Місце левофлоксацину в терапії позалікарняних пневмоній

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад або рекомендацій.

Місце левофлоксацину в терапії позалікарняних пневмоній

Е.А. Ушкалова
Врач-пульмонолог

 Атмосфера Підставою для широкого застосування фторхінолонів (ФГ) з улучшенной антіпневмококковой активністю (нових ФГ) при пневмонії (ВП) є, перш за все, найбільш адекватний спектр антимікробної актівності, 'що покриває' практично всі основні збудники ВП: грамположітельние і грамнегативні, позаклітинні та внутрішньоклітинні. Цим новие ФГ вигідно відрізняються від своїх попередників - ципрофлоксацину і офлоксаціна, застосування яких під час ВП обмежує недостатня активність у отношеніі грампозитивних збудників, включаючи найбільш поширений патоген - S. pneumoniae .

З іншого боку, нові ФГ мають переваги і перед традіціоннимі препаратами вибору при ВП - бета-лактамами і макролідами, поскольку вони діють і на грамнегативні мікроорганізми (як при моноінфекціі, так і в асоціації з грампозитивними збудниками). Їх дополнітельним перевагою перед бета-лактамами є активність в отношеніі внутрішньоклітинних атипових збудників - микоплазм, хламідій і легіонелл, що займають важливе місце в етіологічній структурі ВП. Слід отметіть, що в Росії в останні кілька років спостерігається зростання частоти хламідійних пневмоній [1].

Значення ФГ в лікуванні позалікарняних пневмоній збільшується і в связі з розповсюдженням по світу 'епідемії' пеніцілліноустойчівих S. Npneumoniae . Рівень резистентності пневмокока до пеніцилінів в деяких европейскіх країнах досяг 40%, а в окремих регіонах - 60-86% [2-4]. У Росії проблема стійкості S. pneumoniae до пеніцилінів поки стоїть не настільки остро. За даними багатоцентрового дослідження Пегас-1 [19], помірно резістентние штами склали 7%. Проте в Сибіру визначаються вже не тільки умеренно резистентні штами, але і штами з мінімальною переважної концентраціей (МПК) 4-8 мг /л [5]. Ситуація зі стійкістю до пеніцилінів може меняться дуже швидко. Наприклад, в США в 1989 р. частка резистентних штамів составляла 3,8%, в 1990-1991 - 17,6%, а в 1997-1998 рр.. - Вже 44% [6, липень].

Одночасно швидко наростає частота мультирезистентних штамів пневмококка, стійких відразу до декількох антибіотиків, включаючи макроліди і тетрацікліни. У ряді європейських країн резистентність S. pneumoniae до макролідам складає 30-50% [89]. У Росії вона поки зберігається на низькому уровне (менше 5%), проте резистентність до тетрацикліну склала в середньому 27, 1% [19], а в окремих регіонах стійкість до доксицикліну досягла 65% [10]. Високий рівень стійкості збудників пневмонії спостерігається в Росії і к необгрунтовано широко вживаному ко_трімоксазолу: S. pneumoniae - 60% [10], H. influenzae - 20%. [5]

Резистентність пневмокока до ФГ, навпаки, залишається у світі на очень низькому рівні - менше 1% [11]. Серед ФГ з поліпшеною антіпневмококковой актівностью найбільший клінічний досвід накопичений за використання левофлоксацину (ЛФ). Він був першим препаратом з цієї групи, застосованим для емпіричної терапіі ВП, і першим завоював епутацію 'респіраторного'. Більшість даних по резістентності клінічних штамів збудників ВП до нових ФГ також відносяться до левофлоксаціну.

При оцінці чутливості in vitro до 11 антибіотиків 2632 штамів S. pneumoniae , виділених у 1997-1999 рр.. в 94 центрах Европи, Північної та Південної Америки, резистентність до пеніциліну (резистентні + умеренно резистентні штами) склала 37,9%, ко-тримоксазол - 35,8%, кларітроміціну - 28,8%, азитроміцину - 28,1 %, офлоксацину - 0,7%, левофлоксацину -0,3% [12].

У різних регіонах Росії, за даними багатоцентрового ісследованія, проведеного в 2000 - 2 001 рр.., не виявлено жодного випадку устойчівості пневмококів до левофлоксацину [5].

