Захворювання опорно-рухового апарату

У ХХ столітті в зв'язку з розвитком сфери транспортних послуг та збільшенням кількості особистого транспорту спосіб життя окремого індивідуума стає все більш малорухливим. У результаті пішки людина проходить невелику відстань від будинку до транспорту і від транспорту до робочого місця. Зрозуміло, цього недостатньо для підтримки опорно-рухового апарату в тонусі, тому внаслідок такого способу життя його функціональні знижуються. У сукупності з особливостями харчування та низкою інших факторів різко збільшується ймовірність розвитку різних захворювань опорно-рухового апарату, що ми і можемо спостерігати в розвинених країнах.
Предлагаемая Вашій увазі стаття дає уявлення про найбільш поширених захворюваннях опорно-рухового апарату і описує основні прийоми самодіагностики.

На першому місці за поширеністю стоять міжхребцевий остеохондроз і деформуючий спондильоз, який є найчастішою причиною болів в хребті. При цьому захворюванні розвиваються дегенеративно-дистрофічні зміни в міжхребцевих дисках хрящових, що веде до їх деформації і зближенню тіл хребців. На краях хребців при довгостроково поточному захворюванні з'являються невеликі розростання кісткової тканини - остеофіти. Найчастіше вражаються відділи хребта, що зазнають найважливішою функцією шийний і поперековий. Біль може бути одностороннім або двостороннім, або центральної. Вона підсилюється при русі, піднятті тягарів або при тривалому стоянні. У спокої біль не турбує. При пальпації хребта можна виявити ділянки пальпаторно хворобливості, частіше в області остистих відростків. Може спостерігатися обмеження рухливості хребта переважно в одному напрямку. Міжхребцевий остеохондроз може супроводжуватися корінцевим синдромом (різкий біль по ходу спинномозкового нерва), що розвиваються у разі ущемлення корінця спинномозкового нерва або із-за сильного зближення тіл хребців, або при здавленні остеофітами.

Поразка хребетного стовпа відбувається також при хворобі Бехтерева (анкілозуючий спондилоартрит). При хворобі Бехтерєва розвивається запальна поразка міжхребцевих суглобів і спінальних зв'язок, що супроводжується розвитком больового синдрому. Біль поширена, по всій довжині хребта чи в проекції ураженого відділу, характеризується постійністю, посилюється після тривалого спокою, залежить від погодних умов. Біль часто поєднується зі скутістю в області ураженого відділу і більш виражена вранці. Може розвиватися корінцевий синдром у разі ущемлення корінців спинномозкових нервів у результаті зближення тіл хребців. При прогресуванні захворювання відбувається деформація хребта і зміна постави хворого: формується або "поза прохача", або "доскообразная спина".
Следующім за міжхребцевий остеохондроз за поширеністю можна назвати деформуючий остеоартроз - хронічне, повільно прогресуюче захворювання, при якому дегенеративно-дистрофічні зміни розвиваються в гіаліново хрящі через невідповідність навантаження, що випробовується хрящем, і його можливістю їй чинити опір. Ця невідповідність викликається або надмірним навантаженням на хрящ (при надмірній масі тіла, особливості професійної діяльності - вантажники, професійні спортсмени), або функціональною неповноцінністю самого хряща в зв'язку з ураженнями синовіальної оболонки суглоба (відповідає за харчування гіалінового хряща), порушенням трофіки хряща (при деяких захворюваннях обміну речовин, ендокринних, неврологічних і професійних хворобах, при яких у патологічний процес втягуються суглоби). На початку захворювання уражаються зазвичай великі опорні суглоби: колінні і тазостегнові, - процес звичайно несиметричний. Болі в суглобі виникають при надмірних на нього навантаженнях, посилюються до кінця дня. У спокої болів немає. У першій стадії хвороби суглоб зовні незмінний. При прогресуванні захворювання та розвитку синовіту (запалення синовіальної оболонки суглоба) біль стає постійним, суглоб може бути припухлість, гарячим і болючим при пальпації. Протягом захворювання розвивається деформація суглоба. На відміну від ревматоїдного артриту (див. нижче) відсутній ранкова скутість, хоча після тривалого перебування в спокої можлива деяка тугоподвижность в суглобах. Симптоматика при остеоартрозі наростає до вечора, а при ревматоїдному артриті максимальна вираженість симптомів - вранці. При довгостроково поточному захворюванні розвивається деяке обмеження в рухливості суглоба, можлива поява хрускоту при пасивних рухах.

