Глаукома - хитріша катаракти

Доктор медичних наук, професор, консультант Медичного центру Управління у справах Президента Російської Федерації хірург-офтальмолог Михайло Єгорович КОНОВАЛОВ розповів про причини виникнення і способи лікування катаракти. Сьогодні ми продовжуємо розмову про хвороби органів зору. Мова піде про глаукомі - підступний і небезпечне захворювання, яке може привести до сліпоти.

Михайло КОНОВАЛОВ:
Це дійсно так. Якщо з катарактою ми можемо впоратися, вона виліковна, то з глаукомою справа йде куди складніше,

Невеселий початок, Михайло Єгорович!

М.К.: Що поробиш, це правда. Глаукома до пори, до часу зовсім не турбує людини: око не болить, не червоніє, зовсім не відрізняється від здорового. Спочатку знижується тільки бічний зір, і пацієнт не помічає цього. А на останній стадії хвороби відбувається втрата центрального зору, і часто тільки тоді людина звертається до лікаря. Час упущено ...

І нічого не можна зробити?

М.К.: Ми, звичайно, вживаємо всіх заходів для того, щоб знизити внутрішньоочний тиск (поступове підвищення тиску в оці - основна причина виникнення глаукоми), але повернути людині нормальний зір вже неможливо. Відновити постраждалий зоровий нерв і його волокна, на жаль, не в наших силах.

Саме час запитати: як же виникає глаукома? Хто схильний до цієї хвороби в першу чергу?

М.К.: Основна причина виникнення глаукоми - це постійне або періодичне підвищення внутрішньоочного тиску. А воно, у свою чергу, викликане порушенням відтоку вологи з ока і веде до атрофічним змін зорових нервів.

Як тільки порушуються шляху відтоку внутрішньоочної рідини, живлення нервових клітин та їх волокон порушується. Розвивається глаукомная атрофія зорового нерва, зір падає.

Значить, треба якомога раніше виявити підвищення внутрішньоочного тиску?

М.К.: Безумовно! Людей старше 40 років, особливо тим, у кого родичі страждали глаукомою, просто необхідно регулярно перевіряти внутрішньоочний тиск. Людину повинні насторожити періодично виникає в очах ломота, райдужні кола, які з'являються при погляді на джерело світла, головні болі, болі в очному яблуці, сльозотеча при нормальному стані слезовиводящіх шляхів, обманне зволоження очі. Досить зауважити хоча б одну з названих вище причин, щоб поспішити до лікаря. Наше головне завдання - вчасно «зловити» глаукому, вчасно зайнятися її лікуванням. А воно спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску тим або іншим способом. Ми намагаємося використовувати всі можливості консервативного лікування, призначаємо хворим краплі, які доводиться капати все життя, без перерви. Якщо ж тиск стрибає, не піддається краплях, динаміка негативна, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Сама операція гостроти зору не додає, вона лише дає нам певну впевненість в тому, що процес не буде прогресувати.

Які ж краплі ви прописуєте своїм пацієнтам?

М.К.: Найпоширеніші - це бета-блокатор арутімол, пілокарпін, який звужує зіницю і тим самим покращує відтік рідини, глукомол, оптімол, окупрес-Е, окумед, тімоптік, ніолол і ряд інших. Ефект цих крапель пов'язана із зниженням освіти водянистої вологи та покращенням відтоку внутрішньоочної рідини.

У препаратів цієї групи немає протипоказань? Адже нерідко трапляється: одне лікуємо, інше - калічимо ...

М.К.: Як у будь-яких ліків, у антіглаукомних крапель є певні обмеження, про які знають офтальмологи. Наприклад, препарати групи тимололу, про які йшла мова, протипоказані хворим на бронхіальну астму, тим, у кого порушення серцевої провідності, серцева недостатність, захворювання легенів. А от порівняно новий препарат ксалатан з групи простагландинів, який рекомендується при відкрито-вугільної глаукомі, з боку серцево-судинної та дихальної систем протипоказань не має, він зберігає свою ефективність протягом більш ніж двох років.

Що таке відкритокутова глаукома?

