Обстеження носоглотки та придаткових пазух носа на МЦРУ Сибір-Н

Обстеження носоглотки та придаткових пазух носа на МЦРУ Сибір- Н Досвід експлуатації мікродозовой цифрової рентгенографічне установки (МЦРУ) Сибір-Н в стаціонарі ЦКБ СО РАН (м. Новосибірськ) показав можливість використовувати її не тільки для досліджень органів грудної клітини (легені, серце, органи середостіння), а й інших органів і систем, зокрема придаткових пазух носа та носоглотки.

Обстеження носоглотки та придаткових пазух носа на МЦРУ Сібірь-Н

А.П. Борисенко *, В.А. Неустроєв, Ю.Г. Українців, А.Б. Царахов *
* ЦКБ СО РАН, ІЯФ СО РАН р. Новосибірськ

Опит експлуатації мікродозовой цифрової рентгенографічне установки (МЦРУ) Сібірь-Н в стаціонарі ЦКБ СО РАН (м. Новосибірськ) показав можливість Використано її не тільки для досліджень органів грудної клітини (легені, сердце, органи середостіння), а й інших органів і систем, зокрема прідаточних пазух носа та носоглотки.

Мікродозовая цифрова флюорографія (МЦФ) придаткових порожнин носа може проізводіться хворим, пред'являє скарги на слизові виділення з носа, необ'яснімие головні болі, болі в області надбрівних дуг, утруднене носове диханіе, підвищену температуру неясного походження. Такі хворі можуть направляться на флюорографічне дослідження дільничними і черговими терапевтамі, лікарями оториноларингології та іншими фахівцями.

Використання МЦФ для рентгенологічного обстеження виправдано не тільки нізкой дозою опромінення пацієнта, але й має важливе практичне значення, так Як в результаті значно скорочуються строки розпізнавання патологічного процесса, своєчасно призначається лікування, і в цілому сприяє більш бистрому одужання людини.

Методіка і техніка МЦФ придаткових порожнин носа на МЦРУ Сибір-Н прості, общедоступни і дозволяють одержувати зображення високої якості, що не поступається по якісними показниками рентгенограмах. При отриманні знімка для діагностікі захворювань придаткових пазух носа застосовують такі проекції.

Носоподбородочная
Подбородочная
Боковая
Лобная

Наіболее інформативними є знімки в підборіддя і носоподбородочной проекціі з відкритим ротом. Хворого садять біля стійки, голову його встановлюють такім чином, щоб підборіддя стосувалося панелі стійки, а кінчик носа відстояв від нее на 2-2,5 см. Серединну сагітальній площині голови орієнтують перпендікулярно площині стійки. На знімку зображення пірамід скроневих кісток проекціонно відкидається вниз і не заважає вивченню верхньощелепних пазух на всем протязі.

Іногда доводиться вдаватися до знімків придаткових пазух носа у бічній проекції, позволяющей судити про глибину і стан основних, лобових гратчастих та гайморових пазух. Для отримання профільного знімка голова досліджуваного укладивается таким чином, щоб її сагітальній площині розташовувалася суворо параллельно деки. Центральний промінь спрямовують у фронтальному напрямку трохи спереді від козелка вушної раковини. На знімку добре видно лобові, гратчасті і основная пазухи у профільному зображенні, доповнюватися в інформативності прямі снімкі.

Ввіду того, що МЦФ придаткових порожнин носа проводиться у вертикальному положеніі хворого, вдається виявляти навіть невеликі кількості рідини в цих полостях при запальних процесах з переважанням ексудативного компонента. NПрі наявності рідини в гайморових пазухах, при свіжих запальних процесах виявляется горизонтальний рівень, що простежується від медіальній до латеральної стенкі пазухи, а при порушенні повідомлення гайморових пазух з порожниною носа граніца рідини набуває увігнутий донизу косою контур, що знижується в медіальном відділі.

Для хронічних запальних процесів характерне пристінкові затемнення пазухі (рис. 4), за рахунок потовщеною, гіпертрофованої слизової оболонки, а в деяких случаях визначається повна облітерація гайморової пазухи, і вона стає безвоздушной.


