У краю життя

Лікар вищої категорії, кандидат медичних наук Тетяна Василівна Хлевчук поставлена біля краю життя, оскільки завідує відділенням невідкладної кардіології з блоком кардіо-реанімації в 20-ій міській клінічній лікарні Москви. Про саму розповсюдженої по до смерті хвороби і піде мова нижче.


Конечно, існування скоропомощной служби - відрадний факт, але чи так вже "страшний чорт, як його малюють"? Наскільки велика небезпека серцевих захворювань?

Тетяна Хлевчук: Хвороба серця сьогодні не щадить нікого. Епідемія інфарктів, інсультів, серцевої недостатності буквально захлеснула світ в останні десятиліття. Причому приблизно 60% пацієнтів з гострим інфарктом гинуть у першу ж годину, не встигнувши звернутися до лікаря, з решти 15-16% помирають протягом доби в стаціонарі, ще приблизно 10% - протягом першого року. Так що смерть збирає досить багату жнива. І Росія, на жаль, лідирує за кількістю летальних результатів.


а в чому справа? Хіба нерозкритих таємниць тут більше, ніж в онкології?

Т.Х.: Ні, про ішемічну хворобу серця, тобто недостатнє надходження крові до м'язів серця, давно все відомо. І симптоми різноманітністю не відрізняються. Це що продовжуються не менше 20 хвилин болю за грудиною, тобто за грудної кісткою, до якої кріпляться ребра. Біль виникає при ходьбі або інших фізичних навантаженнях і зникає в стані спокою. Напад стискаючого, що давить болі в лівій половині грудної клітини, що віддають у ліву руку, що викликає почуття страху та слабкості, свідчить про те, що одна з артерій серця позбулася кисню-це стенокардія (грудна жаба). Трапляється, біль раптом "прихопить" людини в ліжку (зазвичай з 3 годин ночі і до 8 ранку). Це вже сигнал передінфарктного стану.

Терплячість, готовність переносити біль, надії на російське "авось пронесе" - це основна помилка потрапляють до нас пацієнтів, передумова високої смертності. Причина криється, очевидно, в особливостях людської психіки - не хочеться припускати у себе найгірше. Та й серцеві хвороби звикли вважати долею людей похилого віку.


Браузер якому віці схильні ми серцевим ударів?

Т.Х.: Інфаркт останнім часом помолодшав, останній випадок у нашій лікарні відзначений в 28 років. В основному серцево-судинні захворювання стосуються чоловіків, причому багато з них ще молоді, інші знаходяться в зрілому віці. Жінок у дітородну пору від інфаркту захищають гормони. З на-Чалого вікових змін, в клімактеричному періоді, жінка свої переваги втрачає, стає вразливою. Шанси у чоловіків і жінок після 65 років рівні.

Треба ще враховувати і фактор спадковості. Нещодавно західним ученим вдалося виявити ген, відповідальний за розвиток інсультів. Якщо в родині хтось з найближчих родичів помер від інфаркту або інсульту до 55 років, то така ж доля нерідко загрожує і їхнім дітям.

Добре, помітивши один з перерахованих вами ознак неполадок з серцем, людина негайно звернувся до кардіолога або викликав "швидку". Але чим екстрено можна допомогти собі самому до приходу лікаря?

Т.Х.: Треба покласти таблетку нітрогліцерину під язик і лягти, щоб через різке зниження тиску не сталося непритомності. Замість нітрогліцерину можна прийняти краплі Вотчала (10 крапель на шматок цукру). Крім того, слід розжувати полтаблеткі аспірину по 0,5 р.

Ацетилсаліцилова кислота не тільки збиває температуру, але і розріджує кров, перешкоджаючи склеюванню тромбоцитів і утворенню тромбів. Аспірин не запобігає ні гіпертонію, ні атеросклероз, ні ішемію, але допомагає значно знизити ризик їх ускладнень - інфаркту та інсульту. Переважно аспірин у спеціальній кардіологічної оболонці, який починає розчинятися тільки в кишечнику. До речі, лікарі нерідко призначають аспірінової профілактику своїх підопічних (крім хворих на виразку шлунку) після 45 років, коли стан серцево-судинної системи різко погіршується.

