Такий неприємний тандем ...

Доктор медичних наук, професор, консультант Медцентру Управління справами Президента Російської Федерації хірург-офтальмолог Михайло Єгорович Коновалов розповідає про діабетичної ретинопатії.


Михайло Коновалов: Боюся, мені відразу доведеться засмутити і вас, і ваших читачів. Діабетична ретинопатія, особливо в запущеному стані, - те саме захворювання очей, що в найменшій мірі піддається лікуванню самостійного, втоми числі і за допомогою народної медицини.

Діабетична ретинопатія безпосередньо пов'язана з цукровим діабетом і є одним з його ускладнень. Зазвичай вона розвивається через 7-10 років після того, як пацієнтові поставлений діагноз «діабет», і найчастіше досить швидко прогресує.


Чи означає це, що людина, у якого є цукровий діабет, отримає в якості неприємною добавки ще й ретинопатію?

М. К.: Це прямо залежить від типу діабету і від важкості перебігу захворювання. При діабеті страждають усі периферичні судини організму - у кого-то, раніше починаються проблеми з нирками, у кого-то з судинами ніг, а в багатьох у першу чергу страждає сітківка. Діабетична ретинопатія проявляє себе какангіопатія - зміна проникності судин сітківки, макулопатія - зміна стану жовтої плями (макули), відповідального за предметне центральний зір, нейропатія - зміна стану зорового нерва, вітреоретінопатія - зміна стану склоподібного тіла і сітківки.


Але як власне розвивається хвороба? У чому складність контролю за процесом лікування?

М. К.: Підвищений рівень глюкози в крові - це результат того, що вона не потрапляє всередину клітин з-за нестачі інсуліну. Тобто живлення клітин і тканин порушується. На очному дні це виражається в погіршенні харчування сітківки та зорового нерва, що веде до вироблення сітківкою вазопроліфератівного фактора - речовини, що викликає зростання нових, новостворених судин. Біда в тому, що ці нові судини неповноцінні. Вони ведуть до виникнення ускладнень - крововиливів на сітківці і в склоподібному тілі, виходу з судин та відкладення на сітківці рідкої частини крові, ктромбозам.

Хочу підкреслити: дуже важливо вчасно поставити діагноз і розпочати лікування.

Але найбільш ранні симптоми діабетичної макулопатіі, наприклад, людина здатна виявити і сам - за допомогою так званої «сітки Амслера».


Що це за «сітка»?

М. К.: Сітка являє собою лист паперу в клітинку розміром 10 ? 10 см. У центрі треба відзначити чорну крапку-для фіксації зору. Сітку треба закріпити на зручній для читання відстані, надіти свої очки. Спочатку закрити ліве око, а правим подивитися на точку в центрі сітки. Не лякайтеся, якщо побачите білі крапки в пересічних: вони будуть з'являтися і зникати - це нормальний оптичний ефект.

Те ж саме треба повторити лівим оком. Щоправда, ці симптоми можуть виникати не тільки при діабеті, але і при розвитку макулопатіі іншого походження.


І як людина може визначити - починається у нього макулопатія чи ні?

М. К.: Якщо він бачить усі чотири кути сітки, не відриваючи погляду, - це добрий ознака. А якщо лінії здадуться якимись викривленими або хвилястими, переривчастими, особливо навколо центральної точки - слід негайно звернутися до лікаря, це ознаку набряку або відшарування центральної частини сітківки.

Літні люди за допомогою цієї сітки повинні самостійно перевіряти зір раз на 7-10 днів. Робити це, як ви зрозуміли, досить просто. У ряді випадків можна своєчасно виявити захворювання і зробити все можливе, щоб вчасно почати лікування.


Так як же всетаки лікувати діабетичну ретинопатію?

М. К.: В першу чергу треба лікувати цукровий діабет, це турбота ендокринолога. Ще раз підкреслю, що протягом ретинопатії безпосередньо залежить від перебігу загального захворювання.


