Реабілітаційна терапія хворих на цукровий діабет I типу

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію як медичних рад чи рекомендацій.

Реабілітаційна терапія хворих на цукровий діабет I типу

Б.І. Блескін, О.А. Машков, Є.Г. Новіков
Медсанчастина № 21, Москва.

Встановлено з пріоритетом від 20.05.1982г. нова раніше неізвестная закономірність виникнення і розвитку цукрового діабету I типу. На етой основі запропоновані для реабілітації інсулінпродуцірующей функції бета-клітин новие способи лікарської терапії та спеціальний пояс індивідуального прімененія. Наведено результати лікування понад двохсот хворих з використанням разработанних методів.

Ключові слова: діабет, інсулін, інсуліти, реабілітаційна терапія, бета-клітини.

З 1921 року основним засобом лікування цукрового діабету 1-го Тип залишається метод замісної інсулінотерапії, запропонований Ф. Бантінгом, лауреатом Нобелівської премії, і Ч. Бестом. З початку 80-х років ХХ століття ведуться поіскі нових способів лікування:

  1. Створення штучної ендокринної підшлункової залози;
  2. Пересадка донорської підшлункової залози;
  3. Пересадка культур інсулінпродуцірующіх бета-клітин, виділених особливим способом з підшлункової залози донора [1].

В цілому ці способи лікування цукрового діабету 1-го типу, як і заміщуючих інсулінотерапію, можна, на наш погляд, віднести до гормонального 'протезуванню' інсуліном. Пересадки бета-клітин підшлункової залози і является найскладнішої завданням, яка до цих пір не вирішена через загальну проблеми несовместімості тканин, а штучна підшлункова залоза поки знаходиться в фазе розробки.

Тим часом цукровий діабет стає однією з зростаючих погроз здоровью людства. Кількість хворих на цукровий діабет у світі налічує уже близько 200 мільйонів, і кожні 12-15 років це число подвоюється [2]. Цукровий діабет 1-го типу становить близько 15% від усіх хворих на цукровий діабет.

Поряд з гормональним 'протезуванням 'актуальним є созданіе реабілітаційної терапії, що дозволяє відновити або поліпшити інсулінопродуцірующую функцію бета-клітин острівців Лангерганса, щоб отказаться від замісної інсулінотерапії або хоча б зменшити вводяться дози інсуліна. Вирішення такого завдання можливе тільки на шляху поглибленого осягнення етіологіі та патогенезу цукрового діабету I типу.

Ці питання були до 1982 р. недостатньо висвітлені в літературе. Вважалося, що причина захворювання полягає в генетично обусловленной функціональної слабкості клітин острівців Лангерганса підшлункової желези і в підвищеного навантаження на підшлункову залозу такий, як прояв нервного напруги, інтоксикація та надмірне харчування [3].

Ми звернули увагу на те, що ці уявлення знаходилися в суперечності з відомими науковими фактами, а саме вони ніяк не враховували частую зв'язок виникнення захворювань безпосередньо після якого-небудь інфекціонного захворювання. Не було пояснення і виникають іноді на початку теченія цукрового діабету 1-го типу спонтанним короткочасним ремісія заболеванія. Це так зване 'медовий місяць', що викликає у хворих ілюзію виздоровленія.

У наших досліджень показано, що основною причиною вознікновенія інсулінової незабезпеченості при цукровому діабеті 1-го типу является викликається вірусами локальне, приховано поточний пошкодження острівців Лангерганса. Це пошкодження носить первинно-хронічний запальний характер і названо інсулітамі. Ми направили зусилля на усунення інсулітов як засобу для відновлення інсулінпродуцірующей функції бета-клітин.

Наші дослідження по цукровому діабету 1 типу дозволили в 1982 році встановити раніше невідомі закономірності виникнення та розвитку етого захворювання і, спираючись на них, розробити нові способи лікування [3, 4, 5, 6, 7]:

1. Цукровий діабет 1-го типу в початковій стадії поєднує в себе вогнища запалення в острівцях Лангерганса і інсулінову недостатність. У начальной стадії хвороби має місце первинно-хронічне вірусіндуцірованное воспаленіе острівців Лангерганса. Це запалення носить прихований, але часто обратімий характер, особливо в період до року, щодо маніфестації проявленій інсулінової недостатності. Надалі саме запалення приводить к дегенеративних змін в бета-клітинах з необоротною втратою їх функції

2. В умовах інсулінової незабезпеченість протівовоспалітельние ліки не ефективні.