Ще корисно зробити гірчичники на область болю, але краще через папір, щоб не було опіку шкіри. Нарешті, слід прийняти корвалол або валокардін. Спробувати купірувати біль можна і за допомогою столової ложки коньяку, якнайдовше тримаючи його в роті до повного всмоктування. Коньяк має властивість розширювати судини серця. Взагалі-то й 150 г сухого червоного вина щодня у кілька разів знижує ризик інсульту та інфаркту міокарда.


Ви назвали швидкі способи реагування на раптову серцевий біль. А чи можна взагалі уникнути серцево-судинних захворювань? Як вижити при убивчо фатальною статистиці?

Т.Х.: Починаючи з сімдесятих років весь цивілізований світ на рівні державних програм став енергійно займатися профілактикою серцевих недуг. І багато країн добилися вражаючих успіхів. Рівень смертності від серцево - судинних захворювань у Фінляндії, Англії, Данії знизився в 2-2,5 рази. Наприклад, тепер у Японії і Франції він в 6-7 разів, у США - в 3 рази нижче, ніж у нас. Росіяни зараз живуть на 20 років менше європейців.

Спосіб життя має саме пряме відношення до цього, тому що біду провокують підвищений рівень холестерину і гіпертонія, надмірна вага, куріння, зловживання алкоголем, а також гіподинамія. Кожна з перелічених позицій піддається коригуванню, тому приступати до порятунку свого життя можна негайно. Рівень холестерину, що утворює бляшки в артеріях і, відповідно, атеросклероз судин, нескладно дізнатися в поліклініці. Бажано, щоб ця "іржа" судин не перевищувала 200 мг / дл (міліграм на децилітр). При 240 мг / дл ризик розвитку хвороби серця підвищується в два рази в порівнянні з показником нижче 200 мг / дл.

Стежте за своїм тиском. Гіпертонія особливо небезпечна тому, що збільшує ризик крововиливу в мозок, інсульт головного мозку. Однак, як показує практика, половина хворих не знає про свою хворобу або не звертає уваги на неї. А ті, хто обізнаний про високому тиску, лікуються на свій розсуд, самовільно зменшуючи дозу ліків, влаштовуючи перерви в їх прийомі або взагалі відмовляючись від призначень лікаря. Ви цим не грішіть? Щоб уникнути пагубних наслідків, намагайтеся, щоб ваші показники не перевищували значень 140/90 мм ртутного стовпа. Тоді ймовірність судинних ускладнень в найближчі 10 років'знизиться для вас на 20%.

Скидайте зайву вагу. При ожирінні часто розвиваються дистрофічні зміни в м'язі серця, система кровообігу функціонує з підвищеним навантаженням. Якщо індекс маси тіла (ріст - в м, вага - в кг) більше 30 чи окружність талії у чоловіків більше 102 см, у жінок більше 88 см, то ви страждаєте ожирінням. Люди, чия вага на 30% вище норми, легко можуть отримати інфаркт, навіть якщо інші фактори ризику відсутні. Тому відмовтеся від їжі, що містить холестерин, - жирів тваринного походження, ковбаси, пельменів, сосисок. Один бутерброд з маслом і сиром чи ковбасою містить дводобовий порцію жиру. Вибирайте рибу частіше, ніж м'ясо. Обмежтеся знежиреними молочними продуктами. Віддайте перевагу багатим калієм фруктам і овочам. Дуже корисними вважаються капуста, морква, баклажани, банани, диня, ананаси, суниця, фініки, спаржа. Навіть 10%-ве зниження ваги зменшує ризик коронарних захворювань серця на 20%.

Кидайте курити. Ця смертельно небезпечна звичка піддавати себе постійному отруєння сильним судинозвужувальну отрутою - нікотином викликає розвиток декількох десятків найнебезпечніших захворювань, серед яких інфаркт, інсульт, гіпертонія, рак легенів, гангрена ніг і так дав її. А середня тривалість життя у людини, яка курить на 12 років менше, ніж у його некурящого ровесника.

