електрошкірна опір як показник стану людини.

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

електрошкірна опір як показник стану людини

Дмитро Петров (dspu@mail.ru )

В інженерно-психологічних і медико-біологічних дослідженнях, особливо прі оцінки рівня психоемоційної напруженості оператора (пацієнта), широко пріменяются електрофізіологічні показники стану людини. Так, кожно-гальванічна реакція (КГР) широко використовується для вивчення вегетативної нервной системи, визначення особливостей психофізіологічних реакцій і ісследованія рис особистості.
NПервим, хто звернув увагу на потенціали шкіри, був наш співвітчизник І.Р. Тарханов, який першим відкриває зміна електричних явищ в шкірі человека при подразненні органів почуттів і різних формах психічної деятельності, про що він доповідає 22 квітня 1889 на засіданні Петербургского товариства психіатрів і невропатологів: «... протягом, хоча б і мімолетное, майже всіх форм нервової діяльності, починаючи від найпростіших почуттів, ощущеній і кінчаючи розумовими операціями та вольовими розрядами, супроводжується усіленной діяльністю шкірних залоз людини ».

І.Р . Тарханов встановив, що будь-яке подразнення, нанесене людині, через 1-10 сек. латентного періоду викликає спочатку легке і повільне, а потім всі ускорявшееся відхилення дзеркала гальванометра, часто виходить за межі шкали. Це відхилення іноді триває ще кілька хвилин після припинення действія подразника. Поступово дзеркало гальванометра повертається у вихідне положеніе.

Тоді ж було відмічено, що електричні явища в шкірі людини різко усіліваются при уявному уяві відчуття, при абстрактної розумової деятельності, при порушенні нервової системи, при стомленні .
По Тарханову, причина коливань КГР полягає в посиленні нервової активності человека, що супроводжується підвищенням секреції поту і виявляється в вознікновеніі гальванічного струму на поверхні шкіри. Ролі секреції потових желез в генезі КГР присвячено велику кількість робіт. Також зафіксовано, що кожно-гальванічна реакція не реєструється на ділянках тіла, анатомічно не імеющіх потових залоз (червона облямівка губ і ін)
Ізученіе потенціалів шкіри в умовах клініки показало залежність шкірних потенціалов від стану вегетативної нервової системи та можливість судження з електріческім показниками шкіри про цілу низку різних особливостей протікання патологіческіх процесів.

У 1962 р. в США запатентована система для сигналізації при втраті бдітельності оператором. Вона заснована на зміні електричного опору кожі поверхні долоні. Це опір різко збільшується (у три рази) при високой температурі тіла, уві сні або в нетверезому стані.

Аналогічний пристрій застосовується у Франції для визначення ступеня трезвості водіїв автомашин. Електроди вмонтовані в рульове колесо, і при опьяненіі водія двигун завести неможливо.
NІнтересние записи були отримані в момент пробудження космонавтів - падіння сопротівленія шкіри збігається з відкриванням очей.

Імпеданс шкіри змінюється під час їжі. У залежності від часу дня проводімость шкіри збільшується до полудня і досягає максимуму, а потім, до вечеру, падає. На денній ритм накладаються психофізіологічні впливу. NСопротівленіе збільшується з віком, незалежно від статі.

Деякі дослідники не без успіху застосовували аналіз шкірних потенціалів для определенія вагітності, для діагностики і прогнозу ракових захворювань.

КГР можна використовувати для підбору людей, що виконують певні завдання, і для контролю за станом оператора перед роботою підвищеної труднощі. Є закономерності, проявлялися у вигляді статистичного подібності дій різних людей в однакових умовах при вирішенні однакових завдань.
NОднако практично у всіх роботах наголошується, що істотна залежність фізіологіческіх норм від індивідуальних особливостей пацієнта дозволяє надійно діагностіровать тільки різко виражені зміни стану, такі як шок, гіпоксія і т.п. Встановлено, що опір шкіри коливається в межах від 10 КОм до 2 МОм. Так, ЕКС особи і тилу кисті знаходиться в межах від 10 до 20 Ком, кожі стегна - 2 МОм, долоні і підошви - від 200 Ком до 2 МОм.

Тому найбільшу діагностичну цінність мають не абсолютні значення сопротівленія, фізіологічні норми якого значно варіюються для різних індівідуумов, а аналіз динаміки шкірно-гальванічної реакції, або, що те ж самое, відносна зміна електрошкірна опору в залежності від навязанного режиму роботи.

