Кальцію багато не буває

КАЛЬЦІЙ (calcium) - метал, що грає важливу роль у нормальному розвитку і функціонування людського організму. Кальцій є важливою складовою частиною кісток і зубів. Він також присутня в крові в концентрації приблизно 10 мг/100 мл. Важливу роль відіграє кальцій і в багатьох метаболічних процесах, включаючи функціонування нервової системи, скорочення м'язів і згортання крові. Засвоєння кальцію в організмі людини полегшується присутністю в ньому вітаміну D; дефіцит цього вітаміну в організмі може призвести до розвитку таких захворювань, як рахіт, остеопороз і остеомаляція.


Немає необхідності сучасному читачеві пояснювати, як важливий кальцій для організму, як він може надходити з їжею і яку роль при цьому відіграє вітамін D. Вважається, що без вітаміну D кальцій не засвоюється, тобто не всмоктується з кишки в кров. Вітамін ж, перш ніж стати чинним учасником переносу кальцію через стінку кишки, повинен пройти стадії перетворення спочатку в печінці, потім у нирках. У людей похилого віку цей процес, особливо в нирках, часто порушується. Це призводить до того, що кальцій всмоктується неефективно.

В результаті світ стикається з грізним захворюванням, що має назву «остеопороз». Через недостатнє надходження кальцію з їжею організм починає посилено розчиняти тканину кістки, яка представляє склад кальцієвої солі. Кістки робляться крихкими і ламаються. При цьому людина аж ніяк не завжди відбувається тимчасової інвалідністю. Це захворювання ми називаємо грізним тому, що воно є однією з поширених причин інвалідності та смертності людей в сучасному суспільстві. Лідирують тут серцево-судинні захворювання, на другому місці стоїть рак, на третьому - цукровий діабет, на четвертому - остеопороз.

Про те, що у людей похилого віку кістки крихкі, відомо давно. Але про остеопорозі, як про небезпечне захворювання, почали говорити недавно - десь з 60-х років XX століття. Підступність цієї хвороби полягає в тому, що вона може протікати непомітно і виявлятися тільки при переломах. Людина живе і не підозрює, що його кістки в значній мірі піддалися розчинення. У літніх жінок остеопороз спостерігають частіше, ніж у чоловіків. Це пов'язують з тим, що трансформація вітаміну D після менопаузи припиняється. Доповнює картину лиха факт, суть якого полягає в тому, що кожен четвертий пацієнт з переломом шийки стегна не виживає і півроку. Справа в тому, що при переломі шийки стегна людина тривалий час змушений лежати на спині. Виникають так звана застійна пневмонія і, як наслідок, дихальна недостатність.

Як і будь-яку хворобу, остеопороз треба долати, не чекаючи, коли почнуть ламатися кістки. Що для цього потрібно?

У першу чергу подбати про достатнє його кількості в прийнятої їжі. Добова норма споживання кальцію складає 1-1,5 м. У більшості харчових продуктів цей елемент присутній лише в невеликих кількостях, і потрібно щодня з'їдати їх кілограмами для отримання норми.

Ясно, що слід підібрати такі продукти, в яких багато кальцію. Найбільш прийнятними, очевидно, можуть служити молоко і більшість молочних продуктів, крім вершків, сметани та масла. У 1л молока міститься близько 1,2 г кальцію, тобто літра молока може бути достатньо для отримання денної норми вищеназваного металу. Проте радіти ще рано. Погано те, що з молоком людина отримує надмірна кількість малоцінних для здоров'я жиру і вуглеводів - так званий молочний цукор. Тобто краще брати знежирене чи зняте молоко і ще краще - знежирений молочнокислий продукт. До смаку такої їжі можна пристосовуватися, змішуючи її з фруктово-ягідними соками.

Як вводити кальцій в організм? Інший скаже: «А в чому, власне, проблема? З'їв багатий кальцієм продукт - і все ». Але проковтнути їжу - ще не означає її засвоїти. Досліди на тваринах показували, що без спеціальних заходів 95% кальцію може не всмоктуватися.

Науці давно були відомі два шляхи проникнення кальцію з кишечника в кров. Перший шлях - швидкий, Він здійснюється за механізмом примусового впровадження кальцію. Клітини слизової стінки кишечнику «вишукують» в кишковому просвіті вільний кальцій, хапають його і перетягують в кров. Це відбувається у верхніх відділах кишечнику - тонкій кишці, де їжа затримується відносно недовго.

Другий шлях - повільний, він здійснюється по механізму мимовільного переміщення рідини разом з кальцієвою сіллю з кишкового просвіту в кров.

Всмоктування по першому шляху йде в тонкій кишці за участю того самого вітаміну D, про який вже говорилося. Всмоктування по другому шляху відбувається переважно в товстій кишці і без участі вітаміну D.

Те, що всмоктування кальцію можливе без участі вітаміну D, відкриває нові перспективи використання цього явища на користь здоров'я: при відмові першому шляху або при зниженні його ефективності з причин, скажімо, захворювань верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, можна і потрібно використовувати другий шлях.

У всіх людей у будь-якому віці і при будь-якому стані здоров'я перехід з переважно першого шляху поглинання кальцію на другому відбувається тоді, коли з їжею беруть багато пектину і деяких інших так званих кислих полісахаридів. Ці речовини у великих кількостях містяться у фруктах (яблука, айва, хурма тощо), ягодах або простих овочах, таких, як буряк. Пектини не розщеплюються травними ферментами людини (у верхній частині шлунково-кишкового тракту) і транзитом проходять через тонку кишку. Вони ж мають здатність зв'язувати кальцій та інші мінеральні іони, роблячи їх недоступними для активованих клітин слизової стінки тонкої кишки.

