцях, вивчено распределеніе інгаліруемого речовини між легкими, ротоглотки і втрати з видихаемим повітрям. Виявилося, що незалежно від пропеллента приблизно одінаковое кількість беродуал осідало в ротоглотці і визначалася у видихуваному воздухе. Однак при використанні в якості пропеллента ГФА134 достовірно большее кількість беродуал проникало в периферичні відділи легенів. Це разлічіе намагалися пояснити рефлекторним обмеженням потоку при вдиханні фреонсодержащего беродуал, так званий ефект холодного фреону. На 2 етапі ісследованія вивчено вплив діаметру випускного отвору (форсунки) інгалятора на розподіл беродуал з ГФА134. Добровольці попередньо тренувалися для зменшення вираженості реакції на холодний пропілленти. Виявилося, що максімальное проникнення беродуал в легені було при діаметрі отвору 0,2 мм. NПолученние фактичні дані демонструють зразкову ідентичність проникнення в легкі беродуал, незалежно від характеру пропеллента, що дає підставу для перехода на бесфреоновие форми беродуал в колишньому режимі дозування.

  G. Huchon et al. [8] порівнювали безпеку та ефективність тривалого 12недельного застосування 2 форм беродуал: що містять фреон ХФК і бесфреоновий ГФА. Рандомізоване дослідження проведене на 2027 хворих у 99 центрах Франціі, 95 Німеччині, 24 Італії. Побічні ефекти виникали при використанні ГФА в 36,4% випадків, при використанні ХФК в 37,1%. Частина хворих, що брали бесфреоновие інгалятори (переважно жінки, хворі БА), відзначали непрівичние смакові відчуття, але це суттєво не позначалося на ефективності препарата. Таким чином, не встановлено суттєвих відмінностей в ефективності і частоте виникнення побічних ефектів 2 досліджуваних форм беродуал. NАналогічние результати отримані в рандомізованому подвійному сліпому дослідженні F.PVMaesen et al. (1997) [9] у 52 хворих на бронхіальну астму.

  Таким чином, беродуал Н містить ті ж дози лікарських речовин, что і беродуал (іпратропіум бромід 20 мкг, фенотерол 50 мкг в одній інгаляціонной дозі), призначається та ж кількість інгаляцій на день, у нього та ж еффектівность і безпеку. При цьому поліпшені відтворюваність інгаляційної дози, її доставка, спрощена техніка інгаляції. Зазнали зміни лише вкусовие якості препарату. Тому необхідний мінімум зусиль для освіти врачей і пацієнтів.

  При порівнянні 2 форм іпратропіума броміду (з пропілленти ГФА і с пропілленти ХФК) у хворих на ХОЗЛ в рандомізованому подвійному сліпому многоцентровом дослідженні [ 6] з постійним застосуванням препаратів протягом 12 недель не отримано відмінностей за показниками ефективності та безпеки, що создает передумову для безболісного переходу на бесфреоновие форми іпратропіума.

  Поряд з переходом на бесфреоновие форми Жди розвивається напрямок по созданію унікальних беспропеллентних дозуючих систем , наприклад, Респімат (Берінгер Інгельхайм).

  Таким чином, перехід на бесфреоновие форми Жди для лікування обструктивних болезней легень є екологічно обумовленим етапом розвитку пульмонологіі і не знижує ефективності та безпеки чекай. Успіх переходу на новие форми Чекай у значній мірі залежить від ефективності освітньої работи лікарів з хворими обструктивними хворобами легень.

  Література:

  1. The Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer as adjusted and /or amended in London 1990, Copenhagen 1992, Vienna 1995, Montreal 1997, Beijing 1999. Published 2000.

  2. Communication from the Commission to the Council and the European Parliament: Strategy for the phaseout of CFCs in metereddose inhalers. //NOfficial Journal of the European Communities.98 /C 355/0230.

  3. Jenkins M. Clinical evaluation of CFCfree metered dose inhaler. //J. NAerosol Med, 1995; 8: S41S47.

  4. Leach CL Improved delivery of inhaled steroids to the large and small airways. //Respiratory Medicine, 1998; 92: Suppl. A, 38.

  5. Seale JP, Harrison LI Effect of changing the fine particle mass of inhaled beclometasone dipropionate on intrapulmonary deposition and pharmacokinetics. //J. Aerosol Med, 1998; 92, 8: Suppl. A, 915.

  6. Taylor J, Kotch A, Rice K, Ghafouri M, Kurland CL, Fagan NM, Witek TJ. NIpratropium bromide hydrofluoroalkane inhalation aerosol is safe and effective in patients with COPD. //Chest, 2001; 120 (4): 125361.

  7. S. Newman, G. Pitcaim, K. Steed et al. Deposition of fenoterol from pressurized metered dose inhalers containing hydrofluoroalcanes. //J. Allergy Clin Immunol 1999; 104: S2537.

  8. G. Huchon, P. Hofbauer, G. Cannizzaro et al. //Eur Resp J, 2000; 15: 6639.

  9. FPVMaesen, LPM Greefhorst, JJSmeets. Therapeutic Equivalence of a novel hfa134Acontaining metereddose inhaler and the conventional CFC inhaler for the delivery of a fixed combination of fenoterol /iprapropium bromide. //NRespiration, 1997; 64: 27 380.

  Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


  Народні методи лікування

  Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

  Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

  2020-07-05 09:24:19

  Морквяний сік: і смачно, і корисно

  Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

  2020-07-05 00:05:07

  Як я вилікувала дифузний зоб

  Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

  2020-07-04 22:37:06

  Цистит. Хіба це справа житейська?

  Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

  2020-07-05 11:37:48

  Лікування астми народними засобами

  Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

  2020-07-04 17:31:46

  Секрет обліпихової олії

  Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

  2020-07-04 00:34:15

  Мазь від екземи виявилася ефективною

  Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

  2020-07-05 02:37:51

  Як позбавитися від високого тиску?

  Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

  2020-07-05 11:35:52

  Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

  Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

  2020-07-05 11:37:54

  Готуйте «сани» влітку

  Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

  2020-07-03 18:25:20

  Медицина

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

  2020-07-05 10:29:57

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

  2020-07-03 18:25:19

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

  2020-07-03 18:25:34

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

  2020-07-04 00:17:36

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

  2020-07-03 07:49:46

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

  2020-07-03 13:32:59

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

  2020-07-03 13:34:07

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

  2020-07-03 18:24:09

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

  2020-07-03 08:23:38

  Середньовічні отрути і ліки

  Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

  2020-07-04 08:05:09