Скажи хропіння «ні»!

Хропіння зазвичай викликає невдоволення оточуючих, нерідко служить причиною негараздів і приводом сімейних чвар, є предметом жартів і подтруніванія. Але богатирський хропіння, як зовсім недавно було встановлено, зовсім не ознака здоров'я, а маркер невиліковної хвороби. За статистичними підрахунками, приблизно кожен четвертий чоловік, незалежно від статі і віку, страждає подібної аномалією, в молодості - рідше, після 60 років - 70% населення.
з лабораторії з вивчення дихальних розладів під час сну при НДІ пульмонології МОЗ РФ, завідувач лабораторією сну кандидат медичних наук Сергієм Львовичем Бабак.


Ісследуя активність мозку, серця, м'язів, малюнок дихання, показники насичення артеріальної крові киснем під час сну у хворих, вчені встановили, що винуватцем безлічі недуг служать дихальні розлади, так звані апное сну. Звуковим проявом апное і є хропіння. Він виникає у верхніх дихальних шляхах через коливання піднебінної «фіранки» і м'яких тканин ротоглотки, перешкоджаючи вільному проходженню повітря по дихальних шляхах.

В освіті щілиноподібних просвіту, через який повітря проникає в нижні відділи дихальних шляхів, беруть участь багато м'язи. Розслабляючись під час глибокого сну, вони змінюють цей просвіт. Вібруючи при швидкому русі повітря у момент вдиху або видиху, вони створюють звучні рулади. Крім того, в положенні лежачи на спині дихання іноді утруднене і тому, що мова зміщується і западає в порожнину горла.

Звуковий супровід, хоч і малоприємний для оточуючих, для самого сплячого може бути шкідливо. Інша справа, якщо виникає гіпоксія, пов'язана з хропінням. У багатьох випадках по звуку зрозуміти рівень проблеми неможливо. Адже хропіння - лише звукове відображення вібрації м'яких тканин. Щоб встановити, наскільки він небезпечний, потрібен спеціальний аналіз.

Основні причини, що викликають хропіння, - це ожиріння, збільшення мигдаликів, розростання слизової (аденоїди, поліпи), викривлення носової перегородки, просто нежить. Стимулює хропіння куріння, а також вживання алкоголю, наркотиків і снодійних, що сприяють розслабленню м'язів.

Серед різноманітних наслідків регулярного хропіння самий небезпечний описав ще Ч. Діккенс в «Записках Піквікського клубу». Письменник настільки вірно змалював порушення сну у юнака Джо, що в медицині з'явився термін «синдром Піквіка», який отримав свій опис в 1958 році.

У сучасній медицині сутність проблеми дихальних розладів під час сну отримала назву «обструктивне апное», що означає зупинку дихання уві сні (Obstruction - закупорка, перешкода, перешкода, apnoea - асфіксія, зупинка дихання).

Якщо просвіт дихальних шляхів перекривається повністю, наступає період гострої асфіксії (апное), при якому надходження кисню в кров припиняється, а вміст вуглекислого газу різко збільшується.

Для припинення «дихального неподобства» організму необхідно короткочасно повернутися у свідомість (прокинутися), при цьому асфіксія змінюється нормалізацією руху повітря, після чого зазвичай чути надсадний хропіння. Часті мікропробужденія порушують сон людини, тим більше що їх кількість може перевершувати вісімсот за ніч.

Найбільш частими симптомами обструктивного апное сну, на які скаржаться пацієнти, є хропіння, що поєднується з зупинками дихання, і надмірна денна сонливість в поєднанні з частими нічними пробудженнями.

Нестача кисню в крові у момент апное призводить до «гипоксическом удару» - найсильнішої струсу всього організму. У такі моменти серце працює з перевантаженням потрійний, скорочення нерівномірні, відбувається підвищення артеріального тиску. І ризик раптових «катастроф» - інфаркти, інсульти, зупинка серця - вкрай високий. На превеликий жаль, але довгостроково власне хропун може легко померти під час сну при розвитку чергового епізоду «апное сну», тобто апное сну є дихальним розладом, загрозливим життя.

