І на астму є управа


Директор Науково-дослідного інституту пульмонології Міністерства охорони здоров'я Російської Федерації, головний пульмонолог Росії, академік Олександр Григорович Чучалин в день, оголошений Всесвітньою організацією охорони здоров'я днем боротьби з бронхіальною астмою, розповідає саме про цю підступну хворобу і способи її подолання, в тому числі - і народними засобами .


Олександр Григорович, бронхіальна астма - одна з найбільш тривожних проблем, яка стосується здоров'я населення у всьому світі. Є країни, де ця недуга є чи не найбільш поширеним захворюванням - США, Австралія, Нова Зеландія. Як йдуть справи в цьому плані у нас в Росії?

Олександр Чучалин: Працюючи в різних регіонах країни, ми з тривогою констатуємо, що і для російського суспільства бронхіальна астма стала серйозною проблемою. Вона вражає всі вікові групи. Навіть дитина може з'явитися на світ з першими ознаками цієї хвороби, якщо її батьки страждають алергією чи тієї ж астму.


Стало бути, в якійсь мірі астма може передаватися у спадок? До речі, про це запитують Т. Іванова з Твері, Г. Сазонова, що живе в Тулі, інші наші читачі.

О.Ч.: Безперечно. Генетичний механізм тут спрацьовує більш ніж в 75% випадків. Сьогодні наші зусилля спрямовані на стратегію первинної, вторинної та третинної профілактики бронхіальної астми. Як запобігти виникненню хвороби, якщо є генетичні передумови до її виникнення? Це як раз і є первинна профілактика. Ми проводимо велику роботу з акушером, які приймають пологи в жінок, що страждають на алергічні захворювання. Наведу цифри: з півтора мільйонів жінок, народжують дітей, 400-500 тисяч мають проблеми з позицій алергічного статусу. Тому разом з директором Науково-дослідного інституту акушерства і гінекології академіком Владиславом Івановичем Краснопольським проводимо в життя настільки необхідні і корисні проекти за освітою лікарів-акушерів, покликаних допомагати жінкам, які страждають на алергічні захворювання у період вагітності і при пологах.


А що входить в поняття вторинної та третинної профілактики?

О.Ч.: Лікарі повинні добре, зі знанням справи лікувати астматиків. Мова йде не тільки про призначення лікарських препаратів, число яких постійно збільшується і вдосконалюється. Я маю на увазі також відновне лікування, розумну медикаментозну терапію, кліматолікування. А третинна профілактика - це якраз те, чим доводиться займатися мені і моїм колегам. Нам доводиться мати справу з дуже важкими хворими, з тими, у кого так звана злоякісна астма.


Поясніть, будь ласка, який механізм нападу астми?

О.Ч.: Почну з того, що бронхіальна астма - хронічне захворювання, з періодичними нападами. Вони, ці напади, бувають різної тяжкості-від слабкого покашлювання і важкого дихання до загрозливих життя людини нападів задухи. Ось що відбувається в цьому випадку: звужуються бронхи і бронхіоли, від цього відбувається стиснення грудної клітини, утруднення дихання. Набрякає слизова оболонка дихальних шляхів, тим самим заважаючи руху війок епітелію. У відповідь слизові залози виділяють більше слизу, вона стає густішою, що перешкоджає проходу повітря в легені. Дихання стає важким, важким, навіть видих вимагає великих зусиль. Якщо не купірувати такий напад, він може призвести до необоротного пошкодження тканин легень, до хронічного захворювання легенів, а то й до летального результату.


Просто страшну картину ви намалювали!

О.Ч.: Але це правдива картина, зовсім не прикрашена, повірте. Бронхіальна астма - дуже і дуже серйозне захворювання, і ставитися до нього треба відповідно. Напевно, тому у світі вже на третій раз проводиться астма-день, коли увага вчених прикута до цього недугу. Але ми в Росії вже давно проводимо такі дні.


Що входить в їх програму?

О.Ч.: Астма-день - це привернення уваги до проблеми бронхіальної астми з боку самих різних верств населення: лікарів, адміністраторів, хворих. Пульмонологи зустрічаються з пацієнтами, з усіма, кого ця проблема хвилює. Розповідають про типи астми - придбаної або алергічної, або імунологічної, тобто екзогенної, зовнішньої.

