Щоб не стався інсульт

У медиків існує жартівливий трюїзм. Половина хворих гіпертонією не знають, що вони хворі. З тих, хто знає, половина не лікується. З тих, хто лікується, тільки половина робить це правильно.

Оскільки в кожному жарті - доля жарту, виходить, більшість людей, що мають підвищений тиск, ходить з ризиком отримати крововилив у мозок, або інсульт.

З багатьма саме так і відбувається, причому в далеко не похилому віці.

У нинішній час зростаючих стресогенних навантажень і «молодеющіх» хвороб ризик бути подоланий інсультом висить над великою групою людей. Особливо які живуть у великих містах. Особливо зайнятих розумовою працею. Особливо не вміють розслаблятися інакше як за чаркою ... немає, аж ніяк не чаю.

А наскільки, справді, велика загроза інсульту і чи можна якось її знизити? З цими запитаннями ми звернулися до одного з провідних у Росії фахівців в області ранньої діагностики та прогнозування розвитку і перебігу судинних захворювань головного мозку Володимиру Вікторовичу Шпраху. Для всієї повноти очікування рівня її компетентності у цікавить нас питанні перерахую його посади, титули, звання і досягнення: проректор з наукової роботи Іркутського державного інституту удосконалення лікарів, завідувач кафедри неврології та нейрохірургії, професор, доктор медичних наук, заслужений лікар РФ, президент Асоціації неврологів Іркутської області, головний невролог обласного комітету охорони здоров'я, автор 40 запатентованих методик, що знижують смертність від інсульту.

Спочатку поясню термін, який всі чули, але, може бути, не всі собі чітко уявляють. Інсульт - це гостре порушення мозкового кровообігу, в результаті якого уражаються окремі ділянки мозку і такі функції, як рух, мова, зір.

Летальність тільки протягом першого місяця після настання інсульту становить 30-35%, протягом року -52%, а протягом п'яти років - 72%. З тих, хто вижив після інсульту, 65% стають інвалідами.

Інсульт в абсолютній більшості випадків виникає не на фоні повного здоров'я. Інакше кажучи, несподіванка, звичайно, неприємна, але не така вже непередбачувана. Грізні події майже завжди передують початкові прояви недостатності кровопостачання мозку:

• головний біль

• запаморочення

• шум у голові

• підвищена стомлюваність

• дратівливість

• зниження розумової працездатності

• порушення пам'яті Якщо з семи названих мною ознак наближається хвороби хоча б два дають про себе знати не рідше одного разу на тиждень протягом трьох останніх місяців, необхідно звернутися до невролога.

До речі, наявність двох і більше скарг зовсім автоматично не прирікає хворого на очікування інсульту. Після обстеження може з'ясуватися, що це всього лише неврастенія-її симптоми і ознаки початкових проявів недостатності кровопостачання мозку подібні. Розрізнити початок судинної патології та невроз нелегко, звичайному дільничного лікаря таке завдання не під силу - потрібні дослідження ліпідів крові та її згортання, ультразвукова допплерографія магістральних артерій голови (що можуть зробити тільки в добре оснащеному медустанові), консультації невролога, кардіолога, окуліста.

У інсульту дві основні причини: артеріальна гіпертонія і атеросклероз. Виникають вони спроквола, ніяк голосно про себе не оповіщаючи. Тому, переваливши 40-річний рубіж, слід проявляти настороженість, особливо немнітельним людям, які не звикли звертатися до лікаря «по дрібницях». Звичайно, набагато краще інший шлях - регулярних ангіонев-рологіческіх (ангіо - означає «судини») оглядів певних груп населення, або так званий скринінг: періодично лікарська бригада, у складі якої неодмінно є невролог, опитує і оглядає професійні колективи. Якщо неврологічних скарг немає, подальше обстеження можна не проводити. Зате, якщо вони є, починається системне виявлення ознак можливого інсульту. Зрозуміло, що більш раннє виявлення знижує ризик настання інсульту. Практика показує: у половини людей у віці від 40 до 60 років є ознаки ранніх форм судинної патології мозку. І можна з 70-80-відсотковою впевненістю говорити про схильність до інсульту хворих на цукровий діабет, артеріальну гіпертонію, ішемічну хворобу серця, облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок (переважно хвороба чоловіків). Але часто люди, що страждають цими серйозними недугами, просто не звертаються до невролога з-за більш нагальних проблем зі здоров'ям. Хоча профілактика інсульту вимагає, щоб вони неодмінно здалися невролога.

