Жировий гепатоз

Причини розвитку жирового гепатозу

Накопичення жиру в печінкових клітинах паренхіматозних часто є реакцією печінки на різні екзогенні та ендогенні інтоксикації (токсичні впливи).
У основної категорії хворих головною причиною розвитку жирового гепатозу є прийом алкоголю (алкогольна хвороба печінки). Неалкогольні хвороба печінки може бути викликана цукровим діабетом, ожирінням і гіперліпідемією (підвищений вміст деяких фракцій жиру в крові внаслідок генетичних причин і відповідних харчових переваг), прийомом деяких лікарських препаратів (аміодарон, тамоксифен, пергексілін малеат, глюкокортикостероїди та синтетичні естрогени), рідше спостерігається взаємозв'язок жирового гепатозу з операціями на шлунково-кишковому тракті: обширної резекцією тонкої кишки, гастропластікой, що проводиться з приводу патологічного ожиріння, біліарнопанкреатіческой стоми; Дивертикул товстої кишки тонкої кишки, що супроводжується надмірним розмноженням бактерій; хворобою Вебера-Крісчен; хворобою Вільсона - Коновалова; регіонарної ліподистрофія, не вражає особа; абеталіпопротеінеміей; повним парентеральним харчуванням; певну роль грає швидке зменшення маси тіла і голодування. Крім того, перераховані чинники можуть поєднуватися.


Распространенность неалкогольні жирового гепатозу печінки

В останні роки відзначається сплеск інтересу до даної проблеми, що зумовлено, зокрема, збільшенням частоти патологічного ожиріння серед населення промислово розвинених країн і подальшим зростанням захворюваності неалкогольний хвороби печінки. Пацієнти, що страждають метаболічним синдромом (ожиріння, цукровий діабет типу 2 і гіперліпідемії), мають максимальний ризик розвитку жирового гепатозу. У Північній Америці, Європі, Японії поширеність неалкогольний хвороби печінки в популяції досягає 10-40%, при цьому неалкогольний стеатогепатит верифікуються в 1,2-4,8%. Констатується неухильне зростання захворюваності жировий гепатоз, на частку якої припадає в США 69% захворювань печінки. Проте істинна поширеність цього захворювання невідома. Практично всі опубліковані дані грунтуються на результатах досліджень в спеціалізованих клініках, причому в них часто не вказуються стадії хвороби, немає чітких критеріїв диференціальних між жирової дистрофією і неалкогольні гепатитом. Жирова дистрофія печінки може бути присутнім у всіх вікових групах, але її частота зростає з віком (більше 45 років) у міру прогресії ожиріння. Більшість пацієнтів, що страждають жировий гепатоз - жінки (60-75%).


Прічіни розвитку жирового гепатозу

Реакція на алкоголь у кожної людини індивідуальна; це пов'язано з генетично визначеною активністю ферментів, підлогою, віком і т.д. Так, у жінок гормональний фон сприяє посиленню пошкоджуючого алкоголю на печінку, а у половини представників монголоїдної раси токсичні продукти розпаду етилового спирту знешкоджуються істотно повільніше, ніж у європейців. Крім того, у людини можуть бути супутні захворювання, про які він навіть не підозрює, наприклад, вірусний гепатит або цукровий діабет. Разом з тим ці хвороби істотно підвищують чутливість клітин печінки до алкоголю. Говорячи про захворювання печінки, завжди слід пам'ятати, що печінка - це дуже надійний, мовчазний і терплячий орган, який нерідко дає знати про свої страждання, коли резервів для відновлення більше немає.

Чому ж жир відкладається в печінці? Справа в тому, що печінка несе основне навантаження з окисленню жирних кислот, в результаті якого організм поповнюється запасами енергії. Алкоголь ушкоджує оболонку печінкових клітин і порушує функцію ферментів, які беруть участь у транспорті та окисленні жирних кислот. Це веде до порушення їх нормального обміну і накопичення в клітині.

Накопичення жирів у печінці може бути наслідком надмірного надходження вільних жирних кислот у печінку, посилення синтезу вільних жирних кислот в печінці, зниженого рівня окислення вільних жирних кислот, зниження утворення або транспорту ліпопротеїдів дуже низької щільності.
Прі цукровому діабеті 2-го типу (характерний для осіб середнього і літнього віку), ожирінні і гіперліпідемії також порушується співвідношення між кількістю жиру, що проникає в печінкову клітину, і здатністю клітини до його утилізації. Головна небезпека цього стану полягає в тому, що надлишковий жир під впливом різноманітних факторів починає окислюватися з утворенням високоактивних з'єднань, додатково ушкоджують клітину. А це вже наступна стадія захворювання - гепатит, тобто запалення печінки. Прогресування запалення веде до загибелі клітин печінки (гепатоцитів), заміщення їх сполучною тканиною (фіброзу), а в результаті - порушення кровообігу в печінці та розвитку печінкової недостатності завершальній стадії цирозу.


