Етіологія хронічного бронхіту у робітників пилових виробництв

При вивченні етіології хронічних бронхітів вчені велику увагу приділяють дії вугільного пилу. Ф. Ф. Ерісмана ще в XIX столітті стверджував, що у шахтарів «... без подразнення слизової оболонки бронхів справа не обходиться, і тому бронхіальні катари складають дуже звичайна страждання вугільників» . На високу захворюваність хронічними бронхітами робітників вугільної промисловості вказували І. Г. Гельман, М. І. Фонгауз, Г. І. Євтушенко, Р. М. Гінзбург, Т. М. Коновалова, J. Pemberton, I. Higgins та ін , V. Rutgers, В. Є. Любомудров та ін За їх даними, хронічний бронхіт у шахтарів-вугільників розвивався через 9,4-13 років від початку роботи в шахті, а при високій запиленості в забої і в місцях проходки (штреках) - через 6 років.

Поряд з вугільним пилом у виникненні бронхіту відіграють роль і інші фактори. В. Г. Бялик та ін встановили більш швидкий розвиток пилового бронхіту у літніх людей, ніж у молодих. Як відзначили в своїх роботах А . В. Жідік, М. В. Ратнер, Є. Є. Зінгер, на появу у шахтарів бронхіту впливає не тільки збільшення концентрації пилу в повітрі і її фізико-хімічні властивості, але й освіту дратівливих газів в шахті. Ці гази, на думку дослідників, сприяли тому, що у прохідників хронічний бронхіт починався раніше, ніж у забійників. Найчастіше в дратівливих газах виявляється сірчистий ангідрид. J. Pemberton, С. Goldberg, L. Roberts, J. Ваtey, проаналізувавши дані високої захворюваності населення Англії хронічним бронхітом , пояснили її збільшенням у повітрі змісту сірчистого ангідриду, який виділяється при згоранні різних видів палива і викликає ураження війок миготливого епітелію бронхів. При видобутку пірітовой руди крім мінеральної пилу постійно утворюється двоокис сірки. М. Barsotti, L. Parmeggiani, Є. Sortorelli, P . Scotti, A. Guarino та ін звернули увагу, що захворюваність хронічним бронхітом робітників, видобувних пірит, значно вище, ніж в осіб, що працюють на поверхні землі.


Фосфорні сполуки у виробничих пилях, мабуть, так ж можуть сприяти збільшенню випадків хронічного бронхіту. Є. В. Хухріна виявила високу захворюваність бронхітами робочих фосфоритного копальні. А. І. Корниця при обстеженні 543 робочих апатиту-нефелінових рудників зі стажем роботи 5 років і вище виявив бронхіт у чверті з них.


Велика кількість наукових робіт присвячено вивченню впливу цементного пилу на стан здоров'я робітників цементної промисловості. При цьому одні дослідники звертають увагу на переважання у робітників цементних заводів атрофічних і рідше гіпертрофічних ринітів, лорінгітов, трахеїти над іншими захворюваннями верхніх дихальних шляхів; інші вказують на велику захворюваність робочих бронхітом і емфіземою. Це розмаїття в даних вчених, мабуть, пояснюється впливом на дихальні шляхи обстежуваних різних марок цементу. Відомо, що для виготовлення цементу основною сировиною є клінкер, що складається з вапняку або крейди і глини, до якого додається в різних концентраціях трепел, пісок, цементний шлак та інші мінерали.


О. Соколовський, І. Г. Гельман вважали, що вапняна пил може викликати як гострі, так і хронічні бронхіти. І. Вискочив висловив думку, що що містяться в цементі домішки, наприклад, вільні луги, також можуть чинити на слизову оболонку дихальних шляхів подразнюючу дію. Захворюваність робочих хронічним бронхітом в результаті впливу цементного пилу на дихальні шляхи досить висока і, за даними І. Вискочила, дорівнює 72%.


Що стосується ролі кварцовою пилу у розвитку бронхіту, то у дослідників єдиного погляду немає. На думку G. Worth, М. В. Евгеновой, М. Navratil, R. Paul, хронічний бронхіт як самостійне захворювання майже не зустрічається, він рідко супроводжує силікоз. У той же час P. Eichler, С. Chatgidakis, А. І. Несіс із співробітниками на підставі даних бронхоскопіческого і бронхографіческого обстеження хворих довели, що кварцова пил, як і інші види пилу, може викликати розвиток хронічного бронхіту.