3. Протизапальна терапія виявляється здатною устраніть запалення в бета-клітинах, але тільки після досягнення повної компенсаціі діабету ін'єкціями інсуліну і дієтою № 9 і тільки в початковий період заболеванія. При виконанні цих двох обов'язкових умов протизапальна терапія, усуваючи вогнища запалення в острівцях Лангерганса, призводить до восстановленію інсулінпродуцірующей функції бета-клітин.

Спираючись на ці результати, ми запропонували двоетапний спосіб леченія діабету 1 типу на ранній стадії захворювання:

На першому етапі застосовують дієту № 9 і терапію інсуліном для достіженія повної компенсації цукрового діабету.

На другому етапі, на тлі повної компенсації проводять протівовоспалітельную імуносупресивну терапію, щоб опосередковано поліпшити або відновити інсулінпродуцірующую функцію бета клітин-зі значним сніженіем дози або скасуванням замісної інсулінотерапії, зберігаючи при цьому компенсацію.

Після проведення успішних клінічних досліджень такий способ лікування діабету 1 типу був захищений у формі винаходів:

1. Двоетапний спосіб лікування хворих на цукровий діабет I Тип [4], що включає крім ін'єкції інсуліну та дієти, додатково, на тлі полной компенсації протизапальну терапію.

2. Спосіб лікування [5] хворих на цукровий діабет початковій стадіі, відмінною рисою якого є те, що з метою зменшення термінів леченія і попередження розвитку інсулінорезистентності, додатково, на тлі полной компенсації проводять електрофорез саліцилату натрію на область проекції поджелудочной залози.

У розвиток останньої нами запропоновано ще одне рішення і заявка на винахід 'Спосіб відновлення інсулінпродуцірующей функції поджелудочной залози у молодих хворих, що вперше захворіли на цукровий діабет' (№ 3756387/13 (084723) з пріоритетом 28.06.1984г.). Цей спосіб лікування хворих, впервие хворих на цукровий діабет, включає, як і раніше, повністю компенсірующіе дози інсуліну і дієту № 9, але відрізняється тим, що з метою восстановленія інсулінпродуцірующей функції підшлункової залози застосований фонофорез гідрокортизону на область підшлункової залози.

Однак на цю заявку не отримано позитивного рішення, а мотіваціей відмови послужило твердження, що гідрокортизон - антагоніст інсуліна. Таким чином, експертизою не зрозумілий механізм лікувального протівовоспалітельного впливу на запалення в острівцях Лангерганса, обусловленний особливостями етіології і патогенезу захворювання.

Крім того, запропоновано пристрій [8] у вигляді поясу для індівідуального застосування, здатне після досягнення повної компенсації інсуліном і дієтою усувати запальний набряк і послаблювати активність вірусів в Бета- клітинах острівців Лангерганса. Пояс забезпечує глибокий тривалий прогрев проекцій області підшлункової залози, печінки, селезінки, поперекової області, а також хребта від попереку до 4-го шийного хребця, і області грудного лімфатичного протоку. Він служить для усунення не тільки первічного хронічного запального процесу, що викликається повільної вірусної інфекціей, але і додатково включає в патологічний процес мікробної флорой, грибами, найпростішими та глистної інвазією. Застосування пояса особливо показано протягом першого року від виявлення діабету 1 типу. При цьому доза інсуліна коректується відповідно до кількості цукру в крові та сечі.

В період 1981-82 роки наш двоетапний метод лікування цукрового діабета I типу застосовувався у 25-ти хворих при різних термінах від маніфестації заболеванія: 12 з тривалістю захворювання до одного року і у 13 з продолжітельностью 2-8 років. Виявилося, що максимальний ефект від лікування наблюдается при тривалості захворювання до 1 року. Нам вдалося перевести тяжелое перебіг захворювання в легке і досягти компенсації для хворих зі стажем до року тільки на дієті № 9 і відмовитися від замісної інсулінотерапії. При большіх терміни не вдається повне скасування замісної терапії з збереженням компенсаціі діабету I типу та лікування тільки дієтою № 9. Але при тривалості заболеванія від одного до двох років вдалося знизити дозу інсуліну на 2 /3, а при продолжітельності захворювання два-три роки - не більш ніж на 1 /3 від вихідної дози. Це говорить про поступово, що розвиваються необоротні зміни в інсулінпродуцірующей функції бета-клітин. При тривалості захворювання более 3 років ефект від лікування відзначено лише у 2 хворих (тривалість наблюденія 1 -2 місяця). Але у хворого Н., який страждає на цукровий діабет 1-го Тип вже 8 років, наприкінці лікування вдалося зменшити компенсує дозу інсуліну з 80 до 12 од. на добу, зберігаючи компенсацію.

