Наш кришталик - «жива лінза»

Про найбільш поширених захворюваннях органів зору, про те, як впоратися з недугами, у тому числі і народними засобами, розповідає лікаря Науково-дослідного інституту очних хвороб Російської Академії медичних наук, лікаря вищої категорії Маргарита Миколаївна Лебедєва .


Браузер наші дні офтальмологія досягла багато чого. Сучасна хірургія практично завжди відновлює втрачене при катаракті зір, нові методи діагностики дозволяють виявити на ранній стадії глаукому, що призводить до позитивних результатів лікування. Ми отримуємо багато листів від тих, хто страждає від цих, та і від інших хвороб органів зору. Що ви можете сказати нашим читачам?

М.Л.: Дійсно, катаракта, глаукома, відшарування сітківки, макулодистрофія, діабетична ретинопатія, атрофія зорового нерва - найбільш поширені недуги. За статистикою, щорічно більш ніж у мільйон чоловік виникає катаракта, захворювання, значно погіршується зір.

Способи лікування катаракти постійно удосконалюються. Створюються нові лікарські препарати, які затримують розвиток цієї хвороби, повертають прозорість кришталика.


Расскажіте, будь ласка, як і чому виникає катаракта, як ця хвороба діагностується, що сприяє її розвитку?

М.Л.: У перекладі з грецької катаракта - це «водопад». Так стародавні греки називали помутніння кришталика, тієї самої «живої лінзи», завдяки якій ми бачимо світ. Лінза складається з води і білків, причому білкові молекули розташовуються так, що світло вільно проходить через них і фокусується в одній точці - в центральній ямці жовтої плями. Перші ознаки катаракти - порушення прозорості волокон кришталика. З'являються спочатку невеликі каламутні ділянки, потім весь кришталик стає мутним. Зір поступово псується, людина перестає розрізняти особи оточуючих, йому важко читати.

Тому надзвичайно важливо якомога раніше розпізнати хворобу, вжити заходів для її лікування, щоб обійтися без операції. У цьому нам допомагає метод біомікроскопії очі, за допомогою якої ми виділяємо 4 групи катаракти: початкова, незріла, зріла і перезріла.


Обратімся до читацької поштою. Л. Курбатова з Іркутської області пише про те, що у неї ускладнена катаракта, застаріла воронкоподібне відшарування сітківки лівого ока.

М.Л.: Автор цього листа, за її словами, з дитинства страждає на короткозорість, яка небезпечна всілякими ускладненнями. Воронкоподібні відшарування сітківки свідчить про те, що сітківка відшарувалася на великому протязі. На жаль, це око як би безперспективний, оперувати його не має сенсу. А ось подбати про збереження другого ока необхідно. Щоб підтримати його в робочому стані, рекомендую робити спеціальну гімнастику, тренує м'язи ока. Це обертання вправо - вліво. Сильно зажмурте і так само сильно відкрийте очі, потім зробіть як би хрестик очима: праворуч - ліворуч, ліворуч - праворуч, вгору - вниз, вгору - вниз. Прості вправи, виконані по 10-15 разів, зміцнюють м'язи очей, покращують приплив і відтік крові. Що дуже важливо.


Еще листа. Від Л. Лучіновой з Брянська. У неї, як то кажуть, повний комплект: і катаракта, глаукома та. Т. Козлова з Іжевська просить допомогти своїй знайомій 24-річній дівчині. Вона з 10 років страждає на цукровий діабет і, як наслідок, - катаракта, глаукома, відшарування сітківки. Н. Царьова, що живе в Челябінській області, скаржиться на погане кровопостачання сітківки, з гіркотою пише, що втрачає зір. Онук ветерана Великої Вітчизняної війни К. Лютови (вони живуть у Волгограді) 20-річний Андрій сліпне. У нього страшний букет хвороб - і дистрофія рогівки, і полярна катаракта, і косоокість, і ...

М.Л.: Скільки ж горя в цих листах! Ох вже цей цукровий діабет! Він є частою причиною сліпоти. Цукровий діабет ушкоджує судини всього організму, в тому числі і очей. Нескінченні крововиливи в очі утворюють згустки крові, які, у свою чергу, перешкоджають проходженню світла. На тлі діабету виникають і ускладнені катаракти, і відшарування сітківки. Значить, в першу чергу необхідно зайнятися нормалізацією цукру в крові. Зараз оперативним шляхом замінюють уражену на цукровий діабет сітківку штучною. Але це - крайній крок.