Іншим захворюванням, при якому відбувається ураження суглобів, є ревматоїдний артрит - це хронічне системне імуно-запальне захворювання сполучної тканини, при якому розвивається ерозивно-деструктивний поліартрит з ураженням переважно дрібних суглобів кисті і стопи. Етіологія захворювання невідома. На ранній стадії захворювання розвивається симетричний поліартрит дрібних суглобів зазначеної локалізації. Значно пізніше і не в усіх випадках у процес втягуються великі суглоби. Рідше всього зачіпаються тазостегнові і плечові суглоби, іноді - скронево-нижньощелепного і Атланті-аксіальне зчленування. Болі в суглобах виражені, ниючі, постійні, сильніше виражені вночі і вранці, посилюються при активних і пасивних рухах, протягом дня можуть слабшати. Зовні відзначається припухлість суглобів, можливе обмеження рухливості в суглобі, обумовлене больовим синдромом. Характерною ознакою ревматоїдного артриту є ранкова скутість у всьому тілі або тільки в уражених суглобах. Цей стан триває не менше як півгодини і проходить після активних рухів. При подальшому прогресуванні захворювання приєднується атрофія м'язів, прилеглих до уражених суглобам. Захворювання характеризується неухильним прогресуванням і розвитком сезонних загострень, при яких можливі підйоми температури, наростання запальних змін і больового синдрому в уражених суглобах, залучення в процес нових суглобів. З перебігом захворювання суглоби деформуються, розвиваються стійкі контрактури, значне обмеження рухливості. Найбільш характерною є деформації кисті за образом ласт моржа. Можливе формування нестабільності в суглобах і підвивихом.

Серед хвороб обміну речовин, що ведуть до поразки суглобів, найбільш значущою є подагра. Захворюванням значно частіше хворіють чоловіки після 40 років, ніж інші віково-статеві групи. Це захворювання характеризується порушенням обміну сечової кислоти, яка у вигляді мікрокристалів моноурата натрію накопичується в порожнині суглобів. Перебіг захворювання кризову, загострення захворювання носить назву "подагричний атака" і зумовлено утворенням в порожнині суглоба нових кристалів моноурата. Подагричний напад частіше починається вночі, напередодні можливо переїдання м'яса, стрес, травма, зловживання алкоголем. У типових випадках захворювання починається з гострого артриту першого плюснефалангового суглоба. Протягом декількох годин розвивається виражена припухлість суглоба, почервоніння, шкіра стає глянсовою, гарячої на дотик, напруженою. З'являється пекуча болісна біль. Розвивається лихоманка і погіршення самопочуття. Тривалість приступу від декількох годин до декількох днів. Стихання нападу відбувається швидше при прийомі нестероїдних протизапальних засобів. З роками частота атак може збільшуватися, в патологічний процес втягуються нові суглоби. Тривале та важкий перебіг захворювання характеризується генералізацією подагричних змін з поширенням на хребет, грудино-ключично зчленування, сухожилля. Поступово болю набувають постійного характеру, виникають контрактури, суглоби деформуються. Зміни суглобів кисті можуть нагадувати зміни при ревматоїдному артриті. Розрізнення цих захворювань проводять за особливостями клінічної картини.

Розглянуті захворювання є найбільш поширеними захворюваннями опорно-рухового апарату. Маючи про них дані відомості, можна самостійно діагностувати в себе те або інше розлад. Але завжди варто мати на увазі, що в ряді випадків клінічна картина нетипова і для постановки точного діагнозу необхідно зверненням до лікаря.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-31 23:13:17

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-01 03:54:11

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-01 01:56:31

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-03-31 21:36:58

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-31 22:22:24

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-01 04:02:53

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-31 22:29:43

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-01 04:06:27

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-31 22:10:35

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-01 04:07:34

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-31 11:35:01

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-01 00:23:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-31 08:03:19

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-31 22:38:05

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-31 21:34:48

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-01 00:23:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-01 00:23:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-31 23:13:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-31 23:13:17

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-31 22:19:59