М.К.: Вона зустрічається найчастіше у старшому віці. Внутрішньоочний тиск підвищується поступово, тому що стінки шлеммова каналу, через який відтікає рідина, повільно старіють. Дуже часто хворі цією формою глаукоми і не підозрюють про своє захворювання. Їх час від часу турбують з'являється туман перед очима, райдужні кола при погляді на джерело світла.

Підвищений артеріальний тиск, шийний остеохондроз, склеротичні зміни судин, що не відносяться безпосередньо до черепно кровопостачанню - все це сприяє розвитку відкритокутовій глаукоми.

У далекозорих хворих у віці старше сорока років трапляється закрито-вугільна глаукома. Для неї характерні сильні головні болі, болі в області очі, затуманення зору, почервоніння очного яблука. Нерідко глаукома «стартує» з гострого нападу, який супроводжується нудотою, загальним нездужанням, слабким пульсом. У цій ситуації раптово різко підвищується внутрішньоочний тиск, воно досягає максимальної величини, знижується гострота зору. Приступ необхідно якомога швидше лікувати, інакше необоротно постраждає зоровий нерв.

Яким чином у домашніх умовах можна погасити такі напади?

М.К.: Потрібно прийняти будь-яке сечогінний засіб, таблетку анальгіну, закапати в очі гіпотензивні краплі в тому випадку, якщо хворий користується ними, поставити на шию і потилицю гірчичник. Якщо біль пройшла, поспішайте до офтальмолога, а якщо всі ці кошти не допомогли - викликайте «швидку допомогу».

Чи можна уникнути захворювання глаукомою? І що потрібно робити для цього?

М.К.: Дам кілька порад. При глаукомі можна зберегти зір, якщо почати лікування на ранній стадії. Для цього після 40 років просто необхідно раз на рік вимірювати внутрішньоочний тиск. Як я вже говорив, якщо у когось із ваших родичів була глаукома, у вас зростає ризик захворювання. Режим харчування набуває дуже важливе значення. Виключіть зі свого раціону каву, спиртні напої, не вживайте більше п'яти склянок рідини на добу. Молочно-рослинна дієта, кавуни, петрушка, смородина, суниця, кріп, шипшина, гарбуз, капуста, редька, горобина, хрін, березовий сік - ці сечогінні продукти повинні бути присутніми на вашому столі.

Хворим глаукомою не слід довго перебувати в темряві, телевізор дивитися тільки в освітленій кімнаті, протипоказано працювати в нічну зміну, рекомендую читати тільки при хорошому освітленні. Парна лазня - табу, фізичні навантаження - помірні. Пам'ятайте, малорухливий спосіб життя так само шкідливий, як і перенапруження. А ось прогулянки на повітрі - будь ласка!

Не носіть тугі комірці і пояси - це викликає підвищення внутрішньоочного тиску. Якщо ви вирушили на природу, за місто, неодмінно носіть сонцезахисні окуляри з зеленими скельцями. І побільше дивіться на зелені луки, ліси - це сприяє зниженню внутрішньоочного тиску.

Знаю про те, що в Китаї для поліпшення зору використовують аїр. Кажуть, ефірна олія кореня рослини має здатність розслаблювати гладкі м'язи очей і знижувати внутрішньоочний тиск. Відвар готують так: 15 г сухих подрібнених кореневищ на 0,5 літра окропу. Після того, як відвар охолоне, дорослим призначають по столовій ложці 3-4 рази на день протягом 3-5 тижнів. Що ви думаєте з цього приводу?

М.К.: Все, що не завдає шкоди, вже добре. Тільки застосування народних методів лікування ні в якому разі не замінить призначення фахівця. У цьому я твердо переконаний.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-12 19:25:13

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-13 03:13:05

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-12 21:21:23

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-12 19:25:24

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-12 19:25:35

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-12 19:25:35

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-12 19:25:35

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-13 02:33:08

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-13 03:13:35

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-12 19:25:56

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-12 20:54:03

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-12 19:25:57

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-12 19:25:57

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-13 03:43:54

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-13 03:25:17

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-13 03:26:42

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-12 21:18:27

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-12 19:26:19

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-12 19:26:19

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-12 19:26:30