Диференційований підхід до діагностики та лікування компресійних синдромів остеохондрозу

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію як медичних рад чи рекомендацій.

Диференційований підхід до діагностики та лікування компрессіонних синдромів остеохондрозу

К.м.н. М.А. Якушин, к.м.н. Н.Ю. Гілінская
Моніка


Russky Meditsinsky Journal
Випадання міжхребцевої грижі призводить до найбільш важким, компресійним проявленіям остеохондрозу. Вміст секвеструвати пульпозного ядра ізлівается під зовнішнє фіброзне кільце або задню поздовжню зв'язку, вибухая в просвет спінального каналу. У момент випадіння грижі відбувається інтенсивне раздраженіе рецепторів синувертебральний нерва і здавлення спинно-мозкового корешка, що супроводжується:

 • різким болем у хребті з іррадіацією в дермато, відповідний ураженого корінця
 • рефлекторним скороченням сегментарних м'язів, формуванням первинного та вторинних функціональних блоків, ламкої звичного рухового стереотипу
 • появою анталгіческого сколіозу
 • розвитком корінцевої симптоматики (симптоми натягу, чутливі, рухові і вегетативні розлади у відповідних дерматомах).
 • Зв'язок радикулопатії з остеохондрозом в кожному випадку вимагає конкретному детального підтвердження. Десятки захворювань, у тому числі пухлини хребта і спинного мозку, епідуріт, лімфопроліферативних патологія, спондиліт, нарушенія спінального кровообігу, найчастіше помилково приймаються за діскогенную радикулопатію. Ряд клінічних ознак повинні насторожити клініціста. При наявності хоча б одного з них доцільно тимчасово відмовитися NОТ фізіотерапевтичних (особливо, теплових) процедур, мануальної терапії, массажа, рефлексотерапії, призначення імуностимулюючих препаратів:

 • Дитячий, юнацький вік
 • Травма спини, незадовго до появи радикулопатії
 • Лихоманка, симптоми інтоксикації
 • Відсутність зв'язку з рухом у хребті
 • Незвичайний характер болів: почуття проходження електричного струму (кордональние болю) вегетативна забарвленість (гострим, мозжащіе, пекучі і т.д.) нападоподібне Протягом
 • Незвичайна іррадіація болю ( в промежину, живіт, прямій кишці, піхві, в обидві ноги, що оперізують)
 • Зв'язок болів з прийомом їжі, дефекацією, статевими зносинами, сечовипусканням
 • Супутня затримка, нетримання сечі, блювання
 • Аменорея, дисменорея, різного роду виділення із піхви, що з'явилися на тлі люмбалгії
 • Посилення болів в горизонтальному положенні, зменшення у вертикальному (симптом положення Роздольського)
 • Супутні провідникові розлади
 • Ознаки переміжною спінальної кульгавості
 • Неухильне наростання болю протягом тижня і більше
 • Симптом Роздольського, кордональние болю, провідникові розладу патогномонічни для об'ємної патології; дослідження доцільно почати з проведенія магнітно-резонансної томографії (МРТ). Якщо технічні можливості не дозволяють це зробити, проводиться люмбальна пункція (ЛП) з ліквородінаміческімі пробами. У решті випадків необхідно:

  1. Пропальпувати регіонарні лімфовузли.

  2. Провести клінічний аналіз крові та сечі.

  3. Провести рентгенографію хребта, а також променеву, ультразвукову, а прі необхідності, ендоскопічну діагностику органів, що знаходяться в непосредственной близькості від компримированні корінця.

  4. Жінкам проконсультуватися у гінеколога.

  Нами розроблена комп'ютерна програма, що дозволяє в короткі терміни, в автоматізірованном режимі визначати походження радикулопатії. При її созданіі використовувався висунутий нами принцип індикаторної діагностики, предполагающій облік ознак, імовірнісний коефіцієнт яких відповідає 1 (позитивний індікатоний ознака) або 0 (негативний індикаторний ознака). К позітівним ознаками ми віднесли індикаторні м'язи і індикаторні чутливі зони (ділянки шкіри, на яких при ураженні відповідного відділу періферіческой нервової системи чутливі порушення виникають в першу очередь, а зникають в останню); до негативних м'язи (або ділянки шкіри), в которих ніколи не виникає парез (гіпестезія) при даному типі поразки.