Іспользуя технічні можливості МЦРУ Сибір-Н, можна діагностувати полостние, об'ємні утворення придаткових пазух - кісти, пухлини, а також костнотравматіческіе (Рис.2) зміни кісток лицьового скелета. Отримані ізображенія дозволяють судити про ступінь викривлення носової перегородки і воздушності носових ходів.

Твердая копія цифрового знімка придаткових порожнин носа і укладення видаються больним або направили їх лікарям тут же після розшифровки лікарем-рентгенологом. NВажний елемент системи електронна база даних та архів знімків пацієнтів, прошедшіх обстеження придаткових пазух носа, дозволяє об'єктивно оцінити обнаруженние зміни, терміни і характер змін, що наступають під впливом тих або інших методів лікування, а також стежити за динамікою процесу.

МЦФ має велике практичне значення і для вивчення стану глоткової міндаліни, раннього та точного виявлення її гіпертрофії (аденоїдних вегетацій), а также для оцінки результатів проведеного в деяких випадках оперативного вмешательства.

Сравнітельно велике число дітей, що страждають аденоїдами і вторинними змінами со боку верхніх дихальних шляхів та вуха, обумовлюється тим, що гіпертрофія глоточной мигдалини може бути наслідком таких часто спостерігаються інфекцій, Як кір, коклюш, скарлатина, дифтерія і навіть грип. Аденоїдних вегетації, разрастаясь, закривають хоани, викликають утруднення носового дихання, головні болі, нежить, зниження слуху. Формується характерний аденоїдних тип дитини.

Браузер залежно від ступеня збільшення глоткових мигдалин (Рис.7) звужує просвіт воздушного стовпа носоглотки у вигляді добре розрізнятися м'якотканинних тіні овальної форми з чітким рівним контуром на задній стінці. Якщо просвіт повітряного стовпа практіческі не визначається, можна припустити наявність аденоїдних вегетацій 3 степені, якщо просвіт повітря попереду аденоїдів невеликий, то це 2 ступінь. МЦФ носоглоткі важлива ще й тому, що пальцеве дослідження протягом 3-6 секунд не завжди дозволяє з упевненістю судити про характер змін, а інструментальное дослідження у 60-65% дітей до 7-8 років провести не вдається.

С точки зору медичного користувача особливої уваги заслуговують сервісні пріложенія, призначені для виконання спеціалізованих діагностичних задач. Це можливість з великою точністю визначати розміри аденоїдних вегетацій, ступінь гіпертрофії, що має велике значення для вирішення питання об оперативному втручанні.

Пріведенние міркування з достатньою наочністю демонструють прогресивність внедренія МЦФ в практику цифрової рентгенографії, яка зможе перевести обследованіе носоглотки та придаткових пазух носа на новий більш високий технологіческій рівень. Слід відзначити досить високу роздільну способность МЦФ, що дозволяє в 75-80% випадків правильно діагностувати імеющіеся зміни, без застосування традиційної рентгенографії на плівці. Відмова NОТ дорогих витратних фотоматеріалів виявляє і високу економічну еффектівность, що в поєднанні з можливістю зменшення променевих навантажень на паціента і персонал робить застосування МЦФ в медичній практиці особливо прівлекательним.

Використання для діагностики вертикальної і горизонтальної установки збільшить процент первинно виявленої патології навіть без застосування спеціальних методик, такіх як томографія придаткових пазух носа. Створена в ЦКБ СО РАН внутрібольнічная комп'ютерна мережа, дозволяє підтримувати постійний контакт между клініцистами та променевими діагноста, здійснювати обмін клінічними даннимі і результатами рентгенологічних досліджень, що ставить ЦКБ СО РАН у одін ряд з самими технічно оснащеними сучасними клініками.


Опубліковано на правах реклами

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-29 08:51:42

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-29 19:00:19

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-29 12:38:46

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-29 09:01:55

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-29 17:22:06

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-29 15:18:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-29 17:23:19

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-29 17:48:29

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-29 12:03:42

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-29 08:54:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-29 12:32:22

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-29 08:43:20

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-29 08:58:02

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-29 08:47:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-29 08:59:17

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-29 08:41:13

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-29 18:31:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-29 08:58:36

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-29 15:14:02

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-29 17:25:14