Клімактеричний період: нормальний стан або патологія

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Клімактеричний період: нормальний стан або патологія

Академік РАМН, професор В.М. Сєров
Науковий центр акушерства, гінекології та перинатології РАМН, Москва


 Russky Meditsinsky Journal
Клімактеричний період передує старінню, і в залежно від прекращенія менструації ділиться на пременопаузі, менопаузу і постменопаузи. NЯвляясь нормальним станом, клімактеричний період характеризується вираженнимі ознаками старіння. Клімактеричний синдром, серцево-судинна патологія, гіпотрофіческіе прояви в сечостатевій системі, остеопенія і остеопороз - ось неповне перерахування патології клімактеричного періоду, обусловленной старінням і виключенням функції яєчників. Майже третину життя женщіни проходить під знаком клімактерію. В останні роки переконливо показана Можливо значно поліпшити якість життя в період клімактерію за допомогою заместітельной гормональної терапії (ЗГТ), що дозволяє вилікувати клімактеричний сіндром, на 40-50% зменшити серцево-судинну патологію, остеопороз, недержаніе сечі.

Пременопауза передує менопаузі соматичними і психологічними змінами, зумовленими згасанням функції яєчників. Їх раннее виявлення дозволяє попередити розвиток важкого клімактеричного сіндрома. Пременопауза зазвичай починається після 45 років. Спочатку її проявленія незначні. Як сама жінка, так і її лікар зазвичай або не надають ім значення, або пов'язують їх з психічним перенапруженням. Гіпоестрогенія следует виключати у всіх жінок після 45 років, що звертаються зі скаргами на утомляемость, слабкість, дратівливість. Найбільш характерний прояв пременопаузи порушення менструального циклу. Протягом 4 років, що передують менопаузе, цей симптом відзначається у 90% жінок.

Менопауза частина природного процесу старіння, власне, це прекращеніе менструацій в результаті згасання функції яєчників. Вік менопаузи визначається ретроспективно, після закінчення 1 року після останньої менструаціі. Середній вік настання менопаузи 51 рік. Він определяется спадковими факторами і не залежить від особливостей живлення та національності. Менопауза настає раніше у курців і не родили жінок.

Постменопауза слідує за менопаузою і триває в середньому третину життя женщіни. Для яєчників це період відносного спокою. Наслідки гіпоестрогеніі дуже серйозні, вони подібні за значимістю для здоров'я з последствіямі гіпотиреозу та надниркової недостатності. Незважаючи на це, врачі не приділяють належної уваги ЗГТ в постменопаузі, хоча вона представляє собой одну з найважливіших складових профілактики та лікування різноманітної патологіі у літніх жінок. Повідомимо, це пов'язано з тим, що наслідки гіпоестрогеніі розвиваються повільно (остеопороз) і часто приписуються старінню (серцево-судинні захворювання).

Гормональні та метаболічні зміни відбуваються в пременопаузі постепенно. Після майже 40летнего періоду, протягом якого яєчники циклічно секретіровалі статеві гормони, поступово знижується і стає монотонної секреція естрогенів. У пременопаузі змінюється метаболізм статевих гормонів. У постменопаузе яєчники не повністю втрачають свою ендокринну функцію, вони продолжают секретувати деякі гормони.

Прогестерон виробляється тільки клітинами жовтого тіла, що утворюється після овуляціі. У пременопаузі дедалі більша частина менструальних циклів стає ановуляторной. У деяких жінок овуляція відбувається, проте розвивається недостаточность жовтого тіла, що приводить до зниження секреції прогестерону.

Секреція естрогенів яєчниками в постменопаузі практично припиняється. NНесмотря на це, у всіх жінок у сироватці визначаються естрадіол і естрон. Вони образуются у периферичних тканинах з андрогенів, що секретуються надниркові залози. NБольшая частина естрогенів утворюється з андростендіону, секретується в основному надпочечнікамі і в меншому ступені яєчниками. Це відбувається переважно в мишечной і жировий тканинах. У зв'язку з цим при ожирінні рівні естрогенів у сиворотке підвищуються, що за відсутності прогестерону збільшує ризик раку тіла маткі. У худих жінок рівні естрогенів у сироватці нижче, тому в них підвищений ріск остеопорозу. Цікаво, що клімактеричний синдром можливий навіть при високіх рівнях естрогенів у жінок з ожирінням.

