Жінка втрачає кров

У багатьох представниць прекрасної статі з дітородної часом пов'язані специфічні нездужання. Розповідає гінеколог-ендокринолог, лікарем вищої категорії Наталія Іванівна Ганчіна про порушення менструального циклу - про дисфункції яєчників.


Жінки втрачають кров і не вмирають, а дають початок нового життя. Без цієї здатності жінок не було б людей на землі. Звичайно, у більшості менструації пов'язані з дискомфортом і неприємними переживаннями, але ж це не хвороба.

Наталя Ганчіна: В принципі так. Менструація - зовнішній показник нормального стану носительки майбутнього своєї родини. Але найменший збій у циклічності і характер крововтрат свідчить про нездоров'я жінки.


Що ж, всі дівчата, які досягли статевої зрілості, або дами "бальзаківського віку", за 45-50, Скаржники, наприклад, на нерегулярність менструацій, хворі?

Н.Г.: Ви говорите про фізіологічні порушення. Дійсно, вони характерні для дівчинки, яка вступає в репродуктивний вік, коли ще не встановився менструальний цикл, тривалість і ступінь крововтрат. Подібну ж стадію проходить і зріла жінка в період згасання дітородної функції. Це природний процес в тому і в іншому випадку. А ми обговорюємо відхилення, що відбуваються в проміжному інтервалі життя.


І яка ж природою встановлена норма?

Н.Г: Загальна тривалість менструації складає 3-7 днів з крововтратами в цей час 50-100 мл, інтервал між "місячними" -21-35 днів. І будь-які, навіть незначні зміни таких показників свідчать про дисфункції яєчників. Між тим дуже часто про цю патологію наші пацієнтки і не здогадуються. Вони вважають, що невелика затримка або, навпаки, почастішання "місячних", нерегулярний менструальний цикл - всього лише індивідуальна особливість їх організму.

Але репродуктивна система діє нормально тільки за умови здоров'я всього організму. Перше, що порушується у жінок при наявності серйозних захворювань - це менструальна та дітородні функції. Тому неувага до сигналу про початок хвороби може обернутися тяжкими наслідками.


А чому відбуваються подібні перебої? За що карається слабка стать?

Н.Г.: Причина помилок у роботі яєчників завжди пов'язана зі змінами гормонального балансу, що підтримується за рахунок центральної нервової системи, гіпоталамуса і гіпофіза - важливих відділів головного мозку. Характерно, наприклад, що в умовах воєнного часу і відповідно важких стресів у багатьох жінок з'являлася аменорея (відсутність менструації, не пов'язане з вагітністю). З іншого боку, в організмі жінок "мамского віку" існують потужні компенсатори, що захищають її здоров'я навіть при значних змінах життя. І менструальний цикл зберігається, витримуючи негативний напір, скажімо, нині постійних стресів або істотне збільшення у вазі. Але така стійкість, на жаль, спостерігається не завжди.

Регулюючий ендокринну систему центр знаходиться в гіпоталамусі, тобто в півтора сантиметрах від носоглотки. Тому навіть часті ГРЗ, ангіни, фарингіти можуть викликати порушення менструального циклу. Гіпоталамус дуже чутливий до кисневого голодування, виникнення якого позначається на функції яєчників. Наприклад, наслідки важких пологів "відгукуються" через багато років.

Будь-які стреси, неправильне харчування, зайва вага, зміна клімату і "біологічного годинника", куріння - ось провокатори відхилень у регулярності циклу.


Ви кажете, що менструальний цикл - індикатор стану здоров'я. А в чому небезпека порушення?

Н.Г: Це дуже обширна тема. Назву лише деякі неприємні наслідки. Наприклад, якщо у дівчини бувають рідкісні і мізерні виділення, це загрожує надалі безпліддям або невинашиваемости дитини при вагітності. З-за аборту не відбулася, мама може взагалі позбутися можливості надалі мати потомство.