Більш того, нові ФГ зберігають активність і щодо пеніцілліноустойчівих штамів S. pneumoniae . Рівень стійкості до левофлоксаціну серед пеніціллінорезістентних (N = 411) і макролідорезістентних (N = 649) штамів S. pneumoniae у міжнародному дослідженні [12] був менш 2%. У ряді інших досліджень клінічні штами із зниженою чутливістю к бета-лактамами і макролидам проявляли 100% чутливість до ЛФ [13]. У ісследованіі TRUST в США стійкість до ЛФ за більш як 4 роки його широкого прімененія склала всього 0,5% [14].

Високий рівень чутливості до левофлоксацину спостерігається і у іншого збудника пневмонії - S. aureus (96,6% з 863 штамів) [15].

Левофлоксацин активно діє на внутрішньоклітинні і грамотріцательние збудники. За активності in vitro у відношенні легіонелл він перевершує ципрофлоксацин, більшість макролідів і доксициклін та оказивает виражений постантібіотіческій ефект (ПАЕ), що перевищує по длітельності ПАЕ макролідів і офлоксацину. По дії на мікоплазми ( М. pneumoniae, U. urealyticum ) і хламідії ( С. pneumoniae ) левофлоксацин более активний, ніж ципрофлоксацин. Діапазон МПК левофлоксацину для Enterobacteriaceae і Haemophillus spp. знаходиться в межах <0,008-2 мг /л. Хороша чутливість зберігається і на тлі його широкого застосування: у ісследованіі TRUST не виявлено жодного стійкого клінічного штаму H. Ninfluenzae [14].

У багатоцентровому дослідженні чутливість до левофлоксацину виделенних у відділеннях інтенсивної терапії, онкології, гематології 2906 штамів бактерій (як грамнегативних, так і грампозитивних) була на рівні 94-100% [16].

Таким чином, спектр дії, що включає практично всі возбудітелі ВП, і висока чутливість клінічних штамів визначають шірокіе можливості застосування ФГ з поліпшеною пневмококової активністю для леченія інфекцій різної етіології, в тому числі полімікробні. Левофлоксацин рекомендован FDA як препарат першого ряду для лікування ВП, викликаної пеніціллінорезістентним S. pneumoniae .

Ефективність левофлоксацину за ВП

Ефективність левофлоксацину при ВП була показана в многочісленних дослідженнях, включаючи великі багатоцентрові. У великому несравнітельном дослідженні (більше 1000 пацієнтів) клінічне лікування при монотерапіі ЛФ спостерігалося у 94% хворих, бактеріологічне - у 96% [17].

У амбулаторних хворих ЛФ проявляв порівнянну ефективність з амоксіцілліном /клавуланату, перевершуючи його по переносимості [11]. Аналіз результатов 5 інших досліджень (1989 пацієнтів), в яких ЛФ вводили всередину або внутрішньовенно в дозі 500-1000 мг /добу, показав, що він не поступається за еффектівності препаратів порівняння або перевершує останні - амоксицилін (3 г /добу ), амоксицилін /клавуланат (1500 мг на добу), цефтриаксон (1-4 г на добу у вигляді монотерапіі або в комбінації з макроліди та /або з послідовним введенням цефуроксіма аксетил). В цілому клінічна ефективність левофлоксацину составіла 93,5% (у хворих з бактеріємією - 86,2%), препаратів порівняння - 90,7% (84,4%), бактеріологічна ефективність - відповідно 94,9 і 95,3 % [18].

У багатоцентровому відкритому рандомізованому дослідженні (більш 600 госпіталізованих хворих) внутрішньовенна або ступінчаста терапія левофлоксаціном по 500 мг 2 рази на добу не поступалася за ефективністю внутрівенной терапії Цефтриаксоном в дозі 4 г на добу [19]. В іншому дослідженні у 700 пацієнтів з легкою /среднетяжелой ВП показана більш висока клінічна і бактеріологіческая ефективність внутрішньовенної або ступінчастою терапії ЛФ по сравненію з внутрішньовенної терапією Цефтриаксоном або послідовним застосуванням цефтріаксона і цефуроксиму аксетил [11].