Клініческая картина і лабораторні ознаки жирового гепатозу

Симптомів, властивих захворювань печінки, у більшості хворих жировий гепатоз немає. Тільки деякі з них (особливо діти) відзначають незначний дискомфорт у животі, нудоту вранці і після прийому їжі (порушення функції жовчовивідних шляхів), біль у правому верхньому квадранті живота (хворобливі відчуття пов'язані з порушенням рухової активності жовчовивідних шляхів) або слабкість і нездужання. Найчастіше хворі звертаються до лікарів з інших причин (наприклад, з приводу артеріальної гіпертонії, жовчнокам'яної хвороби, ішемічної хвороби серця, застійної серцевої недостатності, пухлин, захворювань периферичних судин, гіпотиреозу, гінекологічних або психічних захворювань), і порушення функції печінки виявляється у них випадково. У всіх випадках необхідно виключити зловживання алкоголем.

Найчастіше при першому обстеженні відзначається збільшення печінки без симптомів, характерних для хронічних захворювань печінки. Біохімічний аналіз крові дає цінну діагностичну інформацію про наявність і характер запалення, порушення обміну жовчі і функціональних резервах печінки. Найбільш часто виявляється підвищення в 2-3 рази активності АЛТ і АСТ у крові, холестерину і тригліцеридів. Активність лужної фосфатази змінюється менш ніж у половини хворих, рівень білірубіну підвищується рідко. Рівень альбуміну в крові майже завжди залишається нормальним, подовження протромбінового часу не характерно для жирового гепатозу. Рідко виявляється порушення метаболізму заліза (підвищення рівня феритину та насичення трансферину сироватки).
Обязательно дослідження на наявність вірусів гепатиту: це обумовлено як тим, що вірусні гепатити - найчастіша причина ураження печінки у світі, так і тим, що, зокрема, вірус гепатиту С може порушувати обмін жиру в печінці. Додаткове обстеження, що включає визначення імунологічних параметрів, комп'ютерну томографію і біопсію печінки, призначається за наявності особливих показань.


Діагностіка жирового гепатозу

При порушенні функції печінки необхідно активно шукати причини, що призвели до порушення. Ретельно зібраний анамнез (історія) часто дозволяє запідозрити алкогольне або лікарський ураження печінки. Слід провести ряд лабораторних досліджень, у тому числі серологічне, для виявлення вірусних гепатитів, обміну заліза, рівня церулоплазміну, рівня і фенотипу a-антитрипсину, антімітохондріальних і антиядерні антитіл, оскільки ці дослідження дозволяють виявити потенційно можна усунути причини захворювання печінки. Встановленню діагнозу сприяють такі методи дослідження, як ультразвукове дослідження печінки та доплерографія печінкових і портальних судин. Якщо жодна з перерахованих досліджень не дало результату, рекомендується призначати біопсію печінки для підтвердження або виключення жирового гепатозу, особливо у хворих з описаними вище типовими клінічними ознаками цього захворювання.


Прогноз жирового гепатозу

Зазвичай вважається, що жировий гепатоз - захворювання, практично не прогресуюче. Клінічний стан та лабораторні показники у більшості хворих з жировий гепатоз залишаються стабільними. Хоча захворювання зазвичай протікає безсимптомно, приблизно у половини хворих розвивається прогресуючий фіброз і не менш ніж у 1 / 6 - цироз.

За багатьма даними літератури і клінічним спостереженнями алкогольний жировий гепатоз в 2 рази частіше переходить у цироз, ніж неалкогольний.


Як лікувати жирну печінку?

У першу чергу слід або виключити, або максимально зменшити дію чинника, який привів до відкладення жиру в печінці. Це майже завжди можливо стосовно алкоголю, якщо мова не йде про формування залежності, коли потрібна допомога нарколога. Хворі на цукровий діабет та гіперліпідемією повинні спостерігатися спільно ендокринологом і кардіологом відповідно. Всім пацієнтам вимагається дотримання дієти з низьким вмістом жирів, а також достатня щоденна фізична активність.

