Коли ниє в грудях

Читачі іноді дивуються: «Послухайте: ви присвячуєте цілі смуги боротьбі з раком в кожному номері, а тим часом хвороби серця не менш небезпечні, і смертність від них значно вище. Так чому ж ви так мало пишете про хвороби серця? »Ми почули ці голоси, і сьогодні перед вами - справи сердечні.
Біль у грудях - явище досить поширене, і, як свідчить лікарська практика, небезпека, пов'язана з ним, не цілком усвідомлюється значною частиною людей.
Про біль в грудях і про все, що може бути з нею пов'язано, розповідає лікар-кардіолог Челябінської обласної лікарні швидкої допомоги Михайло Тимофійович Андріянова.


Біль у грудях - це привід приблизно для кожного четвертого виклику «швидкої допомоги». При цьому рідко хто формулює саме такий привід звернення в «швидку допомогу»: біль у грудях, частіше хворий пояснює, що в нього болить серце. Хоча далеко не кожен знає, де в нього розташоване серце. Прийнято вважати, що серце - десь ліворуч, десь під лівим соском. А те, що воно знаходиться за грудиною, звичайно ніхто не знає. Тому, якщо біль локалізується в лівій частині грудей, у хворого сильне занепокоєння. Якщо ж болить десь в середині грудей, та ще біль тупа, переривчаста, не чітко виражена, рідко хто пов'язує її з серцем. І з таким болем людина може ходити досить довго, попрямувати до районної поліклініки, підніматися на який-небудь поверх ... Хоча саме від такого болю найчастіше і вмирають.


Що ж варто знати кожному про біль у грудях?

Коли джерело болю - серце, біль, як правило, тупа, що давить. Говорячи про неї, людина зазвичай стискає руку в кулак або зображує цю біль двома руками, показуючи, як щось його всередині стискає. Якщо ж на запитання лікаря «де болить?» Хворий вказує пальцем в якусь точку, можна розслабитися і заспокоїтися: це не серце. Біль може бути інтенсивна, незрозуміла, але не смертельна.

Отже, я зовсім не закликаю людей самостійно диференціювати больові прояви - краще надайте це лікаря. Але слід знати, що більше всього повинна насторожувати тупий біль.

Що таке «тупа»? Це як би розподілена за деякою області біль. Якою б сильною вона не була, її можна терпіти. Від гострого болю чоловік скрикує, а тупу він готовий переносити мовчки. Гострий біль звичайно пов'язана з якимись рухами, диханням. Якщо неможливо підняти руку, заважає гострий біль. Коли коле під лопаткою, це теж гострий біль. Вона не відпускає весь день, кілька днів і змушує людей звертатися до лікаря, чим і хороша. Мимоволі звернешся, тоді і встановлять причину болю.

Характер тупого болю зовсім іншою. Пішов - задавило. Спробував щось підняти або побігти - задавило. Чи не робиш різких рухів - проходить. Тупа біль підступна тим, що створює ілюзію: нічого, перетерплю. Фізично здоровий чоловік сорока-п'ятдесяти років ну хіба стане «по дрібницях» бігати до лікаря! Напружився - поболело, скинув навантаження - відпустив, і, слава Богу, живи далі. Хоча вже пролунав перший дзвінок: щось не в порядку з міокардом, є підозра на ішемію, можливо, якась бляшка в посудині або тромб. Настав час, коли треба втрутитися медику.

Ось чому тупий біль небезпечніший, ніж гостра. На неї часто не звертають уваги і втрачають момент екстреного початку лікування. Це вже питання не якості життя, а самого життя, її продовження. Люди часто соромляться звернутися до лікаря з тупим болем. Ну, як же, адже в даний момент начебто нічого не болить, а ти відбираєш час у лікаря. Соромляться навіть зупинитися, коли задавило в грудях. Якщо і зупиняються, часом починають удавано щось розглядати. Соромно ж: здоровий чоловік, а не може йти. Всі ці забобони просто небезпечні для життя. Досить досвідчений медик навіть на вулиці бачить таких людей. Я б назвав це трамвайним синдромом. Не раз бувало: на вокзалі, в магазині, на вулиці бачу такого ніяково зупинився людини - відразу підходжу, знаючи, що потрібна моя допомога.