  Індикаторна діагностика не припускає проведення аналізу сукупного спектра клінічних проявів захворювання. Встановлюється основна скарга, пред'являемая хворим, потім перевіряються індикаторні ознаки, відповідні каждой нозологічної формі, яка може проявлятися даними симптомом.

  Проведені дослідження довели високу ефективність індикаторної діагностікі , результативність якої не поступається результативності електрофізіологіческіх методів. Завдяки автоматизованому режиму індікаторная діагностика може здійснюватись не тільки неврологами, а й врачамі загального профілю, що в значній мірі підвищує ефективність діагностікі і дозволяє поліпшувати прогноз захворювання.

  Диференційований підхід до лікування компресійних проявів остеохондрозу предполагает перш за все облік стадії захворювання , оскільки каждая стадія має індівівідуальную патогенетичну структуру. Чітке поніманіе специфіки патофізіологічних процесів в кожному конкретному періоді заболеванія визначає успіх терапевтичних заходів.

  Гострий період (стадія ексудативний запалення)

  Тривалість 57 діб. Грижевое випинання набрякає (набряк досягає максімума на 35 добу) збільшується в розмірах, здавлюючи вміст епідурального простору, у тому числі корінці, судини, їх живлять, а також позвоночное венозне сплетіння. Іноді відбувається розрив грижевого мішка і його содержімое виливається в епідуральний простір, приводячи до розвитку реактівного епідуриту чи спускається вниз вздовж задньої поздовжньої зв'язки. Болі постепенно наростають. Будь-який рух викликає нестерпні страждання. Особливо тяжело хворі переносять першу ніч.

  Головне питання, яке необхідно вирішити в даній ситуації потребує або немає больной в терміновому оперативному втручанні? Абсолютним показанням до операції являются:

 • міелоішемія або спинальний інсульт;
 • реактивний епідуріт;
 • компресія двох і більше корінців по довжині;
 • тазові розлади.
 • Міелоішемія проявляється гостро (рідше - підгостро) виникла слабістю в конечностях, парестезією в ногах або гіпестезія по провідникової типу, а також тазовимі розладами центрального або периферичного характеру. Частіше за інших компріміруется радикуліт-медулярний артерія Депрож-Готтерона, яка потрапляє в спінальний канал через одне з поперекових міжхребцевих отворів. Вона кровоснабжает конус і епіконус спинного мозку. У момент випадіння грижі развівается слабкість в ногах, оніміння в промежині, ступнях і по задній поверхності ніг, а також гостра затримка сечовипускання. Аналіз анамнестичних сведеній зазвичай виявляє наявність нападів переміжної кульгавості спінальної (слабкість, оніміння в ногах при ходьбі та інтенсивної фізичному навантаженні, проходящіе після короткочасного відпочинку).

  Реактивний епідуріт розвивається внаслідок разрива грижевого випинання з подальшим виливаною його вмісту в епідуральное простір (у окремих випадках епідуральна клітковина запалюється без розриву грижі) . Клініка характеризується наполегливою больовим синдромом, вовлеченіем в патологічний процес двох і більше корінців (синдром ? кінського хвоста ?), тазовими розладами. У перший тиждень може приєднатися ліхорадка, сіпмтоми інтоксикації, як прояв асептичного запалення або актівізаціі флори сечових колій. Розрізнити ці два стану можна по наявності або відсутності септичних змін в крові та сечі.

  Полірадікулярное поразка, тазові розладу є наслідком або ішеміческіх порушень, або реактивного епідуриту і побічно свідчать про значітельних розмірах грижі. Ризикувати в даному випадку не можна; хворий повинен бить направлений до нейрохірурга.

  Лікувальні заходи гострого періоду:

  Спокій.

  Фіксуючий пояс . Через брак люмбосакрального бандажа (який екстренно замовити неможливо, оскільки хворий прикутий до ліжка) з простирадла і куска щільного лінолеуму можна змайструвати саморобний пояс.

  Анальгетики, аж до наркотичних . Тривала больова аферентації, являясь потужним стресовим фактором, призводить до перераздраженію лімбікоретікулярних структур. Некупірованние в перші дні болю призводять до необратімому зриву протибольовий системи організму, розвитку діенцефальних, нейроендокрінних розладів, депресії, зниженню порогу больового сприйняття. NТолько своєчасне купірування болю здатне перервати це порочне коло.

  Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Обраний препарат має відповідати низці вимог. Поперше, він має володіти потужним протівовоспалітельним, протинабрякову і знеболюючим дією. NАцетілсаліціловая кислота, німесулід, піроксикам не відповідають цьому требованію.

  Подруге, він повинен володіти мінімумом побічних дій. Абсолютно безвредних НПЗП не існує. Усі вони тією чи іншою мірою надають діспептіческое, ульцерогенна, гіпокоагуляціонное, астматичні, алергічне вліяніе, більшість з них погіршують нирковий кровообіг і збільшують концентрацію сечової кислоти. У гострому періоді, коли відсутній апетит, а желудок наповнений виключно таблетками, зведення до мінімуму ризику утворення язви є досить актуальною проблемою. Похідні піразолону, антраніловой кіслоти, індолоуксусной кислоти не задовольняють цій вимозі.

  Потретє, препарат повинен бути швидкодіючим. Наприклад, піроксикам начінает надавати терапевтичну дію лише до кінця 1 тижня.

  У період економічних потрясінь важливий фактор дорожнечу і доступності. НПЗП нового покоління, так звані селективні інгібітори ціклооксігенази, відповідають всім перерахованим вище вимогам, окрім цього.

  У клініці неврології Моніка було проведено порівняльне дослідження еффектівності НПЗП основних груп. Найбільш ефективною виявилася бистродействующая модифікація диклофенаку калієва сіль цієї субстанціі, що випускається югославським концерном Хемофарм під комерційним названіем Рапті рапід . Диклофенак використовується лікарями різних спеціальностей давно і є свого роду ? золотим стандартом ? препаратів группи НПЗП. Це означає, що все нові препарати з цієї групи порівнюються в первую чергу саме з диклофенаком за ступенем безпеки, анальгетичної і протівовоспалітельного ефектів. Тому диклофенак був внесений до затвердженого МОЗ РФ список основних, життєво важливих препаратів. На аптечному ринку до недавнього времені практично не було можливо знайти швидкодіючий препарат з групи НПВП в пероральної формі, хоча перевага пероральних засобів перед парентеральнимі (за умови їх однакової ефективності) очевидні і для лікарів, і для пацієнтів. Виходячи з цього нам було цікаво апробувати даний препарат в як анальгетик при болях, супроводжуючих вертеброгенні патологічні состоянія. У результаті досліджень з'ясувалося, що ефективність каліевой солі диклофенаку перевершує таку натрієвої . Рапті рапід обладает більшої біодоступністю, тобто краще всмоктується, відповідно менше раздражает слизову. З усіх НПЗП диклофенак калію найбільш швидкодіючий. Вже через 20 хвилин після приймання таблетки досягається виражений аналгетичний еффект. Таким чином, він діє так само швидко, як і внутрішньом'язових ін'єкцій. NПо співвідношенню ефективність нешкідливість швидкість дії ціна він по праву занімает перше місце серед інших препаратів цієї групи.

  Тривалість прийому НПЗП залежить від темпів регресу больового синдрому та в середньому складає 23 тижні.

  Анестетики . Ефективним лікувальним заходом гострого періоду является внутрішньовенне крапельне вливання лідокаїну (0,080,15 на фізорастворе). NПротівопоказаніем для даного методу лікування є порушення серцевої проводімості.

  Протинабрякові препарати . Набряк, поступово наростаючи протягом 35 дней, в значній мірі визначає клініку захворювання. У зв'язку з високим ріском регідратації, нецелесобразно призначати препарати короткої дії типу фуросеміда. Найбільш адекватно призначення ацетазоламіду в дозі 0,25 x 3 рази на день, з поступовим її зниженням до повної відміни препарату на початку другої неделі.

  Психотропні препарати . Укупі з аналгетиками й НПЗП використовуються для сніженія больовий аферентації.

  З антидепресантів найбільш прийнятні селективні інгібітори зворотного захвата серотоніну. Призначення неселективних антидепресантів обмежується Можливо розвитком гострої затримки сечовипускання, особливо у чоловіків з заболеваніямі простати. Виниклі дизуричних розлади можуть бути неправільно витлумачені, як тазові, що є абсолютним показанням до операціі.

  Найбільш прийнятними антиконвульсанти є карбамазепін і клоназепам . Останній має також хорошім снодійним ефектом, що дозволяє хворому виспатися.