За результатами метааналізу, частота клінічного одужання прі застосуванні левофлоксацину (78,9%) була достовірно вище, ніж при Використання макролідів (азитроміцин - 57%, кларитроміцин - 63,3%) [20] . При леченіі ЛФ була відзначена висока частота небажаних явищ, однак автори отмечают, що профіль безпеки ЛФ практично не відрізняється від макролідів, і рекомендуют його застосування при ВП. У порівняльному дослідженні з Цефтриаксоном і комбінацією цефуроксиму аксетил /еритроміцин, що включало 500 хворих, клініческая ефективність монотерапії левофлоксацином склала 96% (90% у группах порівняння), бактеріологічна - відповідно 98 та 85%. Крім того, ЛФ лучше переносився, ніж препарати порівняння, - побічні реакції спостерігалися соответственно з частотою 5,8 і 8,5% [21]. При середньо та важких пневмоніях ЛФ в терапевтичних дозах виявляв зіставну клінічну і бактеріологіческую ефективність з комбінацією цефтриаксон /азитроміцин [22]. NАналіз результатів лікування левофлоксацином пневмонії, викликаної атиповими возбудітелямі (n = 191) підтверджує його високу клінічну ефективність, составівшую при інфекції L. pneumophila 92%, M. pneumoniae - 100% і C. pneumoniae - 96% [23]. У цілому ефективність ЛФ при пневмоніях, обусловленних атиповими збудниками, дорівнювала 96%, препаратів порівняння (цефтриаксон, цефуроксім аксетил, амоксицилін /клавуланат) - 94%.

На підставі аналізу наукових публікацій [24] можна зробити висновок о тому, що при емпіричної терапії позалікарняної пневмонії левофлоксацин по клініческой ефективності (96%) не поступається антибіотиків інших груп або превосходіт такі - кларитроміцин (65%), рокситроміцин (98%), пеніцилін (77%), амоксицилін /клавуланат (91%), амоксицилін (84%), піперацилін (96%), цефтріаксон (90%), цефтазидим (100%). Бактеріологічна ефективність ЛФ составляла 90%.

Переносимість ЛФ

Висока частота небажаних ефектів (НЕ), отримана в метааналізе [24], не збігається з результатами численних клінічних ісследованій ЛФ при інфекціях різної локалізації та даними моніторингу побічних реакцій. У цілому левофлоксацин відрізняється дуже гарною переносимістю і превосходіт за даним показником практично всі інші ФГ (табл. 1). Так, при леченіі інфекцій нижніх дихальних шляхів у дозі 300 мг на добу протягом не более 2 тиж легкі побічні реакції відмічені у 12 з 106больних, відмін препарату з-за поганої переносимості не було [25]. У IV фазі багатоцентрового клінічного іспитанія ЛФ, що включав 11146 хворих з інфекціями різної етіології та локалізаціі, НЕ зустрічалися з частотою 1,2% (178 випадків), профіль НЕ не отлічался від офлоксацину [26]. За даними огляду клінічних досліджень в Северной Америці, частота НЕ при застосуванні ЛФ становила 2-10%

Клінічна фармакологія

За узагальненими даними клінічних випробувань, побічні реакції на ЛФ розвивалися з частотою 6,2%, препарат скасовували із_за поганий переносимості в 3, 3% випадків [27].

Найбільш поширені побічні явища при прийомі левофлоксаціна включають нудоту (1,3%) і діарею (1,0%). Інші НЕ зустрічалися в клініческіх випробуваннях з частотою менше 1% [28]. Левофлоксацин рідше всіх інших

ФГ викликають побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракта (ШКТ) та центральної нервової системи (ЦНС) [29]. За частотою побічних еффектов з боку ЦНС ФГ можна розташувати в порядку убування: тровафлоксацін > норфлоксацин, гатифлоксацин, моксифлоксацин> спарфлоксацин> ципрофлоксацин> офлоксацін>> левофлоксацин. У клінічних випробуваннях левофлоксацину НЕ з сторони ЦНС спостерігались у 0,2-1,1% хворих. У більшості випадків вони проявлялісь легким запамороченням, тривогою, втомою, головним болем і самостоятельно вирішувалися після відміни препарату [28].

У багатоцентровому дослідженні (n = 5388) не було зарегістріровано жодного випадку фототоксичних реакцій або подовження інтервала QT ЕКГ при прийомі левофлоксацину [30]. За даними 9 клінічних ісследованій, фототоксичних ефекти спостерігались у 0,03% хворих при застосуванні ЛФ (0,36% у інших ФГ) [28].