А є ще внутрішня, ендогенна бронхіальна астма, яка зазвичай починається на пізніх етапах статевого дозрівання або пізніше. До речі, люди, які страждають ендогенної астмою, можуть не мати родичів з аналогічним захворюванням, у них негативна реакція на алергію при шкірному тестуванні. А у більшості хворих, що страждають астмою екзогенної, характерна позитивна реакція на шкірне тестування, а також підвищений рівень специфічних антитіл у крові.

Відповіді на численні запитання, даємо рекомендації та поради, розповідаємо про симптоми бронхіальної астми, традиційних методів лікування. І повідомляємо про те, що ось уже вісім років працює телефон «Астма-допомога» - повідомляю його номер: (095) 465-48-52. Телефонуйте, питайте, пульмонологи щоденно, крім суботи та неділі та святкових днів, з 17 до 20 годин дадуть відповіді на ваші питання.


Ось лист з Барнаула, від М. Литкіна. Він розповідає про те, що відвідує астма-школи, де не тільки поправив здоров'я, а й здобув друзів і, що найголовніше, забув про куріння. Астма-школи - це теж ваше ноу-хау?

О.Ч.: Не побоюся здатися нескромним і скажу: так, наше. Взагалі ми приділяємо найсерйознішу увагу освітнім програмам, адже зараз такий час, що люди, тим паче хворі, повинні володіти сучасної інформацією, володіти певним рівнем знань з приводу свого захворювання. Так ось, в Барнаулі, астма-школа працює надзвичайно цікаво, з повною віддачею. Це ж можу сказати і про Єкатеринбурзі, Казані, Санкт-Петербурзі, Москві, де зараз працює близько 30 таких шкіл для дітей і дорослих. І знаєте, що цікаво? Лікарі стали зовсім по-іншому дивитися на людину, хворого на астму. Вони перестали бачити в ньому об'єкт для призначення таблеток, ін'єкцій, інгаляцій.

Лікарі почали бачити у хворому особистість з його проблемами. Адже люди, у яких та чи інша хвороба, мають цілком певні характерологічні особливості. Наведу такий приклад. Ми нещодавно відкрили школу для курців, у яких хронічна обструктивна хвороба легенів. І так сталося, що на заняттях поруч сиділи ті, у кого бронхіальна астма, і курці. Складалося враження, що це люди з різних країн, з різними особами, з різним світоглядом, з різними манерами поведінки. Якщо кого-небудь зацікавлять астма-школи, телефонуйте, названому вище, або заходьте на наш сайт в Інтернеті: www.mosmed.ru. Правда, такою можливістю володіють лише жителі міст і районних центрів, де є комп'ютери і підключення до Інтернету.


І чим може похвалитися наука в цій галузі? Чи можна говорити про якийсь прорив в лікуванні бронхіальної астми?

О.Ч.: Наука не стоїть на місці. Астматикам добре відомі такі препарати, як інгалятор бекломета-зон легкий подих. Є комбінований протиастматичних препаратів сімбікорт, що поєднує в собі інгаляційний гормон будесонід легень тривалої дії формотерол. Ще одна новинка - серетід. Це комбінований препарат протівоастметіческій, який корисний як постійної підтримуючої терапії. Таблетки сальтоса надають бронхорасшіряющее дію протягом 12 годин. Скоро в аптеках Росії з'явиться новий препарат спіріва, він трохи схожий на атровент, однак має більш потужним бронхо-які розширюють ефектом, який зберігається 24 години. Значить, інгаляцію їм потрібно проводити лише раз на добу! А адресовано ці ліки тим, у кого хронічна обструктивна хвороба легенів - ХОЗЛ, тобто курцям. Відомо, що близько 15% всіх любителів сигарет страждають на цю хворобу. Але є й інші дані: ХОЗЛ хворіють до 50% людей, які курять! Причому стрімко зростає кількість хворих, і, за прогнозами, у найближчі 20 років ХОЗЛ займають п'яте місце по збитку, який вона завдає і суспільству, і вболіває людині. Зараз випробовується близько 10 нових молекул з дуже високими антиалергічними властивостями. Ми проводимо пілотні дослідження за участю добровольців, що страждають на бронхіальну астму. Прийшли препарати нової генерації, вони ставляться до рівня золотих стандартів. Не хочу називати їх, препарати ці можна приймати тільки за призначенням лікаря.


