Чи варто враховувати групу крові

Дуже багато виникає питань щодо харчування у відповідності з групами крові. Тобто перекладена на російську мову і видана в Росії книга Пітера Д'Адамо і Кетрін Уїтні «4 групи крові, 4 способу життя» посіяла масу сумнівів у душах росіян і змусила задуматися над питанням: «А чи то ми їмо?»

Знайшлися і медики, які негайно використали, слід гадати, тимчасове замішання і прийнялися за хороші, зрозуміло, гроші куховарити нібито цілющі дієти для спраглих.
Полагаем, матеріал доктора біологічних наук Валентина Акопяна внесе деяку ясність в суть проблеми, яка виникла.


Говорят, є дві проблеми, які з незапам'ятних часів хвилюють людей з достатком: одна з них - «чого б з'їсти», а друга - «як би схуднути».

Ще в Древньому Римі лікарі радили щомісячно голодувати два дні поспіль. У вечір перед цими днями рекомендувалося з'їсти міру діжок, перший день провести в лазні, а другий в храмі. У ці дні дозволялося пити лише воду і розбавлене вино, а після, ще пару днів, є легку їжу. Міра діжок та баня допомагали очистити тіло зсередини і зовні, а молитва - очистити дух.

Інтерес до різних систем живлення не втрачений і сьогодні. Це і суворе вегетаріанство, і роздільне харчування, і сироїдіння (все в сирому вигляді), і ще ряд різних систем. Нещодавно з'явилися повідомлення, що людям з різними темпераментами необхідні і різні мінеральні речовини.

А нині в моду входить система, запропонована двома лікарями Джеймсом Д'Адамо і його сином Пітером Д'Адамо. Ці лікарі стверджують, що існує тісний зв'язок між групами крові і користю від тієї чи іншої їжі. Їх «наука» базується на припущенні, що первісні люди - мисливці мали одну-єдину групу крові.

Потім, коли люди стали займатися землеробством і вживати рослинну їжу, з'явилася друга група крові. У кочівників, що харчувалися переважно молочними продуктами, виникла третя. А четверта утворилася ніби-то в результаті шлюбів між людьми з першими групами, в ті часи, коли орди варварів буквально прошили наскрізь багато віджилі свій вік цивілізації і розселилися по всій території Стародавнього Риму.

Можливо, основою припущення Д'Адамо послужив початковий сенс слова «дієта», що по-грецьки означає «спосіб життя». Однак це сміливе припущення в корені помилково.

Судіть самі: людиноподібні мавпи мають ті ж групами крові, що і людина, а резус-фактор і зовсім виявили спочатку у макаки-резус. Склад крові людини, шимпанзе і горил настільки схожий, що її можна переливати від мавпи людині, дотримуючись, звичайно, групову сумісність.

Кров інших тварин також ділиться на групи: у собак виявлено 8 груп крові, у кішок не менше трьох, у корів і коней більше десятка. Наявність груп крові виявлено і у багатьох інших тварин і птахів: у овець, свиней, кролів, щурів, мишей, курей, голубів. Хоча ні мавпи, ні собаки, ні миші, ні корови, ні голуби не міняли способу життя, та ще й стільки разів, скільки у них груп крові. Іншими словами, виникнення груп крові у людей ніяк не пов'язано з їх способом життя та харчуванням.

Нові методи визначення групи крові навіть за висохлим останків і шматочках кісток дозволили досліджувати тридцять мумій алеутів, що жили в доісторичну епоху і знайдених у вічній мерзлоті. Дослідження показали, що 8 з давніх алеутів мали другу або третю групу крові, тоді як відповідно до уявлень Д'Адамо цього в ті часи взагалі не могло бути, та ще й у людей, традиційно харчувалися тваринною їжею.

Але, може бути, все ж таки живуть нині людям з різною групою крові корисні одні продукти харчування і шкідливі інші? Спробуємо розібратися.

Групи крові були відкриті зовсім недавно, всього сто років тому, і пояснили численні невдачі спроб відшкодувати втрату крові людиною при кровотечах. Переливання крові від людини людині іноді виявлялося успішним, але часто призводило до склеювання в грудки клітин червоної крові - еритроцитів хворого.

Існує чотири основні групи крові. Їх позначають або римськими цифрами I, II, III, IV, або літерами О, А, В, і АВ. Ці групи відрізняються присутністю особливих молекул - агглютіногенов на поверхні еритроцитів і агглютінов в плазмі крові, які й відповідають за склеювання еритроцитів. Перед переливанням лікар відчуває кров донора і хворого на сумісність. Якщо кров сумісна - її можна переливати і еритроцити хворого не склеїти.

У середині 19-го століття естонські вчені виявили в рослинах - рицина, бобах, проростках пшениці та багатьох інших - особливі білки, також здатні викликати склеювання еритроцитів, якщо їх додавати в пробірку з кров'ю.