У постменопаузі секреція прогестерону припиняється. У дітородному періоді прогестерон захищає ендометрій і молочні залози від естрогенної стимуляції. Він сніжает вміст рецепторів естрогенів в клітинах. У пременопаузі і постменопаузе у деяких жінок зберігаються досить високі рівні естрогенов, щоб стимулювати проліферацію клітин ендометрію. Це, а також Пропущено секреції прогестерону приводить до підвищення ризику гіперплазії ендометрія, раку тіла матки і молочних залоз [1].

Психологічні наслідки , пов'язані зі старінням, зазвичай набагато більш виражени, ніж пов'язані з втратою дітородної функції. У сучасному суспільстві молодость цінується вище зрілості, тому менопауза відома як відчутне доказ возраста, у частини жінок викликає тривожність і депресію. Психологічні последствія багато в чому залежать від того, яку увагу жінка приділяє своєму внешнему увазі. Швидке старіння шкіри, особливо в постменопаузі, турбує багатьох женщін. Результати численних досліджень підтверджують, що вікові ізмененія шкіри у жінок обумовлені гіпоестрогенії.

У клімактеричному періоді багато жінок відзначають тривожність і раздражітельность. Ці симптоми навіть стали невід'ємною частиною клімактеричного сіндрома. Прийнято вважати, що вони пов'язані з гіпоестрогенії. Незважаючи на це, ні в одному з проведених досліджень зв'язок тривожності з менопаузою та її ісчезновеніе під час замісної гормональної терапії не підтверджені. NВероятно, тривожність і дратівливість обумовлені різними соціальними факторамі. Лікар повинен пам'ятати про ці часто зустрічаються у літніх жінок сімптомах і надавати відповідну психологічну підтримку.

Припливи мабуть, найбільш відоме прояв гіпоестрогенії. Хворі опісивают їх, як періодичне короткочасне відчуття жару, що супроводжується потлівостью, серцебиттям, тривожністю, іноді з подальшим ознобом. Припливи длятся, як правило, 13 мін та повторюються 5-10 разів на добу. У важких випадках больние відзначають до 30 припливів на добу. При природній менопаузі пріліви виникають приблизно у половини жінок, при штучній набагато частіше. Браузер більшості випадків припливи незначно порушують самопочуття.

Проте приблизно 25% жінок, особливо перенесли двосторонню оваріектомії, отмечают важкі і часті припливи, що призводять до підвищеної стомлюваності, раздражітельності, тривожності, пригніченого настрою і зниження пам'яті. NОтчасті ці прояви можуть бути обумовлені порушенням сну при частих нічних прілівах. У ранній пременопаузі ці порушення можуть виникати в результаті вегетатівних порушень і не пов'язані з приливами.

Припливи пояснюють значним підвищенням частоти і амплітуди секреції гонадоліберіна. Не виключено, що посилення секреції гонадоліберину не викликає прілівов, а лише є одним із симптомів порушень функції ЦНС, що призводять до расстройствам терморегуляції.

ЗГТ швидко усуває приливи у більшості жінок. Деяким з них, особливо перенесшім двосторонню оваріектомії, потрібні високі дози естрогенів. У легкіх випадках за відсутності інших показань до ЗГТ (наприклад, остеопороз) леченіе не призначають. Без лікування припливи проходять через 35 років.

Епітелій піхви, сечовипускного каналу і підстави сечового міхура является естрогензалежні. Через 45 років після менопаузи приблизно у 30% женшін, не отримують замісну гормональну терапію, розвивається його атрофія. Атрофіческій вагініт проявляється сухістю в піхву, диспареунії і рецідівірующімі бактеріальними та грибковими вагінітами. Всі ці симптоми полностью зникають на фоні замісної гормональної терапії.

атрофічні уретрит і цистит проявляються прискореним і болючим мочеіспусканіем, імперативними позивами на сечовипускання, нетриманням сечі при напряженіі, а також рецидивуючими інфекціями сечових шляхів. Обумовлені гіпоестрогеніей атрофія епітелію і укорочення сечівника способствуют нетримання сечі. ЗГТ ефективна у 50% хворих в постменопаузі, страдающіх нетриманням сечі при напрузі.

Жінки в клімактеричному періоді часто відзначають порушення концентрації вніманія і короткочасної пам'яті. Раніше ці симптоми пояснювали старінням або порушеннями сну, викликаними приливами. В даний час показано, що вони могут бути обумовлені гіпоестрогенії. Замісна гормональна терапія улучшает функції ЦНС і психологічний стан жінок в постменопаузі.

Одне з найбільш цікавих напрямків майбутніх досліджень визначення ролі ЗГТ у профілактиці та лікуванні хвороби Альцгеймера. Є дані, що естрогени сніжают ризик цього захворювання, хоча роль гіпоестрогенії у патогенезі хвороби Альцгеймера поки не доведена [2].

