Катаракта - найбільш вдячна хвороба

Чи не правда, парадоксальне твердження? І тим не менше це саме так. Тому що на відміну, приміром, від глаукоми, дистрофії сітківки або атрофії зорового нерва катаракта виліковна, і пацієнт може бути повністю реабілітований.
Про це розповідає доктор медичних наук, професор, консультант медичного центру Управління справами Президента Російської Федерації хірург - офтальмолог Михайло Єгорович Коновалов.


Відомо, що зараз офтальмологи діагностують катаракту у кожного третього пацієнта. Що ж виходить, нікуди не дітися нам від цієї напасті?

Михайло Коновалов: Взагалі-то, на думку вчених, очей людини в ідеалі здатний служити йому вірою і правдою приблизно 120 років, якщо, звичайно, немає ніяких уроджених чи спадкових аномалій. А це означає, що в наших силах зберегти даний нам природою безцінний дар зору надовго.

Катаракта - слово грецьке, в перекладі на російську мову означає «водопад». Так стародавні греки називали помутніння кришталика. Катаракта сьогодні вважається найбільш поширеною хворобою літніх людей - вона, згідно зі статистикою, щорічно виникає більше ніж у мільйон чоловік.

У нормі кришталик, що має форму лінзи, має здатність вільно пропускати світлові промені, фокусуючи їх в одній точці - в центральній ямці жовтої плями сітківки. Як тільки порушується прозорість кришталикових волокон (а це відбувається на самому початку хвороби), з'являються ділянки помутнінь.

Але буває так, що кришталик мутніє на периферії, а центр його - прозорий. Людина не помічає змін, що відбуваються, він бачить нормально. Взагалі-то зміни кришталика відбуваються постійно з самого народження людини. У дітей він абсолютно рідкий, м'який, вільно змінює свою кривизну. З віком кришталик потихеньку ущільнюється, змінює свій колір, жовтіє. Така сукупність вікових змін кришталика називається факосклерозом. Це до деякої міри певна захисна реакція організму: жовтий колір фільтрує синю частину спектру видимого світла, захищаючи таким чином сітківку.


Виходить, що катаракта катаракті ворожнечу? Не всі вони однаково впливають на зір?

М.К.: Саме так. З периферичної катарактою можна жити, не відчуваючи неприємних відчуттів. При ядерної катаракті каламутніє і ущільнюється центральна частина кришталика. Всередині кришталика як би формується ще одна лінза, і відповідно рефракція ока стає короткозорою. Пацієнт раніше читав в плюсових окулярах, а зараз йому в них незручно.

Існує ще й заднекапсулярная катаракта. При ній кришталик мутніє в задній частині, і, незважаючи на те, що інша його частина залишається прозорою, гострота зору падає. Пацієнт помічає це при різній освітленості, він погано бачить при яскравому світлі, коли зіниця звужується. Пам'ятаю, прийшов на прийом до нашого центру шофер зі стажем: «Не можу водити машину, фари зустрічного транспорту сліплять», - сказав він. А в кабінеті в умовах зниженої освітленості бачив 9-10 рядків. Буває і так ...


Що ж веде до помутніння кришталика, тобто до катаракті?

М.К.: По суті основною причиною є зміна обміну речовин у кришталику і в оці, чим би воно не було викликано. Одна з основних на сьогоднішній день теорій виникнення катаракти-це теорія виникнення вільних радикалів у тканинах кришталика, які утворюються в результаті обміну речовин і прискорюють процеси старіння. З віком, як відомо, знижується активність захисних процесів, що запобігають його білки кришталика від згубної дії вільних радикалів, і кришталик втрачає прозорість. Це може відбуватися в результаті загального старіння організму. І як наслідок - впливу на-віч сонячних променів (тому так важливо носити сонцезахисні окуляри з ультрафіолетовим фільтром) і будь-якого іншого випромінювання (радіація, зварювання). Це можуть бути загальні захворювання організму - діабет, гіпертонічна хвороба, ревматизм. Внутрішньоочний захворювання також викликають більш ранній розвиток катаракти, наприклад, висока короткозорість або глаукома. До розвитку катаракти може призвести і травма голови чи очі, а також вплив електричного струму.