Порушення в менструальному циклі сприяють формуванню гіперпластичних процесів - росту міоми, кіст яєчника, розвитку ендометріозу і, як наслідок, кровотечі, коли набрякла слизова оболонка матки "лопається", будучи не в змозі відторгнутися.


І що ж робити?

Н.Г: Раджу перш за все завести спеціальний щоденник-календарик, де відзначати терміни, тривалість і ступінь крововтрат. Відсутність менструації, не пов'язане з вагітністю, рідкісні і незначні виділення, як і рясні, тривалі, болісні, нарешті, маткові кровотечі свідчать про захворювання, вимагають негайного звернення до гінеколога. Крім того, трапляється і так званий, передменструальний синдром, коли поряд зі слабкістю, мінливим настроєм, набуханням молочних залоз з'являються головний і серцевий біль, запаморочення, напади серцебиття, безсоння. Шлях один - на прийом до лікаря.

Навіть докторові буде складно розібратися в гормональному хаосі і визначити його причину. Тому готуйтеся до докладного "допиту" гінеколога та ендокринолога, УЗД, аналізу крові, а іноді і магнітно-резонансної томографії. З їх допомогою можна встановити причину "поломки". Цілком імовірно, що порушення спровоковані неврозом, постійними стресами або перериванням вагітності (аборт, викидень). Нерідко збої виникають в результаті прийому ліків.


Але ж ліки призначають лікарі, щоб нормалізувати менструальний цикл?

Н.Г.: В якихось випадках без гормонотерапії не обійтися, особливо якщо мова йде про важких формах захворювання. Але гормонотерапія повинна призначатися з обережністю - короткими курсами з перервами для того, щоб змусити організм працювати в потрібному напрямку. Тим часом на прийом до мене потрапляють пацієнтки, які за два роки і більше користуються гормональними препаратами, штучно пригнічуючи функцію яєчників і згубно впливаючи на організм.

Дуже багатьом жінкам також призначають транквілізатори від передменструального синдрому. Додайте сюди ще начебто е що має відношення до цього пристрасть, скажімо, до м'ясних страв. Але сьогодні м'ясо тварин і птахів перевантажено гормонами. Плюс міське повітря і вживається в їжу вода, забруднені важкими металами. Вони знижують активність щитовидної залози і підвищують нерідко і без того високий рівень специфічного гормону естрогену, що впливає на матку.

Стійка і в той же час тендітна система суто жіночого здоров'я знаходиться в постійній небезпеці. І враховувати це повинні перш за все самі члени дамського стану.


А що ж треба робити конкретно?

Н.Г.: Розуміння небезпеки, що загрожує - це така ж профілактика, як і дотримання гігієнічних заходів обережності. Менструальна кров є сприятливим середовищем для розмноження мікробів, які можуть проникати в матку і викликати запальні процеси. Саме тому необхідно постійно піклуватися про чистоту статевих органів і особливо під час місячних. Водні процедури двічі на день зовсім не складні. Ну, а що стосується лікування, то, якщо гінекологічні зміни вторинні і супроводжують іншим захворюванням, значить, потрібно комплексне обстеження. Вибираючи стратегію лікування, гінеколог завжди в першу чергу віддасть перевагу щадну терапію.


Поясніть докладніше, як це розуміти.

Н.Г.: Зазвичай лікар починає з вітамінів, які можуть скорегувати ситуацію. Адже порушення іноді провокуються втомою, поганим харчуванням і взагалі умовами життя. А вітаміни А, Е, В і С стимулюють функції яєчників і сприяють виробленню потрібних гормонів.

Якщо патологія виникла на тлі стресів, то, природно, застосовуються заспокійливі засоби. Якщо є запальний процес, особливо хронічний (скажімо, цистит), то застосовуються трави, які покращують діяльність яєчників і центральної нервової системи. При порушеннях в шлунково-кишковому тракті найчастіше "псується" система утилізації власних гормонів і поряд з "помилками" в менструальному циклі з'являється дисбактеріоз. Тут незамінна фітотерапія.