Зупинки дихання змінюють якість життя людини. Постійне бажання спати заважає роботі, приводить до депресії. Життя втрачає свою барвистість, людині важко сконцентрувати увагу, їм опановує байдужість, млявість, втома, Поступово настає зміна особистості, посилюється забудькуватість, забуваються навіть імена близьких людей, превалює дратівливість.

Коливання артеріального тиску при порушенні проходження повітря по дихальних шляхах сприяють закріпленню «гіпертонічної реакції» і служать причиною неясних гипертоний. Вони погано піддаються медикаментозної корекції і розвиваються у людей молодого віку. Вилікувати таку гіпертонію без усунення дихального розладу неможливо. Хвороба формує порочне коло, в якому надлишкова вага тіла, вібрації м'яких тканин, ослаблення тонусу м'язів призводять до зупинок дихання з подальшою гіпоксією, яка, у свою чергу, порушує окислення жирів і провокує його накопичення, викликає набряк і гіпертрофію м'яких тканин, зменшує м'язовий тонус .

Хвороба завдає «соціальний удар». За епідеміологічним даними останніх років, вона спостерігається у 12% людської популяції, у кожного сьомого жителя Європи. Надмірна сонливість особливо небезпечна при управлінні транспортними засобами, коли незначна похибка уваги здатна викликати величезну трагедію і понести сотні людських життів. За даними спеціальної комісії конгресу США, щорічні втрати американського суспільства через надлишкової денної сонливості становлять 150 мільярдів, доларів щорічно!

Стороннім ефектом синдрому апное сну є нічний енурез. Кисневе голодування позначається на функції нирок.

Їли затримка дихання триває декілька секунд, то вона, здавалося б, великої небезпеки не представляє. Але якщо в цей момент «випадково» розвинеться повна «поперечна» блокада на тлі гіпоксичного удару, пацієнт помре під час сну! Саме з цієї причини навколишнім хропе людини людям потрібно бути дуже уважними до свого близького. Якщо дихальна пауза наздоганяє Храпунов більше 10 разів за годину сну, то пора бити на сполох. При двохвилинний перервах дихання вибратися організму з подібних катаклізмів буває вже не під силу: 30% смертей уві сні відбувається саме через зупинок дихання.

Так що, прицмокуючи над вухом сплячого або штовхаючи його, щоб він повернувся на бік, ви піклуєтеся не тільки про своє здоров'я, а й про здоров'я свого партнера. А йому перш за все треба навчитися не спати на спині з закинутою головою. Найбільш фізіологічним вважається сон на правому боці зі злегка зігнутими, стуленими колінами. Завдяки «полузародишевой» позі всі м'язи розслаблюються, не ускладнена робота серця, і ймовірність виникнення хропіння менше.

Поки що радикального «протиотруту» хропіння не знайдено, ліків таких немає. Єдиними дієвими засобами залишаються профілактичні і застосовувана в лабораторії сну респіраторна підтримка за допомогою нагнітає повітря компресорів.

Правильне харчування і активний спосіб життя - це наріжні каміння нашого здоров'я. Але вони сприймаються більшою частиною людей як обридла банальщина.

Моє власне тверде переконання полягає в тому, що тіло людині дається тільки одне, можна зносити його, витративши життєвий ресурс за 10-20 років, а можна з успіхом використовувати до глибокої старості. Тому дуже важливо, що, як і навіщо ми їмо.

Надмірна вага тіла, особливо ожиріння - це фактор ризику. І зовсім не обов'язково вдаватися до послуг лікаря або якимось спеціальним дієт, щоб стежити за нормальною масою свого тіла. Треба перш за все не переїдати і намагатися уникати їжі, багатої холестерином і жиром. Елементарний тест - це росто-ваговий показник: (вага): (зростання) 2 = А [кг / м].