Очевидно, чималу роль в лікуванні катаракти грає рання діагностика хвороби. Тоді можна обійтися без операції, полікуватися вітамінними краплями, іншими препаратами, призначеними лікарем?

М.К.: Починається процес помутніння кришталика ми можемо виявити, провівши біомікроскопію очі. У нашому центрі найсучасніше устаткування, що дозволяє в подробицях розглянути внутрішні структури очі і виявити всі наявні зміни.

До речі, можлива і самостійна попередня діагностика катаракти. Звичайно, її не порівняти з професійною, але все ж ...


Що для цього необхідно?

М.К.: Треба зробити наступне: вирізати шматочок чорного паперу розміром 3x3 см, в центрі голкою зробити отвір. Вийдуть такі саморобні діафрагмальний окуляри. Їх треба піднести близько до свого ока і подивитися на білий лист паперу. Якщо лист залишиться білим по всій поверхні, значить, кришталик прозорий. Поява на аркуші паперу нерухомих темних плям - сигнал! Або це починається помутніння кришталика, або це зміни на сітківці. У будь-якому випадку треба поспішати до лікаря!


Діагноз поставлений. Як лікувати цю вдячну хвороба?

М.К.: Почну з того, що, на щастя, катаракта виліковна. Але радикально виліковна тільки хірургічно. На початкових стадіях ж способи її лікування, або скоріше стабілізації стану кришталика, різноманітні. Широко застосовується замісна терапія, коли в організм вводять речовини, яких не вистачає кришталику для самостійного підтримання прозорості. Лікарські засоби на перших етапах розвитку катаракти покликані поліпшити обмінні процеси в кришталику. Це, як правило, очні краплі, які призначаються офтальмологом. Їх близько 70, самих різних і застосовуються при різних видах катаракти.


Назвіть, будь ласка, деякі з них.

М.К.: При заднекапсулярной катаракті зазвичай призначають капати препарати вітафакол, катахром, 4%-ний розчин Тауфон, 1%-ний розчин рибофлавін-мононуклеотіда.

Якщо кришталик втрачає прозорість і необхідна корекція обміну речовин, можна покапать той же вітафакол. При вікових катарактах рекомендується використовувати Каталін, квінакс, вітайодурол, тріфосфадепін.

Хочу підкреслити: усі ці препарати призначені для тривалого застосування.


Але ж навіть найсучаснішим очними краплями не завжди під силу впоратися з катарактою. Вони можуть лише затримати прогресування хвороби. А що потім?

М.К.: Будь-яка катаракта прогресує з тією чи іншою швидкістю і поступово починає значно знижувати гостроту зору, тобто в будь-якому випадку рано чи пізно все закінчується операцією. Сенс її в тому, щоб замінити кришталик. Яким чином? Не прибрати його повністю, в ідеалі ми повинні залишити від нього капсулу. Це прозора плівка, куди ми імплантіруем новий кришталик. Тільки так він буде стабільно стояти на своєму рідному місці і не заважати оці.

Кришталик досить великий - в діаметрі приблизно 10-11 міліметрів. Щоб прибрати його з ока, потрібно зробити розріз як мінімум в 12 міліметрів. Раніше так і відбувалося.

Зараз же існують нові технології проведення операції катаракти, що дозволяють видаляти її за допомогою ультразвукового зонду. Під місцевою анестезією (пацієнти при цьому не відчувають больових відчуттів) робимо прокол у 2-3 міліметри, заходимо всередину ока, розкриваємо капсулу. Кришталик руйнується ультразвуком, через голку імплантується новий кришталик. Це так званий м'який кришталик, який скручений в трубочку, а всередині ока він розправляється. Ніяких швів, крихітний разрезік самогерметізіруется.

Якщо зовсім ще недавно операція із заміни кришталика тривала більше години, то тепер вона займає максимум 15 хвилин. Зір відновлюється через один - два дні замість п'яти-шести місяців раніше, а працездатність - через тиждень. Адже коли-то пацієнту доводилося проводити на лікарняному близько півроку!