Треба розуміти: тупа, переривчаста, не чітко виражений біль у грудях - серйозний привід для негайного звернення до лікаря, це може бути небезпечна для життя проблема, пов'язана з серцем або судинами.

Друга типова ситуація: діагноз вже поставлений, людина знає, що у нього ішемічна хвороба серця, але він настільки звик до своєї хвороби, що перестав звертати увагу на зміну характеру болю. Приміром, біль став трохи більш інтенсивною чи почала виникати при таких навантаженнях, при яких раніше цього не було. Раніше локалізувалися біль за грудиною, але раптом стала віддавати в плече або раніше віддавала в плече, а тепер стала захоплювати руку. Всі подібні зміни - за інтенсивності, локалізації, напрямку, куди біль віддає, - неодмінно повинні насторожувати.

Давлять, тупий біль взагалі терпіти не слід. Це у нас пережиток недавнього минулого - такий радянський пафос: мені боляче, але я йду, скоро упаду, але не подам вигляду. Такий «героїзм» часто кінчається могилою.

Якщо виникла тупий біль у грудях, слід негайно припинити будь-яку навантаження, включаючи ходьбу, зупинитися, сісти і прийняти таблетку нітрогліцерину. Будь-яка тупа біль за грудиною - вже достатній привід, щоб прийняти таблетку нітрогліцерину. І не треба йти в поліклініку, нікуди взагалі не треба ходити, тим більше відкладати на завтра, доробляти якісь справи. Там, де прихопило, туди відразу і викликайте «швидку допомогу».

Якщо ви знаєте, що у вас ішемічна хвороба, всяка зміна характеру болю або її розширення - серйозний привід для того, щоб негайно лікувати цю біль і викликати лікаря. У такого хворого нітрогліцерин завжди повинен бути при собі. Причому не просто одна упаковка в одній кишені, а кілька таблеток слід розкласти по всіх кишенях, щоб у будь-який момент було достатньо одного руху руки в будь-яку кишеню. Куди б не поліз, всюди знайдеш пластмасовий тюбик з нітрогліцерином. Саме пластмасовий, непрозорий, щоб ліки не втрачало на світлі своїх якостей. І ще треба стежити за тим, щоб ці тюбики регулярно оновлювалися. Тому що препарат швидко випаровується, і якщо тюбик пролежав в кишені кілька місяців, немає впевненості, що в потрібний момент він виявиться повним. Препарат цей дешевий - варто лише кілька рублів, тому не варто на ньому економити, найкращі періодично старі спідниці викидати, замінюючи їх новими. Запевняю вас, так обійдеться дешевше. Якщо людина регулярно, з певною частотою вживає нітрогліцерин, але раптом став помічати, що тюбики витрачаються швидше, йому їх стало не вистачати, це теж привід, щоб звернутися до лікаря, в тому числі викликати «швидку допомогу».

Узагальнюючи сказане, тупий біль у грудях - як вперше виникла, так і регулярно з'являється, - будь-які зміни в характері цього болю, її локалізації, проявах, частоті та супроводжуючих фактори - достатній привід, щоб людина негайно затребував медичну допомогу. У будь-якому вигляді: викликав дільничного чи цехового лікаря, фельдшера, якщо немає лікаря, «швидку допомогу».

Тупий біль не можна терпіти, неприпустимо «геройствовать» або вмовляти себе: якщо, мовляв, зараз пройшло, значить, все в порядку. Для хворих на ішемічну хворобу найважливіше значення має контроль рівня холестерину в крові (який є спусковим механізмом цієї хвороби), контроль дієти. Підвищений рівень холестерину в крові необхідно знижувати, використовуючи сучасні препарати. Вони, як правило, недешеві, але в цьому випадку краще чимось пожертвувати, від чогось відмовитися, перерозподілити сімейний бюджет, але провести таку терапію, оскільки для хворого це буквально питання життя і смерті.