Розкажіть докладніше про народні засоби, які жінки можуть використовувати самостійно.

Н.Г.: При затримці менструації добре потримати ноги у відрі з теплим відваром меліси. П'ють також 3-4 рази на день по склянці відвар з листя меліси, зібраних на початку цвітіння (20 г сировини на 1 л окропу). Це допомагає і при болях в матці.

Приготуйте збір: кора крушини і трава рути (по 20 г), листя розмарину (70 г), або лише розмарин. Столову ложку сировини заливають склянкою окропу. П'ють по склянці щоденно протягом 8 днів для стимуляції при затримці.

При порушеннях циклу застосовують траву майорану садового у вигляді настоїв і відварів. Денна доза - 4 ч. ложки сировини на склянку окропу. У цих же цілях використовують розмелені насіння петрушки (4 ст. Ложки), залиті склянкою окропу. Їх кип'ятять 15 хвилин і п'ють по столовій ложці 4-6 разів на день.

Прекрасним протизапальним засобом є калина, яка до того ж підвищує тонус м'язів матки. Столову ложку квітів калини заливають склянкою окропу, кип'ятять 10 хвилин, приймають по столовій ложці тричі на день. Кора калини у вигляді відвару використовується як кровоспинний засіб, що надає судинозвужувальну дію. Готують з 4 ч. ложок, залитих склянкою води, які кип'ятять 30 хвилин. Процідивши, доливають воду до початкового об'єму і беруть тричі вдень по столовій ложці до їжі.

При рясних менструаціях п'ють сік із свіжого листя кропиви (по чайній ложці, розведеної у чверті склянки) за 20 хвилин до їжі. Для профілактики маткових кровотеч вживають аптечний екстракт кропиви: 30-40 крапель на чверть склянки води за 30 хвилин до їжі.

При надмірних виділеннях корисний збір з трав деревію, грициків, кореневища перстачу прямостоячої, кори дуба (5:2:5:2). Столову ложку збору заливають склянкою окропу, кип'ятять 5 хвилин, настоюють 15 хвилин. П'ють по склянці вранці і ввечері.

Інший варіант: 2 ст. ложки суміші трав споришу, грициків, омели білої (все порівну) заварити 2 склянками окропу, настояти 1 годину. Приймати вранці і ввечері по склянці за 3-5 днів до менструації і весь термін її.

При хворобливих місячних готують збір з кори крушини, листя ожини та берези, трав м'яти перцевої, деревію і кореня валеріани (все порівну). Столову ложку збору заливають склянкою окропу. Це денна норма. Аналогічним чином відбувається і вживається настій з кори крушини і калини, кореневища пирію.


Не зайвим буде згадати про старовинні радах з "Російського народного лікарського порадника" П. Курінного. Він пропонує "радикальний засіб проти затяжний і неправильної менструації" у вигляді спиртової настоянки ріжків - гриба, паразитуючого на жита, або відвару з висушеного кореня чорнобиль (4-5 корінців на 10 чашок води). "Від болісною і неправильної менструації" автор рекомендує заварювати столову ложку польового хвоща на чайник і пити по столовій ложці кожні дві години. А "кращий засіб від недостатніх і мізерних менструацій" - це порція щоранку натщесерце відвару з листя сушеної рути (4г), зварених протягом 15 хвилин на повільному вогні в 1,5 склянки води.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-31 23:13:17

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-03-31 22:41:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-01 01:56:31

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-03-31 21:36:58

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-31 22:22:24

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-03-31 22:51:50

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-31 22:29:43

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-03-31 22:55:04

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-31 22:10:35

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-03-31 22:31:39

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-31 11:35:01

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-01 00:23:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-31 08:03:19

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-31 22:38:05

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-31 21:34:48

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-01 00:23:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-01 00:23:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-31 23:13:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-31 23:13:17

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-31 22:19:59