Я не помилилися: тиждень замість півроку?

М.К.: Ні, все правильно.


Що й казати: дивне - поруч! Скажіть, будь ласка, чи існує зв'язок між зором і харчуванням, між зором і вітамінами?

М.К.: Звичайно! Правильне, раціональне харчування допомагає зберегти зір. Мабуть, тут застосовні всі основні принципи збалансованого харчування - більше овочів і фруктів, білків, тваринні жири краще заміняти рослинними. Поменше жирного. Таким чином можна уповільнити наступ атеросклеротичних змін судин організму, в тому числі і судин сітківки, розвиток дистрофічних змін на очному дні, запобігти розвитку тромбозів і оклюзії основних судин.

Очі особливо потребують у вітамінах А, В і С. Отже, в раціон просто необхідно включати морква, баклажани, шпинат, спаржу, буряк, зелена цибуля, часник, червоний перець, чорну смородину, чорницю, щавель, салат, гарбуз. Наближається літо, на дачних ділянках все це росте. Так що, користуйтеся дарами природи і результатами праці ваших рук. Все це допомагає поліпшити стан тканин сітківки та зорового нерва. А це дуже і дуже важливо.

Не зашкодять квасоля, волоські горіхи, крупи - вівсяна і гречана - в них багато тіаміну, який активно впливає на різні функції організму, в тому числі і на зір. Не забувайте і про насінні - це цілющий продукт, про продукти, які містять селен: кукурудзі, білих грибах, Рижиков.

Для насичення очей корисними речовинами з високим вмістом селену можна приготувати водний настій астрагалу: 2 столові ложки подрібненої сухої трави на півтори склянки охолоджені кип'яченої води. Наполягати 4 години і пити по чверті склянки 3-4 рази на день.

І, природно, необхідно вести здоровий спосіб життя, більше рухатися, що позначається на загальному стані людини, і на стані очей, зокрема.


Здоровий спосіб життя передбачає в тому числі і заняття фізкультурою. Чи існує яка-небудь спеціальна гімнастика для очей? І наскільки актуальна вона?

М.К.: Звичайно, існує. Причому в різних варіантах. Є гімнастика, яка покращує кровопостачання - це рух оком у різних напрямках. Є вправи для тренування циліарного м'яза, що знаходиться всередині ока і змінює кривизну кришталика. При підвищеній загальної або зорової навантаження іноді відбувається спазм циліарного м'яза, її як би заклинює. Для того, щоб її розслабити, можна робити наступне вправа: ставимо на склі на відстані 30 см від очей мітку і дивимося на цю точку протягом 15 секунд правим оком. А потім 15 секунд дивимося вдалину. Повторюємо те ж саме для лівого ока. І так по 10 хвилин кожним оком вранці і ввечері. Ми міняємо тонус м'язи, спочатку вона напружується, потім розслабляється.


А як ви ставитеся до вправ по методу доктора Бейтса?

М.К.: Я ніколи не заперечую те, в чому не є експертом. У певних речах я категоричний - так, це шкідливо, це не можна. Але ж можливості нашого організму необмежені і вони ще не до кінця вивчені. Якщо хворому катарактою в ранній стадії допомагає концентрація на полум'ї свічки, як рекомендує доктор Бейтс, будь ласка, дивіться на здоров'я, вважайте вдихи і видихи. Долічіть до ста і припиніть вправу.

Але і гімнастика для очей, і прийом вітамінів, і якісь народні засоби, ні в якому разі не повинні замінювати лікування, призначеного лікарем. Очі - дзеркало душі, і берегти їх треба, як зіницю ока.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-06 22:16:38

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-06 16:31:02

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-06 19:16:01

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-06 16:34:57

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-06 21:08:39

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-06 17:25:37

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-06 23:26:35

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-06 19:15:27

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-06 17:34:18

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-06 19:18:52

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-06 16:24:05

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-06 16:19:03

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-06 16:18:59

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-06 17:36:43

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-06 15:54:40

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-06 15:16:58

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-06 15:31:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-06 15:47:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-06 16:29:32

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-06 15:35:46