Коли тривожно й боязко: як вилікувати страхи

Кожному з нас хоча б раз у житті доводилося відчувати почуття тривоги або страху. У більшості випадків ці неприємні відчуття безслідно проходять, але іноді вони розростаються, збільшуються в розмірах і можуть сильно заважати нам жити. Як можна впоратися з фобіями та іншими проявами неврозів, і чи потрібно для цього звертатися до лікаря?

Випадок з життя

усіх нас навчали з дитинства мити руки перед їжею. Для однієї моєї знайомої ця звичка стала нав'язливою дією. Спочатку всі захоплювалися її чистоплотністю, але пізніше її манера постійно мити руки після дотику з будь-яким предметом перейшла вже всі межі. Скільки разів на день вона мила руки, підрахувати вже не міг ніхто, в тому числі і вона сама: шматок мила у неї «йшов» за 1-2 дні. А після того, як дівчина просиділа більше години в туалеті, оскільки не могла відкрити двері, тому що боялася забруднити про неї руки, родичі моєї подруги зрозуміли: треба щось робити. І після безуспішних спроб впоратися з нав'язливим миттям рук самостійно вони прийняли рішення звернутися до лікаря-психотерапевта. На щастя, вони звернулися за допомогою тоді, коли проблему ще можна було швидко вирішити, тому лікування було коротким і успішним. Через кілька тижнів психотерапії на фоні прийому підтримують і зміцнюють нервову систему ліків дівчині вдалося повернутися до нормального життя.

Як виникають страхи

Ви скажете - це крайній випадок, і таке зустрічається нечасто. Це дійсно так, але, за іронією долі, менш виражені страхи зустрічаються у людей дуже часто. За статистикою - як у нашій країні, так і по всьому світу - на різні фобії страждає від 4 до 12% людей, тобто вони зустрічаються частіше, ніж у кожного десятого! Вражає, правда? На жаль, багато людей в силу різних причин свої страхи приховують і вважають за краще не звертатися до лікарів або психологів - у тому числі й тому, що знову-таки - страшно. Як же виникає страх і чому люди соромляться звернутися до фахівця? nПрічіни цього, як завжди, бувають різними. Наше життя з її шаленим ритмом і великою кількістю інформації останні роки і десятиліття постійно відсуває грань стані «нормальності» людини. Для того, щоб «встигнути все», нам доводиться прискорювати свій життєвий ритм. Це не завжди йде на користь здоров'ю, а страх «не встигнути» тільки ускладнює ситуацію. Тому нам не завжди вдається зберігати впевненість в собі в такій ситуації. А коли самооцінка падає, то багато чого в навколишньому світі здається незрозумілим і загрозливим, і це створює несприятливе середовище для виникнення страхів.
Як ж конкретно можуть виникати страхи і фобії? У певних ситуаціях - наприклад, у переповненому вагоні метро - у людини виникає страх, що він може померти від задухи, або зійти з розуму. Страх починає сам себе посилювати, і у людини може виникнути відчуття, що він не впорався зі страхом, і той почав жити «власним життям», поза контролем людини.
а потім у нього може виникнути побоювання, що ті ж неприємні відчуття страху виникнуть і наступного разу в тій же ситуації - в метро в годину пік. Лякаючись цієї перспективи, він починає уникати поїздок у метро, масових скупчень людей і інших схожих ситуацій. Майже завжди це значно знижує якість життя пацієнта: йому психологічно може бути дуже складно пересуватися в метро, або він буде витрачати набагато більше часу на дорогу, підбираючи собі наземні маршрути - не кажучи вже про те, що бувати на масових заходах йому теж буде непросто. З плином часу, якщо з з'явився страх нічого не робити, той буде рости, збільшуватися в розмірах і може переходити і в інші області - наприклад, може з'явитися тривога і страхи під час їзди і на наземному транспорті, в літаку ...

І що тепер робити?

Зрозуміло, що найголовніше в такій ситуації - зберігати спокій і впевненість. Будь-який страх можна перемогти, якщо не замикатися в собі, а діяти і шукати допомоги - як від себе самого, так і з боку тих, з ким ви можете поділитися своїми переживаннями. Підвищуйте свою самооцінку, вчіться щодня долати страх, читайте книги і дивіться фільми, які допомагають впоратися з ним. А якщо все перераховане вище не допомагає, то можна звернутися до фахівця, який професійно працює з проблемами на стику медицини та психології, в тому числі і зі страхами - до психотерапевта. Коли фобії, нав'язливості й інші тривожні розлади стають такими вираженими, що вже заважають жити, саме звернення до кваліфікованого психотерапевта дозволяє позбутися від них і знову почати жити повним життям.

Психотерапевт - хто він?

