Психосоматичні розлади

Психоаналіз психосоматичних захворювань

Симптоми психосоматики?

Психолог розуміє під психосоматикою захворювання внутрішніх органів і систем організму, що виникають внаслідок впливу психічних або емоційних факторів. Як кажуть у народі, це ті захворювання, які з'являються "на нервовому грунті". Найбільш відомі з них: бронхіальна астма, виразкова хвороба шлунка та двеннадцатіперстной кишки, неспецифічний виразковий коліт, гіпертонічна хвороба, мігрень, цукровий діабет, тиреотоксикоз, ревматоїдний артрит, кропив'янка, нейродерміт, псоріаз, багато сексуальні розлади, а також порушення менструального циклу у жінок, клімактеричний синдром і тд. Незважаючи на те, що всі ці хвороби різні, психотерапевт знаходить у них цілий ряд загальних ознак.

1. Початок захворювання провокується психічними факторами такими як, психічна травма, емоційний стрес. Дія цих факторів може бути короткочасним (смерть близької людини, депресія), досить тривалим (конфлікт у сім'ї, на роботі, хвороба близької людини) або хронічним (наявність нерозв'язних проблем через особистісних особливостей, комплексу неповноцінності, потворності).

2. Не тільки початок захворювання пов'язано зі стресовою ситуацією, а й будь-яке загострення або рецидив хвороби.

3. Перебіг захворювання у певній мірі залежить від статі та стадії статевого дозрівання. Наприклад, бронхіальна астма до періоду статевого дозрівання в 2 рази частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток, в той час як у більш зрілому віці - частіше у жінок, ніж у чоловіків. Хронічна кропив'янка і тиреотоксикоз більше характерні для жінок, а коронарна хвороба і артеріальна гіпертонія - для чоловіків.

4. Психосоматичні розлади зазвичай протікають фазну і їх загострення в тій чи іншій мірі мають сезонний характер. Так, сезонні осінньо-весняні загострення властиві виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки, а протягом псоріазу виділяють літню і зимову форму.

5. Психосоматичні хвороби виникають в осіб з генетичною схильністю і конституціональної. Практичним лікарям цей факт добре відомий. У спадковості у страждає гіпертонією є обов'язково "гіпертоніки", виразковою хворобою - "хворий на виразку шлунку". Один і той же емоційний стрес викликає у різних людей різні реакції і захворювання.

Ця відмінність визначається не тільки генетичною схильністю до певних захворювань, але і характерологічних особливостей. Якщо у особистості запальною, збудливі, схильної до агресивних реакцій і вимушеної їх стримувати звичайно підвищується артеріальний тиск, то у людини сором'язливого, вразливого, з комплексом неповноцінності - неспецифічний виразковий коліт.

Психосоматичні хвороби - це хвороби порушеною адаптації (пристосування, захисту) організму. Людина постійно існує в умовах стресу, тому що він не ізольований від впливу навколишнього середовища. Г. Сельє стверджував, що навіть "спляча людина відчуває стрес ... Повна свобода від стресу означає смерть ". Однак, вплив зовнішнього фактора може бути настільки сильним, що захисні сили організму не справляються зі стресом, і виникає хворобливий стан. Кордон між реакцією адаптації та хворобою умовна і залежить як від сили і тривалості самого впливу факторів, що так і від психологічного і фізичного стану людини. Звичайно, адаптаційні (пристосувальні) можливості у молодого, міцного, фізично здорового, оптимістично налаштованої людини набагато вище, ніж у старого, слабкого фізично, вже не раз піддавалася впливу стресових впливів. Саме від вихідного стану залежить, чи буде людина активно шукати вихід із стресової ситуації або пасивно прирече себе на "руйнування" нею.

Зв'язок між психікою і тілом здійснюється через вегетативну нервову систему і проявляється у вигляді різних вегетативно-судинних реакцій. Психогенна ситуація як провокуючий чинник запускає спочатку загальну неспецифічну реакцію адаптації.

Найбільш часто зустрічаються три типи таких реакцій:
1) реакція з боку видільних органів - слинотеча, пітливість, блювання, прискорене сечовипускання, пронос ("ведмежа хвороба"). Можуть виникати при хвилюванні перед іспитом, відповідальним доповіддю і т.д.;
2) температурна реакція. Підвищення температури часто спостерігається у дітей у будь-якій стресовій ситуації (прорізування зубів, сильний плач, перевтома). Температурна реакція характерна і для деяких жінок, причому в тривалій психотравмуючої ситуації може триматися субфебрилітет (37,0-37,5 ° С),
3) реакція з боку серцево-судинної системи у вигляді серцевих спазмів, підвищення артеріального тиску, прискореного серцебиття. Будь-яка неспецифічна реакція може супроводжуватися тривогою чи страхом. При повторних впливах психогенних факторів або в умовах тривалої психотравмуючої ситуації відповідна реакція на стрес набуває специфіку у вигляді ураження окремих органів і систем організму.

Іншими словами, уражується орган-"мішень", що має до цього спадкову схильність. На початковому етапі соматичні розлади функціональні і в ряді випадків маскують або заслоняє психічні захворювання (неврози, депресії). Надалі хвороба приймає стійкий або навіть необоротний характер, що ускладнює її лікування.

Особливості розвитку психосоматичних хвороб диктують і своєрідність терапевтичного втручання. Перш за все, необхідно купірувати безпосередню сомато-вегетативну реакцію організму (підйом артеріального тиску, біль у серці, прорив виразки). Потім необхідно приєднати психотропні засоби (транквілізатори, антидепресанти, снодійні, натрапив), опосередковано стабілізуючі фізичні функції. Крім того, весь процес лікування пошкоджених органів і систем повинен супроводжуватися курсом психотерапії або сіхоаналіза, спрямованої на корекцію особистісних рис хворого, його реакції на оточуюче, дозвіл психотравмуючої ситуації, врегулювання взаємин у сім'ї і т.д. Тільки весь лікувальний комплекс може сприяти одужанню. Для втілення цього комплексу в життя потрібна консультація і допомога психотерапевта, психіатра чи психоневролога.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-14 14:09:24

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-14 14:10:51

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-14 16:17:50

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-12 19:25:24

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-14 13:01:15

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-14 15:14:39

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-14 00:43:48

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-13 19:52:45

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-14 16:54:29

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-14 13:06:24

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-13 23:23:31

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-13 23:05:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-14 12:56:40

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-14 12:16:33

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-14 17:05:09

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-13 15:42:10

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-14 07:17:09

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-12 19:26:19

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-13 18:37:11

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-14 13:16:36