Відповідно до методики, запропонованої Ф. Я. Верховський і модернізованої О.В.Жбанковим [1], фахівцями Московського Державного Технічного Універсітета ім. М. Е. Баумана був розроблений апаратно-програмний комплекс «Visual SGR» [2], який дозволяє об'єктивно визначати психофізичний стан человека на основі відносної зміни електрошкірна опору.

Згідно теорії генезу шкірно-гальванічної реакції секреторна діяльність потових залоз тісно пов'язана з активністю нервової системи людини. Активація псіхомоторних функцій викликає рясне виділення поту, і опір шкіри падает. При зворотному перебігу процесу піт поглинається, і опір шкіри растет. Причому перше стан ЦНС прийнято називати концентрацією, а друге - релаксаціей.

Аналіз динаміки електрошкірна опору привабливий для дослідження также і з практичного боку. Це:

· Відсутність впливу постійного опору елемента «електрод-шкіра» в ізмерітельной ланцюжку. Система «електрод-шкіра» являє собою комплексне сопротівленіе і значно впливає на результати кінцевих вимірювань. Для його уменьшенія необхідно використовувати спеціальні електроди й змочування поверхності контакту електрода з шкірою струмопровідним розчином. При вимірі относітельного зміни опору ця постійна величина віднімається і не вліяет на результати, тому немає необхідності використовувати спеціальні средства вимірювання.

· некритичність до постійної похибки вимірювання, обумовленої технічними характерістікамі засоби вимірювання. Такі вимоги істотно знижують стоімость технічних засобів, що застосовуються для вимірювання ЕКС.

· Відсутність впливу зовнішніх факторів на свідчення вимірювання, таких як температура навколишнього середовища, перешкоди від побутових електричних приладів і т.д. NВсе постійні перешкоди в результаті вимірювання самовичітаются.

· Низькі вимоги до персоналу, що бере участь в процесі вимірювання. Ні необходімості в навичках знаходження біологічно активних точок. Електроди можна накладивать на будь-які ділянки шкіри пацієнта.

Ізоліруясь від абсолютних значень ЕКС і беручи за фізіологічну норму зростання сопротівленія у фазі релаксації та зменшення опору в фазі концентрації, Можна будувати об'єктивну картину психофізичного стану людини.

У системі «Visual SGR» тестування проводять за стандартною програмою «релаксація - концентрація». Після накладення електродів на два різних пальця одной з рук (зазвичай правою) і включення приладу проходить період встановлення переходних процесів і стабілізації показника ЕКС (1 хв). Потім слідують періоди релаксації (5 хв) і концентрації (3 хв) з установкою для випробуваного на досягненні станів максимального розслаблення або мобілізації соответственно. У процесі тестування фіксуються три значення ЕКС:

· в кінці першої хвилини, після закінчення перехідних процесів (R1);
· у кінці четвертої хвилини, по завершенні фази релаксації (R2);
· у кінці дев'ятої хвилини, по завершенні фази концентрації (R3).

По закінчення часу тестування будується графік, який відображає якісну сторону процесу, а також кількісна оцінка - нормалізоване індекс псіхофізіческого стану (ІПФС), що важливо зазначити, в умовних одиницях, тобто Nне залежить від абсолютних значень опору пацієнта.

Таким чином, дослідження оборотного процесу «релаксація - активація» переводіт практичне застосування шкірно-гальванічного рефлексу на нову ступень розвитку. Різні фізіологічні норми абсолютних значень електрокожного опору більше не є перешкодою для вивчення рівня актівності симпатичної нервової системи та оцінки Нейропсихічна напруги человека.

Корисні посилання:
[1] Жбанков О.В., Толстой Є.В. - Технологія контролю психофізичного стану студентов та управління ім.
http: //lib.sportedu.ru/press/tpfk/1997N8/p40-43.htm

[2] електрошкірна опір як показник психофізичного стану человека. www.skgr.narod.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-07 13:03:54

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-07 11:38:51

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-07 18:23:09

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-07 20:01:11

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-07 20:44:17

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-07 14:56:06

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-07 11:28:51

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-07 10:50:05

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-07 18:34:30

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-07 18:00:09

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-07 18:03:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-07 01:08:38

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-07 08:58:58

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-07 08:58:52

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-07 08:59:01

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-07 01:10:35

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-07 01:08:16

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-07 08:58:55

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-07 05:23:46

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-07 18:31:31