Ларинготрахеїт: захворів - і мовчи!

До 5 років з нашим сином Дмитриком не було ніяких проблем. Все почалося в квітні 2003 року. Вдень він бігав, стрибав, а вночі прокинувся і почав задихатися, йому не вистачало повітря. Прямо на очах почав синіти, втратив свідомість. Ми з чоловіком були в розгубленості, не знали, що робити.

Отямився син тільки в реанімації. Поставили йому діагноз "стенозуючий ларинготрахеїт". Напади у сина повторювалися в січні, лютому нинішнього року. Що ж це за хвороба така і як від неї позбутися? "

Розповідає отоларинголог-хірург, доктору медичних наук, професор Юрій Львович Гамбург.


Все дійсно так страшно при цьому захворюванні: і задихання, і навіть втрата свідомості? Що, власне, відбувається в організмі людини і від чого, від яких причин така напасть?

Юрій Гамбург: ларинготрахеїт - інфекційне захворювання. Воно одночасно вражає і глотку, і трахею. Запальні процеси в них виникають на тлі ослабленого імунітету після якої-небудь перенесеної хвороби, внаслідок вдихання шкідливих речовин - на вулиці, на виробництві. А також - від переохолодження. Ще одна досить поширена причина - перенапруження голосу. У дорослих запальні процеси в глотці і трахеї можуть виникнути після тривалих напружених виступів. Нерідко це професійне захворювання вчителів, викладачів та інших, що "говорять" людей. А дитина заплаче, покричить самозабутньо, як то буває в дитинстві, на холодному повітрі - і, будь ласка, захворів.

Отже, можна сказати, що є дві основні причини виникнення ларинготрахеїту: перенапруження голосу і інфекція на тлі переохолодження.


І які ж ознаки цього захворювання, які дозволяють людині запідозрити у себе або у своєї дитини ларинготрахеїт?

Ю.Г.: З'являється гавкаючий кашель. Охриплість. Струс задишка і гучне дихання, які не змінюються при зміні положення тіла. Лежачи, сидячи, стоячи вони проявляються однаково. Примітна особливість: болючість області гортані відсутня.


А від чого ж задихання, втрата свідомості?

Ю.Г.: При запаленні слизова оболонка гортані і трахеї товщає, набрякає. Гортань складається з трьох відділів: надскладочний, складочное і подскладочний. Якщо запалення особливо сильно охоплює слизову подскладочного відділу, це може призвести до набряку, так званого стенозу, утрудняти дихання. Набряк небезпечний тим, що перекриває доступ повітря частково, а в складних, найнебезпечніших випадках і повністю.

Якщо тут не вжити термінових заходів, справа може погано скінчитися. Стеноз, проте, це небезпечна вершина ларинготрахеїту. Не всі хворі їм досягають її, на щастя.


А як довго триває сама хвороба?

Ю.Г.: При гострих ларинготрахеїту - тиждень-півтора. Але якщо людина перебуває під постійним впливом будь-яких дратівливих факторів - вдихання шкідливих речовин, тривалих розмов на високих тонах і інше, то хвороба може перейти в хронічний стан. При ньому виникають різні потовщення, ущільнення слизової, голосових складок, які залишаються надовго, якщо не назавжди, і вимагають хірургічного втручання.


Тобто в людини просто-напросто може пропасти голос?

Ю.Г.: Саме так: може пропасти. Але ураження може зазнати й так званий поворотний нерв, який рухає голосові складки. Тоді нерухомою виявляється одна половина гортані, а в деяких випадках і обидві половини, що призводить до задухи.

З трахеєю справа йде певним чином простіше. Її слизова при запаленні виділяє мокроту, в результаті - кашель, необхідність відхаркування, яке часто дається з великими труднощами. Однак треба пам'ятати, що запалення з трахеї може перейти на бронхи.

Природно, що погіршує стан гортані, трахеї та бронхів куріння. Воно - постійний подразник. Помічали, що у курців і голос особливий, злегка захриплості. Я ось 20 років вже не палю, і мій голос повністю відновився. Я знову можу співати, як і колись, коли в молоді роки в армії був заспівувачем.