Тепер про Андрія. На жаль, вроджені захворювання компенсувати дуже і дуже важко. Косоокість юнаки - вторинне захворювання. Його можна прооперувати, домогтися того, щоб зображення потрапляло до центру сітківки ока. Дорогі волгоградці, зв'яжіться, будь ласка, з нами. Постараємося якось допомогти.

Мені хотілося б ще підкреслити й таке. Як не може людина обійтися без вітамінів, так і нашим очам без них нікуди. Для зору корисний вітамін А, коли його бракує, людина стикається з труднощами при звикання до світла після темряви і, навпаки, до темряви після світла. Вітаміни В, особливо рибофлавін, теж дуже важливі для здоров'я очей. Якщо людина недоотримує їх, виникає певний страх перед яскравим світлом. Кальцій необхідний для рідини в оці, протеїн - для заміни зруйнували очних тканин. Але все-таки пальма першості належить вітаміну С, який концентрується в кришталику здорового ока.

Кровопостачання сітківки покращує чорниця - в самих різних видах. Неодмінно треба щоденно їсти не тільки сиру моркву, але і вершкове масло - хоча б 15-20 грамів. У ньому міститься провітамін А. Я рекомендую не забувати про петрушці - від коріння до листя. Це такий же цілюще елемент, як і призначене лікарем ліки. Додавайте петрушку в їжу три рази на день. Люди, що страждають захворюваннями органів зору, повинні знати: всі червоно-помаранчеві овочі, ягоди, фрукти - перець, помідори, полуниця, суниця, апельсини, лимони, мандарини - лікувально-корисні продукти. Вони сприяють поліпшенню кровопостачання очі.

Не треба забувати і про кропиву дводомної. Навесні і на початку літа включіть в свій раціон салати, борщі, супи з свіжого листя кропиви дводомної. Не полінуйтеся приготувати сік з листя кропиви дводомної і пийте щодня по півсклянки або по склянці цього напою.

Дуже непогано зарекомендували себе краплі, приготовлені з натурального чистого бджолиного меду. У ній не повинно бути домішок цукру! Потрібно змішати такий мед з дистильованою водою у співвідношенні 1:3, процідити. Розчин раджу зберігати в холодильнику. А капати при катаракті рекомендую по 2-3 краплі в кожне око вранці і ввечері. Процедуру цю слід робити протягом року без перерви.


Але все-таки, напевно, не обійтися без лікарських препаратів. Що ви порадите нашим читачам приймати, наприклад, при лікуванні тієї ж катаракти або глаукоми?

М.Л.: Хотіла б наголосити: на стані очей позначаються і гіпертонія, і атеросклероз, і остеохондроз, і порушення обміну речовин, і цукровий діабет, про який ми вже говорили. Не можна лікувати тільки очі, мова йде про здоров'я людини в цілому. Тепер про ліки.

Є прекрасний недорогий вітчизняний препарат - гліцин. Якщо приймати його вранці - підвищується працездатність, якщо ввечері - гліцин надає розслабляючу дію. Він стимулює зоровий нерв. Раджу приймати його по одній таблетці три рази на день під язик.

катаракту лікують також замісною терапією, коли в організм вводять речовини, яких не вистачає кришталику для самостійного підтримання прозорості. Відомо більше 60 різних препаратів, що застосовуються при лікуванні катаракти у вигляді крапель. Це зарубіжні вітайодурол тріфосфаденіт, вітафакол, офтанкатахром, сенкаталін та інші. Широко ми застосовуємо і вітчизняні препарати, що містять рибофлавін, глутамінова, аскорбінову, нікотинову кислоти, йодистий калій та інші. Ефективний для лікування катаракти такий розчин: рибофлавіну 0,002 г, аскорбінової кислоти 0,02 г, дистильованої води 10 мл. До цього розчину додають 0,003 г нікотинової кислоти. Всі ці складові беруть участь у процесах окислення, сприятливо впливають на обмін речовин у кришталику.
Браузер природі існує чимало рослин, що знижують внутрішньоочний тиск, поліпшують обмін речовин. Як приклад назву два збору.