серцево-судинні захворювання мають багато факторів, що привертають, самим головним з яких залишається вік. У віком ризик сердечнососудістх заболеваній збільшується як у чоловіків, так і у жінок. Ризик смерті від ІХС у женщін дітородного віку в 3 рази менше, ніж у чоловіків. У постменопаузі він резко підвищується. Раніше збільшення частоти серцево-судинних захворювань в постменопаузе пояснювали тільки віком. В даний час показано, що в їх развітіі велику роль грає гіпоестрогенії. Це один з найбільш легко устраняемих факторів ризику атеросклерозу. У постменопаузі у жінок, получающіх естрогени, ризик інфаркту міокарда та інсульту знижується більш ніж на 2 раза. Лікар, що спостерігає жінку в постменопаузі, повинен розповісти їй про сердечнососудістих захворюваннях та можливості їх профілактики. Це особливо важно, якщо вона за какімлібо причин відмовляється від ЗГТ.

Крім гіпоестрогенії, слід прагнути до усунення та інших факторів ріска атеросклерозу. Мабуть, найбільш значущі з них артеріальна гіпертонія і куреніе. Так, артеріальна гіпертонія збільшує ризик інфаркту міокарда та інсульта в 10 разів, а куріння не менш як у 3 рази. У числі інших факторів ріска слід зазначити цукровий діабет, гіперліпідемія і сидячий спосіб життя.

Давно відомо, що менопауза, природна або штучна, призводить до остеопорозу. Остеопороз це зменшення щільності і перебудова кісткової ткані. Для зручності деякі автори пропонують називати остеопорозом таке сніженіе щільності кістки, при якому виникають переломи, або дуже високий їх ріск. На жаль, ступінь втрати компактного і губчастої речовини кістки в большінстве випадків залишається невідомою аж до виникнення перелому. Число пожілих жінок з переломами променевої кістки, шийки стегнової кістки і компрессіоннимі переломами хребців на фоні остеопорозу велике. Зі збільшенням средней тривалості життя вона, очевидно, буде тільки зростати.

Незважаючи на те, що швидкість резорбції кісткової тканини зростає вже в пременопаузе, найбільша частота переломів, зумовлених остеопорозом, отмечается через кілька десятиліть після менопаузи . Ризик перелому шийки бедренной кістки у жінок старше 80 років становить 30%. Приблизно 20% з них умірают протягом 3 міс після перелому від ускладнень тривалої іммобілізації. NЛечіть остеопороз вже на стадії переломів вкрай важко.

Існує багато факторів ризику остеопорозу. Найбільш важливий з них вік. NЕще одним чинником ризику остеопорозу, безсумнівно, є гіпоестрогенії. Як уже зазначалося, за відсутності ЗГТ втрата кісткової тканини в постменопаузі досягає 35% на рік. Найбільш активно кісткова тканина резорбується протягом перших 5 років постменопаузи. Вважається, що за цей період втрачається 20% компактного і губчатого речовини шийки стегнової кістки, втрачаємо протягом життя.

До остеопорозу призводить і низький вміст кальцію в їжі. Вживання продуктов, багатих кальцієм (перш за все молочних продуктів), зменшує втрату костной тканини в пременопаузі. У постменопаузі жінкам, які отримують ЗГТ, для поддержанія щільності кісток достатньо приймати препарати кальцію в дозі 500 мг /добу внутрь. Прийом кальцію в зазначених дозах не підвищує ризик сечокам'яної хвороби, хотя може супроводжуватися желудочнокишечного порушеннями: метеоризмом і запорами. NФізіческіе вправи і відмова від куріння також попереджають втрату кісткової ткані і знижують ризик остеопорозу.

З метою профілактики ускладнень клімактеричного періоду найбільш ефективна замісна гормональна терапія . Клімактеричний синдром, найчастіше наблюдающійся в перименопаузальному періоді, характеризується вегетосудинні, неврологіческімі і обмінними проявами. Характерні припливи жару, неустойчівость настрої, схильність до депресії, нерідко посилюється гіпертонія, прогресує цукровий діабет 2 типу, виникають загострення виразкової болезні, патології легенів. Поступово прогресують гіпотрофіческіе процеси слізістой піхви, уретри, сечового міхура. Створюються умови для частих мочевих і вагінальних інфекцій, порушується статеве життя. Прогресує атеросклероз, зростає ризик інфаркту міокарда та інсультів. У пізній менопаузі ізза прогресуючого остеопорозу виникають переломи кісток, особливо позвоночніка, шийки стегна.

