Без вітамінів не проживеш

Кассіні Валентинівна Яременко професор, доктор медичних наук, онколог, фітотерапевт. Сьогодні тема нашої розмови - вітамінізація організму.


- Крім необхідності очищення організму (про що у нас вже була мова в попередніх публікаціях), для підтримки прийнятного рівня здоров'я організм слід грамотно насичувати вітамінами. Того кількості вітамінів, який пропагується в популярній літературі, явно недостатньо для підтримки життєдіяльності організму на оптимальному рівні.

Особливо у великій кількості людина повинна отримувати вітаміни антиоксидантної групи, насамперед вітамін С (аскорбінова кислота). Водорозчинний вітамін С бореться з вільними радикалами в водомістких областях організму. Вітамін Е захищає ліпіди в струмі крові, де високий рівень кисню. Вітамін А і селен потрібні в тих тканинах, де рівень кисню низький. При цьому вітамін С відновлює вітамін Е, а фермент глутатіонпероксидази відновлює вітамін С. Таким чином, вітаміни антиоксидантної групи гармонійно між собою взаємопов'язані.

Будь-які хвороби, починаючи від звичайних простудних і закінчуючи найважчими, пов'язані з утворенням в організмі величезної кількості вільних радикалів, які, з одного боку, є наслідком захворювання, з іншого боку, призводять до каскадному прогресування хвороби.

Пов'язувати вільні радикали покликані вітаміни антиоксидантної групи. З приводу потрібного їх кількості єдиної думки серед фахівців немає. Але я можу послатися на досвід нобелівського лауреата Лайнуса Полінга, який споживав антиоксиданти в десятки разів більше, ніж це прийнято. Він і сам дожив до дуже похилого віку, і успішно лікував великими дозами вітамінів-антиоксидантів в тому числі дуже запущених онкологічних хворих.

Роботи Полінга відомі, вони обгрунтовані, але ортодоксальна медицина, і особливо вкрай консервативна онкологія, не бажає визнавати ці роботи.


- Як саме ви рекомендуєте приймати вітаміни, слідуючи розробкам Полінга?

- Вітамін С слід приймати, дотримуючись хвилеподібний характер. Спочатку взяти дозу півграму на день і витримати її два дні. Наступні два дні приймати по одному граму аскорбінки. Ще два дні - по півтора грама. Потім два дні - по два грами на день. Цю дозу зберігати протягом двох тижнів. Потім так само поступово знижувати дозу щоденного прийому до півтора, одного грама, полуграмма на день. Після чого зробити двотижневу перерву в прийомі вітаміну С, щоб дати відпочинок нирках, на які він дає все-таки дуже велике навантаження.


- У якому вигляді ви рекомендуєте приймати вітамін С?

- У звичайній аптечній упаковці.


- А чи не можна замінити аскорбінку в чистому вигляді тими продуктами, які містять багато вітаміну С?

- Це нереально. Щоб отримати один-два грами, вам довелося б з'їдати по два кілограми лимонів на день. Хто ж витримає такі дози!

Ще раз спеціально підкреслю: такі дози рекомендовані в разі захворювань. Нормальній людині, що знаходиться в зоні здоров'я, достатньо 150 міліграмів вітаміну С у день. При захворюванні потребная доза зростає в багато разів. (Полінг вважав, що часом необхідні десятки грамів аскорбінки в день.).

Часто лікарі рекомендують орієнтуватися на індивідуальну дозу вітаміну С по порогу переносимості - наступу проносу.

Супротивники високих доз вітаміну С бачать їх небезпеку в утворенні каменів у нирках, ерозії в шлунку і кишечнику. Я вважаю, що максимальна доза - 2 грами на день не несе даної загрози. Але у разі сечокам'яної хвороби, мабуть, слід обмежитися відносно невеликими дозами.

Тепер перейдемо до інших вітамінів-антиоксидантів.

Вітамін Е розчиняє жир і працює в зоні, недоступною вітаміну С - на рівні клітинних мембран. Відпрацьований вітамін Е окислюється і стає токсичним, але в присутності вітаміну С легко відновлюється. Цей жиро - розчиняють антиоксидант регулює синтез багатьох гормонів, попереджає запалення вен і викидні. У природному вигляді найбільше вітаміну Е містять паростки пшениці, неочищені рослинні масла, боби, жовток.