Пізніше ці білки, що грають важливу роль в процесах життєдіяльності (і заслуговують того, щоб про них поговорити окремо), були виявлені у всіх живих істот і названі лектинами. Деякі з лектинів рослинного походження по-різному склеюють еритроцити людини, залежно від його групи крові, і це стало ще однією підставою для Д'Адамо вважати, що у людей з різними групами деякі продукти можуть спричинити небажані зміни в крові, а отже, у всьому організмі.

Слід, однак, пам'ятати, що лектини потрапляють до нас в організм з їжею через шлунок, а це не одне і те ж, що додавати їх в пробірку з кров'ю. П'ють адже жителі Півночі теплу оленячу кров, вважаючи її дуже корисною і не думаючи про сумісність зі своєю.

В ідеалі, основні компоненти нашої їжі - білки, жири і вуглеводи - під дією спеціальних речовин - травних ферментів розпадаються в шлунково-кишковому тракті до окремих складових. Жири розпадаються до жирних кислот. Складні вуглеводи - крохмаль і глікоген розщеплюються в організмі до простих Сахаров, а прості вуглеводи - цукру (глюкоза, фруктоза) і переварювати не потрібно. Вони всмоктуються в ротовій порожнині, дванадцятипалої кишці та тонкому кишечнику.

Тварини і рослинні білкової природи, в тому числі і лектини, розпадаються в шлунку до окремих елементів - амінокислот. Очевидно, що при цьому білок втрачають свої властивості, а амінокислоти «не пам'ятають» їх, точно так само, як окремі цеглини зруйнованого будинку «не пам'ятають» ні його планування, ні номера, ні назви вулиці, де він стояв. Саме тому білкові лікарські препарати не роблять у вигляді таблеток. Той же інсулін, необхідний діабетикам, вводять в організм, минаючи шлунок, так як там він, як і інші білки, руйнується до амінокислот. І вже з цих, окремих амінокислот організм будує свої власні білкові молекули, що виконують в організмі самі різноманітні функції. Однак на практиці з білків у шлунку утворюються не тільки вільні амінокислоти, але й короткі двох-, трьох-, чотириланкова амінокислотні ланцюжка. Вони хоч і в дуже малих кількостях, але теж всмоктуються в кров, несуть інформацію про те, яка їжа була з'їдена, і іноді можуть навіть викликати алергію. У деяких випадках неповне розщеплення білків виявляється причиною розвитку важких захворювань.

На шматочки чужорідних білків, що потрапляють у кров, організм реагує активізацією своїх захисних систем. Ці уламки чужих білків, як, втім, і хвороботворні бактерії, а також залишки власних клітин організму, поглинаються і знищуються особливими клітинами - макрофагами, які грають роль нашого особистого внутрішнього спецназу. Саме тому ми спокійно сприймаємо знайому їжу, а незнайома їжа, поки до неї не звикнеш, може викликати у нас проблеми. У Південно-Східній Азії їдять, наприклад, змій, у Франції - жаб'ячі лапки, в Північній Африці - смажену сарану, а нам і представити це важко. Але звикнути можна. Так само, як звикли ми до картоплі, соняшниковій олії, помідорів, хоча з'явилося все це у нас тільки після відкриття Америки.

Розповідають, ніби ще під час Першої світової війни стояв десь у Манчжурії всіма забутий російський полк. Коли закінчилися запаси їстівного, інтенданти полку роздобули у місцевих жителів чумизи, з якої варили кашу для солдатів і офіцерів. Через два-три дні до командира полку з'явилася делегація солдатів і повідомила, що солдати не можуть їсти цю кашу, так як від чумизи у всіх нетравлення шлунка. Полковник розсердився не на жарт, посилаючись на те, що панове офіцери їдять, і нічого їм не робиться, а солдати, бачте ... Однак полковий лікар не здивувався і пояснив, що панове офіцери весь час їдять різні страви, і їхні шлунки звикли до різного, тому і чумизи для них ніщо, а солдати з дня на день їли одну і ту ж кашу і до чумизи тепер звикнуть не відразу.

Так що ж можна сказати про систему харчування Д'Адамо? А тільки те, що одне з положень, на яких вона грунтується, в корені невірно, а друге може мати значення тільки тоді, коли їжа в нашому організмі перетравлюється з рук геть погано, захисні сили організму помітно ослаблені і наш «спецназ» - макрофаги - не справляється зі своїми обов'язками. У такому стані не дієту дотримувати, а лікуватися треба.

До речі, недавно було показано, що при дводенному утриманні від їжі (за старовинною дієті) голодні, позбавлені звичайного раціону макрофаги швидко очищують організм від всього непотрібного і навіть від дефектних клітин, які можуть переродитися в злоякісні.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-31 23:13:17

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-01 03:54:11

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-01 06:49:18

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-01 04:58:32

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-31 22:22:24

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-01 04:02:53

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-31 22:29:43

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-01 04:06:27

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-31 22:10:35

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-01 04:07:34

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-31 11:35:01

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-01 00:23:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-31 08:03:19

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-31 22:38:05

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-31 21:34:48

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-01 00:23:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-01 00:23:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-31 23:13:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-31 23:13:17

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-31 22:19:59