У нормі показник А складає 18-25, при повноті - 25-29, при першого ступеня ожиріння - 29-33, третьої - 37 і більше. Охоплення шиї у чоловіків в нормі не повинен перевищувати 43 см, у жінок - 40 см.

Ще однією ознакою розлади дихання уві сні служить підвищений артеріальний тиск вранці. Крім того, своїм пацієнтам ми зазвичай пропонуємо визначити, наскільки вони схильні дрімоті при читанні сидячи, перегляді телепередач, на зборах, в транспорті, за кермом в дорожній пробці. Якщо до цього додати перераховані вище симптоми - хропіння, денну сонливість, часті нічні пробудження і зупинки дихання, на які посилаються близькі пацієнтові люди, інші ознаки, то отримаємо досить повний «діагностичний портрет» захворювання. Його складання під силу будь-якому терапевта в поліклініці.

Біда полягає в тому, що у наших лікарів загублений навик комплексного обстеження пацієнтів. Більшість звернень транслюється до фахівців, а така «дрібниця» на кшталт, скажімо, денної сонливості розцінюється просто як несерйозна помисливість. Та й вісьмом з десятка чоловіків працездатного віку, що страждають подібними недугами, соромно зізнатися у своїй «слабкості». Так шофер автобуса перетворюється в потенційного вбивцю на дорозі. А пілот, авіадиспетчер і т.д.?

Ще один чинник, засмучують дихання уві сні,-легенева патологія, при якій ліки безсилі повернути процес назад - до одужання. Так, легенева тканина у курця поступово руйнується, з'являється задишка, смоляна накип на альвеолах наростає, утруднюючи проникнення кисню. Деякі з затятих курців навіть не доживають до захворювання на рак.

У 1981 році австралійський вчений Сулліван запропонував використовувати для корекції дихальних розладів під час сну вентиляцію під постійним тиском. Так виникла «сіпап-терапія» (СРАР) за допомогою компресорів, що нагнітає повітря в дихальні шляхи. Ця примусова вентиляція респіраторна позбавляє людину від хропіння, насичуючи кров киснем, і запобігає розвитку тяжких гіпоксичних станів, нічний аритмії та ішемії з летальним результатом.

Таким чином, запобігає можливість зупинки дихання у хворих на бронхіальну астму, хронічний бронхіт, цукровий діабет, при інсультах, тиреотоксикозі та міопатії. Вентилятори для сі-тат-терапії можна використовувати не тільки в умовах «лабораторій сну» (в Москві їх налічується 15), але і вдома, оскільки створені різні зручні типи масок. Лікування це недешеве, але інших методів, окрім хірургічних і застосування різного роду зубних аплікаторів, вчені поки що, на жаль, не винайшли. Тому моя порада вам - заздалегідь займіться профілактикою. Здоровий спосіб життя ще нікому не шкодив.


Ось так-то, друзі! А ви, напевно, думали, що хропіння - це невинне звукове оформлення вашого сну!

В енциклопедіях народної медицини, яких сьогодні видано безліч, повним-повнісінько народних засобів від хропіння. Навряд чи вони «працюють». Але є одне, безсумнівно, корисне, що пропонує наш консультант Володимир Степанович Хорошев. Можна вшити в нічну піжаму або сорочку в районі спини жорсткий відчутний кульку. Хропуть адже, лежачи на спині. Як тільки Храпунов спробує зайняти зручну позицію, кулька його розбудить і поверне на вихідну, тобто «до сну на боці». Кульку можна закріпити на спині і просто лейкопластирем.

У будь-якому випадку скажіть хропіння: «Ні!»

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-05 17:36:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-05 18:09:43

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-05 19:44:17

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-05 18:24:14

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-05 00:58:58

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-05 19:09:43

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-05 22:55:33

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-05 23:43:58

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-06 02:25:37

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-03 18:06:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-05 21:54:22

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-04 11:42:59

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-04 11:45:33

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-06 03:19:50

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-05 17:36:56

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-06 04:10:06

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-04 11:43:28

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-05 15:32:01

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-05 20:21:51

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-04 18:22:01