В останні роки дослідники приділяють велику увагу впливу на дихальні шляхи робочих металевого пилу, що утворюється при холодній обробці металів і під час виготовлення деталей з металевих порошків. У результаті вдихання цієї пилу, що містить залізо, алюміній і, особливо, оксиди кольорових і рідкоземельних елементів (міді, кобальту, вольфраму, ванадію, барію та ін), розвиваються хронічні бронхіти. J. Ferin, L. Ulrich, М. Minarik з 98 обстежених робітників, зайнятих в порошковій металургії, виявили хронічний бронхіт в 11%. Р . К. Жакенова, вивчаючи патогенний дію пилу руд Джезказганської родовища, встановила, що ця пил дратує дихальні шляхи, досить рано викликаючи у робітників рудника катарально-десквамативний бронхіт.


Є. П. Вишневська, О. Я Могилевська відзначили , що подразнюючу дію кобальту, ванадію, молібдену, берилію, кадмію на слизову оболонку дихальних шляхів дещо знижується, якщо вони знаходяться в сплавах з залізом і алюмінієм. І навпаки, подразнення дихальних шляхів частками платини, паладію, хрому, нікелю, кадмію, ванадію особливо посилюється, якщо ці метали утворюються в результаті конденсації (G. Schepers).
Підвищена захворюваність хронічним бронхітом робочих млинових комбінатів відзначалася багатьма дослідниками. М. В. Бургсдорф ще в 1925 році констатував хронічний бронхіт у 43,5% робітників, Б. Б . Койранскій-у 27,8%, Б. А. Флеер - у 30%, В. І. Зерцалова, Є. П. Крапухіна - у 34,5%. В. І. Зерцалова і Є. П. Крапухіна найчастіше відзначали явища пневмофіброз у робітників елеватора, вдихають пил, що містить багато вільного кварцу, в той час як у більшості робітників, які мали контакт із чистим борошняної пилом, вони виявляли бронхіт.


У борошняної, як і в зернового пилу, нерідко виявляються грибки, спори цвілі, тварини паразити (борошняні та комірні кліщі), які можуть викликати алергізації організму робітника (J. Lunn, Є. А. Мавріна).


Опубліковано багато робіт, присвячених вивченню біссіноза - захворювання, яке виникає при впливі бавовняної пилу на дихальні шляхи. Патогенез біссіноза до цих пір, по суті, не розкритий, що в якійсь мірі пояснюється включенням до складу бавовняної пилу білкових, гістаміноподібну та інших біологічно активних речовин (Н. Antweiller, A. Bouhuys, S. Lindell, A. Davenport, W. Paton, P. Nicholls). Крім того, в бавовняної пилу часто зустрічаються мікроорганізми, такі як Aerobacter cloacae, Aerobacter aerogenes, цвілеві грибки роду Aspergillus, виявляється кварц.

Складний склад бавовняної пилу і деякі клінічні особливості біссіноза дали підставу вченим розглядати біссіноз як первинне алергічне захворювання, яке характеризується появою у робітників у перші дні тижня сухого кашлю, нездужання, утрудненого дихання, субфебрильною температури (синдром «понеділка»), а потім, з плином часу, розвитку хронічного бронхіту, емфіземи легенів і пневмосклерозу. Багато дослідників звернули увагу на те, що бавовняна пил може викликати хронічний бронхіт без попередньої сенсибілізації організму.


Описані випадки біссіноза так само у людей, на яких діяла лляна пил. Було встановлено, що лляна пил у порівнянні з бавовняної має менший сенсибілізуючої дії. Є. А. Кречковський визначив, що після інгаляції лляної пилу у білих щурів в бронхах виникають запальні реакції ексудативного характеру.


Поряд з цим описані бронхіти, що виникають від пилу цукрового очерету, пробки дерева, джуту, фетру та вовни, тютюну та інших видів органічної пилу.


Таким чином, наведені дані свідчать про те, що хронічний бронхіт розвивається в результаті впливу різних пилу на слизові оболонки дихальних шляхів.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-28 08:57:54

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-03-28 14:37:24

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-03-28 16:17:15

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-03-28 17:56:08

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-28 09:03:03

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-03-28 02:56:29

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-28 12:20:05

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-03-28 13:51:53

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-28 08:46:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-03-28 13:53:16

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-28 01:47:18

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-03-28 13:56:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-27 05:26:50

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-28 11:05:20

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-28 14:26:51

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-03-27 00:29:35

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-03-27 17:44:50

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-27 00:52:44

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-27 00:23:29

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-27 01:54:25