Добова доза вітаміну Е для здорової дорослої людини - 30 одиниць. Але в стресових ситуаціях доза може становити від 400 до 1500 одиниць. При вибоях я рекомендую протягом місяця приймати до 200 одиниць щодня, після чого обов'язково зробити перерву протягом 3-5 днів. Для онкологічних хворих добова доза може перевищувати 200 одиниць. Протипоказанням до прийому великих доз вітаміну Е є прийом препаратів, що знижують згортання крові.


- Після трьох-п'яти денної перерви знову треба повернутися до прийому вітаміну?

- Залежно від стану здоров'я. Якщо ознаки захворювання зберігаються, вітамінізацію організму варто продовжити.

Вітамін А захищає організм від вільних радикалів на клітинному рівні, підтримує структуру і функції шкірних покривів, слизових оболонок, регулює імунітет, забезпечує нормальний зір, разом з вітаміном Е забезпечує протипухлинну захист. Він міститься в жовтку, печінці, риб'ячому жирі.

Звичайна добова потреба дорослої здорової людини у вітаміні А становить 1 тисячу одиниць. Однак при захворюваннях дозу доцільно збільшити до 10 тисяч одиниць. Якщо у людини є захворювання печінки, кишечника або він відчуває дефіцит білка, цинку або гормону щитовидної залози, засвоєння вітаміну А знижується.

Як і у випадку з вітаміном Е, вітамін А слід приймати протягом місяця, а потім зробити перерву на 3-5 днів.

Найважливіший для організму мікроелемент селен доповнює роботу вітаміну Е: у той час як вітамін Е ловить вільні радикали в жировій середовищі, селен робить те ж саме у водному вмісті клітини.

Рослини засвоюють селен з грунту і поставляють його людині. Але в даний час у багатьох регіонах, наприклад, на півночі Росії, селену в грунті міститься так мало, що щодобову потреба 60-70 мкг рослини, а також риба, нирки та печінку забезпечити не в змозі.

Тому я рекомендую брати що продається в аптеках препарат «Селен-актив» по одній таблетці двічі на день. Як довго, людина повинна орієнтуватися по самопочуттю.


- А чи немає небезпеки передозування вітамінів і мікроелементів?

- Така небезпека існує тільки щодо вітамінів Е і А, а також селену. Вітамін С не може бути передозувати.


- Ви якось дуже розпливчасто охарактеризували хвороби, при яких необхідно збільшити дозу прийому вітамінів: від застуди і аж до онкології. А як уточнити дозування прийому в залежності від конкретних захворювань?

- Без спеціаліста цього зробити не вдасться. Тому я і даю рекомендацію «із запасом»: у разі будь-якого нездужання допомагайте організму вітамінами - антиоксидантами. Пам'ятайте тільки, що ефект буде отриманий, якщо організм попередньо очищений.


- Ну, наприклад, чи можна в такий спосіб вилікувати грип?

- Я справляюся з грипом за 1-2 дні. Спочатку приймаю таблетки активованого вугілля, щоб очистити організм і виключити інтоксикацію. Потім даю ударні дози вітамінів - антиоксидантів.


- Скільки вугільних таблеток ви п'єте?

- 4-5 штук за один раз. А то й два рази на день приймаю цю кількість, залежно від стану. Одразу різко знижується інтоксикація.


- Скажіть, деякі звичні захворювання - той же грип, наприклад - тривають в середньому тиждень. А ви рекомендуєте приймати вітаміни не менше місяця. Що ж це означає: хвороба вже відступила, а хворий продовжує напихати себе вітамінами у підвищених дозах?

- У кожному конкретному випадку треба виходити з самопочуття хворого. Але те, що хоча б один-два тижні після лікування прийом вітамінів слід продовжити, безсумнівно. Після чого дозу прийому вітамінів можна знизити, наприклад, удвічі. Влітку, коли в самій їжі міститься багато вітамінів, курс вітамінізації організму може бути коротшим. Взимку він, природно, повинен бути більш тривалим.


- Попереднє очищення організму активованим вугіллям повинно проводитися саме в період виникнення хвороби?

- Будь-яке лікування має починатися з очищення. Причому активоване вугілля - це, так би мовити, черговий варіант, на швидку руку. Більш якісним буде очищення за допомогою сорбентів: фервітона або еубікора (один з двох на вибір) у присутності біфідобактеріна або вітафлора (також одного з двох).