При лікуванні ЛФ зареєстровані одиничні випадки тендиніти, але разривов сухожиль не описано [28, 29]. Також не спостерігалося випадків гострої почечной недостатності, артропатій і артралгій [28, 29]. Підвищення рівня печеночних ферментів у 2-3 рази при лікуванні ЛФ відзначено у 0,3% пацієнтів [28].

За даними клінічних випробувань, в яких брали ЛФ 5388 больних , НЕ з боку гепатобіліарної системи (підвищення рівня печінкових ферментов та білірубіну) спостерігалися менш ніж в 1% випадків [30]. За 6 років шірокого застосування кількість призначень ЛФ перевищили 130 млн. При постмаркетінговом моніторингу побічних реакцій за це період отримано 64 Повідомлення про небажаних серцево-судинних реакціях на ЛФ [23], включаючи 11 Повідомлення про аритмію за типом torsades de pointes [31, 32]. Хворі, у которих розвинулася аритмія, мали редрасполагающіе фактори - серцеві заболеванія або супутній прийом інших лікарських коштів, здатних удлінять інтервал QТ. Причинно-наслідковий зв'язок з ЛФ остаточно не установлена. Частота подовження інтервалу QТ становила 0,2-0,3 на 100 тисяч випадків [33].

На 67 млн. незначний ЛФ при постмаркетингових моніторингу пріходілось 167 повідомлень про НЕ з боку гепатобіліарної системи [34]. NГепатотоксіческіе реакції зустрічалися з частотою 0,00001%.

У 1997-1999 рр.. в США спостерігалися 4 випадки важких реакцій з сторони ЦНС (збудження, сплутаність свідомості) на 100000 хворих [33]. Таким образом, хороша переносимість левофлоксацину була показана в клінічних ісследованіях та підтверджена при його широкому застосуванні. Крім того, безопасность ЛФ визначається і більш низьким потенціал лікарських взаімодействій, зокрема з похідними метилксантину. За здатністю взаімодействовать з теофіліном фторхінолони можна розташувати в порядку убиванія: еноксацін> ципрофлоксацин> норфлоксацин> офлоксацин, левофлоксацин, гатіфлоксацін, моксифлоксацин [28]. Відсутність клінічно значущого взаімодействія з теофіліном значно розширює можливості застосування левофлоксаціна у хворих з бронхообструктивним синдромом, що є основним сопутствующім захворюванням при інфекціях нижніх дихальних шляхів.

Таблиця 1. Частота побічних реакцій ФГ на і їх скасування в клініческіх дослідженнях

Таблиця 2. Небажані явища при застосуванні нових фторхінолонов

Левофлоксацин та інші нові фторхінолони

У Росії разом з левофлоксацином зареєстровано ще два фторхінолона з поліпшеною антіпневмококковой активністю - спарфлоксацин і моксіфлоксацін. Левофлоксацин має певні переваги перед ними в отношеніі показань до застосування, фармакокінетики та переносимості.

Левофлоксацин є єдиним з трьох препаратів, рекомендованним для лікування пневмонії, викликаної пеніціллінорезістентнимі пневмококкамі і клебсієлою [35]. Моксифлоксацин не показаний лікування для інфекцій, викликаних Legionella pneumophila [36].

Спарфлоксацин призначений для прийому всередину, тому не може Використано для монотерапії важких пневмоній. Лікарська форма моксіфлоксаціна для внутрішньовенного введення ще не зареєстрована в Росії. NНапротів, наявність у ЛФ лікарських форм для перорального і внутрішньовенного введенія дозволяє використовувати його у госпіталізованих хворих як для парентерального, так і для східчастого лікування.

ступеневу лікування (за порівнянною ефективності з парентеральним) представляє суттєві переваги для пацієнтів, медіцінского персоналу, лікувальної установи і охорони здоров'я в цілому:

 • скорочення тривалості госпіталізації;

 • підвищення якості життю пацієнта в період лікування (більше швидкий переклад на пероральний прийом антибіотика і лікування в амбулаторних умовах);

 • зниження ризику нозокоміальних інфекцій;

 • підвищення безпеки лікування;

 • зменшення фінансових витрат на лікування (менша тривалість перебування в стаціонарі, менша вартість пероральних антибіотиків, відсутність додаткових витрат на парентеральне введення, менші витрати часу медперсоналу).