У період до 1987р. запропоноване нами двоетапне лікування больних на цукровий діабет I типу з використанням нестероїдних протівовоспалітельних ліків застосовано ще у 221 хворих у 16 лікувальних учрежденіях (у 14-ти обласних і клінічних лікарнях, одній медсанчастини і одной центральна районна лікарня). Вік хворих становив від 5 до 40 років, продолжітельность захворювання до 5 років. Позитивний ефект відзначено у 181 больного (82%) і відсутність ефекту у 40 хворих (18%). У 20 хворих вдалося отменіть заміщуючих інсулінотерапію і перевести їх на лікування тільки дієтою № 9, сохраняя компенсацію. У 12 хворих - скасувати інсулін і перевести на лікування діетой з адебітом або манінілом. У 96 хворих знизити компенсує дозу на 60-90% від початкової. І у 53 хворих знизити дозу на 30% [9].

Наше дослідження також показало, що після успішного двухетапного лікування цукрового діабету I типу початковій стадії можливі рецідіви, але це не є підставою для відмови від повторного курсу двухетапного лікування. При цьому знову на тлі дієти № 9 і повної компенсації інсуліном застосовується протизапальна терапія, ніж вдасться досягти повторной ремісії захворювання тільки на дієті № 9 без ін'єкції інсуліну [3, 9, 10].

За результатами слід зазначити наступне. В деяких хворих сахарним діабет 1-го типу початковій стадії має місце лабільна форма перебігу заболеванія, яка ускладнює досягнення повної компенсації замісної інсулінотерапіей і дієтою. У зв'язку з цим, у даної категорії хворих протівовоспалітельная терапія ефекту практично не дає. На нашу думку етіологія і патогенез, при такій формі захворювання, крім первинно-хронічного вірусіндуцірованого запалення в острівцях Лангерганса містить в собі ряд другіх ще не достатньо з'ясованих механізмів, облік яких в лікуванні дозволить в надалі досягати позитивного ефекту. Тут імовірна участь, крім вірусов, найпростіших, грибів, глистної інвазії.

Правильність наших підходів підтверджується тепер і даними другіх російських і зарубіжних авторів, опублікованими останнім часом [ наприклад: 2, 11, 12]. Так встановлено, що під впливом деяких вірусів (віруси краснухи, епідемічного паротиту, Коксакі Б4 та інших) може проісходіть виборче пошкодження (деструкція) бета-клітин панкреатичних островков, що мають генетичну схильність до такого ураження. У большінства хворих інсулінзалежний цукровий діабет на ранніх етапах його развітія (до 1 року) виявляються зміни в панкреатичних острівцях - інсуліти та інфільтрація панкреатичних острівців мононуклеарними клітинами, преімущественно лімфоцитами, за участю гістіоцитів і поліморфно-ядерних лейкоцітов і дегрануляції бета- клітин. Інсуліти обумовлені попередньої вірусной інфекцією і аутоімунним процесом в підшлунковій залозі.

Пізніше, у 1987р., Було опубліковано наукове повідомлення [13], в якому автор фактично повторює наші підходи. Він успішно застосував преднізолон після ком

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-05 09:24:19

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-05 00:05:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-04 22:37:06

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-05 11:37:48

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-04 17:31:46

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-04 00:34:15

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-05 02:37:51

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-05 11:35:52

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-05 11:37:54

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-03 18:25:20

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-05 10:29:57

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-03 18:25:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-03 18:25:34

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-04 00:17:36

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-05 12:29:23

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-03 13:32:59

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-03 13:34:07

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-03 18:24:09

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-03 08:23:38

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-04 08:05:09