ЗГТ ефективна при клімактеричному синдромі в 8090% випадків [4], вона вдвое знижує ризик інфаркту міокарда та інсульту [3,12] і збільшує продолжітельность життя навіть у тих хворих, у яких при ангіографії определяется звуження просвіту коронарних артерій [6]. Естроген попереджають образованіе атеросклеротичних бляшок [12]. Естрогени, що входять в комбінірованние препарати для ЗГТ, зменшують втрату кісткової тканини і частково восстанавлівают її [9], попереджаючи остеопороз і переломи.

ЗГТ має і негативну дію. Естрогени підвищують ризик гіперплазіі та раку тіла матки [8,10], але одночасне призначення прогестагенів предупреждает ці захворювання [11]. За даними літератури не можна скласти четкого подання про ризик раку молочних залоз; багато авторів у рандомізірованних дослідженнях показали відсутність підвищеного ризику, проте в другіх дослідженнях він збільшувався [5]. В останні роки показано благопріятное дію ЗГТ відносно хвороби Альцгеймера [2].

Незважаючи на явні переваги ЗГТ, вона не отримала широкого розповсюдження. NСчітается, що тільки близько 30% жінок у постменопаузі естрогени беруть [7]. NЕто пояснюється більшою кількістю жінок, що мають відносні протипоказання і ограніченія для ЗГТ. У зрілому віці у багатьох жінок має місце міома матки, ендометріоз, гіперпластичні процеси репродуктивних органів, фібрознокістозная мастопатія та ін Все це змушує шукати альтернативні методи лікування клімактеричних розладів (фізична активність, обмеження або відмова від куріння, зменшення споживання кави, цукру, солі, сбалансірованная дієта).

Багаторічні медичні спостереження продемонстрували високу ефективність сбалансірованной дієти та застосування полівітамінних, мінеральних комплексів, а также лікарських рослин.

Клімактоплан комплексний препарат природного походження. Вхідні в складу препарату рослинні компоненти впливають на терморегуляцію, нормалізуя процеси гальмування в ЦНС; зменшують частоту нападів пітливості, прілівов спека, головні болі (у тому числі і при мігрені); знімають почуття стесненія, внутрішнього неспокою, допомагають при безсонні . Препарат застосовують внутрь до повного розсмоктування в порожнині рота за півгодини до або через годину після еди по 12 таблетки 3 рази на добу. Протипоказань до застосування препарату не отмечено, побічних ефектів не виявлено.

Клімадинон також препарат рослинного проісхоженія. Таблетки по 0,02 г по 60 штук в упаковці. Краплі для прийому всередину 50 мл у флаконі.

Новим напрямком у лікуванні клімактерію є селективні естрогенрецепторние модулятори . Ралоксіфен стимулює рецептори естрогенів, одновременно володіючи антиестрогенами властивостями. Препарат був синтезований для леченія раку молочної залози, він входить до групи тамоксифену. Ралоксіфен предупреждает розвиток остеопорозу, зменшує ризик інсульту та інфаркту міокарда, не підвищує ризику раку молочної залози.

Для ЗГТ використовуються кон'юговані естрогени, естрадіол валерат, естріол сукцінат. У США найчастіше застосовуються кон'юговані естрогени, в Європейських странах естрадіол валерат. Перераховані естрогени не роблять вираженого воздействія на печінку, фактори коагуляції, вуглеводний обмін і т.д. Обов'язковою является циклічне додавання до естрогенів прогестагенів протягом 1014 днів, что дозволяє уникнути гіперплазії ендометрію.

Натуральні естрогени в залежності від шляху введення діляться на 2 групи: для перорального або парентерального застосування. При парентеральному введенні ісключается первинний метаболізм естрогенів у печінці, в результаті потрібні меньшіе дози препарату для досягнення терапевтичного ефекту в порівнянні з препаратамі для перорального застосування. При парентеральному застосуванні натуральних естрогенів використовуються різні способи введення: внутрішньом'язовий, накожний, черезшкірні і підшкірний. Використання мазей, свічок, таблеток з естріолом дозволяє досягати місцевого ефекту при урогенітальних розладах.

Широке поширення в світі отримали препарати, містять естроген і прогестін . До них відносяться препарати монофазного, двофазного і трифазного Тип.

Кліогест монофазний препарат , 1 таблетка якого містить 1 мг естрадіола і 2 мг норетистерон ацетату.

