щитовидка: життя після операції

За статистикою левову частку патологій щитовидної залози у дорослого населення нашої країни становить вузловий колоїдний зоб. Цей термін об'єднує масу різних захворювань, починаючи від вузлів, що утворилися під впливом певних факторів, і кінчаючи на рак щитовидної залози.

Доктора медичних наук, завідувачка відділенням профілактики і лікування захворювань йодовмісних ендокринологічного наукового центру РАМН Катерина Анатоліївна Трошина розповідає, як жити без щитовидної залози?


Екатеріна Трошина: Природно, жити без щитовидної залози можна, бо є методи, що дозволяють забезпечити пацієнту цілком нормальна якість життя. Стан, який здобувають люди після операції, називається гіпотиреозом - тобто, коли функція залози знижена. Тому в першу чергу треба говорити про замісну терапію, іншими словами, про призначення гормонів, які виробляє цей орган. Основний з них - тироксин. Приймають його у вигляді медикаментозних лікарських форм.


і препарати треба пити постійно?

Є.Т.: Так, гормони належить приймати протягом всього життя. Одноразовий прийом вранці, натщесерце, за ту дозу препарату, яка звичайно розраховується на кілограм маси тіла. Дуже важливо, щоб люди дотримувалися рекомендацій ендокринолога, не займалися самолікуванням і застосовували саме ліки, а не широко поширені сьогодні біологічно активні добавки, оскільки заповнити чим-небудь іншим недолік функції щитовидної залози просто-напросто неможливо.


Может людина з віддаленої щитовидною залозою якийсь час обходитися без гормональних препаратів?

Є.Т.: Якщо щитовидна залоза видалена повністю, то жити більш-менш нормально, не приймаючи ліки, можна протягом місяця. Потім по наростаючій почнуться симптоми нестачі функції щитовидної залози аж до самих неприємних наслідків. Якщо заліза видалена частково, наприклад, одна частка, то симптоми все одно з'являться, тільки в більш стертій формі, і якість життя порушиться. Людина жити, звичайно ж, буде, але стане товстіти, виникнуть слабкість, млявість, запори, збільшиться рівень холестерину, почне прогресувати атеросклероз, і все це рано чи пізно призведе до незворотних наслідків, зокрема, порушення серцево-судинної діяльності.


Але багато, Катерина Анатоліївна, бояться приймати гормони ...

Є.Т.: Коли щитовидна залоза, як то кажуть, на місці і функціонує нормально, вона виробляє ті ж самі гормони, які призначені хворому. Тому треба боятися не замісної терапії, а, навпаки, некомпенсованого гіпотиреозу: її наслідки можуть бути досить серйозними. Якщо людина з яких-небудь причин довго не брав гормони, не виключена гіпотіреоідная кома, як крайній прояв хвороби, яка може призвести до летального результату. На щастя, з подібними випадками ми зустрічаємося рідко. Набагато частіше спостерігаються розлади з боку серцево-судинної системи, безпліддя у осіб з некомпенсованим гіпотиреозом.

Гормональні ліки коштують дорого?

Є.Т.: У всіх країнах препарати для лікування гіпотиреозу виписують частіше будь-яких інших ліків, що говорить про поширеність захворювання. Вони є в будь-якій аптеці і цілком доступні: наприклад, кількість таблеток, необхідне хворому на місяць, так само за ціною двох пачками сигарет, яких іншому курцеві вистачає на день.


Але не кожен готовий на операцію з видалення щитовидної залози. Крім того, деяких, особливо жінок, зупиняє ще й поява післяопераційного шва.

Є.Т.: Звичайно, шов залишається, але не можу сказати - що він спотворює шию. Сучасні технології дозволяють зробити його практично непомітним. Що стосується операції ... Як будь-яке оперативне втручання, вона має ризики. Але якщо для цього є показання, то, зрозуміло, її треба проводити.


і все ж таки - коли людина повинна зважитися на операцію?

Є.Т.: Показання до операції завжди визначає лікар. Бажано, щоб це був кваліфікований фахівець-ендокринолог. Але якщо є сумніви, - не секрет, часом людина не довіряє конкретному лікарю, - ніхто не заважає пацієнтові проконсультуватися де-небудь ще, зібрати кілька думок і на їх основі ухвалити рішення.


Прі якій кількості вузлів у щитовидній залозі операція необхідна?

Є.Т.: Навіть якщо є один вузол, і він більше 3 см, це вже показання для операції. Справа в тому, що в області шиї не так багато місця, і вузли великих розмірів починають тиснути на прилеглі органи - трахею, стравохід, заважаючи дихати, ковтати їжу. Ну і, зрозуміло, немає ніяких сумнівів у необхідності оперативного лікування, коли виявлена пухлина щитовидної залози.

Якщо ж вузол доброякісний, колоїдний, невеликого розміру, а щитовидна залоза працює нормально, з операцією слід почекати. Однак при будь-якому вузлі обов'язкове процедура - пункційна біопсія, яка покаже, як бути далі: або вузол можна лікувати пігулками, або його треба видаляти, або обмежити-': я тільки спостереженням.


Бивает, вузли настільки малі, що пунктіровать їх складно. Як бути?

Є.Т.: Якщо вузли менше 1 см, їх можна тільки спостерігати і рекомендувати йодну профілактику. До речі, такий пацієнт обов'язково повинен вживати йодовану сіль. Якщо ж вузол більше 1 см, необхідно пунктірованіе, тому що навіть у маленькому сайті може бути рак, причому при нормальному тлі гормонів. На перше місце завжди виходить результат пункції.