Найдешевший курс такого лікування обійдеться в 700 рублів на місяць, причому це не заміна всього іншого лікування, а додаток до нього, і триватиме воно буде півроку. Але члени сім'ї повинні знати, що ці гроші необхідно витратити задля продовження життя дорогого для них людини.

Повернемося, однак, до болю в грудях. Хоча найчастіше вона пов'язана з ішемічною хворобою серця, але це не обов'язково ішемія. Викликати біль у грудях також може остеохондроз шийного або грудного відділу хребта. При остеохондрозі біль має інший характер: вона пов'язана з якимсь різким рухом або поворотом, підняттям тяжкості, вона змушує охнуть, скрикнути. Коли при огляді ставиш хворому діагноз «остеохондроз», буває, він ображається, наполягає на госпіталізації, будучи переконаний, що у нього проблеми з серцем. Тим часом для досвідченого лікаря розрізнити біль при ішемії і при остеохондрозі зовсім не важко, і помилка тут практично виключена.

Лікування болю при остеохондрозі зводиться до того, щоб зняти запальний процес, наприклад, використовуючи мазь диклофенак. Захворювання це поширене, з ним пов'язано багато звернень до лікаря.

Остеохондроз потребує лікування у мануалістов, досвідчених медиків, яких зараз готують у всіх великих містах. Але буває, людина звертається до костоправа, які не мають медичної освіти. Не в тому навіть біда, що такий самозванець відніме у хворого гроші, не надавши йому обіцяної допомоги. Гірше інше: шарлатан може не розрізнити біль у грудях, пов'язану з остеохондрозом, і біль, викликану ішемією. У цьому випадку його неосвічена спроба надання допомоги може коштувати пацієнтові життя.

Ниюча біль зліва в області верхівки серця може сигналізувати про гіпертонічної хвороби. Деякі хворі реагують на підвищений тиск головним болем, інші ж - болем у серці.

Біль в грудній клітині може бути викликана хворобою жовчного міхура. Жовчний міхур розташований у нас справа в підребер'ї, а віддає іноді в праву ключицю. Але в цьому випадку все-таки бувають якісь супутні явища: блювання, нудота, запор, біль при прийомі їжі, біль не тільки у грудях, але і в області підребер'я. Так само і при гастритах: може віддавати в нижню частину грудини. При деяких захворюваннях стравоходу віддача може бути надіслана на грудину.

Груди може боліти при трахеїті. Нещодавно я сам сильно застудився, звичайне ГРЗ перейшло в трахеїт, але це змусило мене прийти на роботу і про всяк випадок зробити собі кардіограму. Нормальна - все зрозуміло: продовжив лікування свого трахеобронхіту. Але це був привід для перевірки: чи немає на тлі трахеїту проблем із серцем?

В останні два роки грип був таким, що нерідко закінчувалася інфарктом. Пройшла хвиля грипу, за нею - хвиля інфаркту. Це пов'язано ще і з тим, що в останні роки люди почали боятися втратити роботу: відлежався три-чотири дні з грипом, закрили лікарняний і побігли на роботу. Тут вже ніколи прислухатися до таких «дрібниць», як біль у грудях. Можна зрозуміти людей: з'явилися підприємства з різною формою власності, що не скрізь триматимуть тих, хто довго хворіє. Але гроші, як вони важливі в нашому житті, це всього лише папірці. Хоч і важливі, але, в принципі, відновити події. Чого, на жаль, не скажеш про здоров'я: можна допустити такі помилки, що його вже не поставиш. Потім доводиться віддавати багато цих папірців, щоб поправити здоров'я. Але не завжди вдається.


Важливо пам'ятати, що біль у грудях - явище досить серйозна, і справлятися з нею самостійно, орієнтуючись на аналогічні випадки у знайомих, небезпечно для життя.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-01 17:07:25

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-01 13:25:43

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-01 12:26:46

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-01 04:58:32

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-01 15:51:48

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-01 12:29:09

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-01 14:59:01

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-01 08:34:52

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-01 13:50:09

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-01 04:07:34

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-31 11:35:01

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-01 00:23:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-31 08:03:19

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-01 17:04:51

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-01 17:07:27

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-01 00:23:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-01 00:23:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-31 23:13:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-01 14:36:51

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-31 22:19:59