Розуміємо, ви - представник офіційної медицини. І все-таки, як ви ставитеся до народних методів лікування бронхіальної астми? У тому числі - і до занять спортом астматиків?

О.Ч.: Почну з останнього питання. Древні казали: «Хочеш бути здоровим? Бігай! Хочеш бути красивим? Бігай! Хочеш бути розумним? Бігай! »

Помірні фізичні навантаження дуже важливі для підтримання здоров'я. У той же час у багатьох людей, які хворіють на бронхіальну астму, фізичне навантаження може викликати і викликає напад утрудненого дихання. Часом хворому навіть важко піднятися по сходах, він змушений зупинятися і приймати бронхо-розширює препарат. Порівняно недавно створений інгалятор серетід мультідіск, він збільшує ефективність лікування бронхіальної астми. А заняття спортом, активний спосіб життя сприяють поліпшенню перебігу хвороби. Більше того, скажу, що комплекс фізичних вправ є необхідною складовою реабілітаційного лікування бронхіальної астми.

Не можу не навести приклад: у 1992 році олімпійською чемпіонкою у семиборстві стала Джекі Джойнер-Керсі, причому з новим світовим рекордом. І мало хто знали про те, що Джеккі з дитинства хворіє важкою бронхіальною астмою.

Зрозуміло, що і ліки, і фізичні навантаження підбирає пульмонолог, який веде хворого, знає його особливості. Ми прихильники гарною відновної програми, спрямованої на зміцнення м'язового апарату, тренування дихання, психоемоційної сфери, розвитку у людини стійкості до стресів.

Ну, а якщо вже ви просите мене сказати кілька слів про нетрадиційні методи лікування бронхіальної астми, назву їх. Молоко з боржомі - пийте на здоров'я! При нападі астми можна подихати над звареної в мундирі картоплею. У цей час варто багато пити гарячого чаю з ягід і листя брусниці, як свіжої, так і сухою. А коли напад відступить, лягайте в ліжко і тепло сховайтеся.

Знаю, багатьом хворим допомагає, коли на ніч натирають груди і спину свинячим нутряним салом, поверх обгортають компресним папером та пуховим або вовняною хусткою. Лише б шкоди не принесло!

Є й такий рецепт: по одній десертній ложці змішати звіробій, пустирник, кропиву, хвощ польовий, деревій, шавлія, подорожник, березові бруньки, нігтики. Залити літром води, настояти добу. Пити по 3-4 рази на день з чайною ложкою меду.

Протягом літа в першій половині дня треба збирати квіти кропиви глухої. Одну столову ложку квіток заварити однією склянкою окропу, настояти 30 хвилин і пити по одній склянці три рази на день.

Коли ми здорові, ми рідко помічаємо своє дихання. Ціну вільному диханню знають люди, що страждають задухою, задишкою. Треба завжди пам'ятати про це і, як каже мій учень - головний редактор журналу «Астма та алергія», головний пульмонолог Москви професор Андрій Станіславович Бєлевський, ми всі - і лікарі, і пацієнти - відчуваємо, як удосконалюються методи діагностики, які нові ліки з'являються, як змінюється лікування бронхіальної астми. Значить, ми на правильному шляху.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-12 19:25:13

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-13 01:00:33

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-12 21:21:23

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-12 19:25:24

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-12 19:25:35

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-12 19:25:35

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-12 19:25:35

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-13 02:33:08

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-12 22:58:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-12 19:25:56

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-12 20:54:03

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-12 19:25:57

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-12 19:25:57

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-12 19:26:07

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-12 19:26:08

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-12 19:26:08

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-12 21:18:27

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-12 19:26:19

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-12 19:26:19

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-12 19:26:30