Психотерапевт - це вже не тільки один на всю країну доктор Курпати. Зараз у нашій країні стає все більше фахівців, що працюють з самими різними психологічними і медичними проблемами - починаючи від тих же страхів і закінчуючи психотерапевтичним супроводом вагітності та лікуванням залежностей. Багато хто з них спеціалізуються на різних областях, тому знайти фахівця для лікування саме вашої проблеми досить просто.
Але у частини людей в цьому місці виникає певна складність: «А що цей фахівець буде зі мною робити?» «Годувати психотропними таблетками?» «Не залікує чи що?» nна Насправді ж, психотерапевт - це такий же лікар, як і інші медичні фахівці, але якщо гастроентеролог допомагає вам вилікувати гастрит або позбавитися від каменів у жовчному міхурі, то психотерапевт допомагає вилікуватися від страху й інших проблем. Різниця, по суті, не настільки велика, щоб відмовлятися від цієї допомоги і чекати, поки страх виросте і почне в буквальному сенсі пожирати всі сили і енергію людини.
Якщо ви зламали ногу, ви йдете до травматолога, і вам ставлять гіпс, щоб кістка зрослася правильно. Наш психологічний стан також можна зламати: це не буде так помітно, як перелом кістки, але наслідки можуть бути навіть більш плачевними.
У нас чомусь завжди було прийнято не звертати уваги на такі «дрібниці», як психологічні проблеми: хочеш виговоритися - поділись наболілим з подругою. У чоловіків же про подібними речами і зовсім ділитися не прийнято. А між тим, це дійсно дуже важливо. Душевне здоров'я може втрачатися непомітно: при цьому не болить шлунок або спина, і тільки почуття - печалі, страху, тривоги - іноді дають знати, що щось не в порядку. Тому потрібно прислухатися і з увагою ставитися до своїх психологічним потребам. Бувають ситуації, коли одні тільки задушевні розмови з подругою не допоможуть - і в цьому випадку більш правильним буде звернутися до психотерапевта. Тоді підхід до лікування буде вдумливим, уважним і професійним.

Як лікуються страхи

Спочатку лікар-психотерапевт уважно вислухає пацієнта і ретельно збере інформацію про те, як довго його турбує страх, в чому він виражається і за яких умов виникає. Після цього, за необхідності, пацієнту проводять додаткові обстеження. Справа в тому, що іноді страхи, нав'язливості й інші неврози можуть бути обумовлені не тільки психологічними причинами, а й дисфункцією в роботі нервової системи або навіть внутрішніх органів - наприклад, бути викликаними кисневим голодуванням мозку ще при пологах. У цих випадках проведення додаткових обстежень допоможе лікарю визначитися з тактикою лікування.

Коли ж діагноз буде ясний, починається власне терапія. У деяких випадках пацієнту можуть бути призначені препарати, що зменшують тривогу, поліпшують харчування головного мозку, які зміцнюють нервову систему. Мета їхнього призначення - медикаментозна підтримка організму, корекція тих змін, які були виявлені. А паралельно з ліками, або навіть без них, проводиться психотерапевтичне лікування.

Основний метод лікування психотерапевта - це психотерапія. Такий метод допомоги людині - не «просто розмови», як іноді може здатися. Це розмова, побудована певним чином, завдяки якій пацієнту вдається побачити те, що допоможе йому позбавитися від страху, а в ряді випадків лікувальний ефект може наступити навіть без усвідомлення пацієнтом, як би сам собою.

Зазвичай психотерапевт володіє декількома методами психотерапії - такими, як гештальт, когнітивно-поведінкова психотерапія або всім відомі психоаналіз і гіпноз. У процесі бесіди з пацієнтом фахівець визначає, який з цих методів роботи найкраще підійде для даної людини, і почне психотерапевтичне лікування, при необхідності комбінуючи його з з іншими методами психотерапії. У результаті цієї роботи, пацієнту вдається впоратися з тривогою і страхом, він усвідомлює причини, які викликали ці страхи, і вчиться успішно справлятися з ними. Це дає йому можливість знову почати жити радісною, повноцінним життям без страху і тривоги.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-12-08 07:32:13

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-12-08 08:19:52

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-12-08 09:31:14

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-12-08 12:56:05

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-12-08 09:06:15

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-12-05 23:24:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-12-08 04:33:13

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-12-08 08:17:23

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-12-07 16:56:21

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-12-07 09:57:29

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-12-07 21:41:39

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-12-07 19:13:00

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-12-08 05:58:46

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-12-08 07:17:11

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-12-05 20:05:40

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-12-08 07:41:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-12-07 15:29:21

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-12-05 21:29:52

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-12-06 18:49:42

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-12-08 08:51:02