Але є й такі харчові речовини (їх називають антінутріентамі), які блокують кальцій і перешкоджають його використанню організмом. Прикладом такого антінутріента може служити щавлева кислота. З цієї причини краще утримуватися від надмірного споживання щавлю, і не тільки його. Деякі інші рослини містять цю кислоту, наприклад, ревінь.

Є він і в шпинаті, незважаючи на те, що шпинат зовсім не кислий на смак. На ділі там знаходиться настільки велика кількість щавлевої кислоти (у вигляді солі), що краще уникати його використання в їжі або вживати особливих заходів щодо форсованого споживання кальцію. При епізодичному вживанні шпинату не слід вводити в меню одночасно і молочні продукти, що служать цінним джерелом кальцію.

Але і це ще не все. Існують особливі харчові волокна, що містяться у висівках, які, як і пектин, здатні зв'язувати кальцій. Однак на противагу пектину висівки не руйнуються кишковими бактеріями, через що кальцій транзитом проходить через весь кишечник і викидається не спожитим. З висівками або зерновим хлібом людина може втрачати не тільки кальцій, а й інші мінеральні іони. З цієї причини харчові волокна взагалі не рекомендують вагітним жінкам і дітям.


Тут украй заплутаний читач має право вигукнути:

- Що за чортівня?! Всі навколо тільки й закликають: «Споживайте висівки!». Радять підсипати їх у каші, салати, спеціально з висівками випікаються хлібобулочні вироби ...

Все правильно! Положення тут таке: висівки досить корисні в боротьбі з атеросклерозом, але в той же час вони завдають шкоди мінерального живлення, зокрема, засвоєнню кальцію.

Де ж вихід? Він є. За столом не слід змішувати висівки з пектинами. Тобто організувати щось подібне до роздільного харчування.

Отже, другий шлях засвоєння кальцію можливий. Завдяки пектину кальцій транзитом проходить тонку кишку. Проте далі, як ми з'ясували, його засвоєнню можуть перешкодити і щавлева кислота, і висівки.

Ну, а чи є помічники? Виявляється, є. Вивчаючи деталі травлення, вчені знайшли, що при підвищенні кислотності в товстій кишці змінюються і процеси всмоктування. Зокрема, всмоктування кальцію з кишки в кров різко посилюється. Виходить, що для посилення процесу всмоктування кальцію в кров, що здійснюється другий шляхом в товстій кишці, потрібно підкислює її вміст. Як цього досягти?

Є простий вихід, що не вимагає ніякого радикального втручання. Підкислення в товстій кишці може бути досягнуто, якщо залучити до цієї справи живуть там бактерії. Повідомимо, якщо хто ще не знає, що в товстій кишці мешкають десятки трильйонів клітин бактерій. У процесі життєдіяльності кишкові бактерії можуть виділяти достатньо багато оцтової кислоти.

І знову не поспішайте робити висновки: мовляв, чого ж простіше - додали в їжу оцет, і все - кальцій пішов у кров. Справа в тому, що оцет, прийнятий з їжею, всмоктується в самому початку кишечника - у тонкій кишці і в товсту вже не потрапляє. Тому важливим є той оцет, який виділяється самими бактеріями. А відбувається це тоді, коли в товсту кишку потрапляють вуглеводи. Саме з вуглеводів і виходить оцтова кислота під впливом кишкових бактерій.

Харчова промисловість створює спеціалізовані продукти, які називають продуктами функціонального харчування. Це стосується і деяких вуглеводів. Класичним прикладом такого продукту, давно вже запровадженого в світовій практиці як ліки та лікувальної харчової добавки, є модифікований молочний цукор - лактулоза. У різних країнах цей препарат має різні фірмові назви, наш вітчизняний препарат називається лактусаном.

Лактулозу в світі широко використовують при різних захворюваннях, які так чи інакше пов'язані з кишковою функцією. Тому Лактусан - це, перш за все, препарат від кишкових розладів (запори і проноси), від кишкового дисбактеріозу і багатьох інших заболеваній.В дослідах на тваринах вчені вже давно спостерігали, що лактулоза сприяє всмоктуванню кальцію з кишки в кров. А тут ще науково довели, що лактулоза підсилює поглинання кальцію і в людини.

Говорячи про лактусане, слід прагнути поєднувати його прийом з молочними продуктами, які є хорошим джерелом кальцію. Молочна промисловість пропонує до вживання цілий асортимент продуктів (кефір з лактусаном, молоко з лактусаном та інші). Ці продукти функціонального харчування спочатку розглядалися лише як засіб від дисбактеріозу, що доводили проведені випробування. Але зараз можна стверджувати, що від нього можлива подвійна користь завдяки можливості споживання кальцію по другому шляху.


В'ячеслав Максимов, доктор медичних наук, Володимир Родоман, професор, директор клініки урології та оперативної нефрології медичного факультету Російського університету дружби народів.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-04 07:45:15

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-04 15:15:28

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-04 16:45:25

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-04 13:46:36

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-04 01:54:16

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-04 06:13:20

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-03 18:05:54

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-04 16:52:47

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-04 07:45:15

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-03 18:06:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-03 23:19:19

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-04 11:42:59

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-04 11:45:33

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-03 22:32:14

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-03 22:32:14

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-03 18:06:29

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-04 11:43:28

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-04 09:11:35

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-03 18:07:17

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-04 11:45:47