Але ж у офтальмологів теж, очевидно, є на озброєнні свої кошти?

М. К.: Я вже говорив, що через порушення живлення тканин сітківки проявляється той самий вазопроліфератівний чинник - починається ріст неповноцінних судин.
Безумовно, основним методом лікування діабетичної ретинопатії є лазеокоагуляція сітківки. У чому її суть? Завдання лазеркоагуляціі - перетворити тканина сітківки в рубець, щоб зупинити процес. В даний час це єдиний метод, що дозволяє запобігти сліпоту.

Ми прагнемо поліпшити стан судин сітківки, використовуючи також препарати-ва-зопротектори, такі какдіці-нон, доксіум, предуктап. У кожному окремому випадку лікар призначає щось певне, самолікуванням тут займатися не можна ні в якому разі.


Чи можна врятуватися від діабетичної ретинопатії?

М. К.: По-перше, треба намагатися не допускати ускладнень, сповільнюючи протягом процесу. Тобто необхідно регулярно спостерігатися у ендокринолога і офтальмолога (один раз на 4-6 місяців).

По-друге, це рання лазеркоагуляція (за наявності показань).

По - третє, це правильне харчування, помірні фізичні навантаження, гімнастика і здоровий спосіб життя. Все це стимулює діяльність серця, покращує стан судин.

Мені пригадуються слова Платона: «З органів тіла Боги перш за все влаштували світлоносні очі». Бережіть цей безцінний дар!


Отже, друзі, діабетична ретинопатія дуже неприємна річ. Ми настійно радимо «власникам» діабету - а таких мільйони - дуже уважно поставитися до порад Михайла Єгоровича. Тому перш за все всіма силами протидіють наступу діабету. Як? Вважаємо, всім це відомо. Потрібно просто «наступити на горло власній пісні» і, не страждаючи, жити в умовах необхідних обмежень у харчуванні та підвищення фізичної активності. І стежте, стежте за своїм зором!
Сподіваємося, тут вам хоча б частково допоможуть поради народного цілителя-фітотерапевта Василя Ігрушіна.
Фітотерапія може бути супутньою, але аж ніяк не головною складовою в процесі лікування.

* Для лікування і профілактики хвороб очей, в тому числі і діабетичної ретинопатії, рекомендую влітку робити салати, борщі, супи з свіжого листя кропиви дводомної. Непогано попити щодня по 0,5-1 склянці соку з листя кропиви дводомної.

* Сік алое (аптечний препарат) спробуйте приймати по чайній ложці три рази на день. 2-3 краплі цього соку закопувати в очі на ніч.

* Якщо знижується зір, приймати протягом місяця по 1/2-1 чайній ложці квіткового пилку 2-3 рази на день.

* Покращує обмін речовин такий збір: 3 ч. ложки сухих подрібнених квіток календули залити 0,5 л окропу, настояти 2-3 години, процідити. Пити по 1 / 2 склянки 4 рази на день. Цей настій використовувати і для промивання очей.

* Добре впливають на обмін речовин плоди айви. Барбарис також покращує обмінні процеси: 1 ст. ложку квіток треба залити в термосі склянкою окропу, настояти протягом години і приймати по одній столовій ложці перед їжею 4-5 разів на день. Сік із журавлини очищає організм від шлаків, в кропиві дводомної міститься секретин, який стимулює утворення інсуліну. Настій листя кропиви покращує роботу підшлункової залози.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-12-07 16:54:27

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-12-08 03:04:51

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-12-07 20:34:09

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-12-08 00:49:05

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-12-07 06:47:39

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-12-05 23:24:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-12-07 12:09:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-12-07 21:41:39

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-12-07 16:56:21

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-12-07 09:57:29

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-12-07 21:41:39

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-12-07 19:13:00

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-12-04 21:04:01

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-12-07 20:28:41

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-12-05 20:05:40

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-12-04 21:01:05

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-12-07 15:29:21

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-12-05 21:29:52

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-12-06 18:49:42

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-12-07 23:22:58