Більше рухайтеся. Забудьте про життя за принципом "три Т": телевізор, тахта, тапочки. Відправляйтеся на свіже повітря. Їзда на велосипеді, ходьба, плавання, біг підтюпцем, футбол, волейбол, гімнастичні вправи по 30-40 хвилин не менше трьох разів на тиждень поліпшать стан серцево-судинної системи. Якщо ви будете регулярно тренувати свою серцевий м'яз, помірне фізичне навантаження благотворно позначиться на оздоровленні всього організму.


а що радить народна медицина для профілактики серцевих хвороб?

Т.Х.: Як завжди, асортимент відварів і настойок, рекомендованих травники-цілителями, досить різноманітний. Наведу деякі з них:

Сушені коріння Любисток (40 г) кип'ятити 7-8 хвилин в 1 л окропу. Наполягати в темному місці 20 хвилин. Пити щодня свіжоприготований настій у 4 прийоми.

Водний відвар софори японської південного Криму (не плутайте з декоративною софорою Кавказу і півдня Росії) готується з розрахунку: 2 чайні ложки подрібнених плодів на склянку води. Закрити кришкою, кип'ятити на повільному вогні 5 хвилин. Приймати тричі на день по столовій ложці до їжі та перед сном.

Суміш з трави горицвіту, кореня оману, золототисячника, коріандру, первоцвіту, нирок сосни (всі - по 1,5 чайної ложки) залити 0,5 л окропу і тримати на водяній бані 5 хвилин. Наполігши 1 годину, процідити. Приймати відвар по півсклянки тричі на день до їжі.

Нескладно створити збір з трав - пустирника, деревію, листя меліси і шишок хмелю (2:2:1:1). Столову ложку суміші заливають склянкою окропу. Приймають у вигляді настою по півсклянки тричі на день за півгодини до їжі.

Добовий настій суміші ягід глоду і шипшини (7 столових ложок з верхом на 2 л окропу) в термосі процідити, віджати і зберігати в холодильнику. Пити по склянці тричі на день під час їжі і замість чаю 2-3 тижні. Добре допомагає при стенокардії, як і сік свіжої трави пустирника. Сік заливають спиртом або горілкою (1:1), приймають по 1 чайній ложці тричі на день, курс - місяць.

Незважаючи на різноманітність народних рецептів, хочу попередити, що для гострих випадків, з якими ми маємо справу, подібні засоби малоефективні. Необхідні речовини, потрібні для удару по хвороби, "розпорошені" по різних травах в малих кількостях. Рослинні засоби розраховані на довгострокове використання. А для негайної масованої атаки потрібно сконцентрувати лікарську силу, тому "хімія" в наших випадках неминуча.


Что ви можете побажати на прощання?

Т.Х.: Щоб запобігти сердечні страждання, я раджу всім проаналізувати свій спосіб життя та звички, людині під силу власними стараннями і зусиллями позбавити себе від погіршення здоров'я і передчасної смерті. Не соромтеся звертатися до фахівців, якщо вас турбують болі в області серця. Електрокардіограма, УЗД, у разі необхідності тромболітичним препарати і моніторні спостереження за станом пацієнта в стаціонарі - все це дозволяє сподіватися на благополучний результат захворювань серця. Ми лікуємо всіх росіян, хто потрапляє в наше відділення, безкоштовно при наявності медичної страховки.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-08 00:02:43

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-07 21:17:14

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-07 20:11:16

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-07 14:50:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-07 22:36:00

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-07 09:51:34

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-07 21:22:57

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-08 00:01:40

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-06 17:34:18

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-07 16:43:56

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-07 12:48:26

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-06 16:19:03

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-06 16:18:59

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-07 20:31:56

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-07 18:22:05

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-07 01:23:05

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-06 15:31:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-07 18:22:15

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-06 16:29:32

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-06 15:35:46