У хворих з ожирінням лікарі зазвичай вважають за необхідне зменшити масу тіла пацієнта. Вплив зменшення маси тіла на перебіг жирового гепатозу неоднозначно. Швидке зниження ваги закономірно призводить до наростання активності запалення і прогресії фіброзу. Зниження ж ваги на 11-20 кг / рік позитивно впливає на вираженість стеатоза, запалення і ступінь фіброзу печінки. Найбільш ефективним вважається зниження ваги не більше 1,6 кг / тиж, що досягається при добовому калораж 25 кал / кг / добу. і активних фізичних вправах.

Коли зазначених заходів недостатньо, лікар призначає спеціальні лікарські препарати, що впливають на обмін жиру в печінці. Велика частина пацієнтів з жировою дистрофією печінки характеризується м'яким, сприятливим перебігом хвороби. Таким пацієнтам показана терапія, що поєднує в собі антиоксидантний захист, стабілізацію мембран гепатоцитів, імуномодуляцію, що забезпечує протизапальну активність, а також спрямована в основному на непоширення проявів дискінезії жовчовивідних шляхів.

Серед препаратів, що поліпшують функціональний стан печінки, провідне місце займає гептралу (адеметіонін), що представляє собою комплексний препарат, що складається з двох природних речовин - аденозину і метіоніну. Гептралу бере участь у відновленні зруйнованих клітинних оболонок, перешкоджає окисленню жиру, стимулює утворення білка в печінці. Його застосування показано в першу чергу при алкогольному ураженні печінки, причому не тільки на стадії жирового гепатозу, але і гепатиту і навіть цирозу. Додатковий лікувальний ефект гептралу представлений його м'яким антидепресивний дією, що допомагає в подоланні алкогольної залежності, в зв'язку з чим цей препарат увійшов до арсеналу не тільки гастроентерологів, але і психіатрів.

Ще одним провідним препаратом у лікуванні жирового гепатозу є урсодезоксихолевої кислоти (урсосан, урсофальк) у дозі 10-15 мг / кг / добу, що володіє цитопротективний, імуномодулюючою і антіапоптотіческім дією, що надає позитивний вплив на біохімічні показники і стеатоз, що поліпшує реологічні властивості жовчі.

Пацієнтам з гіперліпідемія показано спостереження і можлива специфічна ліпідсніжающая терапія (статини та / або фібрати). Слід взяти до уваги, що ізольований прийом препаратів, що знижують ліпіди крові не є ефективним, і вимагає постійного спостереження лікаря.

Інсулінорезистентність грає принципову роль у патогенезі жирового гепатозу. Це послужило передумовою до вивчення ефективності застосування інсулінових сенсітайзеров (бігуаніди, глітазони). Накопичено великий досвід застосування бігуанідів при інсулінорезистентності цукровому діабеті, що і послужило підставою для використання його при жировий гепатоз. Тіазолідінедіони (глітазони) - новий клас препаратів, що поліпшують селективно інсулінову чутливість (інсулінові сенсітайзери). Глітазони покращують чутливість до інсуліну, активуючи певні ферменти в печінці, в результаті чого поліпшується засвоєння глюкози периферичними тканинами, знижуються концентрації глюкози, інсуліну, тригліцеридів і ліпідів у крові.

Найбільш перспективним виглядає комбінована терапія інсуліновими сенсітайзерамі різних класів: метформіну (бігуаніди) і розиглітазону (глітазони) протягом 6-12 міс. При цьому позитивна динаміка функціональних печінкових тестів поєднується з корекцією основних проявів синдрому інсулінорезистентності: зменшенням ступеню ожиріння, артеріальної гіпертензії, дисліпідемії, гіперурикемії.

Кожному пацієнту необхідно пам'ятати, що призначення будь-якого препарату, що використовується для лікування жирового гепатозу, проводиться лікарем, з індивідуальним підходом до кожного хворого, з визначенням показань і протипоказань прийнятих лікарських засобів і під суворим контролем призначеного лікування !!!!!! !

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-07 13:10:24

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-07 21:17:14

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-07 20:11:16

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-07 14:50:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-07 17:52:40

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-07 09:51:34

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-07 21:22:57

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-07 19:32:27

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-06 17:34:18

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-07 16:43:56

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-07 12:48:26

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-06 16:19:03

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-06 16:18:59

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-07 20:31:56

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-07 18:22:05

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-07 01:23:05

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-06 15:31:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-07 18:22:15

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-06 16:29:32

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-06 15:35:46