Фармакокінетичні переваги левофлоксацину пов'язані з його практіческі повної біодоступністю (99 - 100%), що дозволяє досягати порівнянних концентрацій в крові при пероральному та внутрішньовенному введенні, і стійкістю до біотрансформаціі (метаболізму піддається близько 5% від введеної дози) [37].

До фармакодинамічних параметрами, що корелює з успішними клініческімі та мікробіологічними результатами лікування, відносяться ставлення максімальной концентрації не пов'язаного з білками препарату (Cmax) до його МПК і отношеніе 24-годинний площі вільної фракції під кривою концентрацій (AUC) до МПК. При грамнегативних інфекціях вірогідність успішних результатів підвищується прі Cmax /МПК> 10 і AUC /МПК> 125. При інфекціях, викликаних S. pneumoniae, сприятливим вважається співвідношення AUC /МПК> 30 [38].

Левофлоксацин створює найвищі концентрації в крові (5,1-6 , 96 мг /л) серед всіх ФГ [38] і найвищу величину AUC (при одноразовому пріеме всередину 500 мг 48 мг /(л ч)) [39]. Максимальні концентрації спарфлоксацину і моксифлоксацину при пероральному прийомі 400 мг дорівнюють відповідно 1,3 і 3,4 мг /л. AUC моксифлоксацину (36 мг /(л ч)) приблизно в 1,4 рази менше, ніж у ЛФ [39]. Час досягнення максимальної концентрації (1,3 год) при пероральному прийомі ЛФ значно менше, ніж у спарфлоксацину (4-5 год).

Левофлоксацин, спарфлоксацин і моксифлоксацин мають однаковий профіль побічних реакцій, характерний для ФГ. Однак застосування спарфлоксацину в значітельной мірою обмежує його висока фототоксичність. Частота фототоксіческіх реакцій у спарфлоксацину склала 7,9% в порівнянні з 0,9% у такіх препаратів, як еритроміцин, цефаклор, офлоксацин, кларитроміцин і ціпрофлоксацін [40, 41]. Моксифлоксацин дозволений до медичного застосування значітельно пізніше левофлоксацину, тому його безпеку при широкому Використання вивчена гірше. Певне занепокоєння викликає вплив моксіфлоксаціна на інтервал QT [36, 1942]. У метааналізу показано, що подовження інтервала QT спостерігалося у 2,8% з 2650 пацієнтів, що приймали моксифлоксацин в дозе 400 мг.

При постмаркетингових моніторингу НЕ клінічно значущі сердечнососудістие порушення зареєстровані у 22 пацієнтів на 1,2 млн. назначеній, 15 з них розцінені як важкі [43].

У цілому при лікуванні ЛФ побічні реакції спостерігаються рідше, ніж прі застосуванні моксифлоксацину і спарфлоксацину (табл. 2). Він рідше інших ФГ визивает НЕ з боку ЖКТ і ЦНС.

Висновок

За сукупністю показників левофлоксацин найбільшою мірою отвечает вимогам, що пред'являються до сучасних препаратів для лікування внебольнічних пневмоній. Застосування левофлоксацину обгрунтовано і з економічної точкі зору. Лікування левофлоксацином призводить до швидкої стабілізації процесу даже при важких формах пневмонії і скорочує тривалість госпіталізації [44].

Підставами для застосування левофлоксацину при позалікарняних пневмоніях у амбулаторних і госпіталізованих хворих є:

 • широкий спектр антимікробної активності, що включає практично всі основні збудники, в тому числі атипові і грамнегативні;

 • висока чутливість клінічних штамів основних збудників, включаючи резистентні до інших антибіотиків;

 • сприятливі фармакокінетичні та фармакодинамічні властивості;

 • наявність лікарських форм для перорального та парентерального застосування;

 • висока ефективність при пероральному та внутрішньовенному введенні;

 • можливість проведення ступінчастою терапії;

 • низька токсичність і добра переносимість;

 • низький ризик лікарських взаємодій;

 • зручність застосування.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-05 09:24:19

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-05 00:05:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-04 22:37:06

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-05 11:37:48

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-04 17:31:46

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-04 00:34:15

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-05 02:37:51

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-05 11:35:52

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-05 11:37:54

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-03 18:25:20

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-05 10:29:57

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-03 18:25:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-03 18:25:34

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-04 00:17:36

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-03 07:49:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-03 13:32:59

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-03 13:34:07

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-03 18:24:09

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-03 08:23:38

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-04 08:05:09