- Очищення повинно бути одноразовим - при початку захворювання - або після одужання його необхідно продовжувати?

- Завдання очищення - зняти інтоксикацію. Потім достатньо тільки давати організму вітаміни.


- Залежність між тяжкістю захворювання і потребою організму у вітамінах може бути виражена якийсь формулою?

- Звичайно, ні. Ця залежність складна, неоднозначна, індивідуальна, залежить від регіону проживання, пори року, характеру харчування, фізичної та стресової навантаження на людину.

Для простоти міркування звертаю увагу людей на те, що ми живемо в умовах постійного вітамінного дефіциту. Значить, вітаміни слід приймати завжди. Але в періоди захворювань доза повинна зростати в багато разів.


- Ми поговорили про прийом вітамінів в періоди загострень хвороб. А як приймати їх у той час, коли людина вважає себе здоровим?

- Вітаміну С повинно бути не менше полуграмма на день, не менше 100 одиниць вітаміну Е, не менше 5 тисяч одиниць вітаміну А, не менше 100 мікрограмів селену. Це ті дози, що забезпечують профілактику раку в сучасних умовах проживання (коли ми п'ємо не дуже-то чисту воду і дихаємо далеко не найчистішим повітрям).


- Профілактичний прийом вітамінів - адже ми зараз ведемо мову саме про нього - теж вимагає перерв, як прийом лікувальний?

- Так, тих же 3-5 днів. Треба тільки стежити, щоб ці перерви не випадали на періоди загострення хвороб, які варто не відмовлятися від вітамінів, а навпаки, різко збільшувати дозу їх прийому.


- Ми з вами говоримо тільки про антиоксидантів. А що про вітаміни інших груп?

- Вони також нам необхідні, ми постійно відчуваємо дефіцит вітамінів групи В та інших. Тому поряд з вітамінами - антиоксидантами я призначаю прийом полівітамінів. Наприклад, по одній таблетці в день вітамінів «Центрум» або «Витрум».


- У літній період, коли ми їмо багато фруктів і овочів, чи потрібно напихати себе ще й таблетками?

- Я вважаю, що в році можуть бути півтора-двомісячні «канікули», коли вітамінізований їжа створює гармонійну, збалансовану налаштування організму. Решту часу організму треба допомагати. Якщо, звичайно, ви не хочете хворіти.


- Коли я приходжу в аптеку, переді мною таке розмаїття вітамінних комплексів, що легко розгубитися. Чим керуватися - тими дозами певних вітамінів, що ви назвали, плюс усіма необхідними вітамінами інших груп?

- Треба прагнути якомога до більш широкого набору інгредієнтів, великому набору інгредієнтів, великій кількості мікроелементів. Дуже гарні американські комплекси саме багатим вмістом мікроелементів. Наші не настільки багаті.


- Але американські вітаміни дуже дорогі і не всім доступні. Як бути людям малого достатку?

- Одна таблетка «Витрум» в день, думаю, доступна кожному. В усякому разі, вітаміни дешевше ліків, без яких не обійтися, якщо будеш економити на вітамінах.


- Якщо, захворівши, людина, дотримуючись вашої поради, почав приймати великі дози вітамінів, але при цьому лікуючий лікар призначив йому ліки, чи не виникне протиріччя між вітамінами і ліками?

- Найгірше, що може бути, - деяке зниження ефективності дії ліків. Але воно буде компенсовано тієї допомогою організму, яку нададуть вітаміни. У загальному ж вигляді конкуренції між вітамінами і ліками немає.


- Якщо людина слід ваших порад, які мінімальні витрати він повинен відвести на вітаміни?

- Думаю, не більше 200-300 рублів на місяць. Це, погодьтеся, не так багато, щоб підтримувати оптимальний стан здоров'я.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-12-10 10:02:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-12-10 18:42:11

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-12-10 17:24:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-12-10 10:03:38

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-12-10 11:00:06

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-12-10 10:06:36

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-12-10 10:04:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-12-10 18:39:19

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-12-10 13:29:20

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-12-10 10:03:11

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-12-10 09:47:36

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-12-10 09:53:55

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-12-10 09:38:35

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-12-10 09:55:28

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-12-10 09:57:47

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-12-10 09:50:57

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-12-10 09:56:54

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-12-10 09:52:36

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-12-10 09:56:41

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-12-10 09:43:20