Припустимо, вилучена одна частка щитовидної залози, чи можливо поява вузла в залишилася?

Є.Т.: Можливо, і в таких ситуаціях пацієнтові призначають комбіновані препарати: коли до складу ліків входять не тільки гормони щитовидної залози, але і йод - у необхідній кількості. Така комбінація буде охороняти частку, що залишилася від формування нового вузла.


а повторна операція не виключена?

Є.Т.: На жаль! Особливо в тих випадках, коли людина оперувався в непрофільному установі. Сьогодні, на жаль, на щитовидній залозі оперують всі, кому не лінь, наприклад, хірурги загальної практики. Іноді операція виконується не в повному обсязі, виникають рецидиви, і людина лягає на операційний стіл повторно.


Якщо видалена одна частка щитовидної залози, гормони теж необхідно приймати все життя?

Є.Т.: Частіше за все так, але дозування може бути менше, тому що частина, що залишилася залози продовжує їх виробляти. Доза ліків підбирається за результатами аналізів.


Насколько змінюється людина після видалення щитовидної залози, що, наприклад, відбувається з його характером?

Є.Т.: Як відомо, при тиреотоксикозі (підвищеного вироблення гормонів) людина - дратівливий, діяльний. При гіпотиреозі, навпаки, пасивний, апатичний. Таким же він буде і після операції, не отримуючи замісну терапію. Якщо стане приймати в адекватному кількості лікарські препарати, з його характером нічого не станеться.


Человек з віддаленою щитовидною залозою повинен продовжувати спостерігатися у ендокринолога?

Є.Т.: Обов'язково. Це необхідно для того, щоб контролювати дозу лікарських препаратів. Достатньо раз на рік з'являтися у лікаря, здавати кров на гормони.


Патологія щитовидної залози часто викликає різні жіночі захворювання. На що слід звернути увагу в такому випадку?

Є.Т.: Так, жінки у перед-клімактеричному і клімактеричному віці часто мають проблеми зі щитовидною залозою. Втім, тут все взаємопов'язано. У період клімаксу часто з'являються міома матки, мастопатія, оскільки в організмі йдуть гіперпластичні процеси, що призводять до виникнення вузлів, в тому числі і в щитовидній залозі. Про це треба пам'ятати, і якщо у 50-річної жінки є, приміром, міома, треба зробити УЗД щитовидної залози, щоб подивитися, чи не з'явилися будь-що там.


а віддалена щитовидна залоза може спровокувати жіночі недуги?

Є.Т.: Ні, тут швидше треба вести мову про можливе безплідді. Якщо в молодої жінки видалені щитовидна залоза і вона хоче мати дитину, їй обов'язково треба приймати лікарські препарати, призначені лікарем, і не припиняти їх прийом під час вагітності. У цей період вкрай важливо спостерігатися у ендокринолога, тоді все буде в порядку.


Есть чи, Катерина Анатоліївна, які-небудь обмеження в харчуванні після видалення щитовидної залози?

Є.Т.: Обмежень, а також якихось специфічних дієт або особливих рекомендацій немає. Харчуватися пацієнт може, як звичайно. Спосіб життя - теж звичний.


Народние кошти, зокрема, трав'яні збори, або продукти можуть доповнювати замісну терапію?

Є.Т.: Якщо щитовидна залоза видалена, то йодо-містять продукти, наприклад морська капуста, тут не допоможуть: немає точки застосування того йоду, який у ній міститься. Якщо видалена частина залози, тоді в раціоні повинні бути і капуста, і морепродукти, і, зрозуміло, йодована сіль. У якихось спеціальних трав'яних зборах необхідності немає. А ось відомі загальнозміцнюючі засоби з арсеналу народної медицини не зашкодять.

Додам, люди з віддаленою щитовидною залозою можуть засмагати на сонці, природно, в розумних межах. А от при наявності вузлів теплові процедури, включаючи фізіотерапевтичні, на область шиї краще обмежити, як, втім, і перебування на сонці.


і все-таки, Катерина Анатоліївна, в організмі людини зайвих органів немає. Думається, щитовидна залоза теж не виняток?

Є.Т.: Звичайно! У принципі, з дитячих років треба займатися профілактикою захворювань щитовидної залози. У всьому світі як і раніше на першому місці - вживання йодованої солі. З розвалом Радянського Союзу у нас, було, виникли проблеми з її виробництвом. І як результат - сплеск захворювань щитовидної залози, який сьогодні спостерігаємо.

Так що йодована сіль на столі - надійна гарантія того, що у своїй родині ви зменшите ризик цієї недуги. А починати турбуватися про щитовидній залозі треба, коли вона ще цілком нормальна. Щоб з плином часу не з'явилася хвороба, яка стане предметом операції.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-01 13:59:15

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-01 13:25:43

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-01 12:26:46

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-01 04:58:32

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-01 15:51:48

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-01 12:29:09

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-01 14:59:01

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-01 08:34:52

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-01 13:50:09

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-01 04:07:34

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-31 11:35:01

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-01 00:23:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-31 08:03:19

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-01 14:45:43

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-01 14:45:43

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-01 00:23:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-01 00:23:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-31 23:13:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-01 14:36:51

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-31 22:19:59