  Судинні препарати . Перевага віддається ліків, поліпшує не только артеріальний, але і венозний кровотік, тому що венозна дісціркуляція при випаденіі грижі виражена більшою мірою, ніж артеріальна, особливо в случае приєдналася реактивного епідуриту. Такими властивостями володіють теофіллін і пентоксифілін. Сприятливий ефект спостерігається також при назначеніі венотоніки.

  Корінцеві новокаіндексоновие блокади . Причина помилок: неправильно рассчітанний рівень ураження. Практичні лікарі забувають, що не дивлячись на те, что грижа L 5 S 1 здавлює S 1 корінець, через межпозвонковое отвір L 5 S 1 виходить корінець L 5 ; проводіть блокаду в даному випадку необхідно на рівні S 1 S 2 .

  Внутрішньошкірне новокаіндексоновие блокади . Досі немає єдиної мненія з приводу місцевого призначення сухого тепла і розігріваючих растірок в гострому періоді. Противники подібного роду терапії виходять з того, що тепло усілівает набряк. Ми вважаємо, що гірчичники, перцевий пластир, вовна, гарячий песок і сіль не можуть істотно змінити температуру тканин на глибині 10 см, отделенних численними ізоляційний прошарками, зате здатні призвести к сприятливим рефлекторним зрушень зменшення болів і м'язового напруги і, Як наслідок цього, поліпшення мікроциркуляції в ураженому руховому сегменте.

  Ми є прихильниками призначення рефлексотерапії у гострому періоде. Основна вимога безбольової режим проведення сеансу, тобто пацієнт должен витримати 2030 хвилин знаходження в незмінній позі.

  магнітолазерної терапії з використанням високочастотного імпульсного інфракрасного випромінювання на больові точки (на кожну по 1 хвилині, всього 45 точок). NМаксімальная доза випромінювання 1 Дж. Призначають з першого дня, всього 510 сеансів.

  На 35 добу для зменшення болю приєднують ДДТ (двотактні волновие) протягом 56 хв. або СМТ, як самостійно, так і в поєднанні з лекарственнимі препаратами (діадинамофорез дифенгидрамин, СМТфорез метамізолу і дімексіда). Аналгетичний ефект посилюється при одночасному застосуванні фонофореза гідрокортизону і СМТ.

  В останні роки в гострому періоді компресійних синдромів використовують радоновую терапію у вигляді радонових bапплікаторов, діаметром 5 см, з актівностью від 2 до 7 мкКu, які накладаються на 46 сегментарних зон.

  Випадання грижі ні в якому разі не є протипоказанням для призначення мануальної терапії . На ураженому сегменті в перші дні працювати нежелательно, тому що набряклі тканини легко ранимі; краще дочекатися регресу набряку (37 доба). На інших рівнях маніпуляції проводять з першої доби, але з обязательним дотриманням безбольової режиму, тобто з виключенням прийомів, визивающіх різке посилення болю.

  Підгострий період (23 тиждень)

  ексудативний фаза запалення змінюється продуктивною. Навколо грижі поступово форміруются спайки, які деформують епідуральний простір, здавлюють корешкі, іноді фіксують їхні до оточуючих зв'язкам і оболонкам.

  Стабілізація або зменшення болю (зазвичай 37 добу) є сигналом до прісоедіненію постізометричної релаксації (БЕНКЕТ). Мобілізаційні прийоми проводят в безбольової режимі з положення на спині (розгинання зігнутих в коленном і тазостегновому суглобах ніг), животі (підйом прямий ноги), боці (обертання таза тому, плеча вперед).

  Знеболюючі, Протинабрякові препарати, антиконвульсанти поступово отменяют; з парентерального введення судинних препаратів переходять на ентеральний, причому, перевагу віддають венотоніки. Прийом Рапті рапида (диклофенаку), міорелаксантов та антидепресантів продовжують до 3 тижнів.

  Періодичність сеансів мануальної терапії та новокаіндексонових блокад урежают до одного у дві доби. Якщо стан хворого дозволяє, призначають масаж.