Як би там не було, але якщо у людини тривала охриплість, він повинен показатися лікарю.


А лікуватися як?

Ю.Г.: При гострих запальних процесах ларинготрахеїту потрібно приймати сульфаміди, антибіотики, відхаркувальні засоби. Ефективні гірчичники. Їх можна ставити прямо на шию. Корисні при подскладочних ларинготрахеїту ножні ванни. У воду додавати нічого не треба, просто потримати ноги 10-15 хвилин у гарячій воді. Виключити будь-яку дратівливу їжу - кисле, солоне, гостре, гаряче ... Є часто, але помалу. А пити - пити рясно. Звичайно ж, не палити, якщо хто палить. І найголовніше - мовчати. Влаштувати, як ми, лікарі, говоримо, голосовий спокій. Повне мовчання. Причому деякі вважають, що якщо говорити пошепки, то це вже спокій. Навпаки! Шепіт напружує голосові складки більше, що мова в повний голос. Так що краще висловлюватися жестами і за допомогою записок.


А можна, чи потрібно вдаватися до полоскання?

Ю.Г.: Полоскати можна горло, але не гортань. Полоскати найкраще шавлією. А для гортані і трахеї проводять інгаляції. Я у своїй практиці завжди для цих цілей рекомендував використовувати і сам використовував при лікуванні пацієнтів теплий боржомі. Причому - важлива деталь! - Інгалятор при розпилюванні боржомі треба тримати перед відкритим ротом. І глибоко вдихати аерозоль струмінь. Процедуру повторювати протягом 10-15 хвилин. Якщо ж помилково просунути інгалятор глибоко в рот, то все, що ви розпорошувати, осяде на глотці.

Добре перед інгаляціей боржомі подихати над гарячим содовим розчином (1 ч. ложка на 1 л води).

При хронічному ларинготрахеїт до всіх вже перерахованих лікувальним заходам додається закапування в гортань ментолове, а краще навіть оливкової олії. Втім, і при гострому перебігу хвороби це не зашкодить. Щоправда, робити таке закопування треба уміючи, і звичайно його виконує лікар або медсестра.


Ну, а якщо хвороба виявилася раптово і протікає швидкоплинно, як про те написала нам матір маленького хлопчика, як не розгубитися, що робити?

Ю.Г.: Тут же зробити гарячу ножну ванну і терміново викликати "швидку допомогу". Не зволікаючи ні хвилини, тому що справа може дійти до трахеотомії - горло закриється, а з ним і доступ повітря. А поки приїде лікар, гірчичники потрібно поставити на горло, прийняти антигістамінні препарати - супрастин, тавегіл. І - повне мовчання.


А якщо ніякого такого напруженого і небезпечного розвитку хвороби не спостерігається, просто гострий ларинготрахеїт, якого режиму повинен дотримуватися хворий? Лежати йому в ліжку, ходити чи що? Як поводитися?

Ю.Г.: Якщо немає високої температури, лежати не обов'язково. Влітку в гарну погоду можна і на вулицю вийти. Не взимку, звичайно, і не сльотавий восени. Важливіше дотримуватися всі ті умови, про які ми вже говорили, - нічого дратівної в їжі, повний голосовий спокій, інгаляції, ножні ванни, закапування олії. Ларинготрахеїти у гострій формі - досить поширене захворювання, у хронічну стадію воно переходить куди як рідше.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-04 07:45:15

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-04 15:15:28

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-04 16:45:25

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-04 13:46:36

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-04 01:54:16

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-04 06:13:20

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-03 18:05:54

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-04 16:52:47

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-04 07:45:15

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-03 18:06:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-03 23:19:19

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-04 11:42:59

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-04 11:45:33

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-03 22:32:14

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-04 18:28:23

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-03 18:06:29

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-04 11:43:28

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-04 09:11:35

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-03 18:07:17

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-04 18:22:01