До препаратів двофазного типу , що поставляються на російський фармацевтіческій ринок, в даний час відносяться:

Дівіна. Календарна упаковка з 21 таблеткою: 11 таблеток білого кольору содержат 2 мг естрадіол валерату та 10 таблеток блакитного кольору, що складаються з 2 мг естрадіол валерату і 10 мг метоксіпрогестерон ацетату.

Клімов. Календарна упаковка з 21 драже, з яких 11 драже білого кольору содержат по 2 мг естрадіол валерату, а 10 драже рожевого кольору 2 мг естрадіол валерата і 1 мг ципротерону ацетату.

Ціклопрогінова. Календарна упаковка з 21 драже, з яких 11 драже білого цвета містять по 2 мг естрадіол валерату, а 10 драже светлокорічневого кольору содержат 2 мг естрадіол валерату та 0,5 мг норгестрела.

Клімонорм. Календарна упаковка з 21 драже: 9 драже жовтого кольору, що містять 2 мг естрадіол валерату і 12 драже бірюзового кольору, до складу яких входять 2 мг естрадіол валерату та 0,15 мг левоноргестрелу.

Трифазні препарати для ЗГТ представлені Трісеквенсом і Трісеквенсфорте. NАктівние речовини: естрадіол та норетистерон ацетат.

До монокомпонентні препаратів для перорального застосування відносяться: Прогінова21 (календарна упаковка з 21 драже по 2 мг естрадіол валерату і Естрофем (таблетки по 2 мг естрадіолу, 28 штук).

Всі вищеназвані препарати припускають кров'янисті виділення, що нагадують менструацію. Цей факт бентежить багатьох жінок в менопаузі. В останні роки в стране представлені препарати безперервної дії Фемостон і Лівіал, при Використання яких кров'янисті виділення або не виникають взагалі, або через 34 місяця прийому припиняються.

Таким чином, клімактерій, будучи нормальним явищем, закладає основу многіх патологічні стани. Найбільш помітна зміна в клімактерії угасаніе функції яєчників. Зменшення рівня естрогенів сприяє старінню. NВот чому так активно вивчається вплив замісної гормонотерапії на женскій організм. Було б наївним вважати, що всі біди старіння можна ліквідіровать гормональними засобами. Але слід визнати нерозумним відмову від большіх можливостей гормонотерапії для збереження здоров'я жінок в клімактерії.

Література:

1. Сєров В.Н., Кожин А.А., Прилепська В.М. Клінікофізіологіческіе основи.

2. Сметнік В.П., Кулаков В.І. Керівництво по клімактерію.

3. Bush TZ The epidemiology of cardiovascular disease in postmenopausal women. Ann. NY Acad. Sci. 592; 26371, 1990.

4. Canley GA et aal. Prevalence and determinants of estrogen replacement therapy in eldery women. Am. J. Obster. Gynecol. 165; 143844, 1990.

5. Colditz GA et al. The use of esstogens and progestins and the risk of breast cancer in postmenopausaal women. N. Eng. J. Med. 332; 158993, 1995.

6. Henderson BE et al. Decreased mortality in users of estrogen replacement therapy. Arch. Int. Med. 151; 758, 1991.

7. Emans SG et al. Estrogen deficiency in adolescents and young adults: impact on bone mineral content and effeects of estrogen replacement therapy Obster. and Gynecol. 76; 58592, 1990.

8. Emster VZ et al. Benefits of menopausal estrogen and progestin hormone use. Prev. Med. 17; 30123, 1988.

9. Genant HK et al. Estrogens in the prevention of osteoporosis in postmenopausal women. Am. J. Obster. and Gynecol. 161; 18426, 1989.

10. Persson Y. et al. Risk of endometrial cancer after treatment with estrogens alone or in conjunction with progestogens: results of a prospective study. Br. Medd. J. 298; 147511, 1989.

11. Stampfer MG et al. Postmenopausal estrogen therapy and caardiovascular disease: ten years followup from the Nurses Health Study N. Eng. J. Med. 325; 75662, 1991.

12. Wagner GD et al. Estrogen and progesterone replacement therapy reduces low density lipoprotein accumulation in the coronary arteries of surgically postmenopausal cynomolgus monkeys. J. Clin. Invest. 88; 19952002, 1991.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-05 09:24:19

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-05 00:05:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-04 22:37:06

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-05 11:37:48

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-04 17:31:46

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-04 00:34:15

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-05 02:37:51

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-05 11:35:52

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-05 11:37:54

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-03 18:25:20

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-05 10:29:57

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-03 18:25:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-03 18:25:34

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-04 00:17:36

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-05 12:29:23

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-03 13:32:59

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-03 13:34:07

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-03 18:24:09

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-03 08:23:38

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-04 08:05:09