3 чайні ложки сухих подрібнених квіток календули залити 0,5 л окропу, настояти 2-3 години, процідити. Пити по півсклянки 4 рази на день. Можна використовувати цей настій і для промивання очей. Ще один збір виглядає так: береза (лист), брусниця, подорожник, льон, спориш, низка, хвощ, кропива - по одній частині, звіробій - 3 частини, горобина, шипшина - по 2 частини. Готувати, як і в першому випадку. Пити по півсклянки 2-3 рази на день.


Еще одна проблема - глаукома ...

М.Л.: Основна причина цієї небезпечної хвороби-підвищений внутрішньоочний тиск. Людини нічого не турбує, очей не болить, не червоніє. Спочатку знижується бічний зір, і часто пацієнт цього не помічає.

Втрата ж центрального зору відбувається вже на останній стадії глаукоми. Так, ми намагаємося знизити очний тиск за допомогою ліків, операції. Але повернути нормальний зір при глаукомі практично неможливо, так як постраждалий зоровий нерв відновити не можна. На жаль ... Тому важливо виявити внутрішньоочний тиск як можна раніше, поки не постраждав зоровий нерв.


Як фактори сприяють розвитку глаукоми?

М.Л.: Їх чимало. Тут і несприятлива спадковість, і цукровий діабет, і вікові судинні захворювання, і виражена далекозорість, і вживання ліків, які розширюють зіницю, і куріння, і вживання алкоголю, і катаракта.


Г. Ахматова з Свердловської області пише: «З недавнього часу у мене перед очима з'являються райдужні кола, помаранчеві точки. Що це таке? »

М.Л.: Ці симптоми говорять про підвищення внутрішньоочного тиску, потрібно терміново звернутися до окуліста. Інакше можуть відбутися необоротні процеси, і ви втратите зір. Причому статися це може дуже швидко - за якихось три години.

При глаукомі можуть бути головні болі, що нагадують напади мігрені, безпричинне сльозотеча, здається зволоження очі. Все це сигнали, повз які не можна проходити в жодному разі. Лікують глаукому медикаментозно, лазером і хірургічно.

З народних засобів при глаукомі можу також порекомендувати такий рецепт. Спробуйте пити перед обідом і перед сном по одній склянці води з розчиненим у ній 0,2 г муміє. Курс лікування - 20 днів. Вживайте в їжу якомога більше журавлини або сік з цих дуже корисних ягід.


о двох останніх методи ми поговоримо в наступній бесіді. А ось про медикаментозне методі хотілося б дізнатися докладніше зараз.

М.Л.: Для лікування глаукоми використовуються очні краплі. Найбільш відомий 1-відсотковий розчин пілокарпіну гідрохлориду. Непогано зарекомендував себе антіглаукоматозний препарат офтандіпівефрін. Він зменшує кількість внутрішньоочної рідини, викликає поліпшення відтоку вологи. Знижує внутрішньоочний тиск препарат ксалатан, який зберігає свою ефективність протягом більше двох років. Але всі ці краплі можна застосовувати тільки за призначенням лікаря, не забувайте про це!

І, звичайно ж, теж за призначенням лікаря хворий може приймати препарати, що покращують обмінні процеси в сітківці і зоровому нерві. Серед них таблетки нікотинової кислоти, але-шпи, нікошпана, аміналоном, Кавінтону, трентал та інші. Я рекомендую хворим глаукомою дотримуватися режиму, спати не менше 7-8 годин на добу, гуляти на свіжому повітрі, дотримуватися молочно-рослинної дієти. Забудьте про каву, спиртних напоях, обмежте прийом рідини до 4-5 склянок на добу. Необхідно включити в раціон продукти сечогінної дії: кавуни, березовий сік, петрушку, смородину, виноград, суниці, кріп, шипшина, гарбуз, хрін, редьку, капусту, горобину.

Підвищений внутрішньоочний тиск знижує зелений колір луків і лісів, тому відпочивайте частіше на природі, а в сонячні дні неодмінно носите сонячно - захисні окуляри з зеленими стеклами.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-29 05:57:07

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-03-28 21:49:03

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-03-29 05:59:43

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-03-29 05:54:44

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-28 09:03:03

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-03-29 02:40:50

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-28 12:20:05

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-03-29 05:35:35

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-28 08:46:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-03-28 13:53:16

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-28 01:47:18

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-03-28 13:56:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-29 01:46:03

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-28 21:44:33

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-28 14:26:51

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-03-27 00:29:35

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-03-27 17:44:50

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-29 04:48:31

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-29 04:48:42

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-27 01:54:25