В Іркутську вже в двох поліклініках створені кабінети профілактики інсульту. Започаткування роботи по системному охопленням всіх людей, схильних до судинної патології мозку. У цих пацієнтів є керовані і некеровані фактори ризику. До останніх відносяться вік і спадкова обтяженість по серцево-судинним захворюванням. Керовані фактори ризику - артеріальна гіпертонія, хвороби серця, включаючи миготливу аритмію, цукровий діабет, надмірна маса тіла, такі вади способу життя, як гіподинамія, психоемоційні стреси, куріння, зловживання алкоголем. Усунувши хоча б частину цих чинників (раз вони керовані, це можливо), часто вдається істотно знизити ризик настання інсульту.

Приміром, тиск не повинен перевищувати 140/90 мм.рт.ст.. Є препарати, що дозволяють утримувати тиск у цих межах. Твердження деяких гіпертоніків: «180 - моє« робочий »тиск, я до нього звик і не відчуваю дискомфорту» - в корені помилкове.

Гострі стреси - такі, наприклад, як втрата близьких - регулюванню майже не піддаються. Але, припустимо, стреси, пов'язані з виробничою діяльністю, - у диспетчера, шофера і тому подібне - відносяться до числа керованих: якщо стан здоров'я не дозволяє піддаватися сильним стресам, значить, треба міняти професію.

Як боротися з гіподинамією, всі знають. Але далеко не всі обтяжують себе регулярними пробіжками, зарядкою, плаванням, швидкою ходьбою. А адже після 40 років починати треба всім, навіть якщо за суб'єктивними відчуттями здоров'я бездоганна.

Боротьба з курінням має дещо односторонній характер. Те, що курець знищує свої легені, загальновідомо. Менше звертають уваги на те, що нікотин негативно впливає на стан судин головного мозку.

Алкоголь небезпечний з точки зору настання інсульту, тільки якщо їм зловживають. Як ніби очевидне твердження. Але його кількісна сторона не всім так вже зрозуміла. Так, випити за один раз пляшку горілки - це зловживання. А півпляшки? Тим часом грань чітко визначена: алкоголь не завдає шкоди судинах мозку, якщо його тижнева доза не перевищує 420 грамів горілки. Розділимо на сім - не більше 60 грамів горілки в день (або еквівалентного за змістом етилового спирту іншого алкогольного напою). Реально це виходить склянку вина або чарка горілки до обіду.

Що стосується медикаментозної підтримуючої терапії тих, хто все ж таки має схильність до інсульту, тут потрібна «золота середина» - допомагати своєму організму, але не перетворювати себе в важкого хворого.

Розумно використовувати при ранніх формах судинної патології головного мозку один з препаратів, що поліпшують мозковий кровообіг, і приймати його протягом одного місяця. Після обстеження і призначення лікуючого лікаря це може бути кавінтон або танакан. Через півроку - ще один місячний курс підтримуючої терапії. Якщо раніше препарат був призначений лікарем, другий раз можна пропити його самостійно. Цей медикаментозний мінімум сприяє стабілізації процесу, і в більшості випадків наявна неврологічна симптоматика зникає.

Наші фахівці провели одна вельми показове дослідження. Виявивши групу ризику по судинної мозкової патології, рекомендували пацієнтам мінімум лікарської терапії і регулярні заняття в групі здоров'я. Зрозуміло, серйозно сприймала рекомендації лікарів тільки частина обстежених. Таким чином, вся група ризику мимоволі розділилася на основну підгрупу (ті, хто вирішив щось робити для недопущення інсульту) і контрольну підгрупу (ті, хто все пустив на самоплив). Через три роки наші лікарі знов оглянули той же самий колектив. Виявилося, що в контрольній підгрупі достовірно значно частіше розвивалися більш важкі форми судинної патології, ніж в основний.

Це означає, дещо все-таки в наших з вами силах.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-02 19:23:38

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-02 14:34:01

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-02 11:38:57

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-02 21:50:33

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-02 18:10:27

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-02 07:25:37

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-02 03:23:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-02 19:26:40

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-02 20:12:10

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-02 17:41:09

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-02 18:56:39

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-02 00:33:20

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-01 23:37:31

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-02 14:27:33

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-02 14:27:33

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-02 17:46:18

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-02 03:24:00

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-02 17:48:03

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-02 13:30:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-02 08:47:03