  З фізіопроцедур використовують:

 • Електрофорез лідокаїну, теофіліну, корепазіма (останні два особливо ефективні при тривалому загостренні)
 • У разі вираженої міотоніческой реакції - електрофорез Оксибутирату натрію
 • Для профілактики освіти спайок - електрофорез ферментів (лидаза, папаїн)
 • Якщо переважають чутливі розлади - дарсонвалізація, ультратонотерапія
 • При наявності парезів - електрофорез прозерину, кальцію, дибазолу
 • У разі вегетативних порушень - магнітотерапія, ДМВ-терапія
 • Для поліпшення венозного відтоку - фонофорез троксерутину з натівним гліцерином (у співвідношенні 1:1), 4,0 на шкіру, по 3 хв. на полі, до 4 полів.
 • Ранній відбудовний період (4-6 тиждень)

  Наприкінці 3 тижня акцент у лікуванні зміщується в бік фізичних методів; медікаментозние препарати, крім психотропних, відміняють. Продовжують мануальну терапію, масаж, розширюють спектр ЛФК (як і раніше, уникаючи нахилів, поворотів і под'ема тяжкості).

  Якщо зберігається виражене обмеження рухів в хребті, анталгіческій сколіоз, призначають тракційної терапію (3050% ваги пацієнта).

  При наявності парезів використовують електростимуляцію; в разі вегетативних расстройств магнітотерапію або ДМВтерапію 3040 Вт, протягом 1012 хв.; Якщо імеются чутливі розлади дарсонваль 68 хв. на полі. Лікування продолжают до повної або значної ліквідації больового синдрому.

  Пізній відбудовний період (6 тижнів півроку)

  Самий непередбачуваний період. Хворий відчуває себе здоровою, але диск ще не зарубцевался. Щоб уникнути неприємних наслідків, за будь-яких фізичних нагрузках рекомендується носіння фіксуючого пояси . Мануальну терапію продовжують у урежающемся режимі: 1 сеанс на тиждень, в 2, в 3, на місяць, в 2 і 3 місяці. Хворому рекомендують бальнеотерапію в умовах його рідний местності. Непогано допомагає теплолікування: озокерит (t 5254 ?) протягом 20 хв. і грязелеченіе (t 4042 ?) протягом 20 хв.

  Залишкові болю знімаються за допомогою родонові ванн (40 нKu /л). При сопутствующіх артралгіях перевагу віддають сульфідні (сірководневим) ваннам (100150 мг /л). На людей похилого віку, метеопатов і страждаючих серцевою недостаточностью краще діють хлориднонатрієві ванни (2 г /л) з додаванням 100, 0 йодобромістого розчину. Для релаксації м'язів і знеболення використовують скіпідарние ванни.

  Пізні компресійні синдроми. Відсутність стійкої позитивної дінамікі через 23 міс. від початку захворювання свідчить про прогресуванні продуктівного запалення, розвитку реактивного епідуриту, арахноїдиту, перірадікуліта . У важких випадках відбувається повна облітерація дурального мішка. Згідно з нашими спостереженнями, подібний результат спостерігається при ізначально неправильно обраної тактики лікування, коли не використовується механіческое вплив на хребет: мануальна терапія, тракційної терапія, постізометріческая релаксація, ЛФК. Прогресування спайкового процесу сопровождается сдавлением магістральних венозних колекторів, розвитком венозної радікуло або мієлопатію. Диференційні ознаки захворювання:

 • двосторонні корінцеві та (або) провідникові розлади, що виникають (посилюються) по ночах або з ранку і зменшуються після розминки;
 • розлиті, тупі болі, що посилюються в лежачому положенні і на холоді;
 • симптоми натягу виражені незначно або відсутні;
 • при огляді - розширення підшкірних вен, особливо в шийно-грудному та попереково-крижовому переході;
 • майже завжди є ознаки венозної недостатності інших відділів: венозна енцефалопатія, недостатність клапанного апарату вен нижніх кінцівок.
 • При лікуванні венозної радікуломіелопатіі, крім механічного впливу на позвоночнік (мануальна терапія, тракційної терапія, Постізометрична релаксація, масаж, ЛФК), використовують:

 • Фонофорез троксерутину 0,4 Вт/см2 по 5 хв. на поле;
 • СМТ паравертебрально 3-4 рід робіт, частота 100 Гц, глибина 50% по 5 хв.кожного роду робіт, на курс - 5-8 процедур;
 • магнітотерапію з використанням змінного магнітного поля 30-40 мТл.тривалістю 15-20 хв;
 • Індуктотермія кабельним індуктором у вигляді петлі вздовж хребта;
 • ДМВ-терапія на проекцію шийно-грудних симпатичних гангліїв;
 • Електрофорез обзідана паравертебрально, № 10;
 • УЗ або ультрафонофорез теофіліну паравертебрально;
 • Гіпербарична оксигенація в режимі 1,2-1,5 ата протягом години, щоденно, 5-10 процедур;
 • Підводний душ-масаж уздовж хребта. Тиск струменя - не більше 1,5-2 ата, 10 хв., Через день, № 10-15;
 • Лікувальні ванни (родонові, сірководневі, скипидарні).
 • Ще більш пізнім компресійним ускладненням остеохондрозу є дісціркуляторная мієлопатію , яка виникає внаслідок порушення кровообращенія в басейні передньої спінальної артерії. Оскільки частіше вражається шейний відділ спинного мозку, захворювання по-іншому називають цервікальної міелопатіей. Цервікальна мієлопатію характеризується поєднанням сегментарних і проводнікових рухових розладів (синдром бічного аміотрофічного склероза).

  Сегментарні розлади:

 • асиметричні аміотрофія (частіше - гіпотрофія м'язів тенара і гіпотенара);
 • фасцікуляціі;
 • зниження сухожильних рефлексів з рук;
 • в половині випадків - сегментарні гіпестезія.
 • Провідникові розлади:

  • нижній спастичний парапарез.

  Лікувальні заходи включають в себе:

 • мануальну терапію.
 • Гіпербарична оксигенація - 1,2-1,3 ата щодня по 30-60 хв., Всього - 5-10 сеансів.
 • Судинні препарати.
 • Ноотропні препарати.
 • магнітотерапію. Індуктори мають у своєму розпорядженні або паравертебрально на шийному рівні (Полюс-2), або по ходу всього хребта (соленоїди від апарату «Алімпія-1»).Індукція магнітного поля 25 мТл. чи 5 мТл, 15-25 хв., щоденно, № 10-15.
 • ДМВ-терапія на проекцію шийно-грудних симпатичних гангліїв.
 • Електрофорез нікотинової кислоти, магнезії, пропранолона паравертебрально, № 10.
 • УЗ або ультрафонофорез компламіна, теофіліну паравертебрально.
 • Підводний душ-масаж уздовж хребта. Тиск струменя - не більше 1,5-2 ата, 10 хв., Через день, № 10-15.
 • Лікувальні ванни (родонові, сірководневі, скипидарні).
 • Лікувати мієлопатію надзвичайно важко. Щоб не допустити її розвитку, до любому пацієнту з остеохондрозом, навіть з початковими проявами, необхідно относіться серйозно. Саме по собі наявність болю в хребті свідчить про многолетней давності патологічного процесу, просто протікав він субклінічний. NПрі ретельному обстеженні напевно вдасться виявити зміни в усіх отделах хребта. І не тільки хребта, але і в багатьох суглобах: вони вознікают рефлекторно у відповідь на формування первинного блоку. Стабільність функціональних блоків на початку захворювання - невисока, тому починати лікування следует якомога раніше. При такому підході найнеприємніших, інвалідизуючих последствій напевно вдасться уникнути.

  Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


  Народні методи лікування

  Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

  Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

  2020-07-06 17:57:30

  Морквяний сік: і смачно, і корисно

  Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

  2020-07-06 17:23:43

  Як я вилікувала дифузний зоб

  Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

  2020-07-06 17:23:55

  Цистит. Хіба це справа житейська?

  Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

  2020-07-06 17:23:55

  Лікування астми народними засобами

  Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

  2020-07-06 17:23:55

  Секрет обліпихової олії

  Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

  2020-07-06 17:24:07

  Мазь від екземи виявилася ефективною

  Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

  2020-07-06 17:24:08

  Як позбавитися від високого тиску?

  Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

  2020-07-06 17:24:08

  Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

  Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

  2020-07-06 17:24:20

  Готуйте «сани» влітку

  Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

  2020-07-06 17:24:20

  Медицина

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

  2020-07-06 17:24:21

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

  2020-07-06 17:24:33

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

  2020-07-06 17:24:33

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

  2020-07-06 17:24:33

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

  2020-07-06 17:24:46

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

  2020-07-06 17:24:46

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

  2020-07-06 17:26:09

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

  2020-07-06 17:26:10

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

  2020-07-06 17:26:10

  Середньовічні отрути і ліки

  Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

  2020-07-06 17:26:23